El-Baydha Wal Hagar

všechny plakáty
Egypt, 1990, 98 min

Willy Kufalt

Moje první setkání s Ahmedem Zakim v komedii a vlastně vůbec s egyptskou filmovou komedií nedopadlo nijak špatně. Vzhledem k pár nudnějším místům či nijak vtipně divným scénám a také motivům kolem čarodějnictví či jiných magických rituálů, které mě trochu míjely (byť kvituji, že se o nich s jistou satirickou nadsázkou převažně jen rozmlouvá a není z toho žádné fantasy ani horror!), ovšem nemohu mluvit ani o stoprocentním nadšení. Kdesi v polovině jsem začal navíc mít pocit komedie, která sice začala a spočátku se rozvíjela naprosto skvěle a většinou mi svým dost svérázním humorem i seděla, ale od momentu, kdy ústředního hrdinu (učitele) vyhodili z práce pro provádění čarodějnických praktik, jakoby už občas tvůrci nevěděli, co dál a točili se v bludném kruhu. Přiznám se, že poslední půlhodina se změnou identity a vizáže hlavní postavy, vynuceným najatím parťáka (taky hned neobvykle přepracovaného) i změnou prostředí mě najednou zaskočila úplně nepřipraveného... a já tak spočátku jen nevěřícně čuměl, do jaké totální absurdity se celý film přesunul, jak se z učitele se svérázným koníčkem stal najednou nafoukaný boháč ve světě velkých věcí a s jakým vtipem dokázal Ahmed Zaki svého hrdinu po proměně ztvárnit (a perfektně tu novou podobu hlasově i celou kreací odlíšit, až mi tím „dvojím“ výkonem připomněl Lino Venturu se staříkovským převlekem v Šťastném novém roce). Celkově jsem se nakonec dobře pobavil a mám pocit, že rád se časem podívám znova, přestože mi tahle komedie (v angličtině nazvaná The Jugglers, tedy Kejklíři) vychází vcelku jako ten nejslabší film se Zakim, co jsem zatím viděl. [75%] ()

rivah

Učitel filosofie a sociologie zjišťuje, že on i jeho etika jsou napadáni pověrčivým okolím, a když je pro čarodějnictví vyhozen z práce, použije logické a psychologické triky k ovládání lidí. Avšak když má lidi ve své moci, ztrácí svou etiku....Navyšuji hodnocení za podmanivý výkon Ahmeda Zakiho (70%) ()