1. část: Kdo by neznal Hannibala Lectera? Tato filmová postava mistrně ztvárněná do té doby nepříliš známým britským hercem Anthony Hopkinsem změnila život nejen jemu, ale i fanouškům thrillerů. Podobně se do dějin kinematografie zapsaly titulní hrdinky filmu Thelma a Louise. Steven Spielberg se vrátil k traumatům druhé světové války snímky Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana. Populární jsou romantické komedie Nory Ephronové či Amy Heckerlingové, z hereček si diváci zamilovali především Meg Ryanovou, Sandru Bullockovou a Julii Robertsovou. Obrovskou hvězdou se stal další charismatický Afroameričan Will Smith. Z festivalových pláten do multiplexů se nečekaně dostali režiséři jako Paul Thomas Anderson se snímkem Hříšné noci, Wes Anderson s titulem Jak jsem balil učitelku či Richard Linklater se středoškolskou komedií Omámení a zmatení.
2. část: Velkofilmy jako Terminátor 2, Jurský park, Matrix a Titanic dokazují, jak obrovské pokroky udělaly digitální technologie právě během devadesátých let. Obecně oblíbené ale samozřejmě zůstaly komedie, úspěšné byly například snímky Na Hromnice o den více a Něco na té Mary je. Zazářily nové hvězdy jako Jim Carrey či Adam Sandler. Světové proslulosti dosáhl svým filmem Pulp Fiction Quentin Tarantino. Kritikům se velmi líbily snímky Magnolia, Klub rváčů či Kluci nepláčou. Velký úspěch zaznamenala svérázná komedie V kůži Johna Malkoviche. Rok 1999 se stal jedním z nejlepších let v historii amerických filmů. (Česká televize)

castor

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Start 80. let se logicky držel v předchozí dekádě, pak ovšem přišly velké projekty jako Star Wars nebo Indiana Jones. Varovný prst pro autorské filmy představovala Nebeská brána. Tak či onak, v 80. letech vznikl nespočet kultovních pecek. A vedle akčních ikonických projektů (Rambo, Terminátor) se dařilo rovněž komediím či dramatům se závažnými tématy. Vedle akčních postav se postupně předvedli i citlivější hrdinové z masa a kostí. Ve výsledku tu sice je hypnotizující tříkolka z Osvícení, jízlivý John McClane bez bot, přesvědčivá Meryl Streep ukazující dopady holokaustu, ikonická zvedačka z Hříšného tance či životní energie Amadea, celkově je to ale takové uskákané. Prostě jen souhrn toho nejlepšího, co dekáda nabídla bez nějakých pojítek. Snad jen (kromě jiného), že v 80. letech se objevil nespočet tvůrců a herců a jejich hvězda září dosud. Každopádně nové myšlenky, noví vizionáři. Úžasná léta. A za mě fajn příležitost „připomenout“ si revoluční bijáky. ()