Jedeme na Honolulu

Fraternally Yours

Sons of the Legion

Komedie

USA, 1933, 68 min

Pri Sons of the desert som sa niekoľko krát nahlas zasmial. To sa mi pri komédii už veľmi dlho nestalo, takže dávam za päť. Už dlho som od L a H nič nevidel, možno aj preto som tak nadšený. Pobavilo všetko, od jedenia voskového jablka po Laurelove trampoty s vodou. Len nechápem, čo na nich ich manželky videli. Zrejme to boli dominantné ženy a potrebovali submisívnych mužov. Posolstvo: S úprimnosťou ďalej zájdeš, je neoddiskutovateľné :).(3.7.2014)

Klasika dvojice L+H. Stan a Ollie namluví svým ženám, že jedou na Honolulu, aby Ollie nabyl ztracené zdraví. Místo toho se ale vydají do Chicaga na mítink tzv. Synů pouště. Tam si pěkně užijí, přizvukuje jim v tom další slavný komik němé éry Charley Chase, ale po návratu domů se vše provalí a oba výtečníci to od svých manželek, každý po svém, pěkně slíznou. Opravdu klasický film Laurela a Hardyho, se všemi pro ně typickými zápletkami a gagy.(19.9.2009)

Na Lauera a Hardyho v „celovečerním filmu“ (má jen 68 minut) jsem byl zvědavý. Zajímalo mě, jestli dokáží i něco jiného než jen jejich známé pitvoření ve scénkách a zda dokáží naplnit celý film. Odpověď není zcela jednoznačná. Jejich komika se výrazně nezměnila, jen je naroubována na poměrně jednoduchou a lehce střelenou zápletku. Kupodivu to však funguje. Celý film uceleně drží, rychle ubíhá a dokáže pobavit. Není to žádná nezapomenutelná bomba, ale solidní tři hvězdy jsou na místě a vůbec bych se nebát pustit si i další filmy této dvojice.(29.9.2016)

Stan Laurel a Oliver Hardy jsou jediní komikové němé éra a jejího konce a přechodu na zvukový film, které jsem jako dítě měl rád a sledoval je. Ani po letech pro mě neztratily svoje kouzlo a pořád jsou zábavní. Víc si je pamatuji jako němé postavy grotesek, ale mluvení jsou snad ještě lepší. Klasika, která moc nezestárne, jen vás musí groteskní humor bavit. Ani já na něj nemám vždy náladu.(1.8.2014)

• Houdini

NFR 2012(30.12.2012)

• - V roce 2012 byl film zařazen do Národního filmového registru USA, který je součástí knihovny amerického Kongresu. (Snorlax)