VOD (1)

V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

Trailer

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +slušná válečná akce, Billy Bob Thornton a jeho postava, je celkem cítit krev a prach, závěrečná hodinka -docela dlouhé, pomalejší rozjezd/// Pevnost Alamo byl dlouho vyhlížený film u kterého jsem měl jen mírné rozpaky z toho jestli mě látka osloví. Stalo se nejen to, film mě i sám o sobě zaujal. Rovněž tak i některé jeho postavy a historické události. Možná to není úplně trefa do černého a víme jak to skončí, ale i tak to nebyla nezajímavá podívaná./// Celkem 75%/// ()

Mrkvič

Nevím na co tu všichni nadávají. Když amíci natočí podobně laděný film, je to pořád "jak se plácaj po zádech, jaký to jsou borci, mávaj vlajkama atd". Režisér John Lee Hancock se tomu všemu dokázal vyhnout. Ale většině to tu přijde najednou nudné. Neviděl jsem prvních 20 minut filmu a i tak mi přijdou postavy dostatečně vykreslené na to, aby si získali mé sympatie. V tom směru je na tom nejlépe asi Billy Bob Thornton, kterého jsem nikdy moc nemusel, ale tady je to rozhodně nejzdařilejší postava. Vrcholem filmu je samotná bitva o pevnost Alamo. Nejdříve ji předznamená vystoupení s houslemi Davida Crocketta (Thornton). Výsledek jsem dopředu nevěděl, o to víc zamrazí zvrat v bitvě a stoupající masakr amerických vojáků. Po roce 2001, kdy jsou podobné americké filmy spíše k smíchu, je to nejlepší historický film! ()

sud

Potvrdilo se samozřejmě to, co jsem předpokládal - film se ani v nejmenším nevyrovná o 44 let staršímu originálu od Johna Waynea. A to naprosto ve všem. Začátek mě zaskočil jako nikdy jindy. Waynův film má téměř tři hodiny a přitom se zabývá skoro jen a pouze přípravou, životem v pevnosti a závěrečnou bitvou. Tento má nějakých 135 minut a první cca půlhodinu se absolutně nic nestalo. Herecké obsazení mi vyrazilo dech, bohužel v negativním slova smyslu. Billy Bob Thorton se coby Davy Crockett ještě jakž takž přežít nechal, ale udělat z Jima Bowieho nesympatického natvrdlého tuberáka a z plukovníka Travise cucáka, kterému možná včera zmizelo poslední akné, to už je příliš. A ani se nemusím zmiňovat o tom, že se do svých rolí absolutně nehodili. (spoiler) Tvůrci zřejmě ani neslyšeli o faktu, že Jim Bowie padl poslední a hrdinskou smrt plukovníka Travise se ani nepokusili zachytit na kameru. O Crockettovi ani nemluvím. Tvůrci museli dát notně na závěr vítěznou bitvu u San Jacinta - přece si nemůžou dovolit ukázat, že by dostali na frak, ne? Spousty rádoby znalců kritizuje Johna Waynea za přemíru vlastenectví a přitom jeho opus končí dobytím Alama. (konec spoileru) Ale abych pořád nenadával, najde se zde i pár kladů. Jedním z nich je postava generála Sama Houstona, skvěle zahraného Dennisem Quaidem, na kterého se v té staré verzi, pravda, trochu pozapomnělo. Druhým kladem jsou bitvy, které jsou natočeny poměrně realisticky a bez počítačových animací. Na závěr bych chtěl říct, že "Pevnost Alamo" není úplně špatný film. Má klady i zápory, ale těch druhých je bohužel více. Vy, kteří jste neviděli verzi od Johna Waynea, nemusíte brát na můj text zřetel a podívejte se. Určitě se vám to (alespoň některým) bude líbit a já se tomu nebudu divit. Ovšem vy, kteří jste viděli originál, pokud "Pevnost Alamo" neuvidíte, vůbec nic se nestane. 40%. ()

lennyd

Před mnoha a mnoha léty, Texas. Pevnost Alamo. Nedostavěný kostel obehnaný nedokonalými hradbami, je z kdovíjakého důvodu cílem jak mexické tak americké armády, takže boje zde nikdy neutuchají. Hrstka obránců, vedena Davy Crockettem (Billy Bob Thorton) a dvěma vochechuly, kteří nemají nic jiného na práci než se hádat o kompetence, proti mnohonásobně silnější mexické armádě vedené generálem Santa Anou.... Uhm, jeden z velkých propadáku roku 2004, i když - moc nechápu proč, jistě byly i horší. Celková bitva byla docela dobře ztvárněná, a Billy Bob Thorton byl ve své roli dokonalý. Bohužel film bitvou o Alamo nekončí, a celé je to (asi z historických důvodů) ještě doplněno "pomstou" generála Sama Houstona, která celý film natáhla a pokřivila... Škoda, vynechat ten konec (i když je mi jasný, že tak by to Amíci do distribuce nepustili)... ()

Ivoshek

Tak nejdřív hodnocení a pak malý historický exkurz, protože jak koukám, vetšina lidí moc netuší, o co v tomhle filmu vlastně šlo. Film je složený ze dvou typů děje - bitev a nudy. Bitvy jsou fajn, dobře udělané (až na pár záběrů z výšky, kde je vidět, že někteří komparzisté se flákají, namísto aby bojovali), historicky věrné a zábavné. Jen v nich chybí taková ta brutalita, kterou skvěle ztvárnil třeba Mel Gibson ve Statečném srdci nebo Patriotovi. Co se týče nudy, tak ta je nudná. Bohužel je poměr bitev k nudě asi tak 1:5. - půlhodiny se kecá, jaké byly bitvy dřív a jaká bude tahle a pak je pár minut boje. Historická vsuvka: Bitva o Alamo je součástí texaské války o nezávislost (nebo revoluce, chcete-li). Odehrává se krátce poté, co Texasani vyhnali mexickou armádu a vyhlásili nezávislost, načež Mexičani vytáhli dobýt Texas zpět. Alamo v březnu 1836 po boji proti hrstce obránců dobyli (po 12 dnech a šílených ztrátách), ale nebylo jim to moc platné. O něco později je rozdrtil pozdější texaský prezident Sam Houston a tím ztratili Texas definitivně. ()

• Natočenie finálnej bitky o pevnosť, ktorá v skutočnosti trvala cca 6 hodín a odohrala sa na svitaní 6. marca 1836, zabralo štábu mesiac. (Smok)
  • Disney pôvodne plánoval vydanie filmu na Vianoce 2003, ovšem ku dňu vydania musel verejnosti oznámiť, že režisér John Lee Hancock ešte stále na filme pracuje. (Smok)
  • Crockett (Billy Bob Thornton) hrá na svoje husle "Mockingbird Quick Step". Pieseň je verzia "Listen to Mockingbird" a vznikla v roku 1855, 19 rokov po obliehaní Alama. (Smok)