TV/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Výprava 10/10/// +slušná válečná akce, Billy Bob Thornton a jeho postava, je celkem cítit krev a prach, závěrečná hodinka -docela dlouhé, pomalejší rozjezd/// Pevnost Alamo byl dlouho vyhlížený film u kterého jsem měl jen mírné rozpaky z toho jestli mě látka osloví. Stalo se nejen to, film mě i sám o sobě zaujal. Rovněž tak i některé jeho postavy a historické události. Možná to není úplně trefa do černého a víme jak to skončí, ale i tak to nebyla nezajímavá podívaná./// Celkem 75%///(2.4.2010)

Viem, že to asi nieje na čisté 4*, skôr 3,5*, možno keby bol film o 20 až 30 minút kratší, bolo by to na čisté 4*. Niektoré scény boli dosť naťahované a niektoré tam ani nemuseli byť, ale dá sa to odpustiť, lebo Billy Bob to tam celé zachraňoval (Billy je čím ďalej lepším hercom) . Je to film na dlhšiu chvíľu, ale ku koncu bojové scény celkom potešia. 72%.(15.7.2007)

70%. Golfista to napsal naprosto přesně:" Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci." Já to mám radši bez těch vlajek a fanfár. Na jedné straně se skvělým unaveným stárnoucím crocketem- thortonem, který se začíná bát a nadruhé straně hrůzostrašný tyranský generál santa anna (v reálu mimochodem spoluvynálezce žvýkačky), který vraždí ženy i děti. Ti dva jsou skvělí a drží film nad hladinou průměru - nízko - ale drží.(13.8.2005)

,,...JEDINÁ HODINA SLÁVY STOJÍ ZA CELÝ ŽIVOT V ÚSTRANÍ." __ Slávny príbeh o hŕstke mužov beznádejne a do posledného dychu brániacich niekoľko rozpadnutých múrov. I keď všetci padli, víťazmi bitky sa stali práve oni. Zvláštne, že sa ,,Alamo" stalo absolútnym prepadákom, pritom ako tu už odznelo, vôbec sa nejedná o vyslovene zlý film, len občas mohol byť umnejšie natočený. Čo by som ,,Alamu" vyčítal bol miestami trocha rozvláčnejší dej i keď o vyslovenú nudu sa nikdy nejednalo a potom záverečných 15 minút, ktoré by som však vedel prehliadnuť, pretože je jasné, že si ich Američania nemohli odpustiť (hádam by nenakrútili film o svojom absolútnom debakli) - víťazstvo dosiahli za 18 minút! Ten prekvapujúco vysoký rozpočet vo filme nie je ani veľmi vidieť a i keď sa to zrejme veľmi nehodí, stačí sa len pozrieť ako bombasticky vyzerá napr. taký jeden diel Pána prsteňov, ktorý nestál ani 100 miliónov $. Spomínať B. B. Thortona už ani nemá význam, ale zaujal ma aj Emilio Echevarría ako generál Santa Anna, ktorý sa bezpečne postará o to, že budete Mexičanov nenávidieť a Američanom všemožne držať palce i keď ich dni sú už zrátané. Predovšetkým finálny nočný útok je strhujúco, až vlastenecky nakrútený a v mnohých ohľadoch chytí za srdce.(20.12.2008)

Přes znepokojivé zprávy o problémech s natáčením, hereckým obsazením i postem režiséra nakonec výsledná podoba filmu není uměleckou prohrou. Pro ty, kteří nepřekousnou přímočaře politické zabarvení eposu Johna Wayna, je tahle „realističtější“ verze ideální možností, jak se seznámit s pro Američany zásadní kapitolou historie jejich národa.(5.2.2007)

• - Počas natáčania si lokálne spravodajské televízie zabezpečili vrtulníky, aby získali letecké snímky pevnosti. Účinkujúcim bolo však prikázané, že keď uvidia vrtulník, majú mu ukázať prostredný prst, takže žiadne zábery nakoniec nemohli byť uverejnené. (Smok)

• - Rola Williama Barett Travisa bola pôvodne ponúknutá Ethanovi Hawkovi, nakoniec z toho zišlo. (Smok)

• - Výmenou za svoj život sa generál Santa Anna zriekol všetkých mexických nárokov na Texas. (Smok)