V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

curunir

,,...JEDINÁ HODINA SLÁVY STOJÍ ZA CELÝ ŽIVOT V ÚSTRANÍ." __ Slávny príbeh o hŕstke mužov beznádejne a do posledného dychu brániacich niekoľko rozpadnutých múrov. I keď všetci padli, víťazmi bitky sa stali práve oni. Zvláštne, že sa ,,Alamo" stalo absolútnym prepadákom, pritom ako tu už odznelo, vôbec sa nejedná o vyslovene zlý film, len občas mohol byť umnejšie natočený. Čo by som ,,Alamu" vyčítal bol miestami trocha rozvláčnejší dej i keď o vyslovenú nudu sa nikdy nejednalo a potom záverečných 15 minút, ktoré by som však vedel prehliadnuť, pretože je jasné, že si ich Američania nemohli odpustiť (hádam by nenakrútili film o svojom absolútnom debakli) - víťazstvo dosiahli za 18 minút! Ten prekvapujúco vysoký rozpočet vo filme nie je ani veľmi vidieť a i keď sa to zrejme veľmi nehodí, stačí sa len pozrieť ako bombasticky vyzerá napr. taký jeden diel Pána prsteňov, ktorý nestál ani 100 miliónov $. Spomínať B. B. Thortona už ani nemá význam, ale zaujal ma aj Emilio Echevarría ako generál Santa Anna, ktorý sa bezpečne postará o to, že budete Mexičanov nenávidieť a Američanom všemožne držať palce i keď ich dni sú už zrátané. Predovšetkým finálny nočný útok je strhujúco, až vlastenecky nakrútený a v mnohých ohľadoch chytí za srdce. ()

petero

Film začína akoby uprostred deja, čo vôbec nevadí. Postavy v podaní Quaida a Patrica si rýchlo získajú vaše sympatie vzájomným handrkovaním a konfliktmi s okolím. Thortonovi stačí, že sa len ukáže na plátne a má váš rešpekt, kt. si získa aj počas filmu (hranie na husle v pevnosti Alamo, výstrelom do nepriateľských radov a záverečnými slovami). Postupom prichádza nuda, film je o hŕstke vojakov-nevojakov-alkoholikov brániacich rozpadávajúce sa Alamo proti nablískanej pártisícovej armáde a márne čakajúcich nejakú posilu. (Film som videl na DVD kde keci nepriateľov neboli prekladané, takže + 10 min. nudy). Zo scény odídu Quaid, kt. v Alame ani nebol, Patric je pripútaný na posteli kôli ťažkej chorobe a BBT to sám neutiahne. Zmena nastane nečakaným vpádom nepriateľov do Alama a následného masakru všetkých v nej, hlavne Patric z posteli siahajúci po svojom rešpektívnom nožomeči je hnusne prepichnutý desiatimi bodákmi a vy začínate nenávidieť postavu Quaida prečo im neprišiel s niekým na pomoc a čo znamenali tie jeho hrdinské keci, keď teraz zdrhá pred blížiacou sa nepriateľskou armádou, ktorú zrazu rozpráši za 18min.(?)... ()

gogo76

Viva Santa Anna ! ... Zaujímavé herecké obsadenie v snímku, ktorý sa rozbieha dosť pomaly, ale od polovice s príchodom mexického generála Santa Annu, naberá druhý dych. Slušné bojové scény, hrdinská smrť J. Patricka a zaujímavý B.B. Thorton v úlohe legendárneho lovca s presnou muškou (mexický diktátor by vedel rozprávať). Snímku prospieva, že mexičania hovoria rodnou rečou a nie angličtinou - naberá to na dramatičnosti a hlavne je to hodnovernejšie.60%. ()

Paldini

Asi by to dopadlo mnohem lépe, kdyby byl natočen hraný dokument o celé události než tenhle nevýrazný velkofilm. Nejvíce mě mrzí, že jsem moc nepochopil pozadí historických událostí, které film naprosto ignoruje. Scenárista je určitě rozený Texasan počítající s tím, že se o historii Texasu učil každý ve škole. A vůbec nejvíce mě pobavil komentář na konci filmu, který se věnuje dalším osudům nějakého bezvýznamného mexického kapitána, který i ve filmu hrál druhořadou roli, a úplně ignoruje postavu Samuela Hustona. ()

tom88

Viem, že to asi nieje na čisté 4*, skôr 3,5*, možno keby bol film o 20 až 30 minút kratší, bolo by to na čisté 4*. Niektoré scény boli dosť naťahované a niektoré tam ani nemuseli byť, ale dá sa to odpustiť, lebo Billy Bob to tam celé zachraňoval (Billy je čím ďalej lepším hercom) . Je to film na dlhšiu chvíľu, ale ku koncu bojové scény celkom potešia. 72%. ()

• Natáčanie filmu trvalo 7 mesiacov. (Smok)
  • Rola Williama Barett Travisa bola pôvodne ponúknutá Ethanovi Hawkovi, nakoniec z toho zišlo. (Smok)