VOD (1)

V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

Trailer

C0r0ner

Mrzí mě místní nízké hodnocení, protože Pevnost Alamo je pro mě velmi dobrým válečným filmem, který vypráví o odvaze, hrdosti a cti navzdory okolnostem. To, že se jedná o inspiraci skutečnou událostí, je jen třešničkou na dortu. Jediná škoda je podle mého malinko amatérského vzhledu, jinak nemám jakékoli výhrady. 90% ()

elizabeth_ba

Celkem slušný film. O americké historii toho vím pramálo, tak jeho věrohodnost nemohu příliš posuzovat. Bylo to snad jen příliš rozvleklé. Vím, že jsem to kdysi viděla ve starší verzi s Johnem Waynem, ale moc si to nepamatuji, a tak se na to hodlám podívat rovněž, ale až s nějakým odstupem, z podobného důvodu jako jsem bezprostředně po tomhle filmu zavrhla Thermopyly. Tohle by člověk měl stejně vědět, takže neprozradím nic, co by nemělo být zřejmé, prostě mi všichni mrtví do jednoho po statečném a hrdinném boji nedělají nejlíp na psychiku. Bohužel jsem měla část filmu, když se bavilo vojsko a zejména vojevůdci na poradách Santa Anny, ve španělštině a bez titulků, takže jsem jen pomocí základů latiny (vida, nač může být dobrá) odhadovala, o čem se baví a co řeší. Překvapilo mě (příjemně), že jsem se tam setkala s Emilly Deschanel (Sběratélé kostí), kterou mám moc ráda, byť se tam jen mihla jako zapuzená manželka jednoho z důstojníků. Ostatní herce jsem viděla poprvé, snad proto, že normálně koukám většinou jen na britské filmy. ()

gogo76

Viva Santa Anna ! ... Zaujímavé herecké obsadenie v snímku, ktorý sa rozbieha dosť pomaly, ale od polovice s príchodom mexického generála Santa Annu, naberá druhý dych. Slušné bojové scény, hrdinská smrť J. Patricka a zaujímavý B.B. Thorton v úlohe legendárneho lovca s presnou muškou (mexický diktátor by vedel rozprávať). Snímku prospieva, že mexičania hovoria rodnou rečou a nie angličtinou - naberá to na dramatičnosti a hlavne je to hodnovernejšie.60%. ()

curunir

,,...JEDINÁ HODINA SLÁVY STOJÍ ZA CELÝ ŽIVOT V ÚSTRANÍ." __ Slávny príbeh o hŕstke mužov beznádejne a do posledného dychu brániacich niekoľko rozpadnutých múrov. I keď všetci padli, víťazmi bitky sa stali práve oni. Zvláštne, že sa ,,Alamo" stalo absolútnym prepadákom, pritom ako tu už odznelo, vôbec sa nejedná o vyslovene zlý film, len občas mohol byť umnejšie natočený. Čo by som ,,Alamu" vyčítal bol miestami trocha rozvláčnejší dej i keď o vyslovenú nudu sa nikdy nejednalo a potom záverečných 15 minút, ktoré by som však vedel prehliadnuť, pretože je jasné, že si ich Američania nemohli odpustiť (hádam by nenakrútili film o svojom absolútnom debakli) - víťazstvo dosiahli za 18 minút! Ten prekvapujúco vysoký rozpočet vo filme nie je ani veľmi vidieť a i keď sa to zrejme veľmi nehodí, stačí sa len pozrieť ako bombasticky vyzerá napr. taký jeden diel Pána prsteňov, ktorý nestál ani 100 miliónov $. Spomínať B. B. Thortona už ani nemá význam, ale zaujal ma aj Emilio Echevarría ako generál Santa Anna, ktorý sa bezpečne postará o to, že budete Mexičanov nenávidieť a Američanom všemožne držať palce i keď ich dni sú už zrátané. Predovšetkým finálny nočný útok je strhujúco, až vlastenecky nakrútený a v mnohých ohľadoch chytí za srdce. ()

sniper18

Pri americkej produkcii ma vždy veľmi mrzelo, alebo skôr štvalo a hlavne v tom období, kedy bol historický žáner ešte mimoriadne populárny, že pre sfilmovanie uprednostňovali európsku, prípadne ázijskú históriu, ktorú si pritom aj tak oni sami natočia lepšie a priam trestuhodne zanedbávajú tú vlastnú, ktorá je tiež plná zaujímavých udalostí a postáv a pritom, keď chcú, tak s tým nemajú žiadny problém, čo mi napríklad dokazuje Posledný mohykán, ktorý je dodnes mojim najobľúbenejším filmom. Ale aspoň vznikla aj Pevnosť Alamo, od ktorej som radšej moc nečakal, keďže ju predchádzala povesť veľkého prepadáku, čo v období, kedy sa historickým filmom veľmi darilo nenaznačovalo nič dobré, ale ja si teda nemôžem sťažovať. Je síce pravda, že aj napriek vysokému rozpočtu nepôsobí tak ambiciózne a s cieľom vyhrávať ceny, ako konkurencia, ale možno aj tým civilnejším prevedením mám k nej bližšie. Americko-mexický konflikt o štát Texas mi príde ako dostatočne zaujímavá téma a síce dej pôsobí na prvý pohľad dosť komorne, keďže sa vlastne väčšinu času odohráva v jednej pevnosti, čo vzhľadom na dĺžku mohlo filmu ublížiť, ale mne to aj tak nadmieru sadlo. Vždy som mal slabosť pre relatívne pár ľudí, ktorí sa musia ubrániť pred mnohonásobnou presilou a tu ich navyše tvoria veľmi sympatické a navyše aj dobre obsadené postavy, ktoré si ma získali okamžite. Vyniká hlavne trio Billy Bob Thornton ako legendárny dobrodruh, Dennis Quaid, aj keď ten má predsa len svoju líniu a Patrick Wilson, ktorý tu má zase najlepšiu postavu a je skutočne radosť pozerať na to, ako sa z muža, ktorý nemá žiadny rešpekt len kvôli tomu, že patrí do vyššej triedy a tak sa aj správa postupne stáva uznávaná autorita, keďže je to správny chlap a odvahy má na rozdávanie. A k tomu si ešte pripočítam viacero výborných emotívnych alebo inak pekných scén a nemám si na čo sťažovať. Našťastie nesklamú ani bojové scény, ktorých síce očakávane nie je až tak moc, ale inak sú dostatočne veľkolepé, technicky kvalitne zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé, pričom zabitými sa tu nešetrí a bolo mi ľúto každého mŕtveho hrdinu, ku ktorému som si v priebehu vytvoril vzťah. Réžijne tu tiež nemám čo vytknúť, síce ten rozpočet na prvý pohľad moc nevidno, ale predsa len tie kulisy sú autentické a celkom rozsiahle, akcia je zvládnutá kvalitne a fungujú aj emócie a vzťah k postavám, čo je v tomto žánri dôležité. A potešila ma aj hudba. Takže síce rozumiem, prečo na rozdiel od konkurencie dopadla práve Pevnosť Alamo takto rozpačito, ale mne to na zážitku nijak neubralo, mám ju radšej, ako väčšinu omnoho slávnejších žánrových konkurentov a nič sa na tom nezmenilo ani po niekoľkých pozretiach. 78% ()

• Z rozpočtu bolo nakoniec ešte ušetrených 82 000 $. (Smok)
  • Kulisy pevnosti Alamo, postavené na 20.4 hektároch (51 akrov), sú do dnešného dňa najväčšie a najdrahšie v Severnej Amerike. (Smok)
  • Zabitie Davida Crocketta ako je znázornené aj vo filme je pripísané na účet mexického vojaka, Jose Enrique de la Pena. (Smok)