Dramatický příběh, jehož děj se odehrává na jaře 1836, zachycuje část složitého zápasu texaských vzbouřenců proti mexické armádě vedené generálem a diktátorem Antoniem Lopezem de Santa Anou. Ti se pokoušejí potvrdit během Texaské revoluce vyhlášenou nezávislost Texasu na Mexiku. Jeden z důležitých bojů se odehrává v strategicky důležité misijní stanici Alamo. V čele dobrovolníků, kteří ji mají hájit, vedle sebe stojí známý stopař a dobrodruh Dave Crockett, bývalý obchodník James Bowie a důstojníci Sam Houston a William Travis. Mohou se spolehnout pouze na odvahu a statečnost svých mužů, protože stanice je špatně připravena proti většímu a dlouhodobému útoku. Obránci Alama přitom od počátku spoléhají na přislíbenou posilu od početné texaské armády. Pouhých sto devadesát vojáků pak po dvanáct dní statečně odolává silné dělostřelbě. Když pomoc stále nepřichází, všichni pochopí, že nakonec budou muset vzdorovat mnohonásobné přesile nepřátel. Třináctý den se odehraje rozhodující bitva o Alamo… Western, který byl inspirován skutečnou událostí a přibližuje jednu z významných bitev americké historie, natočil režisér John Lee Hancock. V jeho pojetí zůstává především oslavou hrdinství mužů, kteří svůj život obětovali pro budoucnost a svobodu své země. (Česká televize)

Trailer

Djkoma

Takový propadák. Nejen výdělky, ale i filmově jde o velmi slabý film, který těží z Americké historie. Snaha vytvořit jakýkoliv vztah diváka k postavám dopadá špatně, stejně jako celý odtažitý a studený pocit z filmu, který vám někdo pouští a vy se jen díváte. Až ho pak někdo vypne, vy o nic nepřijdete. Herecké obsazení vypadá slušně, ale kromě Billyho Boba Thortona mě nikdo nepotěšil a takový Dennis Quaid je nejen nevyužitý, ale také zbytečně drsný. Nevím, co čekalo studio od filmu o známém historickém okamžiku bez pořádné hvězdy, v režii naprostého a slabého rutinéra Johna Lee Hancocka, vždyť tu není žádný komerční potenciál a ani kvalita! Autentičnost místa nebo zbraní a obleků je ve výsledku naprosto k ničemu, když snímek jen chladně opakuje známé události bez jediné špetky originality, invence nebo s trochou dobrého pocitu. Tento film je jako studená kostka ledu, v které je krásná historická zbraň plná dobových detailů. Bohužel led neroztál. ()

tron

„Nechcem jeho život. Chcem Texas.“ Na Pevnosť Alamo som sa tešil kvôli dobrému hereckému obsadeniu (Billy Bob Thornton ako vlasatý lovec medveďov, melancholicky brnkajúci na husle + naštvaný Dennis Quaid, na poslednú chvíľu striedajúci Russella Crowea), kvalitných tvorcov (scenáristi Trafficu a Smrtonosnej zbrane 2, produkoval režisér Apolla 13...) a pôsobivý historický scenár o masakri dvesto mužov, čeliacich v malej pevnosti obrovskej presile. Výsledkom je bohužiaľ veľmi veľké sklamanie. Miestami je snímka natoľko čudne zostrihaná a matná, až som mal chuť udeliť len 40%. Ale herci sú podľa očakávaní výborní (dokonca i Jason Patric stíha), hŕstka akčných scén a dialógov má niečo do seba a raz za čas do divákovho srdca udrie „tá správna epickosť“, akú má obsahovať každý správny historický dobrodružný film. Nie je to vyložene zlé, ale komerčnému neúspechu sa vôbec nečudujem - toto kebyže vidím v kine, asi spácham rituálnu vraždu sliepky. ()

genetique

Aj ja som si myslel, že toto herecké zloženie by kľudne utiahlo aj vojnovú drámu, no nakoniec zostali dobré len tie sekvencie z boja a B.B.Thornton. Ostatní akoby to točili pre charitu. Réžii to bolo asi tiež jedno a strih si dal pauzu už na začiatku. Jednoducho slušná akcia s nechápavo nanič pokusom o drámu s prežitím. Seriózna oddychovka na jedno použitie. 60%. ()

golfista

Jeden z největších finančních "průserů" Buena Visty není zdaleka tak hrozný film. Obrovské náklady na vybudování "skutečné" pevnosti Alamo a jejího mexického protějšku se projevují především na pocitu absolutní autentičnosti všech natočených scén. ... Američani zrovna nemilují pohledy do vlastní historie ve kterých ani tak nevlají hrdé americké vlajky, ale spíš bojují špinaví a unavení vojáci a vzbouřenci. Mně se tenhle pohled na počátek historie státu Texas dost líbil ... 70% ()

RHK

Pevnost Alamo je mnohem horší než klasický oscarový film Alamo s Johnem Waynem. Jde o načančaný a nesympatický a k tomu dost nudný exkurz do historie, který mne odpuzoval již od počátku. Nebyl jsem se schopen dodívat, nicméně srovnat to s původním filmem můžu a hodnocení je jednoznačně negativní. Zbytek řekl ve svém skvělém komentáři kolega sud. Jestli chcete vidět ty spousty dobře vypadajících nažehlených vojáků a dobrovolníků :=) bojujících na povel, tak se podívejte na trailer (klikni): http://www.youtube.com/watch?v=e_yQPBsoQao ()

• Z rozpočtu bolo nakoniec ešte ušetrených 82 000 $. (Smok)
  • Zabitie Davida Crocketta ako je znázornené aj vo filme je pripísané na účet mexického vojaka, Jose Enrique de la Pena. (Smok)