Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze uživatele topi80 k tomuto seriálu (22)

Čelem k voličům (1980) (S01E01) 

Že není nic horšího, než když na vás zbude ministerstvé administrativy? Asi opravdu ne. Zvlášť poté, co se seznámíte s jeho chodem. ()

Oficiální návštěva (1980) (S01E02) 

Obtížné plánovat státní návštěvu, když v zemi, ze které hlavoun přijede, právě proběhl převrat a vy nevíte, kdo dorazí. Je to o to mrzutější, když jste se ještě ke všemu rozhodli touto návštěvou sbírat politické body v zanedbaném regionu. ()

Úsporný program (1980) (S01E03) 

Je těžké zmenšovat přebujelý byrokratický aparát. Zvlášť když nejpostradatelněji se jeví úřad pro potírání byrokracie, který jste právě zavedl. Ale nebojte, nakonec se přijde na způsob, kterak na administrativě ušetřit. ()

Konečné rozhodnutí (1980) (S01E04) 

Tentokrát to Jim promyslel a jeho vzepření se úředníkům se obešlo bez následného žehlení průšvihu. ()

Stahují se mraky (1980) (S01E05) 

Tento díl obsahuje nadčasovou hojně citovanou pasáž, která nám s detailní přesností předpovídá fungování Evropské unie. ()

Právo na informace (1980) (S01E06) 

Dávno před knihou Petra Hampla "Prolomení hradeb" osvětlil princip fungování byrokratického aparátu tento seriá. A to onen základní princip, že účelem fungování je sehnat ještě větší balík peněz pro všechny úředníky a tajemníky. Vrcholem dílu je Jimova kritika zanedbané výchovy mládeže. ()

Ruka ruku myje (1980) (S01E07) 

To byly ještě doby, kdy chlubit se neúspěšným projektem zavánělo pořádným faux pass. Dnes už se nám ministři projekty, o kterých každý ví, že jsou katastrofální, chlubí celkem běžně a žádné první tajemníky to nijak nevzrušuje. Díl si vybral i pasáže trochu nudnějších vtipů, proto výjimečně o hvězdičku nižší hodnocení. ()

Humánní společnost (1981) (S02E01) 

Bez doktorů a pacientů se nemocnice ještě obejde, ale aby byla bez úředníků? To by byla naprostá katastrofa, která by naprosto znemožnila její otevření. ()

Zasloužené pocty (1981) (S02E02) 

Jistě jsme si nakonec všichni oddechli, že k onomu snížení nákladů nakonec došlo a dojali jsme též nad tím, že výchova nových politologů, kulturologů, antropologů a sociologů pro asijské a africké země nedojde újmy. ()

Černá listina (1981) (S02E03) 

Jim sice na chvíli zaváhal, ale jeho pevný charakter mu naštěstí neumožnil zradit petičníky a nebít se v první linii za omezení odposlechů. ()

Šplh po namaštěné tyči (1981) (S02E04) 

Jim se už od svého stálého tajemníka mnohému naučil a neváhá své získané zkušenosti a dovednosti zužitkovat. ()

Ďábelské nástrahy (1981) (S02E05) 

Je tristní, že i 40 let po debatě Jim se sirem Huphreym něco jako Evropská unie může pořád existovat.. I když to vlastně k smíchu vůbec není, pobavil jsem se u tohoto nadčasového dílu královsky. ()

Kvalita života (1981) (S02E06) 

Když se chce, tak se i mezi dalšími patry bankovního domu a přežitím farmy pro děti dá nalézt kompromis. ()

Otázka loajality (1981) (S02E07) 

Jak se zdá, Jim se u Humpreyho učil velmi dobře, dost možná by se jednou jakožto učedník mohl ke svému učiteli přiblížit. ()

Rovnoprávnost (1982) (S03E01) 

Po zjištění, jak těžké je v záplavě fenomenálních úspěchů ministerstva administrativy najít konkrétní bod, kterým bylo pomoženo lidem, se Jim rozhodne, že to, na co volič čeká, jsou kvóty na zastoupení žen ve vedoucích místech státní správy. ()

Výzva (1982) (S03E02) 

Vždycky jsem si lámal hlavu s tím, proč při boji s byrokracií vždycky rostou počty úředníků. Tento díl nám to vysvětlí. ()

Kostlivec ve skříni (1982) (S03E03) 

I když studnice odpovědí sira Humpreyho bývá nevyčerpatelná, u jedné zásadní otázky se přecejenom zasekne, a to, když se ho ministr zeptá, k čemu je takové ministerstvo administrativy vlastně dobré. ()

Morální rozměr (1982) (S03E04) 

Po všech návštěvách pánů Wolkera, Smirnoffa i Danielse dokázal Jim smést veškerá podezření novinářské elévky. ()

Danajský dar (1982) (S03E05) 

Jak dosáhnout toho, aby nechtěná agenda byla delegována na někoho jiného? Začít ji opravdu řešit. ()

Kazatel v lihu (1982) (S03E06) 

POZOR, JE TO ASI SPOJLER: Když se dozvíte, že prodáváte zbraně teroristům, je třeba neprodleně varovat vyšší místa, že jste se z obecných zdrojů dostal k informaci, která naznačuje znepokojivá fakta ohledně některých položek v zahraničním obchodu. ()

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama