Reklama

Reklama

Série(3) / Epizody(22)

Obsahy(1)

Rozdílem téměř dva a půl tisíce hlasů zvítězil James George Hacker ve svém volebním obvodu nad svými soupeři. O tom, že se stane ministrem nové vlády, by již nemělo být nejmenších pochyb. A ve hře je tolik zajímavých postů: místní hospodářství, zahraničí, zdravotnictví, energetika... Jim by si klidně troufl na všechny, spokojil by se i s tím nejméně významným. Jenomže kampaň na předáka strany vedl proti nynějšímu premiérovi, proto má takový nepříjemný pocit, že se mu tenhle jeho minulý postoj tak trochu vymstí. A zdá se, že ho jeho neblahé tušení nezklamalo. Jedno ministerstvo po druhém padá do klína některému jeho stranickému kolegovi a on pořád nic. Marně se vrhá ke každému telefonu, premiér nevolá. Co ještě zbývá? A zbývá vůbec něco? Ale ano, samozřejmě! Ministerstvo pro administrativní záležitosti! Co na tom, že je škodolibí televizní komentátoři označují za cosi na způsob politického hřbitova! Ministerstvo to je a Jim je odhodlán udělat na něm kus práce...

Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...

Ministra a posléze premiéra Jima Hackera ztělesnil Paul Eddington (1927-1995), jemuž tato role přinesla mimořádnou popularitu a oblibu nejen u prostých diváků, ale i u těch, jež svým výkonem parodoval. Margaret Thatcherová mu za ni např. udělila Řád Kommandera Britského impéria. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze uživatele evangelik k tomuto seriálu (11)

Jistě, pane ministře (1980) 

Opravdu skvělý sitkom. Některé díly jsem už viděl snad už 20x - pouštím si to na usnutí a dialogy už znám zpaměti. Podle mě by každý, kdo vykovává nějakou volenou funkci, měl mít za povinnost tuto satiru znát... ()

Čelem k voličům (1980) (S01E01) 

První díl je skvělý. Nejvtipnější se mi jeví, jak "vydrbali" s politickým poradcem Majzlem.... ()

Oficiální návštěva (1980) (S01E02) 

Pěkný "výdrb" ze strany Burandy. Ale dobře si s tím tvůrci poradili, aby nikoho konkrétně neurazili. V Africe imaginární Buranda, na Blízkém východě Kumrán. A taky se ani v jednom dílu nedozvíme, jestli je Hekr lejberista nebo konzervativec... ()

Humánní společnost (1981) (S02E01) 

Dobrej díl. Prázdná nemocnice plná úředníků. A největší škůdci pro ekonomiku - odbory. To se táhne celým seriálem jako červená nit... ()

Zasloužené pocty (1981) (S02E02) 

Dobrý díl. ..."nenene, to byl Váš nápad"... A konečná úspora - hromadně všichni hlásí 5%... ()

Šplh po namaštěné tyči (1981) (S02E04) 

Jedno z řídkých vítězství Jima nad Hámfrym (a chemickou korporací). Rozdíl mezi Dioxynem a Metadioxynem - skvělý jazykový rozbor. A "náhodné" setkání a průběh jednání s hodnotitelem Hendrsonem - k sežrání. ()

Kvalita života (1981) (S02E06) 

Výborný díl. Hekr oblafnut a podtržen Hámfrym opravdu tím nejsurovějším způsobem. A bankéř Desmond potom už udělá s těmi devíti patry z pitomce Hekra úplného idiota... ()

Rovnoprávnost (1982) (S03E01) 

Nejhorší díl. Viděl jsem ho asi jenom jednou nebo dvakrát a už si ho nepouštím. ()

Danajský dar (1982) (S03E05) 

Skvělý díl. Nejlepší hlášky: "Nesu vám skvělou zprávu. Právě jsem byl požádán, abych zavedl integrovanou dopravní politiku. Přímo premiérem". "Neříkejte, a co ta dobrá zpráva?" "To byla ta zpráva". "A jak byste pak, smím-li se tak zeptat, popsal špatnou zprávu?... ()

Kultura má zelenou (1982) (S03E07) 

Výborný díl. ..."Subvence tu nejsou pro to, co lidi chtějí. Ty jsou tu pro to, co lidi nechtějí, ale co mít musí. A když to chtějí, tak ať si to zaplatí"... ()

Partajní hrátky (1984) (S03E08) 

Výborný (dvojnásobně dlouhý) díl. Způsob, jakým přijdou sir Hámfry a sir Arnold na myšlenku, že příštím premiérem bude Hakr je k sežrání. "...Je to úplný ousider, pitomec, ješita, absolutně neschopný - nejlepší předpoklady aby mohl být premiérem...." ()

Související novinky

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005

Říct že od doby kdy legendární, kultovní, unikátní, nedostižná, brilantní a hlavně extravagantní skupina britských komiků (a jednoho, stejnými superlativy popsatelného, amerického výtvarníka)… (více)

Reklama

Reklama