poster

Dáma s malou nožkou

Komedie

Československo, 1919, 30 min

 • NinadeL
  *****

  Z dnešního pohledu film převážně důležitý jako debut Anny Ondrákové, ke kterému Přemysl Pražský už v roce 1921 dotočil scénku o tom, Jak byla Anny Ondráková získána pro film - ta rekonstruuje ovšem jen jednu z mnoha variant této příhody, která se stala legendou. Jak také jinak, když KALOSfilm byl Karel-Anny-Lamač-Ondráková-Společnost ;) Z jiného pohledu jsou tu také úvodní titulky Martina Friče a po té až v hlavních rolích subreta Olga Augustová a pozdější emigrant Gustav Machatý, tvůrce nejen dvou Éčkových filmů. Ten ostatně získal nejlepší herecký part v Bílém ráji.(13.2.2009)

 • Toj
  ****

  Naprosto zmatené vyprávění, ale... Mě to přišlo jako když se parta kamarádu rozhodne natočit praštěnou detektivku. Mezititulky trpí takovou zábavnou poetikou a stejnak i film samotný je mnohdy velmi zábavně střelený.. Celá tahle záležitost je prostě neuvěřitelně roztomilá.. :)(6.4.2011)

 • Hwaelos
  **

  Velmi kostrbatý pastiš na populární detektivky by postrádal srozumitelnost, i kdyby nebyla část scén zcela ztracená.(14.10.2008)

 • a4am
  ****

  Tady pozor. V očekávaní nejhoršího dostávám zlatý hřeb večera. Kombinace Monthy pythonů a dalších absurdit v jednom. Malý skřet si ukradl celý film pro sebe, odvádí excelentní výkon, pitvoří se a křehotí, boxuje a mrká očkama. Sic v dalších částech počet vtípků upadá, přesto velmi přijemný kratký film.(23.10.2008)

 • Marthos
  *****

  Klíčová událost českého němého filmu. Nejen proto, že se tu poprvé setkáváme se jmény Anny Ondrákové a Maca Friče, kteří měli pro budoucí vývoj kinematografie zásadní význam, ale především pro onu bravurně rozehranou detektivní story, jež si důmyslně pohrává se svými americkými vzory a přitom zůstává cele zakotvena v domácím prostředí. Žádoucí vzhled, maximální humor, dokumentární hodnota dnes již zaniklých pražských exteriérů, s tím vším se tu lze setkat. A samozřejmě s mladickým talentem Gustava Machatého a pikantním sex-appelem Olgy Augustové, které ale vítězoslavně trumfuje "bezúčelná osoba" v podání Emilie Bokové. Tak nějak si představuji kongeniální zážitek.(30.8.2011)

 • - Ide o prvú "filmovú" prácu Martina Friča, nakoľko pre film vytvoril plagát a nedostal zaň ani halier. (Raccoon.city)

 • - Na začátek filmu jsou vloženy záběry ukazující, jak se Anny Ondráková dostala k filmu. V parku ji potkal režisér Přemysl Pražský a nabídl jí, že z ní udělá hvězdu. Tyto záběry natočil Kalosfilm v roce 1921. Kreslené mezititulky vytvořil Ferdinand Fiala. Zdroj: Český hraný film 1898-1930, NFA 1995. (NFA.cz)

 • - Filmový debut Anny Ondrákové. (M.B)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace