Greta

• Švédsko I Am Greta (více)

Příběh dospívající aktivistky Grety Thunbergové je vyprávěn prostřednictvím působivých, dosud nevídaných záběrů. Počínaje školní stávkou jednoho člověka pro klima před Švédským Parlamentem, režisér Grossman sleduje Gretu – stydlivou školačku s Aspergerovým syndromem – v jejím vzestupu k výjimečnosti a jejím podněcování povědomí o globálního dopadu tím, že podněcuje školní stávky po celém světě. Film vrcholí úžasnou větrnou cestou přes Atlantský oceán, aby promluvila na summitu OSN. (Film Europe)

Eliott

Světový absurdistán, kdy se raději naslouchá malé ubrečené holce, než varování expertů, kteří se svým oborům věnují celý život. Vrcholem je tento dokument o někom, kdo není více než cvičeným mopslíkem svých rodičů a také v zájmu svých politických šachů udělá cokoli za ,,like" (viz. kauza jachty/první a druhá třída ve vlaku). ()

verbal odpad!

Lidstvo by si mělo uvědomit …, lidstvo nutně musí tamto …, lidstvo by neodkladně mělo toto …! Nicméně v konečném důsledku lidstvo stejně nic neudělá, protože lidi na to jebou a vždycky budou. Mikro je holt prioritou před makrem, a dokud se nebudeme dusit nebo topit ve vlastních obývácích, rozhodně bude stále vítězit proprietární pinožení nad jedinou pravdou a láskou slizských, olupených ekoteroristických paniců, narkáčů a hysterických batikovaných matek z neomarxistických neziskovek či jiných pozornostních kurev, které by jinak svou „žurnalistickou kariéru“ završili maximálně tak prodáváním Nového prostoru před Hlavákem (Čímž nadšeně zdravím nejen celou redakci kulturního vytřiprdelníku A(ntifa)2. Čest vaší angažované práci, soudruzi!). Ti sice taky vědí velký zevní genitál o tom, která doopravdy bije, protože jediným, zcela nezpochybnitelným a „vědecky“ prokázaným fucktem zůstává, že globální oteplování, pokud nějaké existuje navzdory precizně zdokumentovaným klimatickým cyklům planety, způsobilo výhradně náhlé přemnožení buzerantů a tranzistorů v populaci, ovšem když už nějaký levicově certifikovaný jakože vědec přijde s nějakou pateorií, co zní na prvních 80 kvocientních bodů dost logicky, chytnou se jí jako dogmatické hovno košile a šup všechno do extrémů! Zaslepeně, angažovaně a hluše k jakýmkoliv logickým protiargumentům. Když se ve škole bral ekoterorismus, zrovna jsem měl příušnice, tudíž se necítím být fundován ani hajlovat, ani zpívat Internacionálu, i když by to nakonec asi vyšlo nastejno. Každopádně si myslím, že pravda je tam někde venku, tak nějak uprostřed mezi půlkami. Čili lidstvo je dozajista pro Gáju hrozbou, množí se jak švábi a mohutně ji čím dál tím více zasírá, nicméně až tak horké to zase nebude a Vilyho můžeme pořád zachránit. Má to ale jeden háček. Když už civilizovaná půlka světa v utopistickém příkladu rozvěsí lobbisty a kšeftaře s emisními povolenkami na kandelábry, šlápne na krkvavici nějakému tomu hnusnému znečišťovateli a začne jej nutit své, otravováním prostředí nabyté, miliardy vrážet do nezávadných výrobních a filtračních technologií, ten na ně jen s úsměvem vystrčí fakáč, love si prostě nechá a jen přemístí své lukrativní podnikání do brutálně přemnožené Číny, Indie či jihovýchodní Asie, a jedeme dál. Tam je a vždy bude ekologie sprosté slovo a vítají jej s otevřenou náručí, protože za přikládání uhlí do kotle je dvojnásobná mzda než za bahnění se v rýžovišti, tudíž jsou ovčané spokojení, CO2 minuty blahořečí vládě, roste jim životní úroveň a začínají se přemnožovat geometrickou řadou. Docela začarovaný kruh, což? Kruh, se kterým nehnul ani úsměvně demagogický populismus Alfonze Tratoliště při tažení na prasidenta Spojených sráčů, a rozhodně s ním nehne ani trapná cvičená opice v podobě slizkého a krajně nesympatického mongoloidního fakana při tažení přiblble, hystericky a teatrálně vycákat svůj autismus na zkorumpované politické zkrachovalce z Organizace Strojených Nul. Naopak. Při pohledu na takto umělohmotně vykalkulované, sociálními sítěmi vyhajpované a zcela prázdné zneužívání přitroublého dítěte, tupě na povel papouškujícího klišovité fráze z ekoteroristických příruček bez jakékoliv syslupné argumentace, podtextu či reálných návrhů na řešení, je mi totálně na blití, vzpomenu si na Mishu a mám neodolatelnou chuť jen natruc takovému pičizmu ztrojnásobit svou uhlíkovou stopu, začít žrát jen maso kompletně bez příloh a otevřít si řetězec uhelných elektráren! Ucelenost nahromaděného materiálu jednoznačně svědčí o svinském, pozornostně kurevském a výnosném kalkulu, a to úplně od počátku, kdy kůl táta, co vypadá, jako by se právě odpoutal od řetězu na ropné plošině Exxonu, poprvé upnul obsedantní pozornost té zrůdičky na prázdné ekofrazeologismy, asi aby jej doma tolik nesrala kompulzivním okousáváním nábytku z IKEA. Kdyby to byl tenkrát třeba Bůh, lítá teď retardér s fanatickým pohledem a krucifixem v ruce po světových kongregacích, náhodně vyřvává nejčtenější citáty z Bible a fotí se ve velkém s Pyjem XXX. na krabice na hostie. Jako strategie geniální, o tom žádná! V dnešním překorektnělém a inkviziční patoetikou asociálních sítí bedlivě sledovaném světě si tupě plácajícího postiha jen tak někdo nelajsne poslat do piče, dokonce i Makronku dostane, z amorálních neziskovek se podpora jen hrne, táta i potrat si zadara pocestují po celém světě, jsou na výsluní pozornosti, přičemž ještě strhnou lavinu přikvokávajících nezletilých kravek, co uzřely příležitost virtuálně se zviditelnit, a aniž by i ty měly tucha, o čem to vlastně prázdně melou, organizují masové základoškolské stávky s podtitulem „Chceme čistou planetu, tak to prostě nějak zařiďte a HNED!, vy hnusáci, co jste se opovážili zkurvit nám dětství!“ A bodejť by ne! Je to daleko méně bolestivé, než se učit a vzdělávat, abych příště věděla, jak moc prázdné až hloupé je to, co veřejně vypouštím z huby, a navíc mi na Instáči roste sledovanost tak, že se na celou školu stejně můžu vysrat a živit se jen Instapičingem. Takže jak to shrnout? Inu, je to něco, jako když je neméně šarmantní psychoškrkavkolog a vyšinutý potulný kazatel apokalypsy Flégr mediálně etablován jako expert na epidemiologii a virologii, a nevkusný až odpudivý debilní cirkus, který ve svém konečném důsledku přinutí akorát tak pár vypatlaných mileniálu neházet použité šprcky do kontejneru se sklem. Závěrem bych rád ještě jednou srdečně pozdravil z této zatím svobodné „nikým nemoderované platformy ke sdílení nenávistného a krajně pravicového obsahu“ (ČSFD) všechny ty nehezké, krutě zneuznané a krajně levicové hololidi z nikým nemoderované platformy ke sdílení fašisticko neomarxistické propagandy, sluníčkové patomorálky, pseudoetiky, pakultury, cenzury a odporu ke svobodě slova (A2): Táhněte do prdele, soudruzi!!! Doufám, že jsem to odargumentoval minimálně stejně úžasně jako Gréta kataklysma! () (méně) (více)

Dadel

Toto je jeden z výsledků POMOvy snahy dostat CSFD co nejvíc do mainstreamu. Takže to tu vypadá jak na Novinky.cz a spousta slušnočechů tu hodnotí film, který určitě neviděli (už jen proto, že k němu nejsou české titulky a správný slušnočech anglicky neumí). A to vše kvůli nenávisti k dívce, která se snaží udělat lepší budoucnost pro nás všechny. Pokud se jí to povede a planeta bude zachráněna, tak nepochybuji, že právě Greta jakožto symbol změny se stane uctívanou historickou osobností. ______ Film je průměrný. ()

whack

Vedel som o Gréte, že je to jedna z najznámejších a najdôležitejších environmentálnych aktivistiek súčasnosti, že dokázala to, čo žiadne iné pred ňou – zburcovať a zaktivizovať milióny žiakov a študentov po celej Zemi, a zároveň lobovať aj na vysokej úrovni – vo vrcholovej politike osobne. Každá generácia by mala mať takúto osobnosť – a mladí ju konečne majú. Potrebujeme čo najviac takýchto osobností, a potrebujeme, aby mali čo najviac mediálneho priestoru. Čo som sa ale dozvedel ako novinky, boli detaily z jej súkromného života – vďaka ktorým som jej porozumel ešte o niečo viac. Za to všetko, čo obetovala, za to všetko nasadenie, jej za odmenu primitívna dezolátska spodina posiela listy s vyhrážkami smrťou. Podporme preto mládežnícke hnutia ako Fridays for Future – aby boli absolútne nezastaviteľné, a popierači aby boli navždy popretí, budúcnosť s nimi nemôže počítať. ()

Radko

Prehľadné dokumentárne zachytenie života jednej stredoškoláčky, ktorá sa rozhodla demonštráciou podnietiť zodpovedných vladárov k environmentálnym činom a nie frázovitým bľabotom. Nakoniec sa stala symbolom boja mladých za priaznivé životné prostredie. Je úplne jedno, že sa to deje pod vlajkou klimatickej zmeny, pretože Greta sama hovorí o rôznych vplyvoch a životu škodlivých činnostiach človeka. Samozrejme, je na diskusiu, či všetko, čo ponúkajú zástancovia zníženia emisií ako alternatívu, ňou naozaj aj je. Ale o to v dokumente nejde. Ide o to, že v časti doteraz apatických mladých ľudí sa podarilo jednej mladej slečne prebudiť ducha vzdoru voči elitám. A že je, aj tu, na čsfd, toľko jej odporcov? Nuž vidno, že aj medzi mladými, je dnes veľmi veľa tých, čo sú spokojní so status quo, nepotrebujú sa búriť, dokonca sú voči zmenám v odpore, pretože sa majú najlepšie, ako sa kedy mohli mať. Chápem tento postoj (hoci nezdieľam), lebo v zmysle materiálneho dostatku a pohodlnej existencie je naozaj euroatlantická civilizácia konzumne veľmi dobre zabezpečená. Mne osobne je Greta, sympatická. Tu o krásu naozaj nejde. 70% ()

D.Moore

Inspirativní dokument o jedinečné osobnosti, o malé holce, která se stala celosvětovým symbolem. Líbila se mi vyváženost filmu, který Gretu vůbec nijak neadoruje, naopak stále zdůrazňuje, že je to obyčejný člověk, který ovšem vyvolal neobyčejné věci. Líbil se mi ten zlom z "Greta se potkává se slavnými lidmi" v "slavní lidé se potkávají s Gretou", úžasné byly autentické scény s otcem a z té silné pasáže na lodi mi bylo úzko.____P.S. všem, kteří se tady tak krásně / hnusně odkopali, odkopávají a bohužel ještě nejspíš budou odkopávat: Jste chudáci, zakomplexovaný odpad společnosti, ubožáci, kteří si honí ego na dívce, která má větší odvahu a několikanásobně víc rozumu než vy všichni dohromady. Je mi z vás fakt zle a styďte se.____P.P.S. vedení ČSFD: Vážně tady musíme mít tyhle stupidně nenávistné komentáře a jejich stupidně nenávistné autory? Asi musíme, protože to sype peníze, že? Jestli on náhodou není čas to tady zabalit a jít jinam. ()

Wacoslav1 odpad!

Vidím, že se každý předhání v tom co k tomu napsat a já říkám proč se tím trápit. Ono už jenom bolí to vidět. 0% ()

Arbiter

Co cítím je neopodstatněná hrdost (neopodstatněná, protože mnou nijak nezasloužená) na tu "malou holku", které snad částečně i ten Aspergerův syndrom (ale jednoznačně zdaleka nejen!) spoluformoval neobyčejnou sílu, sympatickou zaťatost a stoickou a chladně logickou - a přesto křehky autentickou - přímost a upřímnost ve světě, kde se kudrlinkami a slizkou nebo agresivní relativizací i to zřejmé rozplizne do paralizující nejistoty. A také cítím údiv a obdiv, že v sobě dokázala najít tolik odvahy, kdy odolává velikosti světa do kterého vstoupila, svým strachům i nenávisti některých lidí, a v počátku také samotě ve svém údělu, zkrátka protože ví, že je potřeba něco udělat. __ Dokument si úspěšně drží uvěřitelnou a intimní notu. Precizně nasvítil blboučkou prefabrikovanost obrazu, který o Grétě budují její odpůrci. Je autentickou výpovědí o výjimečném, a přesto nedokonalém člověku. ___ Co ve mně ale v důsledku dlouhodobě nejvíc rezonuje, a předpokládám, že rezonovat nadále bude, je dění okolo: bolí a bodají mě doprovodné reakce (a tím neříkám, že každá její kritika je vedena z těchto pozic) cynických, zlých, malomyslných a jedovatých smějících se bestií, které se ve své nespokojenosti a strachu, tuposti nebo ztracenosti, sobeckosti a nevědomosti nebo zahleděnosti do své domnělé rozumnosti vypořádávají zlobou a nenávistí mířícími na Gretu s vlastními selháními a malostí, neschopností imaginace lepšího světa a nebo ztraceností v současném světě. Bytostně racionálnímu člověku vytýkají emotivnost jen protože dohlédne hrůznost našich činů a dokáže je v emočně otupělé současnosti citlivě vnímat a prožít. Uslintaně sledují každé její škobrtnutí. Jako by snad ona sama chtěla být dokonalá, jako by snad plastová lahev byla srovnatelná s dopady uhelné elektrárny. Tento neopodstatněně sebevědomý výsměch bezcitných ignorantů je vedle otupělé a alibistické nečinnosti světových lídrů tím nejbolestivějším, co Greta nasvítila. ()

DJ_bart

Pokaždý když Greta triggeruje politiky, boomery a klimaskeptiky, moje srdíčko zaplesá radostí. Ta holka je fakt skvělej provokatér už jenom z toho důvodu, že její roasty pálí víc než globální oteplování. ()

lamps

Naprosto standardní dokument, který si samozřejmě neodpouští trochu okaté agitky, ale jinak jde o řemeslně bez problému zvládnutý pohled do zákulisí, který se jen snaží o trochu porozumění. Vášnivé reakce však dokazují, že to v době, kdy je každý pivař největší expert na mezinárodní vztahy, na ekologii i na Gretu, zkrátka není možné. Jen kvůli takovým té holce vážně začínám fandit, jinak by mi byla naprosto lhostejná. 60% ()

Beckett51

Překvapivě povedená dokumentární sonda do úseku života dívky s autismem, snažící se bojovat se svými démony, přičemž to má těžší o to, že její démoni jsou skuteční a zdaleka jí přesahujou. Poselství silně postavený na hodnotách (plavba do USA), který se v mediálním prostoru ztrácej ve víru pozitivistických a krátkozrakých artikulací. Film o duši "zlomeného jedince" a zároveň o lámající a polarizující se světové duši. Ambiguita globality lidstva a snahy "něco" změnit. Pascalova sázka jako vyšitá. Ve své podstatě velmi fascinující dokument, pokud jste ochotni hledat pravdu i mimo sebe a nikoliv pouze v sobě. ()

666teen

Škoda, že ve Švédsku nemají ten norský Barnevernet. Greta by si mohla po odebrání vychcaným rodičům v klidu ústavu skládat ze strouhanky rohlík a byl by klid. Protože jestli to, co předvádí starej TrauThunberg, není zneužívání zjevně nemocný holky, tak to už teda fuct nevím. Takže Greta s papínkem trajdá po světě, do školy nechodí, trousí nepodložené nesmysly z příruček, tu potká prezidenta, tu papeže, zmrdá na jednu hromadu kompletní OSN, za což sklidí standing ovations tamních nenažranců, což děti v Bagladéši rozhodně potěší. A to jim nikdo neukradl dětství jako Gretě. A gretenismus se vesele šíří. Ovšem jedna věc je jistá. Až budou všichni cestovat z Evropy do Ameriky na pramicích, bude jich tolik, že do Nového Yorku dorazíme sice o fous později než vzduchem, zato úplně ekologicky a navíc suchou nohou. Bude totiž stačit přeskakovat z lodě na loď. A dost. Tohle se hodnotit nedá... P.S. Je fajn vidět, že válka za zdravou energii nese své ovoce. Zatím jen ve Švédsku, ale snad se taky dočkáme! https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/svedsku-chybi-odstavena-jaderna-elektrarna-prestante-luxovat-vyzyva-obcany-40350219 ()

HAL

Neviděl jsem, moc mě to nezajímá, ale review bombing od davu trotlů co to také neviděli si mé contra-hodnocení zaslouží. ()

Vančura

Když jsem tenkrát v českých médiích zaregistroval první zmínky o té mladé dívce, moc mě to nezaujalo a pomyslel jsem si jenom něco o tom, jak je ten dnešní svět zvláštní a sociální sítě mocné, když dokážou vytáhnout na světlo někoho tak zdánlivě outsiderského. Samotná Greta Thunberg mi svým nízkým věkem a zanícením trochu připomínala Janu z Arku a její aktivity mi byly celkem sympatické, ale nijak jsem to neprožíval, a jen znepokojeně sledoval tu lavinu nenávisti, která se vůči ní vyvalila z řad českých diskutérů, potažmo i od různých vrcholných politiků nejen u nás. Až když jsem teď s odstupem dostal chuť ten dokument vidět, s údivem jsem zjistil - když jsem nasál všechen kontext kolem toho, jak to tenkrát začalo a kdo je vlastně ta Greta Thunberg zač - že jsem k té roztomilé culíkaté dívence zahořel neobyčejnými sympatiemi, a bylo mi u toho neuvěřitelně smutno - z toho, jak si zničila dětství tím donkichotským bojem, z toho, jak sama v závěru reflektuje, že politici jen žvaní a nic se dít nebude, z toho, kolik hnusu se vůči té nevinné aspergerské duši vyvalilo, a to nejen zde na ČSFD (pokud něco to nešťastné dítě ilustruje více než věrně, pak jsou to odsudky, kterým musí v tomhle světě čelit lidi s psychiatrickou diagnózou), a třeba i z té nádherné písně The End of the World od Billie Eilish, která mě zcela okouzlila a hluboce dojala (podobně jako ta finální plavba Grety po moři, při které jsem byl zcela zničený žalem z toho všeho). Btw. šokovalo mě, jak působivé jsou Gretiny proslovy, které v dokumentu zazní - tak perfektně volená slova, tak dokonalá údernost, tak zničující přímočarost! Vše, co od té švédské dívky ve filmu zazní, je podle mě holá pravda, a kdo to nevidí, je hlupák, který sám zapláče, a přijde mi zcela typické, že zatímco u Attenboroughova dokumentu Život na naší planetě (který říká totéž co Greta, jen jinými slovy) se před časem všichni rozplývali nadšením, tak tento dokument si vysloužil jen nejvulgárnější kritiku ze všech stran, a to často od lidí, kteří ho vůbec neviděli, protože za á Greta Thunberg je tak mladá (takže do toho nemá co kecat a měla by radši chodit do školy, jak si myslí většinová společnost) a za bé má Aspergera (tudíž je blázen, kterého by měli někam zavřít, jak by si opět přálo mnoho "normálních" lidí). Konsternovaně jsem sledoval, s kým vším se už Greta stihla vidět a co všechno dokázala, a chci ji odteď sledovat na Instagramu a vidět, co se s ní bude dít dál. A trochu se o ni bojím, aby jí nějaký pomatenec neublížil - v tomhle bláznivém světě by mě to vůbec nepřekvapilo. ()

mchnk

Dokument je svým způsobem jedinečný, lze na něj pohlížet několika různými způsoby, což je možná sen každého dokumentaristy, nabídnout divákům takovou rozmanitost. Je také skvěle sestříhaný a natočený. Začnu pohledem negativním, v žádném případě nejsem z těch, kteří nad vším mávnou rukou, utrousí cosi o umělosti celého tohoto příběhu, a jdou si na dokonale poskládanou, lahodnou a předraženou sváču do mekáče, tam mě nikdo nikdy nedostal, také jsem v druhé polovině devadesátých let (možná naivně) protestně stál před prvním provozovnou, jež se v našem kraji otevřela, v jedné ruce skateboard, v druhé leták...bezpochyby ale byla zcela jiná doba, daleko přirozenější, ale i dnes stále není čas na Grétu a její odkaz i když se klimatické změny v rámci činnosti člověka již projevují v nadprůměrně velké míře, stále se projevují tam, kde to vlastně nikoho nezajímá, jen ty, kteří v tom žijí, ale i tak se nadále chováme, jakoby jediným základem naší současné civilizace byl západoevropský a americký styl života, i když jsme existenčně závislí na práci lidí z krajin, které jsou pro nás jakoby z jiné planety. Další pohled může být tzv. zcela oddaný, věřím jí, ona to nějak vyřeší, což mi v dokumentu potvrdili ti protestující Talijáni..."Gréto, zachraň planetu" Volají, my si zatím budeme žít dál po svém, tento postoj je možná ještě horší, než se proti té sympatické Švédce rovnou s odporem postavit. Tím se dostávám k dalšímu možnému pohledu na dokument, jak to všechno ta holčička vlastně prožívá? Lehké to určitě nebude, ať už je zákulisní pravda jakákoli. Pokud je vše pouze z její hlavy, což se dokument snaží naznačit, Gréta si zde své proslovy píše sama, je to bez pochyby nadčasový génius, a bude plně pochopena až za několik desítek let, kdy se náš způsob konzumního života v nestoudném materiálním nadbytku na úkor přírody a neustálého ekonomické růstu, jenž logicky nemůže trvat do nekonečna, projeví i ve finančně vyspělém světě, až lidé nebudou mít přecpané ledničky, garáže a bankovní konta, pak možná přijde čas na Grétu, teď rozhodně ne. Drtivé většině lidí stačí prozatím "olajkování" některého z eko příspěvků na sociálních sítích. Jednoduše si stále život užíváme s nasazenými růžovými brýlemi a přesto, že o tom všichni tak nějak víme, děláme, že se nás to netýká, to si musí každý přiznat. Tím bych se dostal k dalšímu možnému pohledu, tím je skutečná, upřímná inspirace touto protestní eko vlnou. I kdyby jen 10% protestujících dokázalo radikálně změnit svůj život, co se spotřeby všeho možného týče, byl by to úspěch. Což je Grétin hlavní záměr, informovat lidi a možná vynadat světovým politikům, kteří ji odmění potleskem...vrchol absurdity celého tohoto konání. Možná si to takhle to děvče ani nepředstavovalo, naivně vstupuje do všech otevřených dveří největších světových organizacích, parlamentů a...kam by vlastně ještě měla jít? "Poslouchají, to je úspěch, ale nejednají..." Co si tedy z tohoto kontroverzního dokumentu, který tak trochu podezřele mapuje vše od prvního okamžiku před švédskou školou, kde Gréta seděla ještě sama, vlastně vzít? Určitě zobrazuje největší protestní akce za změnu přístupu k přírodě, způsobu života a klimatu v dějinách lidstva. Člověk na základě toho může začít žít jinak, chápu, kolem Tebe všichni žijí nadále stejně, konzumují, tedy žijí, ale Ty se můžeš rozhodnou po svém, je to jen Tvůj život a Tvůj příspěvek k tomuto všemu, také vše děláš jen pro sebe, nejen materiální skromnost a pokora k životu samotnému, vše je pouze Tvé rozhodnutí a jedinou odměnou Ti bude uspokojení z vlastního života, ke kterému nepotřebuješ všechny ty nepotřebné krámy, které Tě teď obklopují...bylo by to fajn, ale stále žijeme v době, kdy je na Grétu brzy a tak i zdokumentované reakce světových politiků jsou jen prázdná, nutná gesta...žijte v pohodě, mějte se rádi, zbavte se nasranosti a spokojte se s málem...nebo taky ne, serte na to, a žerte dál...je to prostě na Vás...na nás, rozhodně ne na jednom člověku, malé holce, která nám to všem jen připomněla. Na závěr přidávám ještě jeden možný pohled na toto všechno...konspirativní, snad bláznivý, ale v tomto šíleném světě bych se ničemu nedivil...Covid jako odpověď (nejen) na Grétu, vše bylo přece potřeba něčím přebít, že ano? Aby se lidi zase starali jen o sebe...osobně doufám, že se Gréta ještě vrátí a dokáže toho daleko víc...s pomocí náš všech. () (méně) (více)

dr.horrible

To vám takto planéta začne horieť. Dôvody poznáme, nespochybňuje ich v podstate nikto. A máme aj riešenie, akurát by dalo dole biznis hodne veľkých, nadnárodných spoločností a tak si tie zaplatia prakticky najväčšiu dezinformačnú kampaň v histórii USA.  Vtedy zbystria pozornosť dedinskí primitívovia celého sveta, a nevadí síce, že na pol úväzku už bojujú proti vymysleným zločinom americkej farmalobby, týmto lobistom to zožerú aj s návnadou,  a je nepodstatné, že klimatické zmeny sú fakt, ktorý môžeme pozorovať voľným okom každý deň; heslá ako “save the planet” znejú humánne, čo už je blízko havlizmu a liberalizmu, a nakoľko v tom nie je zainteresovaná žiadna menšina, ktorú by šlo posielať do plynu, obeť si nájdu v nesympatickej školáčke s aspergerom (pretože čo nám majú mladí čo hovoriť;  predošlé generácie mali všetko lepšie, napríklad rasové vraždy a chemické kastrácie homosexuálov). A tak po svete pália figuríny s nadpisom Greta, sú to predsa slušní ľudia a žiadny plebs. A zavalia net duchaplnými teóriami, jak globálne oteplovanie neexistuje, prípadne, že plachetnica vyrobí viac emisií než zaoceánsky parník (Arsenal88), a maximum, čo dokážu vyprodukovať bude whataboutistický pseudoargument o tom, že prečo my, keď nie Čína?! Strašne cool, nikto nám nebude rozkazovať, nie sme predsa klasické ovce, ale ovce rebalantské! Užitočné ako vždy. Jo a nezbudnite hlavne, že vytvoriť kult osobnosti je nebezpečné! Zem predsa nie je planéta, ktorej kultúry všetkých národov sú postavené na glorifikovaní minulosti, stavaní pomníkov, vytváraní štátnych sviatkov a uctievaní fúzatých pánov z nebies. Ps: Na záver treba ešte poďakovať POMOvi, že nám za tie roky vybudoval krásnu databázu, kde sa cítime všetci bezpečne a keď raz príde anketa o najväčšieho oportunistu československého internetu,  všetci ho budeme s láskou voliť. ()

Frajer42

Greta je jen smutným odrazem naší doby, nastaveným zrcadlem současné společnosti a jedním z mnoha dalších důkazů, že se lidstvo musí zákonitě v blízké době samo vyhubit. Dokážete si před 10 lety představit, že by nemocné 15leté dítě šlo kázat pokrytcům v jedné z nejzbytečnějších a nejzkorumpovanějším pseudo organizací na světě - OSN o tom, jak strašně ji páni zkazili dětství. Každému rozumnému divákovi s alespoň mírným náznakem jakékoli sociální inteligence musí být jasné, že Gréta není žádný spasitel, ale pouze využívaný nástroj. Kolem Grety se nevytvořila žádná komunita rozumně smýšlejících lidí, ale pouze fanatická sekta nasraných lidí(na různé věci), která si členstvím v podobném útvaru dodává ztracené sebevědomí. Veškeré seskupení kolem Grety, kterého jsem si v dokumentu všiml, byly buď feministky, buzeranti, ošklivé naivní panny, Makarónek, senilní Arnie a papež - tedy nikdo normální a příčetný. V podstatě osud Gréty mi na mnoha frontách připomíná osud Adolfa Hitlera. Samozřejmě v zásadním rozdílu v životním posláním, kde se to Grétino v současné době jeví jako velmi pozitivní, ale s vzrůstajícím vlivem může mít i velmi špatný konec. Velmi mě zklamalo, že v dokumentu nezaznívají žádné nápady, co teda můžeme dělat pro zlepšení současné situace kromě toho, napsat si nějaký hluboký vzkaz na tabuli, jít v pátek protestovat a vyžadovat řešení od lidí, kteří pro Grétu doposud udělali jen to, že ji zkurvili dětství. Průzračná demagogie a nedokážu se rozhodnout, zda jsem byl více svědkem vrcholu pokrytectví, nebo nevědomosti, kdy se Grétina sekta dívá na svět jen velmi úzkým průzorem a dětskou naivitou. Na Grétu jsem před zhlédnutím dokumentu neměl utříděný názor, nicméně po zhlédnutí musím konstatovat, že ji nemám rád. Dokument byl udělán naprosto příšerným způsobem - působí to jako neutříděné home video nějakého amatéra. Každopádně jsem rád, že jsem dostal možnost nahlédnout do života moderního eko aktivisty. [15 %] ()

Dzeyna

Greta je sice trochu pošahaná, nicméně je ještě dost mladá, takže bych to tak černé neviděla. Alespoň používá mozek, narozdíl od většiny dětí v jejím věku. O té plavbě do NY jsem ani nevěděla a celkem mě to překvapilo. Jinak je celý dokument zpracován hezky a bez nudných pasáží, což je jedině plus. ()

Arsenal83 odpad!

Produkt na oblbovanie už aj tak vymletej mládeže, ktorá nevie okrem ťukania do klávesnice mobilu či tabletu v podstate nič. Radšej nechodiť do školy, lebo o 100 rokov vraj bude zle, bububu. Kto chce otvoriť oči, tak vidí, že je to len marketingový produkt jej otca, ktorý ju takto zneužíva a peniažky sa sypú. Pozrel si niekto už Grétku, keď sa jej spýtajú niečo, čo nemá pripravené? Veď ju stráži ochranka, lebo jedna pár novinárskych otázok za sebou a Grétka sa zosype. Bez čítačky, bez pripravených odpovedí je nič. https://www.youtube.com/watch?v=Hb-DVaCaB7I ()