Tenkrát poprvé

• USA Never Have I Ever
USA, (2020–2023), 19 h 5 min (Minutáž: 22–33 min)

Kamera:

Rhet Bear

Maitreyi Ramakrishnan, Poorna Jagannathan, Ramona Young, Martin Martinez, Mark Collier, Isai Torres, Adam Shapiro, Lee Rodriguez, Gilberto Ortiz (více)

Série(4) / Epizody(40)

Američanka indického původu prodělala traumatický rok a teď chce hlavně místo outsidera být oblíbená. Jenže kamarádi, rodina ani její pocity jí to neulehčují. (Netflix)

Recenze uživatele silentname k tomuto seriálu (1)

Tenkrát poprvé (2020)

Toto bude možno znieť zvláštne. Ale koniec koncov, už som si na CSFD zvykol, že občas napíšem veci, ktoré asi ľudia moc nebudú očakávať. Ale poďme na to. Myslím si, že "Never Have I Ever" by bolo lepšie, keby sa to tvorcovia rozhodli spraviť ako film. Nemyslím si, že za celú dobu, čo som sem prispieval som toto niekedy napísal. Ale to je môj dojem potom, čo som si odsedel behom jedného večera všetkých 10 epizód. Keby sa to trošku skresalo, keby sme nechodili občas v kruhu a stiahli runtime na možno dve hodiny, tak by to mohlo byť ideálnym filmom na večer. Vnútorne nemám nejako silný pocit, že by sme sa počas tých 4 a pol hodiny nejako výrazne zdržovali, no na druhú stranu sa tu odohrávajú často konflikty, ktoré vidíme v bežných amerických filmoch. A často aj z produkcie Neflixu. Miestami to skutočne ide podľa šablón a dokopy je tu jedno jediné vybočenie, kedy sa v šiestej epizóde venujeme inej postave seriálu. Inak to v podstate funguje rovnako. Sledujeme našu hlavnú hrdinku Devi, ktorá sa snaží zorientovať v živote. A John McEnroe robí rozprávača jej príbehu. Takisto sa nezaobídeme bez konfliktov medzi priateľmi, zložitou love-story, v podstate všetko čo vidíme v oddychovom filme, ktorý máva premiéru na Netflixe. A preto si myslím, že to mohli tak pokojne urobiť aj tu. Ako film. Inak si myslím, že to viac-menej spĺňa všetky zásady oddychového projektu. Príbeh je viac-menej jednoduchý. Je tu pár rozdielov a zaujímavých momentov, no v podstate ako to často býva, máme ten istý príbeh podaný v inom obale. Myslím si, že highlightom série je posledná epizóda, ktorá prináša veľmi príjemné a emocionálne zakončenie, ktoré funguje. Má to niečo do seba. A je vidieť, že Devi otec skutočne chýba a sama sa snaží nejakým spôsobom bojovať s vlastnou traumou. Lenže to nie je jednoduché. Mám rád vedľajšie postavy, naša hlavná hrdinka je okey a v závere to pôsobí ako skutočné finále. Ale opäť - "pre film". Neviem či budú chcieť tvorcovia priniesť ďalšiu sériu. Lebo úprimne, pôsobilo to iba dosť nasilu. Myslím si, že malo by to skutočne ostať tak, ako to je. Potom by to už bolo len ako zbytočné pokračovanie. Hodnotenie: B+ ()