Black kósoku

• Japonsko ブラック校則 (více)

Tsuki

Film o svazujících pravidlech a velmi přísných podmínkách, panujících na jedné střední škole, a dvou spolužácích, kteří se těm pravidlům rozhodnou postavit v zájmu jejich spolužačky Mačidy. Celý film je jakýmsi voláním mladých po svobodě a svobodném projevu, a právě onou tématikou svobody, volnosti a přirozenosti je to film velmi sympatický. Samozřejmě je v tom však hodně nadsázky, a vůbec vyobrazení oněch přísných pravidel na škole je hodně extrémní (v reálu to snad až tak přes čáru není). I přes filmovou nadsázku si ale myslím, že tato tématika dost možná hodně rezonuje s názory mladých Japonců. Přece jenom je fakt, že na japonských školách jsou pravidla a požadavky na studenty mnohem větší než u nás (a to samozřejmě nemluvím jen o povinnosti nosit uniformy, ale i o mnoha jiných povinnostech, které nutí studenty věnovat škole a školnímu kolektivu enormní množství času). Zkrátka mám dojem, že tento film může být příjemným "ventilem" pro mladé japonské studenty, kteří by rádi od někoho slyšeli, že situace opravdu může být jiná. A já mám z toho potažmo taky radost, protože je vždycky fajn vidět, že si Japonci určité nešvary své společnosti uvědomují, a jsou schopni na základě toho tvořit inspirativní filmy či knižní díla... Mimochodem, herečku Motolu Serenu (Mačida) jsem až do teď neznala, ale uznávám, že její zjev je opravdu výjimečný a jen tak se z paměti nevymaže :) (Viděno 9.11.2019 v kině SHINJUKU PICCADILLY, Tokio.) ~(4,2)~ ()