Jirka Sikita pro měl byl, je a bude hrdinou! Kdykoliv si v létě v Egeji nasazuju brejle a nadechuju se, Jirka S jde na ponor.___ Nebylo v seriálovém světě tuzemském většího hera, než Honzy Palyzy. Vždy jedná čestně, mluví spisovně, přiměřeně dlouho odpovědi rozmýšlí a nikdy nejedná ve svůj prospěch ale v prospěch bližního svého. I když mu horník a melouchářský potápěč JS v revírním lese u přehrady brousí starou, Palyza zůstává charakter a mladému pár žehná štěstí a hojnost. Nezbytné dávky budovatelského uvědomění a vodohospodářských mouder (když je moc sucho, je přehrada k hovnu protože pitné vody je nedostatek; když moc prší, je přehrada k hovnu, protože musí upouštět, aby nepřetekla) se místy stávají vlastivědnou přednáškou uvědomělých soudruhů z okresu nebo kraje. Humorných postaviček je pomálu a všechny jsou vyobrazeny v hambě svojí, ať už je to sukničkářský náměstek Nocárek nebo holkař a poslanec (tedy děvka) Jožin se svojí hláškou: já jsem přísně monogamní, mám JEDNU manželku a JEDNU milenku! Skvělá hudba, často nezvládnutá kamera a femme fatale Slezská Harta.(31.3.2016)

Jako vodák nemůžu jinak. Co vám na tom přijde tak strašného? Že se problémy kolem vody berou tak vážně? Ano. My je opravdu bereme velmi vážně. Je to náš život a každodenní chleba. Možná je to jistá režimová propagace, ale také ukázka souhry s přírodou. Samozřejmě, natočené to mohlo být lépe, ale jestli se mi dostane postu hrázného, v což doufám, chci být jako Palyza.(13.11.2014)

• Payushka

Bohužel, tak tohle ne. Jak mi v jiných seriálech vadí, že Dietl uzavřel všechny osudy sluníčkově a každý si našel tu svou lásku, tak tenhle "opačný styl" mi přišel snad ještě horší. Zjednodušeně: všechny kladné postavy (kladné, ne sympatické) dopadnou špatně a všechny svině jsou spokojený :)) Problém pak mám i s jednotlivými charaktery, protože jsem nenašla jedinou postavu, který bych nějak fandila. Tak nějak je shrnuje označení "fňukalové". Skoro všechny fňukají nad svým "údělem", aniž by cokoliv změnily. Hrázný Pavla Nového si nechá utéct ženskou a nijak za ni nebojuje, jeho parťák coby Vítězslav Jandák je machistický prase, submisivní manželka Jitky Smutné blbá nána, která se ohne, kdykoliv dostane nový kostýmek... A dalo by se pokračovat skoro donekonečna. A ani ten děj není nějak zvlášť objevný. Buď je málo vody, nebo hodně. Hm. Oceňuju ale, že to nevypadá nejhůř a nápad s kamerou na motorce chválím. Viděla jsem ale od Dietla lepší seriály a nemyslím si, že by za to všechno mohl Luboš Zaorálek a scenárista byl bez viny - to by museli ten scénář totálně překopat.(26.12.2014)

EPIZODA 1: Útěk - Za hrázným Palyzou přijíždí jeho bývalý mistr Stanko. Chce, aby Palyza zaměstnal na přehradě jeho syna Michala, který má za sebou vězení. Palyza zprvu odmítá, ale nakonec se nechá přemluvit. V tutéž dobu hrázného opouští manželka. Stanko se stane pomocníkem starého údržbáře Šperla. Nerudný stařík s nikým příliš nevychází, ani se spolupracovníky, ani se svou snachou. Palyzův spolupracovník Jožin Uherčík, nenapravitelný sukničkář, potká na nádraží půvabnou poštovní úřednici Libušku a začne se jí dvořit. Brzy se stanou milenci. Manželství Palyzových je rozvedeno. U ředitele Rudyšara se hrázný seznámí se sympatickou Ivanou Opatovou a její malou dcerou Lucinkou. Když zjistí, že Ivana je svobodná, pozve ji i s dcerou na přehradu. EPIZODA 2: Lov - Ivana s dcerou se stěhuje na přehradu. Palyza však bydlí odděleně. Libuše sdělí Jožinovi, že je těhotná. Spor Šperla a jeho snachy narůstá. Snacha se chce odstěhovat. Panuje sucho a hrozí nedostatek pitné vody. Palyza s Rudyšarem a ing. Remzou se přou o nejvhodnější řešení. Remza přes odpor hrázného prosadí zastavení vypouštění vody do řeky. Hrozí ovšem úhyn ryb, a tak hrázný na vlastní odpovědnost příkaz poruší… EPIZODA 3: Štola - Ivana se nastěhuje k hráznému Palyzovi. Jeho syn Honza a setkává s Ivanou, ale chová se k ní nenávistně. Michal bydlí v podnájmu u paní Pakostové. Nápadník její dcery Radim na něj žárlí a zařídí, aby jej Pakostová vystěhovala. Palyza ho ubytuje v noclehárně. Přijíždí parta potápěčů na prohlídku tlakové štoly. Mezi nimi je i Jiří Sikyta, Ivanin dávný milenec a otec Lucinky. Když to Ivana zjistí, odmítne jít na seznamovací večírek. Sikyta si jí však na přehradě všimne… EPIZODA 4: Kroužkování - Z přehrady odjíždějí potápěči. Sikyta vyhledá Ivanu, ta s ním však odmítne mluvit. Květa Uherčíková náhodou odhalí manželovu nevěru. Jožin se navíc prořekne o dítěti. Ivana vede Lucinku poprvé do školy. Sikyta na ně čeká před školou a sveze je na přehradu. Netají se tím, že by se chtěl k Ivaně vrátit. Ivanu to přiměje k rozhodnutí co nejdříve se vdát za Palyzu. EPIZODA 5: Kalná voda - Sikyta se ubytuje v hotelu nedaleko přehrady a vyhledá Ivanu, ale ta jej odmítá. Jožin se usmíří s Květou, když ji ujistí, že žádné dítě neexistuje. Šperlův syn se rozhodne odstěhovat se od otce a jít za svou ženou. Starý Šperl si vylije zlost na Michalovi a obviní jej z krádeže nářadí. Hrázný se Michala zastane. Do řeky se dostane neznámá látka. Palyza se Sikytou zachraňují ryby. Zjistí se, že voda byla zamořena kvůli průsaku ze silážní jámy… EPIZODA 6: Prsteny - Ivana jde za Sikytou. Odpustila mu, ale nechce ublížit Palyzovi. Vidí je spolu Michal. Květa potká těhotnou Libuši a pochopí, že jí Jožin lhal. Chce se Jožinovi pomstít a začne flirtovat s Nocárkem. Parta chuligánů v čele s Radimem pytlačí v lese. Vidí je při tom Šperl. Mladíci mu začnou vyhrožovat a Šperl je ze strachu neudá. Chuligáni mu však nedají pokoj a začnou po něm vymáhat peníze. Palyza koupí snubní prstýnky. Poté pozve na přehradu Sikytovu potápěčskou skupinu… EPIZODA 7: Ponor - Květa jde za Libuší a zjišťuje, zda její dítě je Jožinovo, ale Libuše ji vyhodí. Květa uvažuje o rozvodu. Šperl si na pomoc proti chuligánům pozve syna. Radim s kumpány je však snadno přemohou a vyhrožují jim. Ivana stále víc myslí na Sikytu. Zavolá mu, aby za ní přijel. Sikyta stráví s Ivanou a Lucinkou celé odpoledne, zatímco nic netušící Palyza je na lovu… EPIZODA 8: Nebezpečí - Michal zjistí, že Šperl předává peníze chuligánům. Palyza se spolupracovníky zastaví znečištěnou vodu, která se blížila k přehradě. Nakonec se zjistí, že jde o neškodnou látku. Při potápění dojde k problémům a Palyza Sikytovi zachrání život. Večer odjede Palyza na služební cestu a Sikyta přijde v noci za Ivanou. Vracející se Palyza slyší jejich rozhovor. Když to zjistí Ivana, rozhodne se, že mu řekne pravdu… EPIZODA 9: Povodeň - Michal řekne Šperlovi, že ví o vyděračích. Když chuligáni opět přijdou, Michal je zažene a pošle Šperla pro SNB. Později se Šperl s Michalem spřátelí a nechá jej u sebe bydlet. Kvůli vydatným dešťům stoupá hladina vody a hrozí povodeň. Náměstkovo služební auto sjede v dešti do rybníka. Michal pomůže posádce na břeh, ale sám se utopí. Palyza pochopí, že Sikyta je Lucčiným otcem, a rezignovaně Ivaně navrhne rozchod…(16.3.2015)

Telenovela na pozadí provozu přehrady (Kružberk), kde příběhy jednotlivých postav ukazují různé typy lidí v partnerském soužití, na svou dobu plnou nevěry a nabouraných vztahů. Ale hrázný Palyza je (jistě nejen) pro mě dodnes hrdinou, ať již pro svou lásku k přírodě, umění vycházet s lidmi, zásadovostí (vůči vypočítavému náměstkovi i ženě), skromností a šikovností. Mnozí lidé dnes koukají na seriál s nostalgií, neboť zachycuje ještě místa, dnes již pod vodou přehrady Slezská Harta, jež je v seiálu teprv budována. Seriál vznikl proto, že v té doby potřebovala průmyslová Ostrava další vodu, čili tvůrci zobrazili potřebu přehrad a života kolem nich. Vždy se rád podívám, nejen proto, že tam chytají ryby :-)(9.10.2012)

• - V devátém dílu "Povodeň" ve scéně po rvačce u Šperla, kdy zraněný Michal Stanko (Tomáš Jirman) usedá na lavici, se na mžik v zrcadle objeví kameraman s ruční kamerou. (Ganglion)

• - Monika Hálová, která hrála Libušku Kostrhunovou, železničářku na stanici v Ratajích a jednu z milostných avantýr Jožina Uherčíka (Vítězslav Jandák), nebyla uvedena v titulcích ani jednoho dílu, ve kterých se objevila. Důvodem byl odchod Hálové do Kanady, kde se později provdala. (Robbi)

• - Točilo se na přehradě Kružberk. (M.B)