Reklama

Reklama

Epizody(9)

Devítidílný seriál Jaroslava Dietla o pitné vodě a lidech kolem ní je snad trochu romantickou představu o vodohospodářích a jejich životě. Seriál natočil pro Československou televizi Ostrava František Mudra. Tehdy bylo zapotřebí ukázat divákům člověka silného, zásadového a zoceleného, který neustupuje přívalu problémů. A i když ztratí rodinu, stále se znovu staví na nohy. Devět dílů seriálu se soustřeďuje na soukromý život hlavních postav, řeší se partnerské konflikty, rozpady rodin apod.

Pavel Nový hraje hrázného Jana Palyzu. Jeho postava není jednoznačně ani kladná, ani záporná, i když převažují kladné vlastnosti. Jana Krausová ztvárnila roli Ivany Opatové, Palyzovy přítelkyně a svobodné matky, právě ona je dost nevyrovnanou osobností v partnerských vztazích. (Česká televize)

(více)

Recenze (119)

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

Jsou lepší seriály z té doby které jsou za 4*. Musím mít rezervu třeba pro takovou Nemocnici na kraji města 1-20, která je jasně za 5*. Ta škála pěti hvězd je prostě hrubá, protože na druhou stranu bych Velkému sedlu docela rád dal za 4* za tu krásnou přírodu, za pana Holého (myslím asi nejlepší herecký výkon) atd. a hlavně v porovnání s dnešními seriály, kterým jsem snad dal také za tři hvězdy a to málokterým. A určitě se rád podívám na Velké sedlo, když je zrovna reprízován a třeba ty seriály, kterým jsem dal za 3*, si klidně nechám ujít. ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

Tento normalizační seriál jsem nikdy dřív neviděl, teprve až nyní, ale tentokrát nebylo moc o co stát. Už ty zbytečně rozvláčné tříminutové rekapitulace na začátku dílu příšerně nudí. Seriál je v podstatě o tom, jak hned v prvním dílu hlavnímu hrdinovi zdrhne jeho žena, on si následně nabrnkne jinou i s dítětem a na konci posledního dílu mu zdrhne i ona s otcem své dcery, neboť on se po letech vrátil do jejího života. Co tím chtěl Dietl vlastně říci? Nikdy si nic nezačínejte s ženskou s dítětem, jehož otec je neznámý? Napravený trestanec ochotně pomáhá druhým, aby v posledním dílu utonul? No hlavně že pro děvkaře, který udělá milence děcko je všechno v cajku. Chtělo by to trochu optimističtější zakončení, takto zpracovaný Dietlovský seriál mě příliš nezaujal. 40% ()

Reklama

krokodlak odpad!

všechny recenze uživatele

Nemám nic proti filmovému zobrazení stavby přehrady, ale tenhle toporný didaktismus mne opravdu dostal. Dialogy i situace neuvěřitelně šustí papírem a postavy by mohly vzájemně soutěžit o největšího mimoně. Nicméně, nechtěný humor je všudypřítomný, takže seriál mohu doporučit jako masochistickou zábavu. Největší úlet byla parta drsňáckých vyděračů v čele s Janem Krausem, která bez zjevného důvodu šikanovala vesnického dědka v podání Jiřího Holého. ()

Samarol 

všechny recenze uživatele

Tenhle seriál jsem si pustil, aniž bych věděl, do čeho jdu. Asi jako každému i mě, už z dřívější doby, byl znám pojem hrázný Palyza. Ohodnotil bych to jako další chmurné dílo z dílny Jaroslava Dietla. Až na tu atmosféru se mi seriál docela líbil, ale hlavně jeden díl, kde je letecká prohlídka všech slezských přehrad i popsání počínající výstavby Slezské Harty. Jinak, jak je běžné u Dietlových seriálů, vztah střídal vztah a komunistická myšlenka komunistickou myšlenku. Proto asi u mě, už někdy během osmého dílu, propukla vcelku třeskutá bolest hlavy. Už za tu přehradu a hlavně pak přírodu, s přihlédnutím k mému hodnocení ostatních seriálů dávám tři hvězdičky. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Seriál Velké sedlo na mě působí dojmem, že někdo, pravděpodobně tedy Jaroslav Dietl, dostal za úkol napsat dílo o práci na přehradě. Aby to nebylo až tak velké nůďo, dopsal k tomu slavný scénárista trochu vztahových propletenců. I tak ale Velké sedlo v první řadě plní funkci chlubení se socialismu, kolik velkých přehrad postavili, kolik ještě postaví a jak zvládají krizové situace. Technicky bohužel dílo také zaostává. Průměrný scénář doplňují doslova hrozné dialogy. To ale ještě nic není proti velkým problémům se zvukem. Vrcholem pak je závěr posledního dílu, kdy s hrázným Janem Palyzou mluví postava ztělesňována Stavoplukem Matyášem. Na Pavla Nového chvíli světlo svítí, pak se najednou zhasne. Kvalita obrazu také za moc nestojí. Seriál je buď totálně odfláknutý, nebo jen splnil svou hlavní povinnost, která se od něj čekala, vše ostatní nebylo zrovna moc důležité. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (20)

  • Nad přehradou je památník Joy Adams, autorky slavné knížky „Příběh lvice“ Elsy, která se v místech dnešní přehrady narodila. [Zdroj: Krajské listy.cz] (Duoscop)
  • Tento díl se natáčel na nádraží Budišov nad Budišovkou, přehradě Kružberk, v Polance nad Odrou, v Ostravě - Plesné, v Ostravě. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

Reklama

Reklama