EPIZODA 1: Útěk - Za hrázným Palyzou přijíždí jeho bývalý mistr Stanko. Chce, aby Palyza zaměstnal na přehradě jeho syna Michala, který má za sebou vězení. Palyza zprvu odmítá, ale nakonec se nechá přemluvit. V tutéž dobu hrázného opouští manželka. Stanko se stane pomocníkem starého údržbáře Šperla. Nerudný stařík s nikým příliš nevychází, ani se spolupracovníky, ani se svou snachou. Palyzův spolupracovník Jožin Uherčík, nenapravitelný sukničkář, potká na nádraží půvabnou poštovní úřednici Libušku a začne se jí dvořit. Brzy se stanou milenci. Manželství Palyzových je rozvedeno. U ředitele Rudyšara se hrázný seznámí se sympatickou Ivanou Opatovou a její malou dcerou Lucinkou. Když zjistí, že Ivana je svobodná, pozve ji i s dcerou na přehradu. EPIZODA 2: Lov - Ivana s dcerou se stěhuje na přehradu. Palyza však bydlí odděleně. Libuše sdělí Jožinovi, že je těhotná. Spor Šperla a jeho snachy narůstá. Snacha se chce odstěhovat. Panuje sucho a hrozí nedostatek pitné vody. Palyza s Rudyšarem a ing. Remzou se přou o nejvhodnější řešení. Remza přes odpor hrázného prosadí zastavení vypouštění vody do řeky. Hrozí ovšem úhyn ryb, a tak hrázný na vlastní odpovědnost příkaz poruší… EPIZODA 3: Štola - Ivana se nastěhuje k hráznému Palyzovi. Jeho syn Honza a setkává s Ivanou, ale chová se k ní nenávistně. Michal bydlí v podnájmu u paní Pakostové. Nápadník její dcery Radim na něj žárlí a zařídí, aby jej Pakostová vystěhovala. Palyza ho ubytuje v noclehárně. Přijíždí parta potápěčů na prohlídku tlakové štoly. Mezi nimi je i Jiří Sikyta, Ivanin dávný milenec a otec Lucinky. Když to Ivana zjistí, odmítne jít na seznamovací večírek. Sikyta si jí však na přehradě všimne… EPIZODA 4: Kroužkování - Z přehrady odjíždějí potápěči. Sikyta vyhledá Ivanu, ta s ním však odmítne mluvit. Květa Uherčíková náhodou odhalí manželovu nevěru. Jožin se navíc prořekne o dítěti. Ivana vede Lucinku poprvé do školy. Sikyta na ně čeká před školou a sveze je na přehradu. Netají se tím, že by se chtěl k Ivaně vrátit. Ivanu to přiměje k rozhodnutí co nejdříve se vdát za Palyzu. EPIZODA 5: Kalná voda - Sikyta se ubytuje v hotelu nedaleko přehrady a vyhledá Ivanu, ale ta jej odmítá. Jožin se usmíří s Květou, když ji ujistí, že žádné dítě neexistuje. Šperlův syn se rozhodne odstěhovat se od otce a jít za svou ženou. Starý Šperl si vylije zlost na Michalovi a obviní jej z krádeže nářadí. Hrázný se Michala zastane. Do řeky se dostane neznámá látka. Palyza se Sikytou zachraňují ryby. Zjistí se, že voda byla zamořena kvůli průsaku ze silážní jámy… EPIZODA 6: Prsteny - Ivana jde za Sikytou. Odpustila mu, ale nechce ublížit Palyzovi. Vidí je spolu Michal. Květa potká těhotnou Libuši a pochopí, že jí Jožin lhal. Chce se Jožinovi pomstít a začne flirtovat s Nocárkem. Parta chuligánů v čele s Radimem pytlačí v lese. Vidí je při tom Šperl. Mladíci mu začnou vyhrožovat a Šperl je ze strachu neudá. Chuligáni mu však nedají pokoj a začnou po něm vymáhat peníze. Palyza koupí snubní prstýnky. Poté pozve na přehradu Sikytovu potápěčskou skupinu… EPIZODA 7: Ponor - Květa jde za Libuší a zjišťuje, zda její dítě je Jožinovo, ale Libuše ji vyhodí. Květa uvažuje o rozvodu. Šperl si na pomoc proti chuligánům pozve syna. Radim s kumpány je však snadno přemohou a vyhrožují jim. Ivana stále víc myslí na Sikytu. Zavolá mu, aby za ní přijel. Sikyta stráví s Ivanou a Lucinkou celé odpoledne, zatímco nic netušící Palyza je na lovu… EPIZODA 8: Nebezpečí - Michal zjistí, že Šperl předává peníze chuligánům. Palyza se spolupracovníky zastaví znečištěnou vodu, která se blížila k přehradě. Nakonec se zjistí, že jde o neškodnou látku. Při potápění dojde k problémům a Palyza Sikytovi zachrání život. Večer odjede Palyza na služební cestu a Sikyta přijde v noci za Ivanou. Vracející se Palyza slyší jejich rozhovor. Když to zjistí Ivana, rozhodne se, že mu řekne pravdu… EPIZODA 9: Povodeň - Michal řekne Šperlovi, že ví o vyděračích. Když chuligáni opět přijdou, Michal je zažene a pošle Šperla pro SNB. Později se Šperl s Michalem spřátelí a nechá jej u sebe bydlet. Kvůli vydatným dešťům stoupá hladina vody a hrozí povodeň. Náměstkovo služební auto sjede v dešti do rybníka. Michal pomůže posádce na břeh, ale sám se utopí. Palyza pochopí, že Sikyta je Lucčiným otcem, a rezignovaně Ivaně navrhne rozchod…(16.3.2015)

Měním hodnocení a přidávám hvězdu.Za bolševika jeden z nejslabších seriálů,nyní ve srovnání s moderní tvorbou a pořady dnešních televzních stanic je tento komunistickej polokýč oáza pohody a dobrý zábavy.A to se na to prosím dívám v pět ráno,hned po probuzení,kdy je člověk nejvíc náchylnej na rozčilení.Nejvíc se mi líbí hlavní záporňák Karel Vochoč.(22.8.2011)

Tenhle seriál jsem si pustil, aniž bych věděl, do čeho jdu. Asi jako každému i mě, už z dřívější doby, byl znám pojem hrázný Palyza. Ohodnotil bych to jako další chmurné dílo z dílny Jaroslava Dietla. Až na tu atmosféru se mi seriál docela líbil, ale hlavně jeden díl, kde je letecká prohlídka všech slezských přehrad i popsání počínající výstavby Slezské Harty. Jinak, jak je běžné u Dietlových seriálů, vztah střídal vztah a komunistická myšlenka komunistickou myšlenku. Proto asi u mě, už někdy během osmého dílu, propukla vcelku třeskutá bolest hlavy. Už za tu přehradu a hlavně pak přírodu, s přihlédnutím k mému hodnocení ostatních seriálů dávám tři hvězdičky.(29.12.2013)

Seriál, který kdysi byl hojně parodován. Svoje kvality má, ale mohl být lépe natočený. Kamera, respektive obraz je dost nekvalitní i na dobu svého vzniku a totéž platí třeba o zvuku. Někdy děj zbytečně brzdily například ukázky z práce potápěčů při zabezpečování přehrady. Charaktery postav jsou vykresleny obstojně, to Dietl uměl a také je to adekvátně zahráno. Jména jako Palyza a Sikyta vešla nesmazatelně do (seriálových) dějin. 60%(28.1.2012)

Seriál jsem v době jeho premiéry s despektem ignoroval, proslýchalo se, že jej napsal či dopsal s posvěcením paní Dietlové Jiří Hubač na kostře Dietlova scénáře. Teď, po mnoha letech, jsem se na něj podíval a byl bych ochoten tomu uvěřit. V každém případě jsou tu postavy o něco méně ploché, dialogy zas méně nápadité a konec rozhodně méně rozverný, než jak jsme byli u Dietlových příběhů zvyklí.(30.1.2012)

• - Tento díl se natáčel na přehradě Kružberk, v Ostravě, v Ostravě - Plesné. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Do roku 1992 stál na pravém břehu přehrady srub, v němž prožila dětství Joy Adamsová, autorka knih o lvici Else. (jenik71)

• - Natáčelo se na přehradě Kružberk, na nádrži Hrázka v Podhradí u Vítkova, Ostravě - Plesné, Kerharticích, přehradě Slezská Harta. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)