Hledá se Bunny Lakeová (festivalový název)

Bunny Lake Is Missing

Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1965, 107 min

Pět hvězdiček dávám za prvé za skvělého Laurence Oliviera v menší roli superintendenta, za druhé za obsazení Noela Cowarda a za třetí první hodině filmu, která mi přijde vážně fantasticky napínavá. Škoda, že druhá polovina filmu už není tak dobrá a závěr to lehce kazí. Ale i tak je to film, který stojí za vidění. Kam se na to hrabou dnešní napodobeniny. -- Ještě poznámka k Noelu Cowardovi. Je to člověk, díky kterému třiadvacetiletý Olivier poprvé zažil úspěch ve West Endu v roce 1930 a to jako Victor (Coward hrál pochopitelně Elyota) v jeho hře Private Lives - všimněte si toho Larryho úsměvu na konci jejich jediné společné scény. Jako by odkazoval na to, jak ho kdysi Coward odnaučil hihňat se na scéně, když mu pohrozil, že ho zabije, jestli takhle vypadne z role a pak mu v rámci výcviku v každém představení naservíroval nějaké to překvapeníčko. Mimochodem, jestli vám něco říká název Private Lives, tak máte pravdu. V pořadí šestého broadwayského Elyota si zahrál Alan Rickman a získal za něj nominaci na Tony.(17.1.2009)

Preminger meets England (nebo England meets Preminger?). Další prachem zapadlé mistrovské dílo hollywoodského nonkonformisty, tentokrát spadající do škatulky "mysteriózní thriller" (vzpomněl jsem si na Roegovo Teď se nedívej). Hutná atmosféra, skvělá kamera, odpovídající herecké výkony, vygradovaný závěr - nic z toho ale u Premingera nepřekvapuje. Remake bojkotuju.(27.1.2009)

Plnokrvný, mrazivý film o zmiznutom dievčatku, ktoré nik nikdy nevidel. Ani po stratení, ani predtým ako dieťa zmizlo. Atmosféra po celý čas napínavá, herci hrajú ako o život a skvostné kamerové jazdy len podčiarkujú excelentný zážitok. Poznámka: Fanúšikovia filmu často píšu o mnohých dnešných kino novinkách ako o prevratných thrilleroch, aké nik doposiaľ nenakrútil. Nuž nakrútil. A lepšie. Preminger totiž dobre vedel, že nielen realistické zachytenie skutočných emócií je kľúčom k vynikajúcemu kinu. Predovšetkým musí byť na stole príbeh s gradáciou a prekvapením. Spracovaný filmovými prostriedkami, nie len skvelými dialógmi. Lenže kto dnes napíše dobrý scenár? Číta málokto. A keď už číta, tak pomaly a málo. Ak veľa, tak skoro vždy len idiotské debiliny. Napriek tomu si každý druhý myslí, že je odborníkom na všetky žánre. Z toho dobrý scenár a následne film vznikne málokedy. Stratenú Bunny Lakeovú by napriek tomu dnes veľa ľudí neprijalo. Pretože nadutosť a čítanie hlúpostí znemožňujú vnímanie a prijatie kvalitného umenia. Preferujú sa krátke nezmyselné prvoplánové videá na sociálnych sieťach, ktorých sledovaniu často podliehajú aj intelektuáli. Vo výsledku sú to hodiny a hodiny mentálnych oblbovákov. No nič nie je stratené. Stačí liečba Otom Premingerom. Jeden Preminger denne a úspešná liečebná kúra čoskoro dodá aj mnohým márnomyseľným úbožiakom pozitívne výsledky. V extrémnych prípadoch môže dokonca takáto kúra skončiť vytetovaním mena režiséra na predlaktie, ako to učinil undergroundový režisér Cecil B. Šialený vo filme Johna Watersa Šialený Cecil (Cecil B. Demented).(22.1.2015)

Preminger takovéhle filmy prostě uměl... V Bunny Lake nám ukazuje podivný případ zmizení malé holčičky o které kromě jejích dvou opatrovatelů vlastně nikdo neví. V roli komisaře mě opět uchvátil Laurence Olivier. S jednou z prvních velkých rolí zde skvěle naložil také Keir Dullea, pro většinu filmových fanoušků známý hlavně jako David Bowman z 2001. Super zážitek od začátku do konce. Teď jsem jenom zvědavý na plánovaný Carnahanův remake.(17.1.2009)

Náhoda je BLBEC, o to som radšej, keď na ňu natrafím. V živote sa stáva aj to, čo človek najmenej očakáva... Platí to aj pri filmoch. Vôbec, toto pozoruhodné thrillerové dielo, Otta Premingera, je vo všeobecnosti, dosť málo známy film, pričom vystupuje v ňom veľmi známy herec, par excellence - Laurence Olivier. Olivier si zahral postavu detektíva Newhousea, ktorý prichádza do Londýna vyšetriť zmiznutie 4. ročného dieťaťa, menom, ako znie samotný názov filmu, ktoré za záhadných okolností zmizlo zo škôlky... Matka sa volá Ann Lake, ktorá prišla do Anglicka, z Ameriky, na popud od svojho brata Stevena, ktorý je niekoľko násobné zvláštnejší, záhadnejší a podivnejší, ako jeho sestra, ktorá si v minulosti vytvorila imaginárneho kamaráta. Predstaviteľka Ann, Carol Lynley, je čarokrásna, najmä, keď si rozpustí vlasy, alebo taktiež predstaviteľ Stevena Lakea, čiže Keir Dullea, jeho poznám z Kubrickovej 2001 : Vesmírnej Odysey, kde si zahral astronauta Davea. Jedná sa o mimoriadne zaujímavé, filmové, šalamúnske rozprávanie vo fascinujúcich dialógoch, nad ktorými som žasol, film obsahuje perfektnú atmosferickú čiernobielu kameru, s nádychom, a la Alfred Hitchcock, má to hororové sugestívne prvky, ktorých sa človek, len tak nezbaví, obsahuje to aj patričné klišé, nad ktorým sa rýchlo povznesiem, lebo tento snímok si odo mňa nezaslúži, čoby len o stupeň znížiť hodnotenie, aj keď sa priznám, že som nad touto myšlienkou intenzívne uvažoval, ale aj tak by sa moje pocity nezhoršili, pretože sa stále jedná o jeden z najlepších filmov, ktoré som v poslednom čase videl... Uchvátila ma najmä kamera, réžia a scenár, doplnené o brilantné herecké výkony. Nemal som v úmysle, vyzradiť hlavnú pointu filmu, lebo potom by jeho pozeranie strácalo význam. Som nadšený, že som natrafil na tento, neprávom zaprášený film !!! Je to v prvom rade film, ktorý aj so mnou, ohodnotilo, ani nie 100 ľudí, takmer desať násobne menej komentárov, čo sa mi celé javí, ako veľká krivda... Skúsim sa pozrieť, ak si to zapamätám, o rok, koľko hodnotení a komentárov sa navýšilo, dúfam, že sa to zmení...(14.12.2016)

• - Columbia Pictures přemlouvaly Premingera, aby do role Ann obsadil Jane Fonda, která se o roli aktivně zajímala. Preminger však trval na obsazení Carol Lynleyové. (Vampireman)

• - Průměrná délka záběru činí 21 sekund, což bylo na tehdejší populární filmy dost. (Vampireman)

• - Bunny Lake Is Missing je poslední film Finlaye Currieho. (Vampireman)