Hledá se Bunny Lakeová (festivalový název)

Bunny Lake Is Missing

Mysteriózní / Thriller

Velká Británie, 1965, 107 min

Plnokrvný, mrazivý film o zmiznutom dievčatku, ktoré nik nikdy nevidel. Ani po stratení, ani predtým ako dieťa zmizlo. Atmosféra po celý čas napínavá, herci hrajú ako o život a skvostné kamerové jazdy len podčiarkujú excelentný zážitok. Poznámka: Fanúšikovia filmu často píšu o mnohých dnešných kino novinkách ako o prevratných thrilleroch, aké nik doposiaľ nenakrútil. Nuž nakrútil. A lepšie. Preminger totiž dobre vedel, že nielen realistické zachytenie skutočných emócií je kľúčom k vynikajúcemu kinu. Predovšetkým musí byť na stole príbeh s gradáciou a prekvapením. Spracovaný filmovými prostriedkami, nie len skvelými dialógmi. Lenže kto dnes napíše dobrý scenár? Číta málokto. A keď už číta, tak pomaly a málo. Ak veľa, tak skoro vždy len idiotské debiliny. Napriek tomu si každý druhý myslí, že je odborníkom na všetky žánre. Z toho dobrý scenár a následne film vznikne málokedy. Stratenú Bunny Lakeovú by napriek tomu dnes veľa ľudí neprijalo. Pretože nadutosť a čítanie hlúpostí znemožňujú vnímanie a prijatie kvalitného umenia. Preferujú sa krátke nezmyselné prvoplánové videá na sociálnych sieťach, ktorých sledovaniu často podliehajú aj intelektuáli. Vo výsledku sú to hodiny a hodiny mentálnych oblbovákov. No nič nie je stratené. Stačí liečba Otom Premingerom. Jeden Preminger denne a úspešná liečebná kúra čoskoro dodá aj mnohým márnomyseľným úbožiakom pozitívne výsledky. V extrémnych prípadoch môže dokonca takáto kúra skončiť vytetovaním mena režiséra na predlaktie, ako to učinil undergroundový režisér Cecil B. Šialený vo filme Johna Watersa Šialený Cecil (Cecil B. Demented).(22.1.2015)

Náhoda je BLBEC, o to som radšej, keď na ňu natrafím. V živote sa stáva aj to, čo človek najmenej očakáva... Platí to aj pri filmoch. Vôbec, toto pozoruhodné thrillerové dielo, Otta Premingera, je vo všeobecnosti, dosť málo známy film, pričom vystupuje v ňom veľmi známy herec, par excellence - Laurence Olivier. Olivier si zahral postavu detektíva Newhousea, ktorý prichádza do Londýna vyšetriť zmiznutie 4. ročného dieťaťa, menom, ako znie samotný názov filmu, ktoré za záhadných okolností zmizlo zo škôlky... Matka sa volá Ann Lake, ktorá prišla do Anglicka, z Ameriky, na popud od svojho brata Stevena, ktorý je niekoľko násobné zvláštnejší, záhadnejší a podivnejší, ako jeho sestra, ktorá si v minulosti vytvorila imaginárneho kamaráta. Predstaviteľka Ann, Carol Lynley, je čarokrásna, najmä, keď si rozpustí vlasy, alebo taktiež predstaviteľ Stevena Lakea, čiže Keir Dullea, jeho poznám z Kubrickovej 2001 : Vesmírnej Odysey, kde si zahral astronauta Davea. Jedná sa o mimoriadne zaujímavé, filmové, šalamúnske rozprávanie vo fascinujúcich dialógoch, nad ktorými som žasol, film obsahuje perfektnú atmosferickú čiernobielu kameru, s nádychom, a la Alfred Hitchcock, má to hororové sugestívne prvky, ktorých sa človek, len tak nezbaví, obsahuje to aj patričné klišé, nad ktorým sa rýchlo povznesiem, lebo tento snímok si odo mňa nezaslúži, čoby len o stupeň znížiť hodnotenie, aj keď sa priznám, že som nad touto myšlienkou intenzívne uvažoval, ale aj tak by sa moje pocity nezhoršili, pretože sa stále jedná o jeden z najlepších filmov, ktoré som v poslednom čase videl... Uchvátila ma najmä kamera, réžia a scenár, doplnené o brilantné herecké výkony. Nemal som v úmysle, vyzradiť hlavnú pointu filmu, lebo potom by jeho pozeranie strácalo význam. Som nadšený, že som natrafil na tento, neprávom zaprášený film !!! Je to v prvom rade film, ktorý aj so mnou, ohodnotilo, ani nie 100 ľudí, takmer desať násobne menej komentárov, čo sa mi celé javí, ako veľká krivda... Skúsim sa pozrieť, ak si to zapamätám, o rok, koľko hodnotení a komentárov sa navýšilo, dúfam, že sa to zmení...(14.12.2016)

To najsympatickejšie na snímku bol akýsi pokus o hru s divákom, škoda len, že tá udička na diváka bola až príliš priehľadná a moc jednoduchá. Navyše už pomerne skoro tu človek vie, čo je asi vo veci a ako to celé skončí. Na druhú stranu ale aj napriek týmto mínusom ma príbeh bavil a ani atmosféra, ktorá dejovú linku obalila, nebola najhoršia. Na slabší nadpriemer to stačí. 70/100(10.7.2017)

• Itar

Před poslední půlhodinou nasadil scénarista tvrdé drogy a pohřbil tím výborně načatý detektivní thriller. Dvě hvězdičky za výbornou první část filmu a třetí za Laurence Oliviera, jehož detektiv ostatní ještě o kousek převyšoval. Mínus jedna potom za "Hitchcockovské" finále, které pohřbili všechnu tu předchozí atmosféru a postupnou gradaci. Škoda.(3.1.2015)

Film, jehož atmosféra zraje jako víno. Po poměrně nudném přetrpěném začátku přichází první mystérium - divákovi šrotuje v hlavě, tuší, že příběh by mohl mít klasicky profláklou zápletku s rozuzlením (co když ale nemá..), a když se pak konečně pravdu dozví, začne se zase rozčilovat, proč je to sakra takhle (všechny ty překvapivě zamčené dveře, nemožnost vydat se na ulici, mezi lidi; nebo dokonce zavolat policii). Můj první film od Premingera.(12.3.2010)

• - Columbia Pictures přemlouvaly Premingera, aby do role Ann obsadil Jane Fonda, která se o roli aktivně zajímala. Preminger však trval na obsazení Carol Lynleyové. (Vampireman)

• - Bunny Lake Is Missing je poslední film Finlaye Currieho. (Vampireman)

• - Průměrná délka záběru činí 21 sekund, což bylo na tehdejší populární filmy dost. (Vampireman)