Carmen Jones

Otto Preminger

Kostýmy:

Mary Ann Nyberg

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(24.1.2009)

• Houdini

NFR 1992, Oscar 2 nominace: Herečka HR - Dorothy Dandridge, Hudba - M. . . . . Zlatá Palma - výběr(2.4.2004)

Konečně vím z jaké opery jsou ty známé melodie. A Dorothy Dandridge mohla být opravdu velká, škoda že se nedožila...(13.12.2013)

Výborné využití širokoúhlého rámu, kdy se většina scén odehrává v dlouhých nepřerušovaných záběrech, v nichž vynikne choreografie pohybu postav (po bordwellovsku "staging"). Jinak důležitý film i proto, že jsou tu - až na jednoho bílého houmlesáka - výhradně černošští herci.(25.2.2013)

Carmen Jones jako muzikál funguje docela slušně, ale v ostatních žánrech se dost ztrácí. Hudba je fajn, úpravy známějších skladeb překvapivě ani moc nevadily, taneční choreografie (mám na mysli hlavně tu z baru) je však přinejmenším zvláštní. A když k tomu připočtu ne zrovna úplně nejsympatičtější hlavní hrdiny, pak některé scény, které působí směšně a nebyly tak původně myšleny, vychází mi z toho celkově průměr.(27.2.2013)

Chystám se psát jednu seminárku o indigenizovaných adaptacích a vybrala jsem si k tomu Carmen, protože to je látka vděčná a nejen ve filmech stokrát omílaná. Postupně nakoukávám různé snímky a Carmen Jones v mém výčtu nemohla chybět. Je rozhodně zajímavé sledovat, jak se s tradičním tématem popasoval režisér Preminger, který z Carmen pro tentokrát udělal černošku. Carmen je v tomto filmu tradičně vášnivá a přitažlivá, láme mužská srdce na počkání. Pro mě bylo překvapivé, že se ve filmu, i když se tam objevují četné davové scény, nezjeví ani jeden běloch. Ocenit musím hudbu. Dynamická, melodická, rytmická, známá i neznámá, dobře zazpívané písně. S příběhem samým je to horší, nepřekvapí, ale ani neurazí. Stejně si myslím, že on není stěžejní.(3.4.2012)

Muzikál, který vyhrává hlavně na tom, že ty melodie jsou prostě známé a krásné. "Carmen Jones", už podle jména, si bere inspiraci z opery "Carmen", ale zazní zde i další známé melodie. Představitelka hlavní role je krásná, ale osobně se mi více líbil její zpěv, který je skutečně devizou tohoto filmu. Jinak je to pořád příběh o tom, že je těžké si vybrat toho správného, a ještě těší to tomu druhému říct.(15.12.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1955 - Nominácia na 1. cenu(25.7.2012)

• danecek24

12. Zlatý Glóbus za rok 1954 - cena (2) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Objev roku (herec) - Joe Adams(19.1.2009)

Na tomto muzikálovém provedení známého příběhu oceňuji především spoustu krásných melodií, pro které film stojí za to vidět.(26.5.2013)

Výborný dynamický film. Carmen v černém obsazení. Jazzová transkripce Bizetovy opery.(27.10.2006)