Veľmi dobre spracovaná inscenácia s naozaj hviezdnym obsadením, ktorú si vždy rád pozriem a vždy ma ten príbeh nejako pohltí. Dobrý príbeh, podľa mňa skvelé herecké výkony, (nie preafektované hranie ako dnes), ale najmä výnimočný výkon Vlada Müllera pri ktorom som mal zimomriavky na celom tele, ale aj veľmi zaujímavé stvárnenie osobnosti Clyda, v podaní Emila Horvátha ml. . Škoda, že nebol väčší rozpočet a nebol z toho film. Ale aj napriek tomu aj keď nie veľmi známe, ale určite výnimočné dielo.(19.1.2012)

Veľmi kvalitná a dobre vystavaná inscenácia. Rozsah troch častí umožnil vyniknúť jednak profilom postáv, takisto celkovej psychológii diela, prípadu. Čítanie samotnej knihy, z ktorej vychádza televízny film, musí byť ešte väčší zážitok - o to viac, že autor vychádzal zo skutočných udalostí. // Preto sa k deju nevyjadrím, len k samotnému spracovaniu. Stvárnenie amerického prostredia sa podarilo, myslím, presvedčivo. Zavše stojí scéna súdnej siene i sály odvolacieho súdu - masívny nábytok, pulty, lampičky so zelenými tienidlami a v pozadí žiariaca americká vlajka; ale napríklad i domček pri jazere v americkom štýle, scény s kamelotmi atď. Všetko presvedčivé. Takisto kamera sa vyhrala pri retrospektívnych scénach. Treba oceniť aj detaily ako rôzne fotografie v novinách. // Herecké obsadenie výborné. Najmä postavy E. Horvátha a V. Müllera si vyžadovali širokú paletu emócií. Mason (Müller) bol dosť ukričaný, ale k postave to patrilo, aj keď konfrontačné scény boli na hrane. Príbeh (aspoň v tomto spracovaní) je postavený na osude Clyda obvineného z vraždy priateľky, ktorej vnútorný svet je divákovi prinášaný hlavne prostredníctvom listov a výpovedí na súde, tým je v podstate druhoradý, pritom sa od neho odvíja príbeh hlavnej postavy, súc nie pozitívnej. // Menšie postavy boli taktiež výborne stvárnené, predovšetkým Viera Strnisková v úlohe trpiacej, zbožnej matky obvineného a aj Mária Kráľovičová, matka Clydovej bočnej známosti z vysokej spoločnosti, ktorá bola na obraze kratúčko, no viac než presvedčivo. // Zakomponovanie rozprávača bol dobrý nápad: vysvetľoval rôzne reálie z justičného prostredia (porota, záverečné reči,...), ktoré boli iné ako vtedy v ČSSR; objasňoval pohnútky a postupy právnikov ako i myslenie ďalších postáv, čo by inak zostalo medzi riadkami a možno bez neho pôsobilo zmätočne; tvoril most medzi jednotlivými dejovými posunmi, čo by si vyžadovalo extra minutáž. Jeho priame vystupovanie, keď sa prechádza medzi postavami, sedí medzi porotou alebo verejnosťou, za sudcom, prerúša rozpravu, dokonca podáva pohár aperitívu postavám nebýva časté a vonkoncom nevyrušovalo, ba naopak. Avšak Ivan Mistrík bol miestami až preexponovaný, hlavne v prvej časti pôsobil ako z nejakého recitálu a rušivo, navyše niekoľkokrát s chybnou výslovnosťou. Naopak, vecný, nezaujatý výraz si držal perfektne. // Večná škoda, že v súčasnosti inscenácie sú len otázkou archívu.(13.1.2017)

Vlado Müller bol veľký herec. To, čo predviedol tu, je bravúrne... Ide "iba" o inscenáciu, ale akú! Logicky cieli na psychológiu postáv, Clyde Griffiths je ohlodaný až na kosť, Emil Horváth ml. nebol nikdy lepší (absolutórium č. 2)... A do toho všetkého výborne zakomponovaná postava rozprávača v podobe Ivana Mistríka, ktorá pomáha vdýchnuť ducha doby... Rola advokáta krásne sadla aj pánovi Chudíkovi a ženské protagonistky, plachá Soňa Valentová a atraktívna Kamila Magálová, obstáli takisto na jednotku.(5.3.2015)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 16.5.1977 --- trojdielna televízna inscenácia (7.2.2009)(7.2.2009)

Klasická slovenská TV adaptace, které vždy dávali v pondělí večer. Obsazení je na tu dobu skvělé, samý národní umělec, ale výkony trochu zaostávaji. nicméně bylo milé si připomenout třeba takového Ivana Mistríka, neprávem zapomenutého sympaťáka(10.1.2010)

• - Denník Chestera Gilletta, ktorý v roku 1906 zavraždil svoju milenku a stal sa predlohou klasiky Theodora Dreisera, venovali vysokej škole Hamilton v New Yorku. Denník si z generácie na generáciu odovzdávala jeho rodina a Gillettova praneter Marlynn McWadeová–Murrayová uviedla, že keby ho sudcovia čítali, rozhodli by sa inak. (Karush)