Říkání o víle Amálce (TV seriál)

• Československo

Rozprávanie o víle Amálke

Animovaný

Československo, 1975, 13x8 min

Předloha:

Václav Čtvrtek (kniha)

Václav Čtvrtek

Jiří Hrzán

Evidentně "dívčí" či "holčičí" večerníček nikoliv náhodou většinově neoslovuje mužskou část tohoto fóra. Nese - a tady nevidím výraznější kvalitativně odlišující nebo zvlášť pozitivně působící zvláštní znaky tohoto večerníčkového seriálu - všechny znaky tohoto směru tvorby pro děti a mládež. Vedle nápadité animace k nim patří až maximalisticky podávaná snaha o přiblížení se dětskému vnímání (4-8 let věku), silný, avšak současně tezovitě prostinký příběh, pozitivní pointa a namluvení dialogů předním hercem, v tomto případě Jiřím Hrzánem. Je logické, že podobné věci utví v paměti stále ještě více malého než většího dítěte jen útržkovitě, pokud vůbec. Rozpustilá rozvernost, která příběh oživuje, je přítomna i zde. Ale proto, aby mohla vyniknout, se musíme dívat na dramatickou tvorbu, určenou zejména menším dětem, alespoň poněkud jejich očima. Je zřejmé, že ne vždy je tato snaha úspěšnou.(21.6.2008)

• JoSte

Několik matných vzpomínek z dětství zůstalo, ale teď po opětovném zhlédnutí se nestačím divit! :-) V pátém díle např. dostanou dvě pěnkavy doživotí za to, že neumějí zpívat. Když pominu lehkou nudnost a spoustu logických chyb v příbězích, několik (nechtěně) vtipných animací se tomu musí nechat. O nějakém přínosu pro děti bych ale v tomhle případě mluvil jen těžko.(8.11.2008)

Jedna z nejkrásnějších pohádek mého dětství. S krtečkem asi má nejoblíbenější. Víla Amálka je inteligentní, vždycky všem pomáhá a všechno vyřeší. Jen ve třetím díle se moc nepředvedla. Měla ten mutáček dát raději loupežníkovi. Na tenhle večerníček jsem schopná se dívat ještě dnes a nepřestává mě bavit. Je to prostě moje hrdinka!(18.11.2012)

Dnes jsem měl mít velké jubileum a to asi 100 000 zhlédnutí Krtečka jak si šije kalhotky. Naštěstí se mi (konečně!) podařilo přemluvit dcerku na vílu Amálku. Teď mne tedy asi bude čekat podobný osud s vílou. Přeci jen, má zlaté vlasy a tancuje... A tak jsem s dcerkou dal několik epizodek. Už jsem na tento večerníček úplně zapomněl, ale vše se mi rychle osvěžilo včetně všech těch ,,Moudivláčků'' atd.. Překvapil mne však dabing. Üplně jsem zapomněl, že tuhle bloďatou drobnou vílu namluvil chlap Jiří Hrzán. Ne že by mi nějak extra vadil, ale přeci jen, je to zvláštní... No ale tuším, že Makovou panenku mluvil Brodský nebo Cupák, tak to byl v té době asi takový trend... Navíc Hrzán byl v sedmdesátých létech velmi populární... Oproti jiným večerníčkům jsou si díly Amálky dost podobné a proto dávám za tři kopretiny. * * *(3.5.2015)

• Phobia

Kromě samotné tančící postavičky si vůbec napamatuju, o čem večerníček vlastně byl, co se v něm řešilo, jaké další kreatůrky tam vystupovaly... Jedna zvězdička za animaci a jedna z lítosti, jinak byl teda dojem zjevně nulový, pokud ne přímo kulový. Děti si můžou přidat puntík až dva - v závislosti na tom, jak moc jsou nakloněny křehkým, éterickým bytostem. 41%(30.4.2010)