The Hobbit (TV film)

Animovaný / Fantasy / Rodinný

USA, 1977, 77 min

Předloha:

John Ronald Reuel Tolkien (kniha)

Zcela jasně jeden z inspiračních zdrojů pro Jacksonův velkofilm. Přes všechnu zkratkovitost, k tomu paradoxní zdlouhavost a občasnou nezvládnutost tohoto animovaného kousku, musím ale bohužel konstatovat, že toho měl Peter obšlehnout trochu více. Možná by pak jeho film nevypadal tak divně a udržel by si charakter lehké pohádky.(3.6.2013)

Nechápu, proč by měla interpretace Petera Jacksona středozemě určovat jak mají elfové, skřeti a ostatní potvory vypadat. Pro mě jako fanouška J.R.R. Tolkienova světa skvělá podívaná. Ale chyběl mi tam Medděd, což je zajímavé protože jsem se s vynecháním této postavy setkal i u komiksu "Hobbit" a převyprávěné knihy na kazetě. ZÁHADA!(19.11.2011)

• Slartibarkfast

Jsem z toho smutný. Opravdu a neskonale. Tak jsem se těšil na tenhle film, když jsem dočetl knižní předlohu. Žel, je to trochu o něčem jiném. Když vzpomenu docela nepovedené ztvárnění všech postav, kde elfové vypadali jako nějací obojživelní mutanti, namísto vznešených bytostí, kde trpaslíci nejspíš utekli od Sněhurky a ne z Tolkienova fantasy románu a drak Smaug by potřeboval liposukci, mísí se ve mě pocity minimálně smíšené. Z Gandalfa je tu spíš potulný šašek. Samotný příběh je jen torzem, které tak dobře znám a tak je film ochuzen o spoustu dialogů a především Beorn mi tam velice chyběl. Připadal jsem si jako v rychlíku, jak byly velmi rychle přeskakovány scény, které tak dobře znám z knihy a velice mě to mrzelo. Navíc se tam vyskytlo pár příběhových chyb, které mne zklamaly ještě víc. Kdybych nebyl velikým fanouškem Tolkiena, tak nedám ani ty dvě hvězdy, jelikož mi bylo nepříjemné sledovat tu šaškárnu, která se vydávala za Tolkienovo veledílo. Rozhodně nedoporučuji těm, kteří četli knihu. Ze slušnosti 35%(24.2.2011)

,,ŽIL RAZ V PODZEMNEJ DIERE ISTÝ HOBIT." __ Niekdajšie animované spracovania kultových Tolkienových príbehov zrejme nikdy nebudú patriť do klasiky kinematografie, preto i ja sám som k ním pristupoval tak, že som im nechával voľný priebeh. K Hobitovi som sa dostal až teraz a vo výsledku dopadol o dosť lepšie ako som čakal. Zvláštna animácia mi zo začiatku robila menšie problémy no postupne sa dá na ňu zvyknúť hlavne keď vezmeme v úvahu, ako to už predo mnou napísal napr. Vejrrr, že knižná predloha je určená predovšetkým detským čitateľom. V tomto smere i keď som si postavy predstavoval inak, vedel som sa s nimi stotožniť. Pravdou však ostáva i to, že trpaslíci pôsobia značne zostarnutí, orkovia vyzerajú ako ropuchy, elfovia zase skôr ako orkovia a Gloom ako posledný pozostatok rádioaktivitou poznačenej mločej populácie, čo však až depresívne zvýrazňovalo chabosť jeho existencie. Príbeh však vo mne prebudil čarovné spomienky na horúce leto pred takmer dekádou kedy som túto útlu knihu prečítal v priebehu niekoľkých dní a časom som sa pustil do ,,trilógie". Hobit má svoje muchy, avšak pri niektorých scénach som popustil fantáziu a začal som si predstavovať ako to asi Del Toro nakrúti a ak sa mu to podarí o aký úžasný počin sa môže jednať. A vzdá tak poctu nielen knihe ale i tomuto skromnému dielku. 3.5*(16.6.2009)

• Ilicka

Hodně slabá a hodně osekaná verze Hobita, která se svým ztvárněním hodně odchyluje od Tolkienovy typologie postav, neb elfové ve filmu vypadají skřetovsky, skřeti ještě hnusněji a Glum se proměnil v mloka. Děj je jen hrubým výcucem knihy, neohlíží se moc na logiku. Jediné mírně potěšitelné věci: některé písničky a Gandalf. Teď se už jen těším na pana Del Tora.(14.9.2009)

• - V 60. letech připravoval animovanou verzi Hobbita Jiří Trnka, k realizaci však nedošlo (Přemek)