Když velryby ještě chodily

(TV film)
  • USA When Whales Walked: Journeys in Deep Time (více)
Dokumentární / Dobrodružný
USA, 2019, 114 min (Alternativní 85 min, Televizní verze: 2x54 min)

Chad Cohen

Robert Poole

Lee Pace (vypravěč)

Jde o nejpůsobivější zvířata na Zemi - velryby, dravé ptáky, divoké krokodýly a úchvatné slony. Odkud se tato neuvěřitelná stvoření vzala? Vydáme se na dobrodružnou cestu po celém světě, abychom našli odpověď - od Vancouveru po Madagaskar - a vrátíme se miliony let do minulosti, abychom odhalili jejich dávné příběhy. Během cesty se setkáme s neobyčejnou řadou starodávných zvířat, od malých slonů po krokodýly, kteří se změnili do trpasličích podob různých současných druhů plazů, nebo předchůdce velryb, jež chodily po čtyřech. (Viasat)

oashi

Vlastně jde o dva hodinové filmy, o minisérii. Celý první díl je věnován evoluci krokodýlů a ptáků. Ve druhém dílu už je popis evoluce velryb a chobotnatců o něco kratší, aby zbyl čas na zhodnocení vlivu člověka (i prehistorického). Nejde jen o sledování vývoje jednotlivých druhů, nýbrž o celou skupinu druhů se společnými předky v době před desítkami milionů let. Jde o přehled nejen historie evoluce vybraných živočišných skupin, nýbrž jsou ukazovány také souvislosti s historií vědy a geologie. Ve shrnutí jsou zmíněny různé rychlosti vymírání, že pět předešlých vymírání každé trvalo miliony let: Druhy se ve svých prostředích stihly prostřídat, přizpůsobovat se. Jenže dnešní šesté vymírání v antropocénu probíhá příliš rychle, druhy se přizpůsobovat nestíhají. Takovéto shrnutí se mi líbilo, oceňuji. ()