Kdo zabil Garretta Phillipse?

Who Killed Garrett Phillips?

Dokumentární

USA, 2019, 186 min

Liz Garbus

Karen Sim

Tony Hardmon

Liz Garbus

Karen Sim

Who Killed Garret, tak tuhle věc se bohužel nevíme ani po skončení tohoto výborného dokumentu. Jen se dozvíme, co se vlastně tehdy v 2011 stalo z pohledu svědků, členů jeho rodiny, policistů a hlavně hlavního podezřelého a jeho obhájců. Jsou zde autentické telefonní záběry, video z výslechu, spousta rozhovorů z obou stran barikády a pak hlavně soud, který dle mého subjektivního názoru ani nemohl dopadnout jinak. Aspoň z toho, co jsem za těch zhruba 180 minut viděl. Teď se vůbec nikoho nezastávám, je mi to cele přišlo drobet jednostranné a směrující pouze k jednomu, možnému pachateli. A soudě podle (nejen) druhého dílu, to nakonec mohlo být úplně jinak.(24.7.2019)

!! možné náznaky spoilerov!! Celkom aktuálna záležitosť. Takže si to zhrnme: obžaloba postaví celý prípad na dôkaze, že v nejakom americkom vidlákove, kde sú dve hlavné cesty, vrah zabočil miesto vľavo vpravo. Nepriestelný dôkaz :D Následne sa k prípadu dostane neschopná karieristka, ktorá to najprv celé dodrbe tak, že sa kvôli nej zruší celý prípad a následne príde s dalším prevratným dôkazom: obžalovaný má predsa fit postavu a svaly, čiže stihne celé mesto obehnúť za 45 sekund. Nikto si totižto nevšimne o piatej popoludní jediného černocha v meste ako skáče z druhého poschodia z okna a následne beží krížom cez celé mesto. Dokument je natočený relatívne zaujímavo, možno by mohol byť natočený aspoň o trošičku nestranejšie a mohol byť trochu kratššíNa záver by som chcel, aspoň takto cez komentár, vyjadriť úctu a rešpekt všetkým ľudom, ktorí bojujú za spravodlivosť bez osobného prospechu, čisto iba kvôli spravodlivosti.(19.6.2020)

Na dokument, kterej nemá v rukávu nečekanou pointu, je Garrett Phillips utaženej jako parádní detektivka. Výhodu navíc drží v tom, že Hillary je senzační neherec a zdejší americký křupani jsou senzační americký křupani (John Jones!). Je mi luft, jak z toho čiší režisérky jasnej názor na věc. Lepší soudní thriller tu letos nebyl.(29.7.2019)

Trochu moc dlouhé (klidně by podle mě šlo smrsknout film do jednoho dilu) a příliš "ukecané" (přitom mi přijde, že místo některých řečí "o ničem" se mohli tvůrci ptát aktérů dokumentu na spoustu relevantních otázek, na které nám takto chybí odpovědi). Každopádně zajímavá sonda do toho, jak také může vypadat v USA vyšetřování vraždy. Opakovaně jsem si při sledování pokládala otázku "To jako vážně?" (za všechny příklady mohu k tomuto zmínit "výpověď" jednoho z vyšetřovatelů, který naprosto přesvědčeně mluví o tom, že přece když Nick Hillary na tom parkovišti odbočil doleva, je to hlavní důkaz, že tu vraždu spáchal...?!?). Je dost možné, že už se nikdy nepřijde na to, kdo zabil Garretta Phillipse, každopádně takovéto případy, resp. přístup k jejich řešení, jsou jedním z důvodů, proč jsem proti trestu smrti (i kdyby byla takto diletantsky vyšetřována jediná vražda a na křeslo poslán jediný nespravedlivě odsouzený, je to pro mě důvod, proč trest smrti ne).(30.5.2020)

Severoamerický, údajně rasistický, Pytlov (přesněji Potsdam na severu státu NY), kde lišky dávají dobrou noc, se stane v roce 2011 místem násilného trestného činu (homicide) na dvanáctiletém chlapci. Šerifové si okamžitě jako viníka vyberou jediného černocha ve městě, který navíc je bývalým partnerem matky oběti. Problém ovšem je ten, že jeden z šerifů je taky bývalý matky oběti (kterého pak ve vztahu vystřídal právě onen Afroameričan) a hodně tlačí na vyšetřovací pilu, ačkoliv důkazy prakticky neexistují. Dalším problémem je to, že i onen šerif je mezi podezřelými. Nastane několikaletý status quo a místní komunita je znepokojena. Máme tedy hodně otázek a málo odpovědí v tomto true crime dokumentu, který byl rozhodně příjemným osvěžením v této době totálního filmařského covidového sucha.(25.8.2020)