Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Plukovník Brandon je nekompromisní voják, který chce tisícem bombardérů zničit německé letectvo.

Plukovník Greg Brandon (Christopher George) velí za 2. světové války bombardovacímu oddílu. Je to umíněný kruťas, jehož přístup a tvrdá povaha mu způsobuje problémy v armádě i v soukromí. Navzdory jeho komplikované nátuře je ale zřejmé, že Brandon své práci rozumí. Na německou armádu chce nyní zaútočit jedním zdrcujícím úderem a zničit tak její letectvo. Jeho plán poslat na německou strategickou továrnu tisíc bombardérů B-17 se ovšem setkává s neustálým odmítáním, výjimkou je pouze generál Palmer (J. D. Cannon). Nekompromisní plukovník si znepřátelí své muže i nadřízené, jeho plán je ale nakonec schválen. Do střetu se navíc dostává s velitelem Royal Air Force Hardwickem (Michael Evans), který je poslán do Spojených států, kde má pomoci školit piloty. Odcizí se také své přítelkyni Gabrielle (Laraine Stephens), která rovněž slouží v armádě, i poručíku Archerovi (Ben Murphy). (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (5)

JohnSmith 

všechny recenze uživatele

Lehce podprůměrný válečný snímek plný žvatlání. Kdyby toho vojenství bylo víc, bylo by to rozhodně lepší. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Klasický vojnový film z veľkej typicky americkej vojenskej operácie, ktorý stavia na veľké scény a akciu. Množstvo lietadiel-bombardérov vo vzduchu, aj keď väčšinou iba z dokumentárnych záberov. Štandartne príbeh stavia na tom, že najprv má daná operácia veľa kritikov a nejaké tie technologické či personálne problémy, ktoré sa v priebehu vyriešia a na scénu môžu prísť hrdinovia. Nič originálne, prekvapivé či zapamätateľné, ale celkom solídne natočené. Christopher George tiež zapasoval. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zase jednou první ! :- )))Tenhle film od MGM je poctou osmé letecké armádě USAF, která ze základen v Anglii útočila na strategické cíle v Třetí říši a v okupovaných zemích. Těžké čtyřmotorové bombardéry B17 Flying Fortress (létající pevnost) a B24 Liberator (osvoboditel) patřily k páteři strategického těžkého bombardovacího letectva. Stejně jako se RAF v běhu učila taktice a strategii těžkého bombardování za temných nocí, učilo se stejně tak USAF za dne. Řada prvotních teorií o vedení náletů zcela selhala. U nočních náletů se zjistilo, že přes obrovská rizika a značné ztráty jen hrstka letounů shodila bomby v blízkém okruhu cíle. USAF zase muselo přehodnocovat zažitý omyl, že těžce vyzbrojený bombardér střelišti a střeleckými věžemi s půlpalcovými kulomety je schopen se celou cestu k cíli a zpět bránit sám bez eskorty stíhačů. Nepomáhaly ani sevřené formace tzv. Combat boxy, které skýtaly několikanásbné znásobení obrany ze strany palubních střelců... Prvotní údery jen s hrstkou letadel kromě vysokých ztrát měly jen malou úspěšnost a piloti Luftwaffe i přes zuřivě bránící se bombardéry měli na obloze pravé žně. --- Děj snímku nás zavádí do roku 1943 kamsi na letiště v Anglii na základnu letounů B17F. Plukovník Brandon je sice na své muže kruťák (piloti mu říkají sekerník), ale to vše je z důvodu snahy minimalizovat ztráty a zlepšit výsledky náletů. Má ideu, že když se udeří nikoliv dvaceti, ale tisíci bombardéry (posbíranými po celé Anglii) v několika vlnách na jeden strategický cíl (v tomto případě fabriku na Focke Wulfy), může to Němce dokonale paralyzovat. Velení je zprvu kritické a bojí se vysokých ztrát ale nakonec dá akci zelenou. Brandonovi je k ruce převeleno stíhací eso RAF Hardwick, který létá se Spitfirem. V obsahu je omylem napsáno, že je poslán do USA... byl pouze poslán na základnu bombardérů aby piloty naučil útočnou taktiku stíhačů Luftwaffe a naučil osádky jak jim čelit. Snímek je plný akčních scén, leteckých soubojů, uvidíme i zásah záchranných jednotek u havarované B17, nebo stroje který se z boje vrátil s raněnými na palubě, nouzák na břicho ad...Pro souboje byly většinou užity atentické kolorované záběry ze skutečných bojů či z guncamer. Znalci řadu z nich poznají z válečné Memfiské krásky natočené v roce 1944, některé jsou dokonce z Pacifiku z roku 45... Po nouzáku velitele se na jednom záběru objeví předek B-29 :-). Celkem se to podařilo sesadit a tak to vypadá velmi uvěřitelně na rozdíl třeba od letců z Tuskegeee, kde záběry byly černobílé uprosřed barevného snímku. Film si bohužel kousek před koncem u mne zhoršil hodnocení takovou malou akční a těžko uvěřitelnou vsuvkou, ale budiž. Tento snímek je pro milovníky válečných filmů, leteckých zejména a řadil bych jej k boku 12 O'clock high, nebo k novější verzi Memfiské krásky. U mne je to za odřené 4 hvězdičky. ()

Aqualung 

všechny recenze uživatele

Svého času jsem se věnoval sbírání a stavění modelů letadel a k tomu jsem nasbíral spoustu informací o jednotlivých typech, kamuflážích, výzbroji a taktice.Jistě nejsem důstojník letectva, abych fundovaně hodnotil jak se vede bombardovací letectvo.Nicméně film se pokouší nahlédnout do mentality těch, kteří určovali cíle této složce válečného letectva a také způsob, jak je dosáhnout.A všichni se učili za pochodu.A když se někdo učí, tak také dělá chyby.No a jak se to projevilo je celkem jasné-spousty posádek amerických bombardérů na taktiku denního bombardování bez podpory stíhaček doplatila životem.Než se na scéně objevil Mustang P-51.Britové se drželi nočních akcí.Vím, že Američané měli ve svých bombardérech výborné zaměřovače, ale k jeho použití bylo třeba dobře vidět.Takže tak.Každý odvedl svůj díl práce a Německo to pocítilo.Všem těm mladým klukům z bombardérů i těm, kteří je řídili patří obdiv a úcta.Za cosi velice podstatného jim vděčíme. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama