Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

Maynard.

Nesouhlasím s tím, že by měl tenhle kousek zůstat v první dvoustovce nejlepších filmů... Tak dlouho sem se odhodlával do kina až to cca po tejdnu přestali uplně dávat. Tak sem musel posečkat na doma :o). Jako je to pěknej film. Herecký výkony (nejvíc za mě B.Afflecka) jsou opravdu precizní. Taky je hodně originální trojpohled na jednu věc. Škoda, že ta ženská neměla ještě krapet jinačí pohled, tím by to parádně vykrystalizovalo :o). Chválím kostýmy a výpravu. Ale že bych tomu dal plnou, to bohužel. Ještě jena věc. Tenhle rok 2021 jdou do kina 2 filmy od R.Scotta, kterej musí bejt neskutečně nadopovanej, že to v tědlech letech dává... ()

Sdoom

Formálně vynikající historické dílo, na jaké jsme od Ridleyho Scotta zvyklí. Skvěle zahrané, fantastické kulisy, kostýmy atd. atd. Jen nerozumím tomu, proč to celé Ridley pojal tímto způsobem. Nesmyslně rychlý střih, 3x to samé dějově s celkem předvídatelnými změnami u jednotlivých pohledů na věc. Za mě úplně zbytečně vyplýtvaná stopáž na úkor rozvíjení postav a jejich motivací a tlačení na aktuální MeToo pilu. Závěrečný soud a hlavně následný souboj byl grandiózní, nicméně na víc jak lepší 3 hvězdičky to nevytáhnul. (kino Cinestar, orig.) ()

Soweek

Last Duel je skvělá konverzačka, která nabízí jeden a ten samý příběh z pohledu třech různých osob. Co je na filmu zajímavé je, že se nejedná o žádnou detektivku kde by se příběh v každé verzi výrazně lišil a vy jste čekali na to, kdo nakonec pravdu měl a kdo lhal. Nikoliv, právě naopak. Každá z verzí je v podstatě stejná a liší se jen drobnostmi a úhly pohledu. Ridley pak nechává zcela na Vás, jestli Vám tyto drobnosti ovlivní a ospravedlní dané chování a jednání postav. A to mě právě mrzí nejvíce, že u mě tato hra v podstatě nezafungovala vůbec. Maximálně totiž budete váhat, která z postav je větší pokrytec, ale hajzl pořád zůstane hajzlem nehledě na tom, kterýma očima se na to budete dívat. ()

xLIGHTx

Osobne som rád, že sa objavil historický veľkofilm, ešte k tomu od R. Scotta. Len vzhľadom na spôsob spracovania ide možno o trochu zbytočne dlhú vec. A samotný duel by si zaslúžil pravdepodobne viac priestoru, veď je vyvrcholením. Scenár, no, mohli sa s ním predsa trochu viac pohrať, s určitou šikovnosťou by sa dalo z toho vytvoriť hádam niečo silnejšie, snímka mi príde predsa dosť nemastná-neslaná, nevýrazná a kráčajúca niekde do stratena. Pôvodne som zamýšľal dať za tri odfarbené Afflecky, ehm, tri hviezdy ;), ale už len kvôli tomu, že Ridley Scott a spol. sa pustili v dnešnej dobe (v ktorej je pretlak komiksových, multi-kulti, BLM vecí) do takejto serióznej, historickej, drsnej, old school drámy, tak predsa mierne nadhodnotím, za štyri hviezdy (ale sú to slabšie štyri). ()

sedm.1

Já se musím přiznat, že možná jako jeden z mála diváků na celém světě opravdu upřímně neholduji filmům Ridleyho Scotta, ale právě Poslednímu souboji nyní uděluji čestnou výjimku a uznávám, že tato historická podívaná mě opravdu zaujala, a to prakticky ve všech ohledech. Rozhodně tu tedy nechci pitvat onen diskutovaný Me Too podtext, jelikož si o tomto hnutí myslím své, pro mě bylo každopádně důležité, že se mi poměrně úspěšně podařilo tuto nafouklou bublinu při sledování filmu zcela vytěsnit z hlavy a soustředil jsem se skutečně jen na velice poutavě rozehranou zápletku, zpracovanou ze tří pohledů ústředních postav, což považuji za velmi osvěžující prvek, a to především vzhledem k danému žánru, a nemám jí prostě co vyčíst. Někomu sice může vadit její jednoduchost a nenáročnost, což se mě ovšem rozhodně netýká, jelikož zde bylo díky tomu alespoň umožněno tvůrcům soustředit se více na jednotlivé postavy a i další výrazné momenty a prvky, které by jinak v komplikovaném ději tolik nevynikly a nedodaly pak celému snímku to správné vyznění a působivost. Důležité zároveň bylo, že si po celou dobu ona zápletka udržovala svižný spád, vyzdvihnout musím velice trefně načasované střídání dramatických a akčních scén, překvapilo mě i nemalé množství vážně fungujícího napětí a obrovskou roli zde sehrává samozřejmě i doslova strhující atmosféra, která mě upřímně nadchla. Nekompromisní, syrová, prostě výstižná, se vším všudy. Samotnou kapitolu představuje také akce, která je exkluzivní, přehledná, dynamická, krvavá, bezohledná, jednoduše přesně odpovídající své době. No a co se týče jednotlivých postav a především jejich představitelů, to je naprostý vrchol, postavy dokonale výrazné, zajímavé a poutavé, a jejich představitelé si pak jen zaslouží hlubokou poklonu, vesměs parádní výkony, které celou podívanou povyšují o další level výš. Ridley Scott mě zkrátka tentokrát zatraceně mile překvapil, jelikož dokázal natočit opravdu dech beroucí historický velkofilm, který dokáže zaujmout veškeré vrstvy publika, své si tu tak bohatě najdou jak popkorňáci, tak ti nejnáročnější, má to styl, má to atmosféru, má to skvělé postavy a herce, má to spád, parádní akci, prostě těžko něco vytknout, snad jen absence emocí zamrzí, jelikož celé mi to přišlo až příliš chladné, ovšem i to byl možná tvůrčí záměr, aby to celé tak vyznělo, tudíž ani to nepovažuji za nějaký zásadní problém. Takže říkám Ano, tohle je pravý filmový zážitek na vysoké úrovni. ()

herr_carter

Ano, ano - jak už tu nějací erudovaní hodnotitelé zmiňují, Ridley je vskutku asi jediný režisér svého druhu, který ty středověké a starověké spektákly točí tak, že si člověk připadá uvnitř děje, po této stránce tedy bez chyb. Jen mi do titulních rolí téhle doby trošku neseděli ani Damon, ani Driver, přece jen jsem asi na ně zvyklý především ve filmech z moderního prostředí……………moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

vitekpe

Stredovek ala Skyrim. Je to moc dlouhe, tudiz to nudi. Temer vsechny postavy jsou tak strasne nesympaticke, ze me dej filmu v podstate nezajimal. Skoda. ()

NifKor

Poslední souboj podle mě je nejlepší film tohoto roku. Ridley Scott po posledním nezdaru jménem Vetřelec ukázal, že pořád dělá skvělé filmy a Poslední souboj je toho důkazem. Film je překrásně natočený a je slast se dívat na scény, kde je převážně příroda a nebo hned na začátku filmu pohled na samotnou arénu ze shora ale musím i uznat, že byly scény, kde se kamera divné trásla, jako kdyby bylo zemětřesení. Hudba byla skvělá. Matt Damon a Adam Driver si film berou jen pro sebe, a i když samotná Jodie Comer je tu skvělá a dokonce i Ben Affleck, tak se pořád nedokáží vyrovnat Driverovi a Damonovi. Příběh je poutavý hned od začátku a Ridley Scott udělal moc dobře, že na začátek filmu hned dal malou část bitvy v aréně, protože to dokáže tak moc diváka dostat do toho napětí, že je to neskutečný. Byl jsem překvapený jak mi ani délka filmu vůbec nevadila a byl jsem rád, že film byl tak dlouhý. Co bylo ale podle mě ve filmu vážně neskutečně skvěle provedené bylo ukázaní příběhu ze tří stran. Každá postava díky vlastní pravdě dokáže diváka zmást v příběhu ve stylu, že nedokáže tolik předvídat konec a to co se bude dít dál a rozdělení příběhu do 3 kapitol byl podle mě velice dobrý krok. Co se mi už na příběhu tolik nelíbilo tak byl šíleně divný prostříh mezi scénami např. Matt Damon je se svojí manželkou ve svém hradě a povídají si o válce, ve které bude bojovat a z ničeho nic bez nijakého náznaku příjde stříh a vypadá to, jako kdyby bylo už po bitvě a já jsem byl neskutečně zmatený, a kdyby se v té části neřeklo, že se teprve bude bojovat, tak bych to vůbec nevěděl do doby než by bitva začala a to je jen jedna z mála střihů ve filmu, které mi vadily. Také mi vadilo, že hodně scén z bitev bylo příliš krátkých a hodněkrát se stalo, že se tam jen maximálně párkrát seklo a konec. Chápu, že to bylo primárně kvůli příběhu, a kdyby byly akční scény delší, tak by nevyšlo na to hlavní tolik času a muselo by se to zrychlovat ale prostě, když tam ta akce má být, tak proč prostě ji dělat tak krátkou? Samozřejmě po bitvě přišel zase ten divný střih. Ještě co mi docela trošku vadilo bylo vyvrcholení příběhu ale to by byl spoiler, kdybych to tady vypsal. Celkově se ale Ridley Scott zase předvedl jako skvělý režisér. 9/10 ()

Chmur

Osobně jsem rád za každý, trochu slušný film z období starověku či středověku. Zobrazení temného 14. století se Scottovi povedlo náramně. Na člověka středověká atmosféra z plátna vyloženě dýchá. Samotný děj je bohužel trochu úmorný. Abyste dokázali třikrát zobrazit tu samou událost z různých pohledů a zároveň diváka nenudit, musíte mít setsakramentsky vymazlenej scénář a hodně promakanou režii. Tady si kvarteto Scott, Holofcener, Affleck a Damon bohužel ukouslo trochu velké sousto. Film se tak táhne jako sopl a leckterý divák se při stopáži 152 minut musí zákonitě nudit.  Naštěstí celé předchozí  trápení je aspoň z části vykoupeno grandiózním a naprosto dokonale natočeným finále. Tady Scott předvedl absolutní extratřídu a vytáhl tak Poslední souboj do lehkého nadprůměru. ()

KoRner

Ridley je stále frajer! Neskutočný historicko-psychologicko-akčný veľkofilm, ktorý je tak surový, ako len mu to súčasné publikum dovolí. Každý z troch pohľadov je zaujímavý, nenudí a hlavne zakaždým mení divákovi názor na celu situáciu a pohľad na postavy. Je hrozné, že to v kinách prepadlo, ale kto čakal príbeh o milostnom trojuholníku v dobách cnostných rytierov asi dostal po pár minutách riadne po papuli. ()

Elerrina

Výpravný, precizně zaranžovaný a historicky víceméně důsledný artfilm, který v kinech celkem zaslouženě propadl navzdory svým nevídaným řemeslným kvalitám. Nabídne totiž akorát dvouhodinovou přehlídku dojmů, pocitů a subjektivních interpretací vztahu dvou nesympatických hovad a jedné chudinky manželky, a krátkou brutální rubačku na závěr. Ze které navíc žádná finální katarze vítězství pravdy, lásky a spravedlnosti (ehm .. ) nevyplyne, protože naplnění tu dojde jen uspokojení egoistické mužské ješitnosti. ()

Torimmer

Velmi šťastně zvolený formát s perspektivou, a právě to, co z filmu dělá zajímavý kousek. Vnímání očima té či oné postavy totiž není o úplně jiných scénářích, o časoprostorově protichůdných situacích, ale spíš jen o těch detailech, nuancích, někdo něco vynechal, kdo se jak podíval, kdo se jak tvářil, jak se ten člověk cítil, to je kolikrát ta hra domněnek a různých fabulací, o které bych řekl, že je zde celkem věrohodně znázorněná. Srdcem příběhu a jakýmsi těžištěm je sice Marguerite, byť člověk už tak jako může čekat, kam se to bude ubírat - alespoň teda myšlenkově, jinak to bylo napínavé, to jo. Mně ovšem zajímala postava Damonova rytíře (i když herecky nejvíc přitahoval moji pozornost Adam Driver), protože bych řekl, že až na jednu jeho situaci, šlo o typ muže s klasickým komplexem, co není tak úplně jasně filmově zařaditelný. ()

borec999

Posledný súboj v kinách škaredo prepadol, ale i tak je to nepochybne kvalitný film. Pochváliť musím: výbornú výpravu, kostýmy a všeobecne zobrazenie doby, prácu s postavami; pár pekne natočených, krvavých, akčných scén, technickú stránku a Scottovu réžiu či štýl rozprávania ukazujúci 3 rôzne verzie pohľadu postáv na 1 a tú istú udalosť. Dej je taktiež pekná ukážka demonštrujúca, že v praxi väčšinou nerozlišujeme medzi čiernym a bielym, dobrým a zlým, ale že väčšina udalostí je "šedých" a pravda niekde uprostred. Práve v tomto je Scottov najnovší film od ostatných patetických a prikrášlených veľkofilmov pre mňa najsympatickejší: nevytvára bezchybné a idealizované postavy hrdinov, ale drží sa historických udalostí a ukazuje ako to väčšinou v histórii (aj v realite) pri podobných udalostiach chodilo(chodí). Matt Damon a Adam Driver si svoje úlohy zastali a ako duo rivalov dokážu zaujať, málo známa Jodie Comer príjemne prekvapila, no a Ben Affleck má menší priestor a slúži skôr len ako doplnok k ústrednému triu. Film síce celkovo má kvôli štýlu rozprávania zobrazujúcemu 3 krát takmer to isté pomalšie tempo, ale nepopísal by som ho ani náhodou ako nudný a ja osobne som si ho užil. A je škoda, že podobné poctivé "oldschoolové" historicky presné filmy budú z kín ubúdať, pretože tak ako povedal Ridley Scott sám, dnešnú mládež podobný "dospelý film" bez humoru, superhrdinov a feel good nádychu žiaľ nemá možnosť zaujať(čo je 100% pravda). Sú však aj výnimky a mňa ako mladého človeka Posledný súboj zaujal a je mi úprimne ľúto, že podobný typ filmu si môžem pozrieť iba raz ročne... 80% ()

Lukoboss

Nečekal bych, že v historickým filmu uvidím M. Damona a (blonďatýho!!! - jo, vypadá jak vocas, ale k jeho roli to vlastně sedí) B. Afflecka, nicméně R. Scott jakožto zkušenej bard se toho chopil výborně, precizně a s přehledem a dotáhl to do úspěšnýho konce. Klobouk dolů, rozložení na kapitoly (ála Q. Tarantino) je perfektní, různý úhly pohledu skládají pomalu dílky do celkové mozaiky a vedou diváka přesně přesně tak, jak bylo zamýšleno. Nechybí malý dotknutí dnešní metoo problematiky, ale naštěstí je to fakt jenom lehce a historickej obraz to nijak nenarušuje. Navíc musím uznat, že akční scény bitev, jízda na koních a vřava v řece jsou tak skvěle natočený a sestříhaný, že máte pocit, jak kdybyste tam bojovali taky, a ta voda krví obarvená vám stříkala přímo do xichtu! A pak je tady výprava, kde se v několika obrazových plánech děje tolik, že opravdu máte pocit běžnýho života v tom daným místě, protože tam prostě nic nechybí. R. Scott tak i na starý kolena prostě ukazuje světu, kdo je pánem svýho řemesla. ()

kenkaku

Pro mě bylo vždy pětihvězdičkovým měřítkem pro podobné velko-filmy Statečně srdce. Po všech stránkách. První zklamání přišlo celkem rychle a to ohledně soubojů/bitev. Je jich opravdu jen pár a trvají doslova jen několik málo vteřin. Na atmosféru útoku těžké jízdy zapomeňte. Jsou sice natočené dobře a krvavě. Nicméně skutečně je to ve stopáži 152 minut jako plivnout do jezera. Pak se rozjede “soudní drama” v duchu Rashomona. Netvrdím, že je to špatně. Nicméně když už to Ridley Scott vzal tímto směrem, mohl to postavit mnohem záživněji. “Pravdivá” linka (která měla být tím “tak takhle to bylo” šokujícím objevem) je totiž ta nejotravnější a nejnutnější (“I experienced no pleasure” pokud můžu citovat jednu z postav sledováním obzvlášť té poslední linky). Ano celé je to zakončeno tím “posledním soubojem”, nicméně ten zdaleka nevyváží tu otravnou hodinu, která mu předcházela. A už vůbec nijak nezvrátí celkový dojem z filmu. Jednou stačilo. ()

Milano33

Som úplne odvarený, nemám slov... Posledný súboj berie dych i navodzuje husiu kožu! V októbri minulého roka (2021) mal premiéru očakávaný veľkofilm Duna od Denisa Villeneuvea, ktorú som bezprostredne korunoval za filmový snímok roka. Takýto vzácny klenot sa urodí naozaj len zriedkakedy, bolo neuveriteľné, čo sa Villeneuveovi vtedy podarilo. Duna bola skrátka podobne veľkou udalosťou, akou bol Pán prsteňov v svojej dobe. Dune bolo jednoducho predurčené sa stať filmom roku, pokiaľ nie desaťročia, cítil som to v kostiach a to už nejaký ten čas predtým, než oficiálne vstúpila do kín, ale to som vtedy ešte netušil, že ten samý mesiac nám prinesie ďalší výstavný klenot, ktorý rovnako ašpiruje na film roka. Neverím, že sa mi podarilo prehliadnuť tento skrytý skvost, a o to viac ma to mrzí, keďže som dobre vedel, že ide v tom čase do našich kín. The Last Duel je veľkolepým historickým spektáklom od režiséra Ridleyho Scotta, ktorý má na svojom konte už mnohé historické eposy, ako napríklad Kingdom of Heaven alebo Gladiator. Ridley Scott ma bohaté skúsenosti s obdobnými témami, nadmieru dobre sa orientuje v týchto vodách a je to presne ten správny človek, ktorému by som zveril takýto druh projektu. Vôbec sa nedivím, že po tom čo si Matt Damon prečítala knižnú predlohu od Erica Jagera, na ktorej motív vznikol aj tento film, sa hneď ako k prvému obrátil na Scotta. Nech si každí hovorí o tomto režisérovi čo chce, nikto mu však nemôže uprieť, že dokáže vierohodne pracovať s historickou látkou. Jeho filmy nemusia byť vždycky historický najpresnejšie, ale ten pocit dobovej autenticity z jeho počinov je proste nespochybniteľný. The Last Duel nie je však úplne tou typickou stredovekou drámou, na akú sme doteraz boli u tohoto režiséra zvyklí. Áno, súboje sú tu epické, výprava je veľkolepá, ale aj napriek tomuto impozantnému dojmu, ktorý snímok môže spočiatku vzbudiť, tak sa jedná skôr o komornejšiu drámu. Sila tohoto počinu tkvie predovšetkým v dialógov a komorných scénach, ktoré dokáže byť rovnako veľmi strhujúce, ako akákoľvek iná monumentálna stredoveká bitka. Pár menších bitiek sa tu samozrejme nájde, ale tie sú skôr výnimkou, ktoré potvrdzujú pravidlo. Skutočne jedinou pompéznou akčnou sekvenciou je až posledný duel, ktorý si režisér necháva úmyselne a koniec ako čerešničku na torte. Príbeh sa odohráva v stredovekom Francúzsku počas prebiehajúcej Storočnej vojny. Ponoríme sa do skutočných udalostí zo 14. storočia, kedy svetu vládlo bezprávie a nespravodlivosť. V týchto temných časoch nezáležalo na pravde, jedinou skutočnou autoritou bola sila muža. Avšak aj za týchto neskutočne nepriaznivých okolností sa našla jedná žena, ktorá vystúpila z davu a postavila sa za svoju pravdu. Vskutku išlo o velice silný príbeh o odvahe jednej ženy, ktorá odmietla naďalej mlčať a miesto toho riskovala svoj vlastný život. Film sleduje osud dvoch priateľov, Jeana de Carrougesa a Jacquesa Le Grisa, z ktorých sa napokon stanú rivali, ktorí sa spoločne utekajú na život a na smrť v poslednom duely. Tomuto súboju prechádza obvinenie Le Grisa z napadnutia a znásilnenia de Carrougesovej manželky Marguerity de Carrouges. Dvaja muži a jedna žena, jedna pravda. Príbeh týchto troch postáv je rozdelený do troch pomyselných kapitol, ktoré ukazuje ich vlastnú perspektívu - ich osobitú pravdu. Zatiaľ čo príbehové archy Jeana de Carrougesa a Jacquesa Le Grisa zachytávajú značne skreslený pohľad na to, ako sa udalosti skutočne stali, tak až dejová linka Marguerite odlíši to pravdivé od toho klamlivého. Jej unikátna perspektíva však divákovi nič neuľahčí, všetko sa stane zrazu omnoho zložitejším, a o to komplikovanejšie je rozlíšiť toho zlého od toho dobrého v tomto príbehu, zloducha od hrdinu. Jean de Carrouges je pyšný, pokrytecký a závistlivý človek, ktorý je zaslepený svojou márnomyseľnosťou, a jediné na čom mu v skutočnosti záleží je jeho meno a česť. Matt Damon ho stvárnil ozaj perfektne. Jacquese Le Gris je zase namyslený, povýšenecký a narcistický sukničkár, ktorý má o sebe veľké mienenie, nakoľko si myslí, že je neodolateľne krásny a šarmantný. Adam Driver sa zhostil tejto role naprosto parádne. A medzi týmito očividne morálne prehnitými mužskými protagonistami stojí žena Marguerrita de Carrauges, ktorá je hodne melancholická, ale i odvážna osoba s dobrým srdcom. Jodie Corner je rozhodne hviezdou tejto show a túto ženskú postavu zahrala naozaj srdcelomne. Z hercov by som chcel ešte vyzdvihnúť Bena Afflecka, ktorý si rolu grófa Pierrea d'Alençona evidentne užíva. Samotný scenár mal zaujímavú štruktúru, vrámci ktorej sa tvorcovia odhodlali k nechronologickému vyrozprávaniu diania. Hlavnou myšlienkou bola problematika znásilnenia, útlaku a postavenia žien, čo je nesmierne relevantné a aktuálne aj v dnešnej dobe. Produkčná a technická hodnota tohoto snímku je vážne nevyčísliteľná, takto má skrátka vyzerať veľkovýpravná historická záležitosť. Tento počin tiež zahŕňa krásne dobové kulisy, kostýmy, interiéry a scenérie. Ide o velice realistické vyobrazenie skutočných dejín, má to v sebe kopu násilia, krvi a nahoty. Snímok sa nebojí surového prístupu - bitky dokážu byť pekne brutálne a znásilnenia desne nepríjemné. Film skutočne zachytáva tú "krásu" temného stredoveku, ktorá spočívala v pochmúrnom nádychu, beznádejnom tóne a špinavej atmosfére. The Last Duel jednoznačne po všetkých stránkach krutým filmom, ktorý vo vás zanechá trpkú pachuť. () (méně) (více)

LEATHERFAC

Doprdele Ridley - proč pořád točíš tak zkurveně předlouhý kusy? Proč? A i když už si vybereš dobrý téma, musíš do dvou zásadních rolí obsadit dva nejslizštější a nejnesympatičtější herce poslední dekády? Tím myslím samozřejmě Benyho Afflecků a Matta Démona, kterej i kdyby hrál sebekladnější roli, stejnak se mi z něho bude obracet žaludek. No nebýt těchto mínusů, je to jinak celkem dobrá historická dráma, s několika slušnými řežbami, obohacená chytrým scénářem, rozděleným na tři části z pohledu každé ze tří hlavních postav. Nápad to není zcela nový - nicméně tady mě bavil zatím nejvíce. PS: jen mě trochu udivilo, jak dlouho někdo může krvácet z tepny a nezdechnout - ale pan Démon je zřejmě Superdémon... ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix