Příběh se odehrává ve Francii 14. století a je o posledním, oficiálním, Francií posvěceném duelu mezi dvěma muži. Jean de Carrouges (Matt Damon) a Jacques Le Gris (Adam Driver) jsou přátelé, ze kterých se stanou rivalové. Středobodem jejich pře je Marguerite (Jodie Comer), žena Carrougese. Tu Le Gris dle jejích slov napadne, ona ho veřejně obviní, jenže on tvrdí, že je nevinný. Carrouges začne bránit čest své ženy a výsledkem je duel s tím nejvyšším rizikem – smrtí. V případě prokázání nevinny Le Grise navíc Marguerite hrozí ještě upálení za živa. (Falcon)

mm13

Stojí to (a ani len nezakopne) na bohovsky napísaných a úžasne zahraných charakteroch! Niečo také sa tak často nevidí. Dokonalá scenáristická práca, dokonalé výkony ústrednej dvojice. Nefandil som im, nesnažil sa im porozumieť, ale veľmi dobre som vedel, prečo konajú tak, ako konajú. Až tak, že mám pocit, že ak by som sa ocitol na mieste jedného či druhého (v danej dobe a v danom prostredí), tak by som asi nekonal inak. Natoľko je to presvedčivé. Klasická hra na tri strany každého príbehu potom samozrejme funguje bezo zvyšku... a síce mi uniká, prečo ten tretí pohľad automaticky nesie podnadpis "pravda" (nič také nebolo v žiadnom ohľade potrebné a ruší to), to je ale pri sile a presvedčivosti celého tohto príbehu nepodstatný detail. (zvlášť v prípade Ridleyho Scotta, veľkého fanúšika ženských hrdiniek ešte z čias, kedy sa to po nikom nežiadalo, vlastne naopak, verilo sa, že ony film neutiahnu...) Výživné! ()

jhrasko

Film, ktorý si zaslúži veľké plátno. Film, ktorý mi pripomína kúzlo magického okamihu v každej sekunde, časy, kedy sme chodili v šere kinosály ponoriť sa do príbehu, do obrazov. Laterna magika, veľké plátno, bio OKO. Ridley je mág a nebyť pre mňa až nepatrične smiešneho Bena Afflecka (ale nemám ho rád, takže nie som objektívny), šlo by o úplne zimomriavkový zážitok. A je NE-hollywoodsky paradoxné, ako Jodie Comer a Adam Driver ukradli 2 mega hviezdam biják. Veľká radosť z čistej filmárčiny. ()

Gwaihir

Jeden příběh nejen o dvou soupeřích, podaný ze tří úhlů pohledu, v nichž lze nalézt pravdu, o níž zároveň rozhodne Boží soud, v promyšleně vyprávěném, komorně pojatém a historickou atmosférou dýchajícím filmu jdoucím do hloubi duše svých postav, stojícím na do detailu propracovaných scénách a skvělých hereckých výkonech a vrcholícím v dechberoucím souboji na život a na smrt. 95 % ()

Borrtex

Velice úzce zaměřené dějové vyprávění, soustředící se na detaily a postupné budování obrazu hlavních charakterů příběhu. Zajímavě podáno, velmi dobrý sound design i režie. Na druhou stranu jsem pociťoval silnou absenci scénářské pestrosti a obecné rozmanitosti. Souhrn událostí byl postupem čas  předvídající a i přes originální perspektivní výpravu film nic až tak překvapivého nenabídl. ()

BoPo

Rozhodne nie som fanúšik rytierských časov. Ridley Scott mi však dokázal naservírovať veľmi dobre stráviteľnú "divinu". Matt Damon tu, po skoro 10 rokoch čakania, dal do placu znova niečo nadpriemerné. Adam Driver sa konečne ukázal vo filme, ktorý je na viac než 3*. Ben Affleckovi jeho postava absolútne sadla. Byť spoluautor scenára sa hold vypláca. Jodie Comer som pred rokom nepoznal a už má u mňa dva 4* zárezy. Uvidíme kam sa uberie jej výber scenárov. Poslední souboj nechrlí akciu. Ale keď Vám ju občas poskytne, tak je to vždy lahôdkové pre oči aj uši. Koncept trojitého prerozprávania toho istého príbehu skvelo funguje a privedie Vás k záveru, kde Vám naozaj netradične silno záleží na výsledku. Umiernené, ale pritom nabité na dojmy. ()

GeusX

Každý vidí tu svoji pravdu. Ve středověku byla ta "skutečná" pravda toho mocnějšího nebo silnějšího. Docela dost dlouhé, ale i tak zajímavé historické drama. (viděl jsem: 1x cz) ()

Lacike

Nie som fanúšik tohto konceptu, keď dej postupne sledujeme z pohľadu troch rôznych postáv. V Rashomone a ďalších filmoch fungovalo aspoň zneistenie diváka, pretože sme zakaždým tri rôzne verzie a bolo na divákovi aby sa vybral komu uverí. Tu nič také nie je. Jednotlivé pohľady sa postupne len dopĺňajú, ale pritom žiadne podstatné nové informácie neprinášajú. Prvá časť z pohľadu Damonovej postavy je strašne uponáhľaná a skratkovitá a keďže kľúčové momenty sú schválne vynechané, tak po dramatickej stránke u mňa vôbec nefungovala. Postavy skokovo menia svoje správanie, ale aj tak sa dá zhruba vytušiť, čo sa medzitým stalo. Druhá časť z pohľadu Driverovej postavy zaplní všetky medzery. No a tretia časť z pohľadu ženy o ktorú tu má vraj ísť v prvom rade, už vlastne nič nové neprináša a tak pôsobí neskutočne nudne a naťahovane. Keby to bolo zostrihané normálne chronologicky a tým pádom aj kratšie o desiatky minút, tak by to podľa mňa fungovalo oveľa lepšie. Takto zaujme hlavne veľkolepá výprava. Aj keď tu nie je skoro žiadna akcia, tak na filme prachy vidno. No a parádnou čerešničkou na torte je záverečný skvele natočený krvavý duel. Miestami som nevedel komu fandiť, lebo mi boli obidve postavy ukradnuté, ale nakoniec som rád, že vyhral ten čo vyhral. Celkovo ale za mňa sklamanie a vôbec ma neprekvapuje, že to komerčne totálne prepadlo. 5/10. ()

Hwaelos

Překvapivě komorní "rašomonovské" drama, které přes velmi věrné zpodobnění středověkého světa (té akurátnosti od svícení, přes mimetickou hudbu, až po medicínské a filozofické poznatky diskutované ve filmu si nelze nevšimnout), vyznívá nakonec velmi současně. Přesnější by bylo říct, že se vyslovuje k odvěkému problému, o kterém se jen dnes, po me too, hlasitěji mluví. Přesto je téma zapojené do příběhu tak ústrojně, že ani staří bílí muži pravděpodobně nebudou hlasitě štkát na měsíc o "woke propagandě", ale užijí si skvělý film. Ostatně, velká část story je prakticky převzatá z reálného, prameny podloženého historického případu. A stranou tohohle všeho musím ještě vypíchnout onen "poslední souboj". Nevybavím si z hlavy lepší rytířskou choreografii, než kterou dal dokupy Riddleyho tým. Špinavou, brutální, nápaditou - která jednak respektuje váhu zbroje a zbraní a jednak neplýtvá střihem jen, aby zakryla nedostatky. ()

Padme_Anakin

Ridley Scott to se mnou zkrátka umí a opět se to potvrdilo, dnes večer mě zase posadil na zadek.. Historické drama ze 14. století je velmi povedené ve všech ohledech, má strhující příběh, který je divákovi předložen ve třech variantách, očima hlavních postav, výborní herci to táhnou na 100%, Adam Driver je fantastický, na paty mu šlape Matt Damon, no a herecký trojlístek tentokrát doplnila půvabná Jodie Comerová, která nádherně ztvárnila ženskou křehkost, vnitřní sílu i odhodlanost.. Závěrečný souboj či lépe řečeno krvavá řežba mi po pravdě vyrazila dech a srdce spadlo do kalhot.. ()

vurhor

Kvalitně natočená a atmosférická středověká konverzačka, ve které se řešilo sexuální obtěžování dřív, než to bylo cool. Navzdory samotnému názvu a historickému zasazení však nečekejte žádnou velkolepou podívanou, ve které je jedna bitva za druhou. Poslední souboj je především melancholickým dramatem, ve které hrají primární roli dialogy a vztah mezi třemi předními charaktery. Celý děj se točí kolem jedné události, přičemž film nám ji představí třikrát, ovšem vždy z pohledu jiné osoby. A i když se ona událost odehraje vždy více méně stejně, přesto jsou v jednotlivých verzích odlišné detaily, které rázem divákovi změní celý kontext. Všechno to ale do sebe pasuje moc hezky, čímž se mi i potvrdilo, že duo Damon a Affleck furt umí dobře psát. Film je ale i zároveň dobrým nahlédnutím do běžného života žen ve středověku, které byly i přes své případné vysoké postavení stále považovány za majetek muže. Postava Jodie Comer mě ze začátku trochu štvala, ale nakonec předvedla fakt parádní výkon, Adam Driver a Matt Damon jakbysmet. Klidně bych ale ještě před samotným závěrem nechal nějakou dobu gradovat ono napětí, které si film krásně budoval po představení všech tří verzí příběhu. Závěr by tak měl na diváka větší efekt. Ve výsledku ale velice slušná drsná podívaná. A Adam Driver asi fakt brzy spadne do mé top desítky nej herců. Lepší 4* ()

berny2468

Rašomon Evropského středověku od Ridleyho Scotta. Tak by se dal popsat Poslední souboj, jež vypráví jeden příběh třemi různými pohledy. Pohledy tří postav, které si prožité události ohledně údajného znásilnění Margeruitte vypráví po svém. Příběhově čím dál více aktuální film, který se však staví k věci s citem. Musím říct, že ty dvě a půl hodiny utekly rychle a já se ani na chvíli nenudil. Bylo to jako kdybych se ocitl ve středověku ve středu dění tohoto příběhu. Ridley i na stará kolena stále umí. Největším překvapení však bylo, že i Ben Affleck zde působil i jako herec (což naposled bylo u Zmizelé). Scott měl k ruce ale celkově skvělé herce, kteří své party zvládli na výbornou. Scénář také skvělý a je až s podivem, jak komorní tento film je. O to více, když si člověk uvědomí, že na tohle dal někdo v téhle době tolika peněz . Ale zřejmě se jedná o jeden z posledních vysokorozpočtových historických filmů, které v kině na nějaký čas uvidíme. Je však škoda, že se nepodařilo vštípit všem příběhům podobný šmrnc. Linka Matta Damona ční daleko pod ostatními. Byť není kdovíjak zlá a nudná, ale oproti ostatním je až moc nevýrazná a sterilní. Za to závěrečný souboj má, i přes svou nereálnost, neskutečné grády. Poslední souboj není klasickým epickým Scottovým historickým filmem, nýbrž překvapivě komorním zrcadlem k (nejen) středověké společnosti, která za vidění stojí. K dokonalosti ji však schází větší vyrovnanost a také trochu více nejednoznačnosti. 8/10. ()

prkalil

#Me Too a středověk? YES! Ridley - klobouk dolů (i s parukou). Mj. krásná hudba, kterou jsem si poprvé uvědomila až při závěrečných titulcích - a ten andělský hlas - ach. ()

ledzepfan

Stařík Scott narouboval jednoduchy, středověký meetoo příběh (což má potenciál) na rashomonovský princip rozdílného vnímání reality.. a hádejte co.. Je to slušně natočený a zdlouhavý jak prase.. Ten Rashomon se totiž tak úplně nechytnul a tak dvěapůlhodiny koukáme na tři verze jednoho sledu událostí, které se sice liší v drobnostech, ale neliší se v těch podstatných sděleních.. Takže vlastně koukáme třikrát na to samé.. a to mě teda vážně neba. ()

agentmiky

Filmy Ridleyho Scotta jsou jedním slovem UMĚNÍ! Za mě tento režisér chytl druhý dech, protože tento rok divákům nachystal dvojí kinematografický nášup se vším všudy (Klan Gucci jsem doposud neviděl, ale hodně se na něj těším). Poslední souboj si zakládá na pravdivých historických reáliích, doporučuji si o tomto příběh něco načíst, protože o to více pak doceníte tento snímek. Co se týče audiovizuálu, tak lépe vyobrazený středověk tady za poslední roky fakt nebyl, vše působí správně špinavě, pesimisticky, naturalisticky, přesně tak, jak si člověk tuto těžkou dobu představuje. Po stránce kostýmů a lokací se jedná o špičkovou záležitost. Herecky též bez chybičky, kromě umu ústřední dvojice (Damon a Driver) jsem si zejména užil výkon Jodie Comer v posledním třetím aktu, ta totiž své zkušenější herecké kolegy rozdrtila na plné čáře. Doufám, že dostane v budoucnu dost velkých rolí, takový talent se často nevídá. Jak jsem již trochu naťuknul, tak rozdělení hlavní příběhové linky na tři části se mohlo na papíře jevit jako normální, nikterak vyčnívající nápad, ale finální výsledek mi doslova a do písmene zavřel hubu, tak scénáristicky dokonalé a vypiplané dílo do toho nejmenšího detailu jsem nečekal. Jo, a ten závěrečný souboj na život a na smrt považuji za nejlepší rytířský duel v celé historii, chvilkami jsem zapomněl dýchat. Ridley, smekám klobouček! Jsi fakt extratřída! Společně s Rozhněvaným mužem film roku! 9/10 P.S. Affleck coby hrabě Pierre boží :D ()

maddy

Po veľmi chabom Robin Hoodovi som Ridleymu neveril, že ešte stále dokáže natočiť ďalšiu historickú pecku. Ale stalo sa, aj keď The Last Duel je omnoho menší a komornejší film, nežby divák od Scotta čakal. Prakticky tu je iba jedna akčná scéna (spomínaný duel z názvu) a aj to až v samotnom závere. Aj keď tento duel je natočený vynikajúco, napívano, Ridley sa opäť nevyhýba ani pár drsnejším záberom, celkovo sa v prípade The Last Duel nejedná o žiadny epický historický veľkofilm, ale skôr o MeToo historickú drámu, ktorá sa nebojí jemne rýpnuť do kresťanstva, postavenia žien v 14. storočí, feminizmu a celú túto rape story rozohrať z troch rôznych pohľadov, kde každá z troch hlavných postáv poskytne svoj kúsok k celkovej príbehovej skladačke až sa to na konci krásne spojí a vyhrotí do správne intezívneho a emotívneho záveru. Ono v tom tkvie aj najväčšia slabina filmu a to, že The Last Duel prvú hodinu stopáže nie je vôbec divácky vďačný film. Prvú pol hodinu, až hodinu na prvý pohľad chaoticky skáče medzi rôznymi obdobiami, udalosťami, postavami a trvá dlhú chvíľu než sa v nich divák zorientuje. Vyžaduje od diváka trpezlivosť, ale o to viac sa mu následne odvďačí, keď všetky udalosti do seba začnú postupne zapadať. Za ten čas film tiahnu skvelé herecké výkony, či už Matta Damona, Adama Drivera, Bena Afflecka (ktorý tu však má skôr väčšia cameo) a zatiaľ málo známej, ale vynikajúcej Jodie Comer. Po niekoľkých režíjnych zaváhaniach (Counselor, Exodus, Covenant), tak Ridley v plnej forme, s do bodky istou réžiou a po Gladiátorovi servíruje jeden z najlepších historických filmov za posledných 10 rokov. Aj keď tentoraz sa vyslovene nechce zavďačiť masám túžiacich po ďalšom historickym spektákle z ranku Kingdom of Heaven. Toto je nečakane serióznejšia podívaná od Ridleyho. CELKOVO: 8/10 ()

ArsenalEagle

Přímo umělecky zpracované téma v neuvěřitelně zajímavé formě, totiž pohled ze tří různých pohledů na jednotlivé vztahy mezi postavami s následným vyvrcholením. Na druhou stranu, asi chápu, proč The Last Duel v kinech propadl - nevinil bych Netflix a lenost diváků jít do kina, i když si jsem téměř jistý, že na virtuální platformě by se Souboji dařilo lépe - jádro pudla vidím ve faktu, že ač se jedná o mistrně vybroušený film, nemá ten "šmrnc", který by běžného diváka natáhl do kina (podobně, jako třeba Irčan, který by v kinech neměl takový úspěch, jako měl na Netflixu). Srovnám-li to se Scottovo zaběhlými historickými velkofilmy jako Gladiátor a Království nebeské, tak se v případě Duelu jedná o hodně hladového otloukánka, protože vlastně o žádný historický velkofilm ve své podstatě nejde. Jde o skvěle zpracované drama, které se shodou okolností odehrává v neuvěřitelně zajímavě době, hlavní postavy jsou zahrány skvělými herci, ze kterých mi nebyl ani jeden sympatický! Největší oblibu si za pár scén vysloužil Marton Csokas (jaký to obrat od Království), jinak jsem si prostě k Damonovi, Driverovi ani Affleckovi nebyl schopný udělat pozitivní vztah (což byl nejspíše účel) a u Jodie Comer, o ženě o které celý film vlastně je, jsou sympatie dosti hraniční. Ve výsledku, při zhlédnutí všech tří pohledů, jste následně paralyzováni a dělá vám problém vůbec se přiklonit na tu či onu stranu, protože zde přítomní chlapi jsou vážně neuvěřitelní burani, ovšem každý ve svém specifickém stylu. Pokud by film byl pouze z pohledu Carrougese, sklidil by u "svátečnějších" diváků lepší přijetí v kinech. Takhle jde jen o skutečně kvalitní drama, které v kinech (ne)očekávaně pohořelo. ()

GodComplex

Ridley ze stare skoly. Nadherne realisticky nahled do syroveho stredoveku. Chrochtal jsem nad to poctivou filmarinou blahem. Pribeh uz v posledni tretine toho sameho zacne ztracet tempo, ale titulni souboj to opet nakopne. 8/10 ()

Alementina

Parádní historický drama, kdy příběh je vystavěn na vyprávění z pohledu všech tří hlavních rolí.  Dvojí morálka, nesmyslná vědecká tvrzení, jakože pokud žena z toho nemá potěšení, tak nemůže otěhotnět, ironie dohodnutých sňatku, protože žena je jen další majetek muže...  Libi se mi ta syrovost příběhu a vyobrazená šeď tehdejšího života... ()

Tony.cs

Některé pasáže nudné, některé parádní. Finále super. Charaktery zajímavé a dobře zahrané. Navzdory bitvám to bylo komorní, s minimem emocí. Špinavé a realistické. Rozhodně parádní kus kinematografie. Ridley tohle umí. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix