poster

Rozhýbej to! (festivalový název)

 • Dánsko

  En kort en lang

 • angličtina

  Shake It All About

 • angličtina

  Shake It

Komedie / Romantický / Drama

Dánsko / Německo, 2001, 98 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Exkvizitor
  ****

  Idol žen a herecká hvězda mezinárodního formátu Mads Mikkelsen v roli nešikovného a nerozhodného homosexuála, resp. latentního bisexuála? V liberálním Dánsku je možné všechno. Každopádně je vidět, že jakmile se do tradičně výsostně heterosexuálního žánru romantických komedií přidá další sexuální orientace, může tato akce přinést zajímavé oživení ustálených scénaristických zápletek a vzorců. Sympatické na tomto filmu také je, že na rozdíl od většiny hollywoodských limonád se (nejen na úrovni scénaristické, ale také vizuálně-estetické a herecké) snaží držet poměrně při zemi a že spíše než o romantickou komedii tak jde o relativně civilní tragikomedii s romanticko-komediálními prvky. Výjimku z "civilismu" ovšem tvoří jednak některé vedlejší postavy (které jsou jen více či méně sterotypními, byť často celkem funkčně komickými figurami) a závěrečných deset minut, které lze číst buď jako naprostou scénaristickou bezradnost NEBO sebeironii parodující konce klasických romantických komedií, kde si jako mávnutím kouzelného proutku všichni zúčasnění padnou do náruče a v posledním záběru odjíždějí na koních směrem k zapadajícímu slunci. Zvolil jsem si způsob čtení číslo dvě, takže mohu s klidem udělit čtyři hvězdičky. :o)(25.11.2008)

 • LilySnape
  *****

  Já prostě musím dát pět hvězdiček ! Mads je úúúžasný a uvěřitelný i když objímá a líbá sympaťáka mužského pohlaví. Navíc obdivuji, že se filmařům povedlo dát dohromady nádherný snímek, kde k tomu, aby ukázali lásku nepotřebují lézt lidem do postelí ! :-) Mě se kupříkladu velmi líbil i onen zmiňovaný kýčovitý konec. Jsem taková romantická duše, takže od odby co Mads s nevěstou na sebe mrkli a věděli, že se sice milují, ale nefungovalo by to zcela úplně... tak od té doby jsem byla jak v tranzu :-) Nádhera ! Mads uhánějící si prvně v autě, pak na policejním koni s kyticí v ruce... ( srdce ztiš se, nebo tě kopnu sama :-) ), pak odlétající letadlo, otázka života a smrti ( dle jeho slov )... a doják v závěru, kdy letadlo pilotoval skoromanžel Madsovy skoromanželky a opravdu ho obrátil a přistáli. Madsovo zoufalství jak seděl v té hale na zemi bylo tak hmatatelné, že by člověk to letadlo radši sestřelil, aby ho utišil. Což vzato tudy a tudy by vedlo ještě k většímu smutku :-( No, vážně nádherný film. Včera jsem si myslela, že to jen tak proletím... ale zůstala jsem dlouho a vlastně na celý film :-) Tak snad uvidíme třebas Madsíka v Hannibalovi taky aspoň jednou dát Willovi hubana ;-) :-D(10.9.2014)

 • Lindiště
  ***

  Další ze skandinávských vztahových eskapád. Bohužel ne dost vtipné na komedii a ne dost silné na drama. Navíc takovouhle zápletku už člověk viděl několikrát a ve skandinávském pojetí už to přece jen vypadá dost stejně. Fakt, že se zde neřeší vztahy na klasické heterosexuální rovině, na tom nic nemění. V podstatě film, který nijak nevybočuje z průměru.(19.10.2009)

 • StarsFan
  ***

  Je mi nesmírně sympatické, že Dánové už na přelomu milénia točili filmy o homosexuálech, které se vyhýbaly tradičnímu (a dodnes velmi rozšířenému) zobrazení ve stylu: “Jsem gay, společnost mě odsuzuje, snažte se mě pochopit.” V tomhle filmu jsou všichni gayové se sami se sebou smířeni, jsou integrovaní do společnosti a jejich orientace pro děj filmu jako takového nehraje žádnou významnou roli. Mads Mikkelsen a Troels Lyby jsou kouzelní a jejich společné momenty, kdy je mnohé vyřčeno pouhým úsměvem, gestem nebo pohledem, jsou samy o sobě důvodem, proč En kort en lang vidět. Škoda jen těch z dálky předvídatelných zvratů (noční jízda autem, polonahý chlapec v bytě, závěrečná scéna), které celkový dojem poněkud srážejí a bez kterých bych s radostí šla s hodnocením o hvězdičku výše.(15.1.2014)

 • Zmiu
  ****

  tak nevím, jestli dát 4 nebo 5*. takhle jsem se už dlouho nebavila. Myslím, že je ale úplně jedno, jestli to bylo o homosexuálech, takovéhle krize a jejich řešení se dají vztáhnout na jakýkoliv pár, nicméně tato sestava tomu dodala trochu větší šťávu. Mads Mikkelsen je fakt skvělý, ať už se líbá s kýmkoliv. Tento film si určitě ještě někdy pustím. Příjemné spojení vážné tématiky s humorem.(13.12.2008)