Sezame, otevři se (TV pořad)

Sesame Street

Animovaný / Loutkový / Komedie / Rodinný / Fantasy / Hudební

USA, 1969, 60 min

Carole Hart

Jim Henson, Frank Oz, Fran Brill, Alan Arkin, Charlotte Rae, Eugene Byrd, Leonard Jackson, Roscoe Orman, Mr. T, Casey Kasem, Frank Welker, Stockard Channing, Gedde Watanabe, Raul Julia, Michael Jeter, Alison Bartlett, Will Lee, Kim Raver, Alicia Keys, Kristin Chenoweth, Carlo Alban, Keshia Knight Pulliam, Ben Stiller, Robert De Niro, Liam Neeson, Lily Tomlin, Grace Slick, Jill Scott, Andrea Martin, Cameron Diaz, Conan O'Brien, Tyler James Williams, Jeremy Redleaf, Jack Black, Tina Fey, Brandon Slagle, James Taylor, Pete Seeger, Leslie Feist, Rosemary Clooney, Alexis Cruz, Amy Sedaris, Lorne Greene, Steven Schub, Paul Benedict, Shirley Jones, Bill Irwin, Michelle Obama, Shola Lynch, Wendy Williams, Clarice Taylor, Sarah Jessica Parker, Tony Bennett, Michele Mariana, Bobby Moynihan, Brian Doyle-Murray, Dan Blocker, Arte Johnson, Kirstie Maldonado, Scott Hoying, Mitch Grassi, Avi Kaplan, Kevin Olusola, Samantha Tuffarelli, Michael Easton, Victor Borge, Hal Smith, Michael Chang, Savion Glover, Bruno Mars, Colbie Caillat, Wynonna Judd, Al Roker, Rachael Ray, Tim Gunn, Patti LaBelle, James Randi, Janelle Monáe, Amar'e Stoudemire, Jason Jones, Madisyn Shipman, Kylie Goldstein, Caroll Spinney, Frances Foster, Jessica Stone, Samantha Bee, Andrea Bocelli, John Tartaglia, Gustavo Dudamel, Lin-Manuel Miranda, Marilyn Sokol, Olan Soule, Alaina Reed-Hall, Jaime Sánchez, Yo-Yo Ma, Jim Nabors, Brandon Maggart, Celia Cruz, Wynton Marsalis, David Shiner, Little Richard, Bill McCutcheon, Ruth Buzzi, Branford Marsalis, Brandon Soo Hoo, Lou Rawls, Larry Block, Jake Ryan, Steve Zuckerman, Gary Owens, Wendy Wasserstein, Nina Simone, Hana Colley, Lillian Hurst, Bo Diddley, Maurice Hines, Audyssie James, Ursula Parker, Kerry Butler, Lee Chamberlin, Ellie Goulding, Amanda Troya, Meilee Condron, MC Lyte, Mia Sinclair Jenness, Ismail Bashey, Phil McGraw, Fred Rogers

Kostýmy:

Bill Kellard

Pojašené a neohrabané bábky, ktoré mi v detstve nebúrali predstavy o detskej fantázii a nesnažili sa ma za každú cenu poúčať. Celý seriál je ako zájazd príšeriek z inej planéty , ktorým robia exkurziu ľudia a z tých si vedia tí milo protivní a škaredí "maňásci" spraviť deťmi milovanú a vkusnú srandu.(6.3.2015)

A nyni si prosvištyme některa čysilka! Dvanáct. Dvanáct. Tohle je: dvanáct. Dvanáct. Oveček bylo: dvanáct. Raz dva tři ... Dvanáct. Dvanáct. Dvanáctka. Dvanáct. Jednička a dvojka vedle sebe dá číslo: dvanáct! Kolik bylo oveček? Dvanáct. Už jako dítě jsem to nenáviděl. A to jsme nemuseli být ani u takhle vysokých čísel. Stačilo, když tam do zblbnutí opakovali jedničku. Jedna. Číslo jedna. Ovečka byla sama. Byla jedna. Jednička.... Modlil jsem se, aby se konečně objevili Muppeti, nejlépe Bert s Erniem. Hlavně díky nim jsem si oblíbil šílený humor založený na kulometném dialogu a fetiši na gumovou kačenku. Franku Ozovi budu navždy vděčen. Mohl jsem skončit jako ostatní - na PC gameskách, kombit si to na BMXku a za vrchol komedie považovat Děsnej biják... Danáct. Číslo dvanáct. Dvanáctka. Dvanáct...(16.12.2007)

Myslím si, že soudit dětský pořad očima dospěláka, je trochu hloupé. Už proto jsem dala hodnocení 5 hvězdiček, protože si pamatuju, jak jsem tento pořad měla jako malá ráda. Navíc byl "Sezam" vypuštěn do světa v 60. letech se záměrem zvýšit gramotnost amerických dětí (cca 3-5letých) zábavnou a nenucenou formou, což se povedlo velmi dobře. Takže srovnávat ho například s pohádkovým českým Krtečkem, kterého mám samozřejmě stokrát radši, mi přijde nesmyslné, jelikož si oba pořady kladou jiný cíl. Škoda, že teď už v podstatě podobné pořady nevznikají...(22.1.2013)

Tak tohle je hardcore:D. I když by se podle mého názoru neměli děti dívat na televizi alespoň do pěti let, tak tohle je něco jiného. Bez obav bych to děckám pustila, protože je to mnohem lepší než Teletubbies. Ale stejně by si měli rodiče vychovávat děti sami a ne u televize, jinak je to v ... no, to si můžete domyslet. Původně jsem chtěla dát tři hvězdičky ale ta poslední je za Patricka Stewarta (jak to, že není v seznamu herců?) a jeho scénku s Upírem a čísly:).(7.5.2011)

Vzhledem k tomu, že je to vzdělávací seriál pro děti, tak to nutně musí být (aspoň v určitých fázích) dementní. Ale muppeti a jejich scénky jsou zvládnuté moc dobře a zasmát se jím může i dospělý člověk. Čtvrtá hvězdička je za skorokultovní Mahna mahna (pro neznalce: http://www.youtube.com/watch?v=7JZY0F79ZoI).(20.11.2008)

• - Ide o jeden z najdlhšie vysielaných televíznych sérii vôbec, ktorý je od 10. novembra 1969 vysielaný nepretržite a má vyše 4800 častí. V 14. časti zaznela v podaní maňušiek „Muppets“ upravená slávna skladba Mahna Mahna od talianskeho interpreta Pietra Umilianiho. (Raccoon.city)

• - Pořad získal od roku 1984 neuvěřitelných 122 cen Emmy v denní kategorii. (Ruuzha)