Bývalý špičkový matador Diego Montes vede v Madridu školu pro toreadory. Zabíjení v aréně mu chybí, tak moc, že tuto posedlost a vášeň obrací do vztahu k ženám. Diegův žák Ángel (Antonio Banderas) je citlivá duše vychovávaná matkou, náboženskou fanatičkou. Aby dokázal svému učiteli mužnost, pokusí se Ángel znásilnit Diegovu snoubenku. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

jojinecko

Matador je ďalším vizuálne a myšlienkovo otvoreným príspevkom do španielovej bohatej zbierky... Opäť sa nehrá na rácio, ale za všetkým sú emócie, spaľujúca vášeň silnejšia ako smrť, postavy konajúce skrze svoje pudy a abolútnu necenzúrovanú prirodzenosť. Mám rád tú Almódovarovu pestrofarebnosť, nevyspytateľnosť a umeleckosť, no na Matadorovi je všetko nevybrúsené, akoby v plienkach. Miestami sa vkráda aj mierna nuda a prílišná (a čo je horšie dosť umelá) prekombinovanosť. Každopádne je to film zapamätateľný (už len úvodná titulková sekvencia pár neznalcom Almódovara privodí nie celkom príjemné stavy:) a hodnotný, no na Pedra mám nastavenú inú kvalitatívnu laťku, ako na zvyšok podobných nekonformných "úchylákov". ()

danoo

Film o sexe, smrti a náboženstve. Táto veta všetko povie, ale nič nevyrieši. Ponúkam preto vlastnú interpretáciu. Pre predporozumenie treba mať na pamäti, že Almodóvar väčšinou skúma účinky frankistického fundamentalizmu a machismu na život svojich postáv po „oslobodení“; tieto prezentuje ako absolútne narušených jedincov, vždy sa ich však snaží pochopiť. O čo konkrétne ide? Vraždiaci toreador Diego spozná svoju nasledovníčku, advokátku Mariu. Oba nemôžu žiť bez neustáleho spájania sexu a smrti, čo nie je nič iné ako prejav zdegenerovaného machismu. Ich osudy sa točia okolo Angela (Antonia Banderasa), ktorý trpí pocitmi viny kvôli rozpoltenosti medzi matkinou vierou a posadnutosťou býčimi zápasmi. Táto schizofénia u neho vyvolala zvláštnu senzibilnosť na vraždy, ktoré Diego a Mária páchajú. Sám je len neskúsený mladík zápalisto sa snažiaci dospieť. V Matadorovi je toho oveľa viac a jediné, čo sa s ním dá robiť je pozerať ho. Nebyť trochu nešikovného stvárnenia, mohlo ísť o jeden z režisérových vrcholov. ()

Martin741

Mam rad podivinske, blaznive filmy, ktore sa vyhybaju normalnemu vyvoju - ten mi naopak nahana hrozu, lebo stale si myslim, ze normalny vyvoj mali povedzme Verbal - ten mi nahana hrozu tiez. Kazdopadne ciry art, cize opat nieco pre artove hnedopichy jaxom ja. Viem, ze Almodovar tocil aj uchylne veci ako Zakon Touhy, ktory este okomentujem, lebo som to uz videl. Jak spomina troufalka , film zacina hnusnou uchylarnou , chlap masturbuje, a namiesto porna pozera zvratene vrazdy zien. Banderas mal u Almodovara domov, este predtym nez siel do Hollywoodu, hodne hral v jeho filmoch. Kazdopadne Almodovar konecne dospel, film ma slusne tempo, vyborne dialogy, Almodovar stlacil svoje uchylky na minimum, to sa mi tiez paci a rezisersky jakz -takz na urovni.,. Ovsem, taky Karlos Saura je u mna stale vyssie, nanho ani Almodovar nema . 84 % ()

kinej

Matadora beru jako symbolický přechod mezi těmi slabším a vynikajícími snímky v Almodorově tvorbě. Oproti starším filmům je zde už vyváženější příběh, ale chybí tu mistrovské technické provedení, patrné v pozdějších filmech. Dnes už by ten stejný scénář natočil mnohem lépe. Například dramtický závěr by si dokázal "podržet" a vypiplat trochu déle. Takhle je Matador film dobrý, ale ne krásný ()

sochy.zirafka

V tomto díle jsem Almódovara hledal s velkými obtížemi. Samozřejmě je to dáno stářím, přeci jen už je to nějaký pátek, co Matador vznikl. Mohu to brát jako režisérův pokus hledat sebe sama. U postav jde vášeň a šílenství ruku v ruce už teď, ovšem autorské vyjádření je poněkud kulhavé, nevyvážené. Poněkud rozvleklá střední část filmu a nerozvinutá, najednou se zjevivší mystická linka kazí dojem z jinak intenzivně znepokojujícího úvodu a závěru. Tyto části jsou naopak ku neprospěchu díla zbytečně krátké, tudíž je obtížné hodnotit film jen podle výtečného scénáře. Co se týče herců, jedinou výtku mám vůči Banderasovi. Bolely mne z něj oči, uši, všechno. Slabších 70% ()