• španělský

• slovenský

Drama / Thriller

Španělsko, 1986, 110 min

Perverzní rozkoš z krásy zabíjení. 1) Pro 37letého Pedra Almodóvara (scénář, režie) jsou nejrůznější společenská tabu nikoli překážkou, ale výzvou. V tomto případě sadomasochistické propojení sexu a smrti rozvíjí "perverzní rozkoš z krásy zabíjení" (komentátorka Faye). 2) Úzkoprsou morálku ovšem režisér nijak nemiluje - oděl ji do role bigotní katoličky (matka Angela), čímž jakoby nám říkal - radši smrt, než tohleto. 3) Zajímalo by mě, jaký má pan Almodóvar vztah k býčím zápasům. 4) Ani zde nesmí chybět slaďoučký 26letý Antonio Banderas (Angel).(19.4.2015)

Mam rad podivinske, blaznive filmy, ktore sa vyhybaju normalnemu vyvoju - ten mi naopak nahana hrozu, lebo stale si myslim, ze normalny vyvoj mali povedzme Verbal - ten mi nahana hrozu tiez. Kazdopadne ciry art, cize opat nieco pre artove hnedopichy jaxom ja. Viem, ze Almodovar tocil aj uchylne veci ako Zakon Touhy, ktory este okomentujem, lebo som to uz videl. Jak spomina troufalka , film zacina hnusnou uchylarnou , chlap masturbuje, a namiesto porna pozera zvratene vrazdy zien. Banderas mal u Almodovara domov, este predtym nez siel do Hollywoodu, hodne hral v jeho filmoch. Kazdopadne Almodovar konecne dospel, film ma slusne tempo, vyborne dialogy, Almodovar stlacil svoje uchylky na minimum, to sa mi tiez paci a rezisersky jakz -takz na urovni.,. Ovsem, taky Karlos Saura je u mna stale vyssie, nanho ani Almodovar nema . 84 %(9.9.2018)

Film o sexe, smrti a náboženstve. Táto veta všetko povie, ale nič nevyrieši. Ponúkam preto vlastnú interpretáciu. Pre predporozumenie treba mať na pamäti, že Almodóvar väčšinou skúma účinky frankistického fundamentalizmu a machismu na život svojich postáv po „oslobodení“; tieto prezentuje ako absolútne narušených jedincov, vždy sa ich však snaží pochopiť. O čo konkrétne ide? Vraždiaci toreador Diego spozná svoju nasledovníčku, advokátku Mariu. Oba nemôžu žiť bez neustáleho spájania sexu a smrti, čo nie je nič iné ako prejav zdegenerovaného machismu. Ich osudy sa točia okolo Angela (Antonia Banderasa), ktorý trpí pocitmi viny kvôli rozpoltenosti medzi matkinou vierou a posadnutosťou býčimi zápasmi. Táto schizofénia u neho vyvolala zvláštnu senzibilnosť na vraždy, ktoré Diego a Mária páchajú. Sám je len neskúsený mladík zápalisto sa snažiaci dospieť. V Matadorovi je toho oveľa viac a jediné, čo sa s ním dá robiť je pozerať ho. Nebyť trochu nešikovného stvárnenia, mohlo ísť o jeden z režisérových vrcholov.(8.7.2013)

"Všecky ty věci, co se vymykají rozumu..." Jsou tu, ale většinou řečeny, nikoli ukázány, a to je problém tohoto nejdříve procítěného, pak vymyšleného, pak napsaného, pak financovaného, pak zahraného, pak natočeného a sestříhaného Almódóvarova velice chytrého a nanejvýš empatického snímku, jenž je velkolepou, ovšem i postmoderně ironickou poctou žánru "giallo" (třeba ten argentovský komisař - ha ha!). A něco se v tom procesu ztratilo... Abych to obrátil: příliš mnoho zajíců, chrtova smrt. Stojí za vidění, ale ne opakované. Pro almódóvarofily je to jasná páka, za čtyři zlaté hvězdy, možná za pět. Ale chyb a blbostí je tu tolik jako kladů a radostí, režie vzdálená, možná pod vlivem drog, možná pod vlivem zatmění. Jako nepovedený román s úžasným, až kosmologickým konceptem. Na katedrách filmových věd by tohle dílko nemělo chybět. A pro v šedesátých letech zakletou FAMU... povinnost!!(29.4.2009)

V tomto díle jsem Almódovara hledal s velkými obtížemi. Samozřejmě je to dáno stářím, přeci jen už je to nějaký pátek, co Matador vznikl. Mohu to brát jako režisérův pokus hledat sebe sama. U postav jde vášeň a šílenství ruku v ruce už teď, ovšem autorské vyjádření je poněkud kulhavé, nevyvážené. Poněkud rozvleklá střední část filmu a nerozvinutá, najednou se zjevivší mystická linka kazí dojem z jinak intenzivně znepokojujícího úvodu a závěru. Tyto části jsou naopak ku neprospěchu díla zbytečně krátké, tudíž je obtížné hodnotit film jen podle výtečného scénáře. Co se týče herců, jedinou výtku mám vůči Banderasovi. Bolely mne z něj oči, uši, všechno. Slabších 70%(1.3.2011)

Velmi zajímavý film o smrti, jako o nutnosti, jako nejkrásnější součástí sexu. O fascinaci smrti, protože život bere do vlastních rukou a odnímá ho. O smrti, jako nejkrásnějším okamžiku života. Bývalý matador Diego Montes (Nacho Martinez) a advokátka Maria Cardinal (elegantně vznešená Assumpta Serna), Diegova dávná obdivovatelka jsou fascinováni a vrušováni zabíjením při milostném aktu. Diego, jeden z nejlepších matadorů, učí nové adepty k povolání, kde zabíjení býků je na denním pořádku, ale musí být prováděno bez zaváhání a s potřebnou grácií. Pozoruhodnou osobu je jeho žák Ángel Giménez (Antonio Banderas), citlivý hoch vychovávaný velmi pobožnou matkou Bertou (skvělá Julieta Serrano). Ve své fanatické oddanosti bohu je až krutá ke svému synovi, který omdlí vždy, když uvidí krev. Snaží se vzepřít vůli své matky, pokrytectví katolické výchovy a je nadán vidět vraždy. Ale to jeho nadání odsuzuje jeho matka jako jeho šílenství. Pokusí se o znásilnění, výčitky svědomí ho dovedou k přiznání, ale protože se nic neděje, vezme na sebe i smrt lidí, které mají na svědomí Diego a Maria. Ale tím se jen oba osudoví lidé dostávají k sobě, aby mohli společně prožít tu nejvzrušující chvíli v jejich životě, při níž oba umírají rozkoší ze smrti se smrtí. A jen Ángelovu přiznání a jeho mimosmyslovému vnímání se daří policejnímu inspektorovi (Eusebio Poncela) dopátrat skutečných viníků vražd. Další zajímavé postavy: Eva Soler (svěží Eva Cobo), milenka Diega, která se ho nechce vzdát, ani když se dozví pravdu, výřečná Evina matka Pilar (Chus Lampreave) a policejní psychiatrička Julia (Carmen Maura). Velmi působivý film o smrti, jako o největší rozkoši, o smrti, která dotyčné dokáže přivěst do extáze, o smrti, kterou okusili a nemohli se jí nabažit.(24.2.2010)

Pedro má tri typy filmov- 1. sú absurdné komédie, 2. romantické drámy/psychologické drámy 3. temné, ponuré rozpravy o spoločnosti. Matador je kombinácia všetkych troch. Spolu s Kožou a Zlou výchovou je to určite jeden z jeho najtemnejších a ,,najstrašnejších" príbehov, ktorý sa ale cez to všetko odohráva vo farebnom svete plnom zvláštnych postáv. Zvláštne ako mu na to stále skočím :)(23.8.2014)

Naprostá pecka. Vynikající námět a herecké obsazení. Uvědomila jsem si, jak je korida silně propojena se smrtí. Její zákulisí mě fascinovalo. Obě ženy byly do Diega fatálně zamilované, ovšem pouze jedna z nich svou lásku fatálně a s naprostou rozkoší završila. A. Banderas jako sladký koloušek.(19.12.2012)

Pedro Almodovar se už v polovině 80. let nebál zaměřit na ty nejpodivější sexuální úchylky. Dosahování rozkoše prostřednictvím vraždy sexuálního partnera, to není zrovna konzervativní téma. Ale filmy Pedra Almodovara nestojí pouze na kontroverzi. To by bylo málo. Odvíjí se před náma velmi zajímavý citlivý příběh mladého Angela (skvělý Antonio Banderas), který je schopný udělat téměř cokoli, aby se vyrovnal svému vzoru a současně se vymanil z vlivu své despotické matky. Přestože Almodovar postupně odhaluje svoje karty, film neztrácí na napínavosti a připraví nám ještě drsný závěr...(16.1.2012)

Jeden ze slabších Almodovarových filmů. Příběh je hodně přitažený za vlasy, i když zahráno je to solidně. Místy jsem se docela dost nudil. Ve filmu byly pasáže, které byly výrazně slabší než jiné. režije průměrná. Tím, že film nešel vůbec do hloubky se sám docela degradoval.(15.6.2011)

Asi nejperverznější Almodóvarův film...a zároveň jeden z těch slabších. Motivace postav tu nejsou moc čitelné a vlastně je to docela nuda. Jakkoli je to klasické almodóvarovské melodrama, opravdu drsný příběh tu chybí. Byl jsem zklamán a musel to dát na dvakrát, což se mi u Almodóvara ještě nestalo.(8.4.2014)

Velmi originální melodrama a zároveň hra vášní podle Pedra Almodóvara. Zručně natočený dramatický příběh, který je celý o trošku jiné lásce a originální posedlosti všech zúčastněných postav. SPOILER: Diego posedlý smrtí, Ángel vlastními démony, jeho matka církví a svým synem, policejní komisař mladými chlapci, Eva posedlá Diegem a celé osazenstvo příběhu završuje Mária, která je posedlá toreadory a vlastním nenaplněným sexuálním životem. Ti všichni jsou v moci těchto posedlostí vláčeni dějem až k osudnému zatmění Slunce a svých vlastních životů. Neskutečné na tom všem je, že vše vypadá tak realisticky, že se to může stát i v našich životech, že nebudeme zvládat posedlost a necháme se unášet pocitem rozkoše a skončíme jako oni. Je to smutný film, právě pro jeho realistickou notu a pro smysl režiséra a scénáristy Almodóvara vše zabalit do dokonalého tvaru, který nám nedá v žádném záběru spát, musíme hrdinům fandit a očekávat v napětí, jak může hra vášní skončit.(26.1.2013)

Ďalšia z almodovarových úchylarín :-)(6.4.2013)

Pro mě velmi citově angažované dílo. Nikdy nezapomenu tu toužebnou volnost, která mě provázela při filmovém vyvrcholení s hudbou "Esperame en el cielo". Zvrácenosti, které podtrhují lidskou, často nevyřčenou podstatu, mě u Pedra tolik baví a tady ještě daleko více, jelikož se s postavami dokážu velice silně ztotožnit. Dívat se na Matadora je pro mě jako dát na odiv svoji duši, otevřít srdce a nechat se pohltit pocity. Už je to dlouho, co jsem Matadora viděla naposledy, ale stále mě překvapuje, jak silně na mě dokáží působit některé jeho záběry a pocit, že bych pro určitou část filmu obětovala svou duši.(28.4.2013)

nevedela som,ze almodovar dokaze byt taky uchylny.postavy sa vyzivaju v odtatych hlavach,dokonca pri tom masturbuju alebo zabijaju svoje obete sponami pri sexe.tazko spracovatelna tema,aby to nevyzeralo samoucelne,almodovar to vsak zvlada a co viac,koniec je presne taky,aky mal byt a sice jediny,aky pripadal do uvahy."Ešte nikdy som nikoho nevidel tak štastného.".....(25.3.2008)

Almodovara mám fakt ráda a myslela jsem, že mě už nemá čím překvapit, ale zjevně jsem se spletla:) Matador mě docela vyděsil-fascinace smrtí a násilím tu podle mého vkusu přesahuje míru..nicméně je to moc zajímavý snímek, ale asi ne pro každého..vyžaduje toleranci diváka-já jí mám dost, takže dávám****.(27.3.2007)

První setkání s Almodóvarem nezklamalo. Co mě však zaujalo především, byla vizuální stránka filmu. Především pak kamera a krásné kompozice záběrů. Příběh sice nebyl tak zajímavý, aby mě chytil a vůbec nepustil, ale přesto jsem zcela spokojen. Není to sice nejlepší film, který jsem kdy viděl, ale rozhodně není špatný nebo průměrný.(8.7.2009)

sex/death-apeal v koktejlu, z kterého mrazí ...(20.3.2010)

Bylo by hloupé konstatovat že ten film je průměrný. Naopak!! Je opět originální. Prostředí matadorské školy je vystiženo do posledního detailu. Jednotlivé postavy mají svou danou úlohu zmáknutou do poslední pídě. Závěr s propojením zatmění slunce je opravdu strhující..(6.5.2009)

Je to už mé deváté setkání s mistrem Pedrem a opět mě nezklamal. Ikdyž nejde o jeho "TOP" film, ty přišly až později, jedním si můžete být jisti. Almodóvar točí neobyčejné filmy s neobyčejnými příběhy. A takový je i tento film. Film o páru maniákálních vrahů, jednomu skoronásilníkovi a pošukovi a je zde i trocha typického černého humoru, jak to P.A. umí.(23.6.2011)

Tak na začátku jsem přemýšlel o 5-ti hvězdách. Mělo to atmosféru a přitom věrhodnost. Vyvrcholení se však Pedrovi podařilo o řád, resp. o 2 hvězdy hůř než Marie a Diegovi.(13.4.2014)