Bývalý špičkový matador Diego Montes vede v Madridu školu pro toreadory. Zabíjení v aréně mu chybí, tak moc, že tuto posedlost a vášeň obrací do vztahu k ženám. Diegův žák Ángel (Antonio Banderas) je citlivá duše vychovávaná matkou, náboženskou fanatičkou. Aby dokázal svému učiteli mužnost, pokusí se Ángel znásilnit Diegovu snoubenku. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

tomtomtoma

Přepsáno v březnu 2020. Matador je kriminálním thrillerem na Almodóvarův způsob. Éros s Thanatem spojují své síly do mohutného pramene pudové posedlosti, smyslnost vášně dosahuje nejextrémnějších výšin. Drsnější typ černého humoru tvaruje atmosféru, svérázná kriminální komedie je jízlivá a ironická, obraz usiluje o znamení červené barvy, laškuje, flirtuje, dráždí, vychutnává si rozpaky i stavy k dosažení intimního štěstí. Stavba je ucelenější, napětí vychází z niterné úzkosti i z pulsu dychtivosti divoce nezkrotné touhy věcí očekávaných. Rozporuplným hrdinou příběhu je Diego Montes (velmi dobrý Nacho Martínez), bývalý slavný matador. Je oblíbeným učitelem umění býčích arén, jeho nitro je již navždy poznamenáno nenápadnými aspekty oblíbené práce a nad pocit absolutního vítězství a momentální neomezené moci porobení, souzvuk toho nejintimnějšího uspokojení, nic jiného nemůže ani být. Červená přirozenost, vášeň, posedlost a krev. Hlavní ženskou postavou je María Cardenal (šarmantní Assumpta Serna), úspěšná právnička a koketní obhájkyně obžalovaného mladíka. Temperamentní vášeň je uhranuta dávným vztahem s Diegem. Smyslnost září v barvách a pružném pohybu stimulujících tvarů ženského těla, vyvrcholení žádá specifické výstřednosti. Důležitou postavou filmu je Ángel Giménez (velmi zajímavý Antonio Banderas), přecitlivělý mladík a Diegův pilný žák. Jeho nitro je poznamenáno puritánsky katolickým dozorem jeho matky, nešikovně se pokouší vyjevit svou mužnost a poníženě žádá potrestání. Významnou postavou je policejní komisař (velmi příjemný Eusebio Poncela), zdvořile a ze všech sil se pokouší porozumět všem vyjevovaným skutečnostem a děsí se dalšího Ángelova přiznání. K výraznějším postavám filmu patří také Eva Soler (zajímavá Eva Cobo), mladá atraktivní modelka a Diegova milenka. Nechce se vzdát vztahu a odhodlaně uhání do zapojení ve výstřední sexuální hrátky pouze pro otrlé. Z dalších rolí: Evina matka s nezastavitelnou obrannou vyřídilkou Pilar Soler (Chus Lampreave), Ángelova dosti bigotní, příliš náročná a vyčítavě nespokojená matka Berta Giménez (Julieta Serrano), nad Ángelem ochranou ruku držící psychiatrička Julia (Carmen Maura), Diegova hospodyně a Mariina asistentka současně (Eva Siva), či starý a dlouhá léta věrný Diegův domovník (Luis Ciges). Matador je zaujatý fascinací smrtí v niterných tužbách člověka. K výstřednosti duše přistupuje Pedro Almodóvar s muletou černého humoru, hravě erotickým škádlením a pestrobarevně svérázným mečem poezie. Netradiční prožitek s atmosféricky prokreslenou náladou vnitřních světů. ()

zette

Tak snimek Matador me vazne dostal. Myslim, ze je to nejodvaznejsi a nejperverznejsi snimek uz tak dost kontraverzniho Almodovara. Film me ani na chvili nenechal chladnym a konec je vazne vyborny. Z rane tvorby Pedra si myslim, ze se jedna o jeden z nejlepsich filmu! ()

majo25

Ide o perverzný a úchylný film. Almodovár musel byť prasák a o jeho sexuálnych deviáciách nemôže byť pochýb. Nič pre neho nie je tabu. Až sa človek hanbí, čo Európa vyprodukovala. Už začiatok s onanovaním chlapa pri pozeraní vrážd napovie, čo sa asi bude diať v ďalších minútach. Nechutnosti, zvrátenosti, úchylnosti a nezmyselnosti. Pripodobnenie sexuálneho aktu k býčim zápasom považujem za trápne. Neustále klábosenie o vraždení, vulgárny sex, posadnutosti, pritom nič sa neberie príliš vážne. Zmysel dávajú veci len nasilu a tie podivné figúrky, och - obchajkyňa vraha, ktorá sama pokojne vraždí ihlicou do vlasov, mladík (mladučký Banderas), ktorý sa priznáva k vraždám, ktoré nespáchal, toreádorský učiteľ so záľubou vo vraždení, modelka-chudera aj so svojou matkou, ktorú každp chvíľu niekto znásiľnuje, teplý policajný inšpektor, ultranabožensky založená matka, ktorá nenávidí vlastného syna - neskutočný guláš a takýmto termínom by sa dal nazvať aj celý príbeh. Korunoval to paranormálny zmysel u hlavnej postavy v závere, ktorým sa akože malo vysvetliť celá spletitosť a mysterióznosť. Jeden perverzný guláš. ()

Mylouch

Jednoduchý, kdysi snad provokující příběh v nepříliš přesvědčivém mladickém zpracování s pouze vnějškovou vizualitou, nevyužitým filmovým jazykem, neoslovujícími herci. 2-3* ()

Cushing

"Všecky ty věci, co se vymykají rozumu..." Jsou tu, ale většinou řečeny, nikoli ukázány, a to je problém tohoto nejdříve procítěného, pak vymyšleného, pak napsaného, pak financovaného, pak zahraného, pak natočeného a sestříhaného Almódóvarova velice chytrého a nanejvýš empatického snímku, jenž je velkolepou, ovšem i postmoderně ironickou poctou žánru "giallo" (třeba ten argentovský komisař - ha ha!). A něco se v tom procesu ztratilo... Abych to obrátil: příliš mnoho zajíců, chrtova smrt. Stojí za vidění, ale ne opakované. Pro almódóvarofily je to jasná páka, za čtyři zlaté hvězdy, možná za pět. Ale chyb a blbostí je tu tolik jako kladů a radostí, režie vzdálená, možná pod vlivem drog, možná pod vlivem zatmění. Jako nepovedený román s úžasným, až kosmologickým konceptem. Na katedrách filmových věd by tohle dílko nemělo chybět. A pro v šedesátých letech zakletou FAMU... povinnost!! ()

danoo

Film o sexe, smrti a náboženstve. Táto veta všetko povie, ale nič nevyrieši. Ponúkam preto vlastnú interpretáciu. Pre predporozumenie treba mať na pamäti, že Almodóvar väčšinou skúma účinky frankistického fundamentalizmu a machismu na život svojich postáv po „oslobodení“; tieto prezentuje ako absolútne narušených jedincov, vždy sa ich však snaží pochopiť. O čo konkrétne ide? Vraždiaci toreador Diego spozná svoju nasledovníčku, advokátku Mariu. Oba nemôžu žiť bez neustáleho spájania sexu a smrti, čo nie je nič iné ako prejav zdegenerovaného machismu. Ich osudy sa točia okolo Angela (Antonia Banderasa), ktorý trpí pocitmi viny kvôli rozpoltenosti medzi matkinou vierou a posadnutosťou býčimi zápasmi. Táto schizofénia u neho vyvolala zvláštnu senzibilnosť na vraždy, ktoré Diego a Mária páchajú. Sám je len neskúsený mladík zápalisto sa snažiaci dospieť. V Matadorovi je toho oveľa viac a jediné, čo sa s ním dá robiť je pozerať ho. Nebyť trochu nešikovného stvárnenia, mohlo ísť o jeden z režisérových vrcholov. ()

sochy.zirafka

V tomto díle jsem Almódovara hledal s velkými obtížemi. Samozřejmě je to dáno stářím, přeci jen už je to nějaký pátek, co Matador vznikl. Mohu to brát jako režisérův pokus hledat sebe sama. U postav jde vášeň a šílenství ruku v ruce už teď, ovšem autorské vyjádření je poněkud kulhavé, nevyvážené. Poněkud rozvleklá střední část filmu a nerozvinutá, najednou se zjevivší mystická linka kazí dojem z jinak intenzivně znepokojujícího úvodu a závěru. Tyto části jsou naopak ku neprospěchu díla zbytečně krátké, tudíž je obtížné hodnotit film jen podle výtečného scénáře. Co se týče herců, jedinou výtku mám vůči Banderasovi. Bolely mne z něj oči, uši, všechno. Slabších 70% ()

Almásy

Pedro má tri typy filmov- 1. sú absurdné komédie, 2. romantické drámy/psychologické drámy 3. temné, ponuré rozpravy o spoločnosti. Matador je kombinácia všetkych troch. Spolu s Kožou a Zlou výchovou je to určite jeden z jeho najtemnejších a ,,najstrašnejších" príbehov, ktorý sa ale cez to všetko odohráva vo farebnom svete plnom zvláštnych postáv. Zvláštne ako mu na to stále skočím :) ()

Roman Albach

Pedro Almodovar se už v polovině 80. let nebál zaměřit na ty nejpodivější sexuální úchylky. Dosahování rozkoše prostřednictvím vraždy sexuálního partnera, to není zrovna konzervativní téma. Ale filmy Pedra Almodovara nestojí pouze na kontroverzi. To by bylo málo. Odvíjí se před náma velmi zajímavý citlivý příběh mladého Angela (skvělý Antonio Banderas), který je schopný udělat téměř cokoli, aby se vyrovnal svému vzoru a současně se vymanil z vlivu své despotické matky. Přestože Almodovar postupně odhaluje svoje karty, film neztrácí na napínavosti a připraví nám ještě drsný závěr... ()

F.W.Colqhoun

K ženským se musíš chovat jako k býkovi. Ovládnout je, aniž by si toho všimly. Invalidní toreador s vizáží hispánského Jeremy Ironse a advokátka se sklonem ke smyslné mu vraždění se trhají ze řetězu a katolicky vycepovaný Banderas to chce vzít na sebe, aby si přišel na své alespoň zprostředkovaně. Španělsky se giallo řekně amarillo - zpočátku to vypadá, že se o takový překlad Almodóvar pokouší: Dělej, že jsi mrtvá [→ prcání]. Postupně z té řezničiny vyvstává to, co obvykle: Nepravděpodobně, nicméně rozkošně zamotaná storka ústící v amorální mystické sdělení na adresu vášně: Přestat zabíjet by bylo pro mì jako přestat žít. ()

kolemjdouc

Tady Almodóvar "vařil" z více přísad.Do téma matadorského prostředí zakomponoval trochu krimi,intrik,větší množství sexuálních scén a je hotovo.Jen můžeme zjistit že Banderas neztratil svoje žhavé, španělské  charizma ani v pozdním věku.Každou roli si střihne brilantně.Kam se na něj hrabou holyvúdští holobrádci. ()

DannyBoy80

Jeden ze slabších Almodovarových filmů. Příběh je hodně přitažený za vlasy, i když zahráno je to solidně. Místy jsem se docela dost nudil. Ve filmu byly pasáže, které byly výrazně slabší než jiné. režije průměrná. Tím, že film nešel vůbec do hloubky se sám docela degradoval. ()

Piškotka

Naprostá pecka. Vynikající námět a herecké obsazení. Uvědomila jsem si, jak je korida silně propojena se smrtí. Její zákulisí mě fascinovalo. Obě ženy byly do Diega fatálně zamilované, ovšem pouze jedna z nich svou lásku fatálně a s naprostou rozkoší završila. A. Banderas jako sladký koloušek. ()

derryl

Velmi originální melodrama a zároveň hra vášní podle Pedra Almodóvara. Zručně natočený dramatický příběh, který je celý o trošku jiné lásce a originální posedlosti všech zúčastněných postav. SPOILER: Diego posedlý smrtí, Ángel vlastními démony, jeho matka církví a svým synem, policejní komisař mladými chlapci, Eva posedlá Diegem a celé osazenstvo příběhu završuje Mária, která je posedlá toreadory a vlastním nenaplněným sexuálním životem. Ti všichni jsou v moci těchto posedlostí vláčeni dějem až k osudnému zatmění Slunce a svých vlastních životů. Neskutečné na tom všem je, že vše vypadá tak realisticky, že se to může stát i v našich životech, že nebudeme zvládat posedlost a necháme se unášet pocitem rozkoše a skončíme jako oni. Je to smutný film, právě pro jeho realistickou notu a pro smysl režiséra a scénáristy Almodóvara vše zabalit do dokonalého tvaru, který nám nedá v žádném záběru spát, musíme hrdinům fandit a očekávat v napětí, jak může hra vášní skončit. ()

Rozjimatel

2,5  Nie ani tak dráma, či thriller ako skôr absurdná komédia o posadnutosti zabíjaním, v ktorej je všetko postavené na hlavu. Ak sa mám pozrieť na toto dielo môjho obľúbeného režiséra kritickým okom, musím priznať, že sa jedná o zatiaľ dosť amatérsky počin, keď ešte nemal k dispozícii kvalitného kameramana, svojho skvelého dvorného skladateľa (Alberto Iglesias) a ani poriadnych hercov (možno s výnimkou Antonia Banderasa, ktorý je ale v tejto snímke akýsi jalový, príp. ešte Carmen Maura). Úprimne, herecké výkony väčšiny hercov sú ako z ochotníckeho divadla. V každom prípade som sa zasmial celkom výdatne a hoci film nie je označený ako komédia, jeho komediálna stránka je asi to jediné, kvôli čomu sa oplatí film vidieť. ()

fredisek

Asi nejperverznější Almodóvarův film...a zároveň jeden z těch slabších. Motivace postav tu nejsou moc čitelné a vlastně je to docela nuda. Jakkoli je to klasické almodóvarovské melodrama, opravdu drsný příběh tu chybí. Byl jsem zklamán a musel to dát na dvakrát, což se mi u Almodóvara ještě nestalo. ()

Michelleee

Almodovara mám fakt ráda a myslela jsem, že mě už nemá čím překvapit, ale zjevně jsem se spletla:) Matador mě docela vyděsil-fascinace smrtí a násilím tu podle mého vkusu přesahuje míru..nicméně je to moc zajímavý snímek, ale asi ne pro každého..vyžaduje toleranci diváka-já jí mám dost, takže dávám****. ()