Muž se zlatou paží

The Man with the Golden Arm

USA, 1955, 119 min

"The monkey is never dead, dealer. The monkey never dies. When you kick him off, he just hides in a corner, waiting his turn." - Otto Preminger svými filmy z 50. let s masochistickou rozkoší systematicky porušoval Haysův cenzorský kodex. Muž se zlatou paží měl namířeno zejména na odstavec 3 článku I. zvláštní části Kodexu, který v době uvedení filmu říkal, že žádný film nesmí pojednávat o ilegálním obchodu s drogami. Za porušení tohoto tabu byl Muž potrestán neudělením certifikátu MPAA - což však v roce 1955 už mnoho neznamelo, jak se vzápětí ukázalo. Snímek slavil úspěch; MPAA rezignovala a příslušné ustanovení Kodexu bylo o několik měsíců později navždy zrušeno. Celá tato příhoda zní jako zápletka hollywoodského filmu - a je nutno říci, že hollywodským klišé se nevyhýbá nejen historie: hollywoodským klišé se nevyhnul ani průkopnický Muž se zlatou paží. Ano, má to zcela nepravděpodobný happyend i několik dějových zvratů. Ale jinak, pakliže bych nosil kloubouk, nezbývalo by mi, než smeknout! Frank Sinatra a Kim Novak předvádějí to nejlepší ze svého hereckého repertoáru, Bernstainův soundtrack je dechberoucí, film-noirově drsné dialogy jsou puntičkářsky vypilované, a některé záběry s komplikovaným švenkováním kamery a propracovanou inscenací herců jsou jednoduše skvělé, počínaje tím úvodním. Muž se zlatou paží spolu s o něco starším Ztraceným víkendem Billyho Wildera patří v mých očích k tomu nejlepšímu z feťácko-alkoholického "žánru" těchto let.(23.11.2008)

Pro člověka, který vyrostl na akčních filmech 80. a 90. let a který v současnosti spíš "ujíždí" na sci-fi a HBO seriálech, to bylo překvapivě velmi dobře stravitelné. Je zcela evidentní, že v roce 1955 to s ohledem na věrné stvárnění nebezpečnosti závislosti na drogách muselo způsobit pozdvižení. Možná právě pro toto aktuální téma jsem se já, mladý konzumní člověk, nenudil. Frank Sinatra byl výborný. Jen hudba mi u těchto starších filmů občas trhá uši. Viděno na 51. KVIFF. Za mě 70%. PS: Jo, a člověk by očekával, že v Karlovarském městském divadle budou pohodlné sedačky, na kterých se dá 2 hodiny bez problémů sedět...Člověk se může i mýlit.(4.7.2016)

Starého psa novým kúskom nenaučíš, alebo keď raz prídeš nazad z basy, začať odznova a inak nie je vôbec jednoduché. Navyše, ak je tu ešte jeden problém navyše....Wilder prišiel v 40. rokoch s ukázaním alkoholového pekla, Preminger o dekádu neskôr už môže nazrieť do pekla drogového. Všetko ale v rámci doby a jej možností. Môžeme kritizovať scenár za snahu veci dotiahnuť až zbytočne do konca, ale nesmieme zabudnúť ani na jeho prekvapivé a psychologicky uveriteľnejšie momenty. No a ak si na tento film spomeniete aj po rokoch, tak najmä v súvislosti so Sinatrovým a Novakovej výkonmi. Čuchám tu aj inšpiráciu pre Melvilla a jeho legendárne stvárnenia podsvetia.(28.9.2016)

Vinou vcelku smířlivého závěru mnohem méně drastické nahlédnutí za povrch poválečné americké idyly, než jaké později nabídly první snímky newyorské skupiny Nového amerického filmu (Clarkeová, Cassavetes), přesto působivý a historicky významný "film o problému". Mimo jiné v reakci na jeho uvedení bez schválení PCA došlo po několika desetiletích k první revizi Produkčního kodexu a od roku 1956 bylo v hollywoodské produkci (v omezené míře) nově umožněno například zobrazování narkotik. 80%(4.2.2012)

Veľmi zaujímavý, ale aj rozporuplný film o človeku, ktorý sa snaží vymaniť z drogovej závislosti a splniť si svoj sen. Realisticky nakrútené, vynikajúco zahrané (Sinatra, Novak, Stang), pútavo vyrozprávané neotrelými dialógmi. Na druhej strane kulisy, zopár klišé a otrasný záver znížili môj celkový dojem z filmu, ktorý vo svojej dobe musel spôsobiť značný rozruch. Nebyť záveru, ktorý jediný patrí do päťdesiatych rokov, mohli to byť aj štyri hviezdičky.(23.2.2012)