Muž se zlatou paží

The Man with the Golden Arm

USA, 1955, 119 min

Pro člověka, který vyrostl na akčních filmech 80. a 90. let a který v současnosti spíš "ujíždí" na sci-fi a HBO seriálech, to bylo překvapivě velmi dobře stravitelné. Je zcela evidentní, že v roce 1955 to s ohledem na věrné stvárnění nebezpečnosti závislosti na drogách muselo způsobit pozdvižení. Možná právě pro toto aktuální téma jsem se já, mladý konzumní člověk, nenudil. Frank Sinatra byl výborný. Jen hudba mi u těchto starších filmů občas trhá uši. Viděno na 51. KVIFF. Za mě 70%. PS: Jo, a člověk by očekával, že v Karlovarském městském divadle budou pohodlné sedačky, na kterých se dá 2 hodiny bez problémů sedět...Člověk se může i mýlit.(4.7.2016)

LFŠ 2009. Spousta kontroverznosti, kterou je film prosáklý skrz naskrz, zub času dosti ohlodal a jiní filmaři dosti zkopírovali, tedy už to nemá tak silný zážitek jaký to mělo v originální době. Utkví mi však nervní Frank Sinatra a jeho zápas s absťákem. Taky mi utkví kulisy, ve kterých byl film natáčen, však myšleno v tom horším slova smyslu - filmu to dost uškodilo.(29.7.2009)

Vinou vcelku smířlivého závěru mnohem méně drastické nahlédnutí za povrch poválečné americké idyly, než jaké později nabídly první snímky newyorské skupiny Nového amerického filmu (Clarkeová, Cassavetes), přesto působivý a historicky významný "film o problému". Mimo jiné v reakci na jeho uvedení bez schválení PCA došlo po několika desetiletích k první revizi Produkčního kodexu a od roku 1956 bylo v hollywoodské produkci (v omezené míře) nově umožněno například zobrazování narkotik. 80%(4.2.2012)

Muž se zlatou paží mi dlouho nedal spát. Neustále jsem nad ním přemýšlela a měnila své hodnocení ze 4 na 5 hvězd a zase zpět a pokaždé, když jsem tak udělala, jsem si nebyla jistá, zda jsem se rozhodla správně. Nakonec jsem ale ubrala a myslím, že se k 5 hvězdám již nevrátím. Filmů či seriálů o drogách jsem již pár viděla a ačkoli tento patřil rozhodně mezi ty lepší, nevyhnul se místy přehnanému patosu, klišé a pár nepřesnostem (co jsem četla, abstinenční příznaky opravdu tak, jak je zde uváděno, nevypadají a sanitky taky v reálném životě nepřijedou do minuty, jak se zde stane), kvůli kterým si podle mě plné hodnocení nezaslouží. Herecké výkony jsou ale perfektní, hudba i atmosféra dokonale tísnivá. Na vůbec první snímek, jehož hlavním tématem je závislost na heroinu, se mi zdá Muž se zlatou paží velmi vydařený.(18.12.2013)

"The monkey is never dead, dealer. The monkey never dies. When you kick him off, he just hides in a corner, waiting his turn." - Otto Preminger svými filmy z 50. let s masochistickou rozkoší systematicky porušoval Haysův cenzorský kodex. Muž se zlatou paží měl namířeno zejména na odstavec 3 článku I. zvláštní části Kodexu, který v době uvedení filmu říkal, že žádný film nesmí pojednávat o ilegálním obchodu s drogami. Za porušení tohoto tabu byl Muž potrestán neudělením certifikátu MPAA - což však v roce 1955 už mnoho neznamelo, jak se vzápětí ukázalo. Snímek slavil úspěch; MPAA rezignovala a příslušné ustanovení Kodexu bylo o několik měsíců později navždy zrušeno. Celá tato příhoda zní jako zápletka hollywoodského filmu - a je nutno říci, že hollywodským klišé se nevyhýbá nejen historie: hollywoodským klišé se nevyhnul ani průkopnický Muž se zlatou paží. Ano, má to zcela nepravděpodobný happyend i několik dějových zvratů. Ale jinak, pakliže bych nosil kloubouk, nezbývalo by mi, než smeknout! Frank Sinatra a Kim Novak předvádějí to nejlepší ze svého hereckého repertoáru, Bernstainův soundtrack je dechberoucí, film-noirově drsné dialogy jsou puntičkářsky vypilované, a některé záběry s komplikovaným švenkováním kamery a propracovanou inscenací herců jsou jednoduše skvělé, počínaje tím úvodním. Muž se zlatou paží spolu s o něco starším Ztraceným víkendem Billyho Wildera patří v mých očích k tomu nejlepšímu z feťácko-alkoholického "žánru" těchto let.(23.11.2008)