• Kanada

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2019, 125 min

Oh Moses, Moses (3,5 hvězdy i bez "Opilé dýně").(17.11.2019)

Príbeh Harriet je zaujímavý, avšak nedeje sa v ňom nič dramatické. Všetko ide ako pomasle a vďaka hlavnej hrdinke vypadá oslobodzovanie otrokov ako najjednoduchšia vec na svete. Film ukazuje čo všetko dokázala, ale nenecháva priestor na reálny priebeh daných udalostí, iba ich naznačuje. Pesničky boli fajn, ale už mi časom prišlo divné, že stále spievajú. 6,6/10.(15.1.2020)

• Arsenal83

Niektorí by sa pri pohľade na titulný plagát mohol domnievať, že ide o príbeh inžinierov zo severného Sudánu, ktorý aktuálne tak húfne obohacujú Európu. Ale ono to je omyl! Film nemá nič spoločné s mierumilovnou kultúrou rezania hláv. Už prvé gospelové tóny pod taktovkou pastora vám dajú neklamne znať, že svitá nádej na objavenie sa psychopatov so špicatou handrou na hlave. Lenže márne tu čakáme na akúkoľvek prudkú drámu. Harriet Tubmanová čo by slávny otrok dezertér uteká veľmi pomaly, hlavnou pointou je ľútosť a výsledkom je trikrát vyluhované vrecúško s obsahom 12 rokov otrokom.(4.11.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 10. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)