Mimoriadny príbeh o úteku Harriet Tubmanovej (Cynthia Erivo) z otroctva a jej premene na jednu z najväčších amerických hrdiniek, ktorej odvaha, vynaliezavosť a húževnatosť oslobodili stovky otrokov a zmenili dejiny. (dixx)

Arsenal83

Niektorí by sa pri pohľade na titulný plagát mohol domnievať, že ide o príbeh inžinierov zo severného Sudánu, ktorý aktuálne tak húfne obohacujú Európu. Ale ono to je omyl! Film nemá nič spoločné s mierumilovnou kultúrou rezania hláv. Už prvé gospelové tóny pod taktovkou pastora vám dajú neklamne znať, že svitá nádej na objavenie sa psychopatov so špicatou handrou na hlave. Lenže márne tu čakáme na akúkoľvek prudkú drámu. Harriet Tubmanová čo by slávny otrok dezertér uteká veľmi pomaly, hlavnou pointou je ľútosť a výsledkom je trikrát vyluhované vrecúško s obsahom 12 rokov otrokom. ()

campix

Každý rok se na Oscarech vyskytne nějaká takováhle černošská agitka, aby bylo vidět, že i černošské filmy zde mají místo a akademie rozhodně nikoho nediskriminuje. Když je snímek kvalitnější, tak se mu často i nějaká ta soška přihrne, ale bohužel letošní Harriet nemá rozhodně kvalit na to, aby byla vůbec s nějakým oceněním byť jen minimálně zmiňována. Takhle nudné a generické historické drama jsem již dlouho neviděl. Dvouhodinová nuda, kde sledujete podivuhodný příběh Harriet Tubman o jejímž hrdinském boji vůbec nepochybuji, ale všechny útrapy vyznívají hodně naivně a hloupě. Přidáme-li nezajímavý a ne příliš dobrý cast, máme tu jeden z nejslabších filmů s nominací za poslední roky. ()

Marze

Založeno na vzrušujícím a inspirujícím životě ikonické americké bojovnici za svobodu Harriet Tubmanové. Ta utekla z otroctví a stala se z ní jedna z největších amerických hrdinek. Na filmu je pozoruhodné, že stál 17 millionů dolarů. Nezdál se mi přehnaně dramatizován. Ale Harriet zde není vykreslena úplně jako zajímavá lidská bytost s pochybnostmi a přáními. Je představována ve sledu málo pravděpodobných dobrodružstvích a plochými postavami. ()

Aljak

Najväčším prekvapením tohto filmu sú pre mňa relatívne nízke a kritické hodnotenia. Myslím, že absolútne neopodstatnené - akoby niektorých ľudí hnevalo, že sa točí toľko filmov o tejto temnej dobe amerických dejín. Áno, je to už mnoho krát omieľaná téma, a niektoré filmy s touto tematikou sú skutočne bez poriadneho konceptu, ale nemám pocit, že by akurát Harriet spadala do tejto kategórie. Práve naopak, heroizácia takýchto obdivuhodných postáv je skutočne prínosná. Neviem posúdiť, do akej miery bol film adaptáciou reálnych udalostí a ako veľa tam bolo pridanej dramatizácie, ale konečný efekt bol pre mňa dosť vydarený. Aj keď zopár scén mi prišlo trochu absurdných. Pre mňa osobne je dosť nepochopiteľné, prečo si statkári svojich otrokov lepšie nestrážili? Nuž, asi podcenili situáciu... Každopádne, som rád, že som prostredníctvom tohto filmu mohol spoznať príbeh Minty alias Harriet Tubman. ()

T2

Rozpočet $17miliónovTržby USA $43,082,155Tržby Celosvetovo $43,282,155▐ Neviem, tieto príbehy o plantážových otrokoch a ich nešťastných životných údeloch ma väčšinou dosť upútajú. V tomto prípade ma to ale akosi až tak nedostalo, nestrhlo, prišlo mi to dosť prekombinované, rozkúskované, slabá réžia. /50%/ ()

• Celosvětová premiéra proběhla 10. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)