Dávná nebesa

(seriál)
  • Česko Příběh hvězdné oblohy (více)
Dokumentární
Velká Británie / USA, 2019, 3x54 min

Adam Luria

Adam Luria

Jason Alan Carvell (vypravěč), Phil Plait

Pro naše předky neexistoval předěl mezi nebem a zemí a záhadu vesmíru spojovali s bohy, kterým přisuzovali různé schopnosti... Minisérie Příběh hvězdné oblohy je vyšperkována překrásnými, dechberoucími digitálními záběry vesmíru a nejdůležitějších astronomických artefaktů světa. Díky tomu nabízí jedinečnou možnost pozorovat hvězdnou oblohu očima našich předků. A zároveň porovnat, jak se měnil pohled člověka na vesmír v průběhu dějin lidstva. Vydejme se společně na výpravu za poznáváním různých vizí vesmíru ze všech koutů světa, od počátků civilizace až do nedávné minulosti. Uvidíme ohromné množství způsobů, jakými lidé pozorovali a zaznamenávali pohyb nebes – od pravěkých lovců a sběračů až po konstruktéra vesmírného dalekohledu, Edwina Hubblea. Díky celé řadě historiků a astronomů odhalíme vědecká vysvětlení kosmických fenoménů, které se naši předkové snažili pochopit pomocí mytologie. Sledujte příběhy hvězdné oblohy, které se odehrávají na pozadí nekonečně rozpínavých kosmických dálav. (TV Prima)

Marze

Shlédl jsem druhý díl Hledání středu a nepřinesl mi žádné nové informace. Jen banální zopakování látky pro základní školy. Třetí díl je takové školometské shrnutí dějin astronomie. ()

oashi

Viděl jsem asi první díl: Bohové a příšery. -- v půli: ve střední Americe rozpoznali shodu Večernice a Jitřenky: Cyklus Venuše trvá přes pětset let, určili ho s přesností na den. -- Babyloňané zavedli zvířetník jako síť pro určování polohy na obloze, což bylo převratné. Dnes máme 88 uznaných souhvězdí. -- Na konci: Řekové převzali pismo od Féničanů, umění od Egypťanů a astronomii od Babyloňanů. Vědecké chápání přirozeného světa, ne nadpřirozeného, zavedl Thalés z Milétu: Už se neptal na důvody jednoho blesku, nýbrž obecně na blesky. Šlo o zrod "vědecké metody". 70 % ()