God Told Me To

Demon

Krimi / Horor / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1976, 91 min

V New Yorku se začnou dít podivné vraždy s náboženským podtextem a silně věřící katolický detektiv Peter musí vypátrat, kdo za nimi stojí. Pachatelé do jednoho tvrdí, že jim vraždy nakázal Bůh. Počet činů strmě narůstá a Peterova víra se začíná otřását v základech. Může skutečně Bůh přikazovat lidem, aby zabíjeli? Nebo je vysvětlení racionální a nějaký člověk dotyčné hypnotizuje? Jsem ohromen. Inteligentní mysteriózní snímek, který jednak nastavuje zrcadlo společnosti v otázkách víry a náboženského fanatismu (tolik aktuální téma i v dnešní době), ale také pro diváka připraví nejedno překvapení! Některé scény jsou možná až zbytečně zdlouhavé. Nemusím vidět detektiva jak prochází po schodech dvěma patry. Naštěstí podobných není zas tolik a spíše se děj zabývá vyšetřováním či psychicky otřeseným policistou. A nevěřte tomu, že film vypadá lacině. Není to pravda. Já bych naopak řekl, že zestárl velmi dobře. Triky jsou na dobré úrovni, jednoduché a efektivní, nijak neruší a do snímku bez problémů zapadají. Nejsou sice nijak fascinující, ale jsou udělány takovým způsobem, že ani dnes nijak neurazí. P.S. Kdyby nějaký katolík natočil totéž ale s židovskou vírou, byl by nepochybně označen za antisemitu / fašistu (vyberte si) a vláčen médii. Vzpomeňme si na Marlona Branda či jiné herce, kteří se jen opovážili oproti takto "odvážnému" snímku lehké kritiky a už byli na černé listině.(17.7.2017)

V ramci hororov 70. rokov je tento film len priemer - detektiv vysetruje otca, ktory zmasakroval rodinu + v zabijeni sa zacal vyzivat akysi odstelovac, striela po okoloiducich. No a co cert nechcel, vsetci vyetrovani zhodne tvrdia, ze im to prikazal Boh ..... behom filmu rastie napatie, tempo je na urovni. SDkoda len toho hlupeho konca, keby ten nejako domysleli,. tak bych vyletel az na 4 hviezdy : 69 %(5.8.2017)

Dokumentaristickým objektivem kamery zpracovaný horor se vskutku zajímavým hlavním motivem a pointou, který však stojí a padá na výkonu hlavního představitele, který je v různých fázích filmu dosti nevyrovnaný. Tvůrcům ovšem nemohu odepřít snahu o budování atmosféry, která by se místy dala krájet. U nás neprávem opomíjený horor, který rozhodně patří mezi ty nadprůměrné, si u mě vysloužil velmi solidní a silné 3*.(25.1.2009)

Stratená ( neznáma ) klasika? Podarený kinematografický kúsok, vyždímal v úvodnej polhodinke všetku svoju imaginatívnosť a drsnosť ( čo je hlavne devíza až dokumentaristického natáčania ). Pomalé dostávanie sa pod pokličku, je nesmierne napínavé a tajuplné. Postupom času však chradne a z filmu sa stáva žánrová tuctovka, ktorá sa ešte snažila nadviazať na pomaly vymierajúci religiózny hororový subžáner.(15.5.2015)

Je to skôr thriller ako všetko ostatné.Z horroru a sci-fi je tam málo,ešte snáď do úvahy prichádza detektívka.Určite to nie je film pre náboženských fanatikov,ako by sa zdalo podľa názvu filmu.V New Yorku je celá kopa vrážd a odpoveď je stále rovnaká,Boh mi to prikázal.Troch zvláštny,nie najhorší film.Je tam síce hodne mŕtvych,ale film nie je nejako krvavý alebo brutálny.Na konci filmu môžeme vidieť dokonca aj nejakého mutanta Ježiša Krista.A film môžeme tiež brať ako satiru na náboženský fanatizmus.Boh mi povedal,že tento film nie je pre každého,ale stojí za pozretie.(29.1.2010)

• - Larry Cohen nemal povolenie, aby natočil scény odohrávajúce sa počas slávnostnej prehliadky na deň Sv. Patricka, to ho však od zámeru vôbec neodradilo. (beso74)

• - Keď sa režisér Larry Cohen obrátil na skladateľa Miklósa Rózsu, aby zložil hudbu k filmu, ten parafrázoval jeho názov a odvetil: "God told me not to" (Boh mi povedal, aby som to nerobil). (beso74)

• - Scény točiace sa okolo novín sa natáčali v redakcii Jewish Press v newyorskom Brooklyne. (beso74)