God Told Me To

Demon

Krimi / Horor / Sci-Fi / Mysteriózní

USA, 1976, 91 min

Je to skôr thriller ako všetko ostatné.Z horroru a sci-fi je tam málo,ešte snáď do úvahy prichádza detektívka.Určite to nie je film pre náboženských fanatikov,ako by sa zdalo podľa názvu filmu.V New Yorku je celá kopa vrážd a odpoveď je stále rovnaká,Boh mi to prikázal.Troch zvláštny,nie najhorší film.Je tam síce hodne mŕtvych,ale film nie je nejako krvavý alebo brutálny.Na konci filmu môžeme vidieť dokonca aj nejakého mutanta Ježiša Krista.A film môžeme tiež brať ako satiru na náboženský fanatizmus.Boh mi povedal,že tento film nie je pre každého,ale stojí za pozretie.(29.1.2010)

God told me to je vskutku unikát. V těch 70 letech to byl pravděpodobně šokující film, dneska je to parádní podívaná s lehce pitomým koncem. Nicméně ta syrovost je naprosto parádní a psychologie je v tomhle filmu vykreslena na jedničku. K tomu naprosto parádní herci. Ale bohužel i tak nemůžu dát víc jak 3*. Sice to jsou silný 3 ale film má plno slabších míst, zmiňovanej konec je pitomej a některé scény jsou taková silně nedodělané(vesmírná loď).(18.12.2013)

Dokumentaristickým objektivem kamery zpracovaný horor se vskutku zajímavým hlavním motivem a pointou, který však stojí a padá na výkonu hlavního představitele, který je v různých fázích filmu dosti nevyrovnaný. Tvůrcům ovšem nemohu odepřít snahu o budování atmosféry, která by se místy dala krájet. U nás neprávem opomíjený horor, který rozhodně patří mezi ty nadprůměrné, si u mě vysloužil velmi solidní a silné 3*.(25.1.2009)

• strougy

Ač se film stylově pohybuje ve stejných vodách jako například geniální Dotek Medusy či Vymítač ďábla a v určitých momentech se mu daří navodit nepříjemně sugestivní atmosféru racionálního světa nabourávaného rozumově neuchopitelnou silou, tak díky rozpačitému ději postrádajícímu gradaci, nevýrazné hlavní postavě bez charismatu třeba takového Lina Ventureho nebo postupnému překlopení do sice občas vtipné, celkově však poněkud rozčilující béčkové poetiky jim nesahá ani po kotníky. Škoda, tady bylo nakročeno k lepšímu zážitku. Lepší 2*.(15.12.2012)

70. leta konecne umoznila filmarum odprostit se od klasickych nametu a tocit nove a neotrele horrory. Jednim z nich je i "God Told Me To" Larryho Cohena, v te dobe predevsim televizniho scenaristy. - V uvodnich scenach detektiv Nicholas svede neuspesny rozhovor s ostrelovacem, ktery nahodne vrazdil chodce v ulicich New Yorku. Na otazku, proc se pro svou cinnost rozhodl odpovi strelec, ze mu to naridil buh a pote spacha sebevrazdu. Podobne pripady se mnozi a hluboce verici Nicholas zacina pochybovat, zda jde opravdu jen o pouha nahodna pomateni mysli. - Na prvni pohled na snimku zaujme neklidna kamera, zachycujici bezny zivot ve meste az dokumentaristickym stylem. Cohen mel velmi maly rozpocet a nektere sceny natacel primo pri beznem provozu na ulicich, coz ve vyslednem vyzneni rozhodne neni naskodu, prave naopak, dodava to filmu jeste vice autenticity. Scenar buduje napeti pozvolne, dejove zvraty prichazeji automaticky a jsou logicke, i kdyz pribeh sam je ve sve podstate pomerne sileny. Velkym plusem jasou uveritelni a neprehravajici herci a presne sednouci hudba, jejimz autorem je Frank Cordell (zeby Cohenova inspirace pro dalsi praci? :)). "God Told Me To" je hodne vyrazny, ale silne nedoceneny a u nas prakticky neznamy snimek, ktery urcite stoji za pozornost.(21.3.2005)

• - Tony Lo Bianco (Peter) zlomil pri natáčaní scény zlyhania srdca a následnej kardiopulmonálnej resuscitácii svojmu kolegovi, hercovi Williamovi Roerickovi (Richard), jedno rebro. (beso74)

• - Na začiatku filmu si možno všimnúť, že Casey (Deborah Raffin) nesie nejakú knihu. Je ňou "The Philosophy of Andy Warhol". (beso74)

• - Larry Cohen nemal povolenie, aby natočil scény odohrávajúce sa počas slávnostnej prehliadky na deň Sv. Patricka, to ho však od zámeru vôbec neodradilo. (beso74)