Než skončí léto

Andrew Commis

Amanda Brown

Alex White

Stephen Evans

Je třeba narovinu říct, že je to klasický festivalový art. Dobře natočené, výborní herci, krásná kamera a skvělý soundtrack. Jen to často zabrousí do klišé, které už jsme stokrát viděli. Umírající dívka, dospívající láska, oddělování na kapitoly s názvy. Některé propojení postav bylo strašně násilné. Zejména těhotná sousedka, která byla do příběhu rodiny vrhnuta tak násilně, že víc papírem to šustit ani nemohlo.Taky bych stříhal, ke konci už se to táhlo. To všechno jsou ale drobné vady. Snímek nabízí řadu momentů, které jsou výborné a utkví v paměti. Diváci si v sále dost pobrečeli. 75% (viděno v Kině Pilotů - Tady Vary festival).(3.7.2020)

Na jednu stranu snímek NEŽ SKONČÍ LÉTO důsledně následuje vzorec festivalového indie dojáku, na druhou stranu - jak vysvětluji i v textu na Poznámkách -, s jeho konvencemi si překvapivě inovativními způsoby pohrává. Až do úplného závěru například posouvá vyprávěcí těžiště a namísto osvobozující síly lehkých drog preferuje osvobozující sílu detoxu. Upřímně řečeno, za sebe bych ocenil, kdyby tento vzorec spíše překračoval, než řádil čistě v jeho mantinelech, nicméně v současném distribučním suchu může film NEŽ SKONČÍ LÉTO pro mnohé diváky představovat lákavou příležitost si na něco zajít do kina.(4.7.2020)

Zajímavě stavěné rodinné drama, které odlehčuje spousta scén i postav v chemickém rauši. Dojem podtrhuje povedená hudební složka převážně važné hudby a citlivé herecké výkony obou ústředních dvojic. Viděno v rámci TADY VARY - červený koberec, přípitek, Bartoška & Eben, Somrova znělka a krásný film k tomu. Sice jen povirózní alternativa festivalu, ale dýchlo to notně tematicky a nostalgicky.(3.7.2020)

Pekný film o umieraní. S úžasným soundtrackom a jednou obzvlášť bolestivou scénou. A skvele zahranou. Eliza je veľký talent.(2.8.2020)

Krásné a dojemné, ale místy hrané až moc na sílu.(18.7.2020)

Strašně pohodovej a milej film i když pomalu, ale jistě směřuje k neodvratnému konci. Ta odlehčená atmosféra, spolu s místy typicky letní náladou vás naplní, aby vám na závěr připomněla, že život se opravdu nedá naplánovat. Tleskám skoro za všechny herce a hlavně za konec, který těch předchozích zhruba sto minut dokonale zakončil. Pro mě mnohem víc, než bych na začátku čekal.(4.8.2020)

KINO PILOTŮ - Filmařsky originálně zpracováno, zejména kamera měla na autentičnosti a reálnosti velkou zásluhu. Dějově a priběhově velmi zvláštní, z počátku jsem to moc nepobíral, jak to bylo divné. Pak si ale člověk na postavy a hlavně jejich podivínské chování zvykl a začal se více do příběhu vciťovat a emočně angažovat. Zejména závěr byl emočně velmi silný a scéna v posteli brala dech. Při titulcích všichni v sálu (slovy: šest lidí) ani nedutalo. Film tedy zaujal, byl hodně alternativní, jiný a ještě musím pozitivně vyzdvihnout hudbu (super song: Sudan Archives - Come Meh Way), soundtrack si jdu vyhledat. 70% (with J.)(13.7.2020)

Nádherně nasnímaná realistická freska, která jde proti zajetým rodičovským a společenským konvencím. Snímek Babyteeth režisérky Shannon Murphy je psychedelickou poutí do nitra mladé duše, která za zvuků bravurního soundtracku utahuje šrouby v intenzivně prožívaném finále. A i když se Vám zpočátku může struktura vyprávění spolu s výstředními postavami lehce zajídat, vězte, že postupem času si k nim vypěstujete velmi křehký divácký vztah, který ve Vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Pokud tedy hledáte "feel good" snímek s nádechem neotřelé originality, jste zde opravdu správně.(15.7.2020)

Výtečná australská jednohubka, která částečně vykrádá a postupuje dle schématický šablony příběhu 'Hvězdy nám nepřály', a upgraduje ji svou atypickou diverzitou, neonovým vizuálem a hravou stylistikou ve formě nespoutaný mladický rezistence vůči normám konformismu a rodičovským restrikcím. Nenáročná letní oddechovka, která není obyčejným ekvivalentem idylický romance - ba naopak - jde o nadstandard teen subžánru, jejíž narativní komfort by si neměl nechat ujít žádný fanoušek feel-good dramedií. Neobyčejně vyzrálý debut Shannon Murphy, ve kterým dokonce i na Smetanovu 'Vltavu' došlo! .... Verdikt: 8,1 blankytných paruk z 10 [#TADYVARY](4.7.2020)

Natočit režijní debut a hned s ním skončit v hlavní kategorii na Filmovém festivalu v Benátkách se skutečně nepoštěstí každému. Australance Shannon Murphy tohle štěstí měla se svým debutem Babyteeth, který český distributor zajímavě pojmenoval Než přijde léto (i přesto, že tato samotná věta ve filmu nepadne nebo, se celý film rozhodně neodehrává napříč létem a figurují v něm dokonce i Vánoce). Debut Murphy měl původně dorazit i Filmový festival v Karlových Varech, na to ale letos pochopitelně kvůli situaci kolem COVID-19 nedošlo, přece jen se ale díky projektu Tady Vary mohlo nejdříve přesvědčit prvních pár diváků, než film dorazí do normální distribuce 9. července 2020. A možná by byla škoda přece jen tenhle solidní debut nevidět. Než skončí léto se nezapíše do análů filmové historie jako jeden z nejlepších režijních debutu všech dob, který by světu bezpochyby představil nového světoborného filmového tvůrce a nedejbože se i stal filmovou klasikou, je to ale strašně fajn zrežírované rodinné drama kde herci výtečně hrají, kameraman Andrew Commis bravurně pracuje s barvami a předvádí jeden moneyshot za druhým a kde se bravurně pracuje s muzikou. Proč se vlastně umírající dívka zamiluje do feťáka? V čem tkví pro ní jeho pravé kouzlo? Proč mu dává šanci i přes několik průšvihů při kterých ohrozí i její život? Ten film na tuhle otázku nikdy neodpoví, mezi Millou a Mosesem ale vzniká opravdu zajímavý vztah, kdy si sice budete říkat proč zrovna tomuhle volovi fakt někdo dává nekonečně mnoho šancí, vzájemné budování jejich vztahu ale rozhodně stojí za to i díky bravurním hereckým výkonům hlavní dvojice, kde Eliza Scanlen skvěle zvládá ztělesnit dívku, která si uvědomuje, že na tomhle světě už dlouho nepobude a tak se rozhodne žit každý okamžik života co nejvíc na plno to jde. Toby Wallace v roli feťáka a trosky Mosese je poté ještě výraznější a to o to více když objevíte jak ve skutečnosti vypadá a jak velkou změnou si pro tuhle roli prošel. I přesto, že je pro něj dívka zpočátku jen ,, letenka´´ pro další zásilku prášků díky tomu, že její otec je psychiatr a předepisuje prášky se u něj začíná něco měnit a uvědomuje si, že k ní něco cítí. I přesto, že ho matka zavrhla a rodičům jeho nové milé není tahle troska úplně po chuti dostává Moses částečně druhou šanci a časem skutečně začíná k umírající dívce něco cítit. Neobejde se to bez pokusu o ukradení co největšího množství prášku nebo doslovného ohrožení života Milly, přesto je Moses ten, které Mille v poslední fázi života dá ještě trochu chutě do života a ona tak může poslední okamžiky svého života skutečně žít naplno. Ben Mendelsohn a Essie Davis hrají rodiče Milly a na pozadí nemoci jejich dcery se velmi nepatrně ale přece jen také buduje manželská krize a je tu též zajímavý kontrast v tom, že i když je matka zásadně proti tomu aby byla její dcera zamilovaná do smažky tak je naznačeno, že dříve též byla drogově závislá a pořád v ní lehká závislost je. Na pozadí nemoci jsme tak svědky manželských hádek, výtek a i drobných náznaků bočních vztahů z obou stran. Tahle podzápletka nikdy úplně nedojde svého cíle a věrnost a starost o dceru přechová, přece jen by ale možná film, který by sázel pouze na rodiče a jejich manželskou krizí napříč starání se o nemocné dítě fungoval též velmi dobře. Ben Mendelsohn má pořád famózní hlas a po šňůře záporných rolí si konečně střihl jednu kladnou roličku i když v ní nepřijde o svůj naprosto famózní výkon a především pořád umí řvát. A to hodně! O moc horší ale není Essie Davis, které role lehké narko-mámy očividně skutečně sedla. Téma a příběh je sám o sobě silné, musím se ale přiznat, že mně finále kdovíjak nedojalo i když jsem zrovna takový finiš nečekal. Problém ale není v tom, že by finále nebylo brutálně silné a dojemné, spíše jen trpí tím, že velmi bravurně budované dramaturgické napětí se zčistajasna rychle rozpadne vstříc tomuto. Finále není špatné, možná jde ale skutečně na sílu až příliš. Ten kdo ve filmu nikdy neselže je ale kameraman Commis, který si skutečně bravurně umí hrát s barvami, osvětlením, prostředím a vším ostatním možným co dělá dobrou kameru. Skutečná šňůra nádherných záběrů/moneyshotů a jedna z nejzajímavějších kamer v rámci indie filmů za hodně dlouhou dobu. Jakmile se řekne indie film tak si všichni vybaví jasnou (téměř) absolutní tvůrčí volnost, zároveň mají ale indie filmy své jasné limity a omezení. Než skončí léto tímhle omezením trpí tak napůl, protože sází spíše na silné téma a s ním spojený příběh a též právě na práci s obrazem. Přesto má ten film své očividné indie limity, neřekl bych ale, že zrovna tímhle dvakrát trpí zrovna právě Než skončí léto. A i díky tomu se dá říct, že bylo finální zasazení tohoto filmu do hlavní kategorie v Benátkách zcela spravedlivé a Murphy potencionálně naznačila, že by i příště mohla předvést zajímavé a velké (v rámci indie filmů) věci. Fajn natočené rodinné drama s božími hereckými výkony, boží kamerou, menším dramaturgickým uspěcháním na konci a možná i menším brutálním kalením na zajímavé vedlejší linie (ze zmínky o tom, že Millin učitel na housle byl zamilovaný do její matky nevyplyne téměř nic a to samé platí o menší epizodce mezi jejím otcem a těhotnou sousedkou). Přesto v rámci indie filmů výrazný kousek co právem případně Shannon Murphy otevře dveře do dalších projektů, protože už za to, že se jí hlavní téma nerozpadlo pod rukama si zaslouží pochvalu. A my zase nějaký další celovečerák od ní....(4.7.2020)

Poriadne bizarné puto medzi Millou a Mosesom v hlavnej úlohe tohto zaujímavého, no zároveň ťažkopádneho austrálskeho filmu. Dej filmu bol mimoriadne turbulentný a nestabilný, a to bolo na tom spoločne s dialógmi to najlepšie! Mimoriadne zaujímavé postavy, aké som už dlho vo filme v takom merítku neregistroval. Nielen ústredná dvojica Milla & Moses, ale aj Milliny rodičia boli miestami dosť netypický (hlavne tá jej mama mala riadne psycho výkyvy). Na druhú stranu, aspoň to nebolo také strojené a priamočiare, hoci občas to uletelo až príliš. Láka ma to dať 4*, ale na môj vkus to bol miestami až príliš veľký bizár...(17.7.2020)

Škoda, že jsme si na Tady Vary vyplácali to nejlepší hned na začátku. Babyteeth se může zdát jako klasická teenage ždímačka alá Hvězdy nám nepřály, ale opravdu tomu tak v tomhle případě není a inovativní režisérka Shannon Murphy podává příběh hodně oduševněle a se značnou mírou optimismu a radostí ze života. Velmi jednoduchý příběh je prošpikovaný příjemným humorem, živoucími postavami, krásnou kamerou i skvělými soundtracky povznášejícími ducha celého snímku. Ovšem kvůli tématu se tu nelze vyhnout i emocionálním chvilkám a také zdrcujícímu finále, u kterého jsem po dlouhé době brečela v kině totálně jako želva. Zvláštní pochvalu si zde zaslouží Ben Mendelsohn, který se mi teď začal objevovat ve filmech častěji a opravdu oplývá neskutečnou hereckou kvalitou, (TADY VARY)(2.8.2020)

I přes dobře obsazenou hlavní čtyřku, mně tahle snaha proměnit uslzené drama v lehkou komedii nesedla a nehrát tam sympat'ák Mendelsohn, trápil bych se ještě víc.(19.7.2020)

• masw

Kdyz tvurkyne v introduction nerekne nic k snimku a cim je pro ni osobni, mohlo me napadnout, ze bude nekde problem. Kazdopadne zajimavy zazitek, jeste se mi nestalo, ze bych nemel soucit s umirajicim teenagerem a to se roztrhl pytel s podobnymi filmy, tenhle je nastesti nesladky a trochu jiny. Ale, kdyz ve filmu nenajdete jedinou postavu, ktera Vas neirituje ciny, nebo jen umysly (kdyz nema koule jednat). Aspon ten maly klucina mohl jet do skoly. :D Je spatne, kdyz ctete z frustrace tetovani na tele postav, nebo koukate na (snad) komparzistu,kdyz v nezaostrenem pozadi venci pejska a vase nejoblibenejsi postava je duo ptacku pred domem. Vodni skutr v titulkovem zaveru mi aspon vyloudil usmev (fakt nebyl cas znova natocit staticky zaber na more?), konecne emoce ve filmovem svete plnem emoci a cinu tlumenych leky. Zly svet venku s lidma jako rozbityma hrackama, v takovem o nic neprijdete, kdyz odjedete driv. Ale byl film o tom? A mohl byt o hodne vecech, treba kdyz s mlecnymi zuby odejde detstvi a prijde dospelost i ve slovech a chovani, nevyslo. :/ A zjistil jsem, ze mi chybi staticke zabery a ze ne kazdy je Argento v hratkach s barvama. Zajimave leto, dalsi muze byt lepsi. Ale s odstupem noci se mi jevi, ze kdykoliv si na film vzpomenu, trochu se nastvu. :D(4.7.2020)

špatné to není,ale...Eliza Scanlen dokazuje svůj talent a Toby Wallace je ještě o fous lepší,ale jinak už mi tyhle teen indie dojáky přijdou všechny na jedno brdo.Babyteeth neurazí,ale počítám,že mi časem splyne s dalšími asi pěti filmy na podobné téma...60%(12.7.2020)

Tisíckrát omílané téma tentokrát v úplně novém a dost slušivém kabátku. Nespoutané mládí v ostrém kontrastu se smrtelnou chorobou. Moudrost plynoucí z blížícího se konce v porovnání s až dětinskou nerozvážností stárnoucích rodičů. Komedie o dospívání a zároveň drama o konci života. Tohle všechno a ještě trochu víc ve festivalovém podání. Letní film jako stvořený pro koronavirové časy.(2.8.2020)

Ako ma v začiatku Babyteeth nebavil, tak si ma postupne jeho postavy získavali. Každý máme svoju históriu, problémy... A každý občas potrebuje šancu na vypočutie, pochopenie... Rodinná dráma. Silné 3.(2.8.2020)

• Arsenal83

Tých filmov o zomierajúcich teenageroch je nejak už veľa. Čím chce byť tento iný? Že tu máme mamu na práškoch a priateľa nejakého zblúdilého pankáča tiež na fete? Niekedy sa dejom vinie podivne vybraná hudba a okrem fantastickej Smetanovej Vltavy a občasného vŕzgania na husliach tu bola skoro vždy nejaká alternatívna scéna, ktorá ma vyrušovala. A z tej vankúšovej scény mi prišlo úprimne nevoľno. Vlastne z celého toho záveru.(12.7.2020)

Snímek je jedinečný tím, že se mu daří perfektním způsobem zachytit lidskost, protože odmítá jakkoli idealizovat realitu či být sentimentální. Je brutálním a zároveň citlivým zobrazením života, jeho křehkosti a nepředvídatelnosti. Život (a smrt) jdou totiž často jinou cestou, než jsme si představovali... Za pozornost stojí i tempo filmu, které je určováno tím, jak se rodina vyrovnává s Millinou nemocí a s možností, že Milla skutečně zemře. Film demaskuje, jde na dřeň a odkopává společenská klišé a mýty o umírání stejně rychle, jako začne Milla revoltovat. Právě to, že film ukazuje Mosese (s nálepkou feťáka) jako cítíci bytost a zároveň odidealizovává obraz „správného rodiče“, dodává filmu na síle. Spojujícím prvkem těchto tří osob je psychická bolest a potřeba úniku od ní (zatímco Milla užívá morfium pro zmírnění fyzické bolesti). Kromě toho, že se těhotná sousedka podílí na několika vtipných scénách, je v jakési symbolické opozici vůči Mille. Obě se nachází v liminální fázi života - zatímco sousedka je v pokročilém stadiu těhotenství … v očekávání nového života, Milla je v terminálním stádiu života a vyrovnává se s jeho konečností. Vypadnutí jejího posledního mléčného zubu má pak dvojí charakter – ukončil sice jednu její životní etapu, ale nepřenesl Millu do nové fáze života, protože se stal přemostěním k jeho konci.(12.7.2020)

Smutné pohlazení po duši, tenhle film. Jistě, není to žádný mainstream a někomu se bude zdát možná kapku zdlouhavý, bez rychlého děje. Ale každému musí alespoň trochu učarovat ta krásně smutná atmosféra, ta tíha, která se táhne celým filmem, ta chvilková radost vystřídaná bojem a odevzdáním. Eliza Scanlen mě s každým počinem, kde ji vidím, víc přesvědčuje, že je jednou z nejzajímavějších a nejtalentovanějších hereček současné mladé generace. Ostatní herci také skvělý, boží soundtrack. Určitě si na to zajděte (a pobrečte si).(1.8.2020)

Páčili sa mi charaktery postáv, aj keď ústredná dvojica mladých ľudí mi moc sympatická nebola. Každopádne príbeh to bol minimálne emočný a veril som konanie všetkým postavám. Na druhej strane ale nešlo o nejaký priekopnický námet a spracovanie, hoci bolo dobré, tiež až natoľko nevytŕčalo z priemeru. 7/10.(21.6.2020)

<< předchozí 1 2