Než skončí léto

• Austrálie Babyteeth (více)

Život je krásny aj preto, že sa nedá naplánovať. Keď sa šestnásťročná Milla zamiluje do problémového Mosesa, je to pre jej rodičov nočná mora. Prvé stretnutie s láskou ale prebúdza v chorej Mille novú chuť do života a jej energia a túžba objavovať otočí celú rodinu hore nohami. Milla začne svojmu prekvapenému okoliu ukazovať, ako prežiť každú minútu naplno. Tradičné pravidlá a morálne poučky letia do koša a rodičia sa rozhodnú dať veciam voľný priebeh. (ASFK)

Arsenal83

Tých filmov o zomierajúcich teenageroch je nejak už veľa. Čím chce byť tento iný? Že tu máme mamu na práškoch a priateľa nejakého zblúdilého pankáča tiež na fete? Niekedy sa dejom vinie podivne vybraná hudba a okrem fantastickej Smetanovej Vltavy a občasného vŕzgania na husliach tu bola skoro vždy nejaká alternatívna scéna, ktorá ma vyrušovala. A z tej vankúšovej scény mi prišlo úprimne nevoľno. Vlastne z celého toho záveru. ()

Douglas

Na jednu stranu snímek NEŽ SKONČÍ LÉTO důsledně následuje vzorec festivalového indie dojáku, na druhou stranu - jak vysvětluji i v textu na Poznámkách -, s jeho konvencemi si překvapivě inovativními způsoby pohrává. Až do úplného závěru například posouvá vyprávěcí těžiště a namísto osvobozující síly lehkých drog preferuje osvobozující sílu detoxu. Upřímně řečeno, za sebe bych ocenil, kdyby tento vzorec spíše překračoval, než řádil čistě v jeho mantinelech, nicméně v současném distribučním suchu může film NEŽ SKONČÍ LÉTO pro mnohé diváky představovat lákavou příležitost si na něco zajít do kina. ()

Renton

Zajímavě stavěné rodinné drama, které odlehčuje spousta scén i postav v chemickém rauši. Dojem podtrhuje povedená hudební složka převážně važné hudby a citlivé herecké výkony obou ústředních dvojic. Viděno v rámci TADY VARY - červený koberec, přípitek, Bartoška & Eben, Somrova znělka a krásný film k tomu. Sice jen povirózní alternativa festivalu, ale dýchlo to notně tematicky a nostalgicky. ()

Radko

Milla, hoci má len sladkých 16, dobre chápe, že vďaka hnusnej rakovine tu dlho nebude. A tak sa snaží primerane veku, naplánovať si vlastnú smrť a umieranie, tak aby strašiaka zmenila na vzrušujúcu záležitosť a zároveň vrchol života. Tento sen sa jej aj vďaka feťáckemu kamošovi Mojžišovi a prestrašeným rodičom podarí splniť. Film rozfázovaný na množstvo drobných, navzájom rôzne prepojených fragmentov, uvádzaných medzititulkami, ukazuje dospievanie v ústrety smrti. Silná téma, výsledok stredostavovsky (mainstreamovo) alternatívny. Chápem, že na filmovom festivale v Benátkach zaujalo. Filmov o umieraní teenagerov, poskytujúcich aspoň zmierlivé východisko divákom, nikdy nie je dosť. Kým sa skončí leto je jedným z nich. Vôbec nie márny, zároveň nijako výnimočný. Jednoducho: festivalový štandard, no určite nie art. ()

castor

Další z příspěvků do „umírajícího subžánru“. Uvědomělý mix romantiky a dramatu Hvězdy nám nepřály sice dál zabírá pomyslné první místo, ale mezi ostatními se už Babyteeth neztratí. Ať je to třebas hrdinčin nefunkční imunitní systém ve Všechno úplně všechno, choroba nedovolující vyjít na slunce v Půlnoční lásce, dva rozdílní lidé, které spojí osud, v Než jsem tě poznala, smrtelně nemocná Dakota Fanning v Teď a tady nebo humorem výrazně ostřejší 50/50. Holt s krutými diagnózami se v posledních letech roztrhl pytel. Většinou s nimi pomohly výtečné herecké výkony i solidně napsané dialogy. A platí to i tady. Také se totiž zaobíráme neveselými věcmi. Manželský pár se tu snaží dle svých zásad vychovávat dospívající dceru. Té ovšem do života vstoupí bezprostřední hošan, který je noční můrou všech rodičů: je bez domova, občas si něco zobne, výrazněji starší. Když ovšem vidí, jak dcera v mladíkově přítomnosti nachází novou životní sílu, udělají úkrok stranou. Uvědomují si totiž, že dcera tu brzy nebude. Ta se musí vypořádávat s fyzickými a psychickými následky nemoci, o které se vlastně skoro vůbec nemluví. Své prožitky a názory nám ale sdělí. A není jich málo. Tvůrci lpí na zdánlivě nepodstatných detailech, hrají si s barvami, volí delší záběry. Celovečerní debut mladé Australanky Elizy Scanlen stojí za pozornost, stejně jako výraz spolehlivého Bena Mendelsohna jednoho rána, který už „ví“. ()

DJ_bart

Výtečná australská jednohubka, která částečně vykrádá a postupuje dle schématický šablony příběhu Hvězdy nám nepřály, a upgraduje ji svým neonovým vizuálem a hravou stylizací. Za mě nenáročná letní oddechovka, která není obyčejným ekvivalentem idylický romance - ba naopak - jde o nadstandard teenage subžánru který by si neměl nechat ujít žádný fanoušek feel-good dramedií...... VERDIKT: 8,1 blankytných paruk z 10 [#TADYVARY] ()

filmfanouch

Natočit režijní debut a hned s ním skončit v hlavní kategorii na Filmovém festivalu v Benátkách se skutečně nepoštěstí každému. Australance Shannon Murphy tohle štěstí měla se svým debutem Babyteeth, který český distributor zajímavě pojmenoval Než přijde léto (i přesto, že tato samotná věta ve filmu nepadne nebo, se celý film rozhodně neodehrává napříč létem a figurují v něm dokonce i Vánoce). Debut Murphy měl původně dorazit i Filmový festival v Karlových Varech, na to ale letos pochopitelně kvůli situaci kolem COVID-19 nedošlo, přece jen se ale díky projektu Tady Vary mohlo nejdříve přesvědčit prvních pár diváků, než film dorazí do normální distribuce 9. července 2020. A možná by byla škoda přece jen tenhle solidní debut nevidět. Než skončí léto se nezapíše do análů filmové historie jako jeden z nejlepších režijních debutu všech dob, který by světu bezpochyby představil nového světoborného filmového tvůrce a nedejbože se i stal filmovou klasikou, je to ale strašně fajn zrežírované rodinné drama kde herci výtečně hrají, kameraman Andrew Commis bravurně pracuje s barvami a předvádí jeden moneyshot za druhým a kde se bravurně pracuje s muzikou. Proč se vlastně umírající dívka zamiluje do feťáka? V čem tkví pro ní jeho pravé kouzlo? Proč mu dává šanci i přes několik průšvihů při kterých ohrozí i její život? Ten film na tuhle otázku nikdy neodpoví, mezi Millou a Mosesem ale vzniká opravdu zajímavý vztah, kdy si sice budete říkat proč zrovna tomuhle volovi fakt někdo dává nekonečně mnoho šancí, vzájemné budování jejich vztahu ale rozhodně stojí za to i díky bravurním hereckým výkonům hlavní dvojice, kde Eliza Scanlen skvěle zvládá ztělesnit dívku, která si uvědomuje, že na tomhle světě už dlouho nepobude a tak se rozhodne žit každý okamžik života co nejvíc na plno to jde. Toby Wallace v roli feťáka a trosky Mosese je poté ještě výraznější a to o to více když objevíte jak ve skutečnosti vypadá a jak velkou změnou si pro tuhle roli prošel. I přesto, že je pro něj dívka zpočátku jen ,, letenka´´ pro další zásilku prášků díky tomu, že její otec je psychiatr a předepisuje prášky se u něj začíná něco měnit a uvědomuje si, že k ní něco cítí. I přesto, že ho matka zavrhla a rodičům jeho nové milé není tahle troska úplně po chuti dostává Moses částečně druhou šanci a časem skutečně začíná k umírající dívce něco cítit. Neobejde se to bez pokusu o ukradení co největšího množství prášku nebo doslovného ohrožení života Milly, přesto je Moses ten, které Mille v poslední fázi života dá ještě trochu chutě do života a ona tak může poslední okamžiky svého života skutečně žít naplno. Ben Mendelsohn a Essie Davis hrají rodiče Milly a na pozadí nemoci jejich dcery se velmi nepatrně ale přece jen také buduje manželská krize a je tu též zajímavý kontrast v tom, že i když je matka zásadně proti tomu aby byla její dcera zamilovaná do smažky tak je naznačeno, že dříve též byla drogově závislá a pořád v ní lehká závislost je. Na pozadí nemoci jsme tak svědky manželských hádek, výtek a i drobných náznaků bočních vztahů z obou stran. Tahle podzápletka nikdy úplně nedojde svého cíle a věrnost a starost o dceru přechová, přece jen by ale možná film, který by sázel pouze na rodiče a jejich manželskou krizí napříč starání se o nemocné dítě fungoval též velmi dobře. Ben Mendelsohn má pořád famózní hlas a po šňůře záporných rolí si konečně střihl jednu kladnou roličku i když v ní nepřijde o svůj naprosto famózní výkon a především pořád umí řvát. A to hodně! O moc horší ale není Essie Davis, které role lehké narko-mámy očividně skutečně sedla. Téma a příběh je sám o sobě silné, musím se ale přiznat, že mně finále kdovíjak nedojalo i když jsem zrovna takový finiš nečekal. Problém ale není v tom, že by finále nebylo brutálně silné a dojemné, spíše jen trpí tím, že velmi bravurně budované dramaturgické napětí se zčistajasna rychle rozpadne vstříc tomuto. Finále není špatné, možná jde ale skutečně na sílu až příliš. Ten kdo ve filmu nikdy neselže je ale kameraman Commis, který si skutečně bravurně umí hrát s barvami, osvětlením, prostředím a vším ostatním možným co dělá dobrou kameru. Skutečná šňůra nádherných záběrů/moneyshotů a jedna z nejzajímavějších kamer v rámci indie filmů za hodně dlouhou dobu. Jakmile se řekne indie film tak si všichni vybaví jasnou (téměř) absolutní tvůrčí volnost, zároveň mají ale indie filmy své jasné limity a omezení. Než skončí léto tímhle omezením trpí tak napůl, protože sází spíše na silné téma a s ním spojený příběh a též právě na práci s obrazem. Přesto má ten film své očividné indie limity, neřekl bych ale, že zrovna tímhle dvakrát trpí zrovna právě Než skončí léto. A i díky tomu se dá říct, že bylo finální zasazení tohoto filmu do hlavní kategorie v Benátkách zcela spravedlivé a Murphy potencionálně naznačila, že by i příště mohla předvést zajímavé a velké (v rámci indie filmů) věci. Fajn natočené rodinné drama s božími hereckými výkony, boží kamerou, menším dramaturgickým uspěcháním na konci a možná i menším brutálním kalením na zajímavé vedlejší linie (ze zmínky o tom, že Millin učitel na housle byl zamilovaný do její matky nevyplyne téměř nic a to samé platí o menší epizodce mezi jejím otcem a těhotnou sousedkou). Přesto v rámci indie filmů výrazný kousek co právem případně Shannon Murphy otevře dveře do dalších projektů, protože už za to, že se jí hlavní téma nerozpadlo pod rukama si zaslouží pochvalu. A my zase nějaký další celovečerák od ní.... () (méně) (více)

mchnk

Teprve když jsem se ocitl se všemi na pláži...v tom úžasném bezčasí, kdy je vše tak, jak má být, dobré i zlé, nekompromisně tvrdé i lidsky soucitné, kdy všichni přijímají svůj osud, své místo v tomto příběhu, mají jen to, co jim nabízí přítomnost, teprve tam jsem si uvědomil tu ohromnou sílu tohoto krásně odvyprávěného filmu o jednom pouličním ztracenci, ve kterém je víc lásky než si on sám dokáže připustit, o rodičích, kteří ztrácejí to nejdražší a nejsmysluplnější a hlavně o jedné nadějné houslistce, která ví, že již není naděje, promlouvá s těmi, kteří již v nic nedoufají, protože nejsou živí, mění paruky, užívá každou minutu, miluje a připravuje se na cestu bez návratu. Film plný kontrastů, jak to umí jen život sám, na jedné straně smrt, na té druhé nový život, bezvýchodnost střídá smíření, zaběhlé zvyky jsou náhle a nuceně nahrazeny něčím, co nelze ignorovat, co je nutné přijmout jako součást našeho života, i když to v našem nitru vyvolá jen bolest...ale i ta může být posilující, jsme nuceni k něčemu vyššímu, k něčemu, k čemu nás obyčejný, přesto fascinující, každodenní život nedovede, nejsme-li konfrontováni s jinou realitou, než na jakou jsme zvyklí...raději už dost, krasný film. [Filmový klub Citadela] ()

dr.horrible

Pekný film o umieraní. S úžasným soundtrackom a jednou obzvlášť bolestivou scénou. A skvele zahranou. Eliza je veľký talent. ()

Anderton

Pocitové filmy sa hodnotia ťažko, respektíve majú vzbudzovať čisto subjektívne pocity a my by sme mali taký film zhodnotiť aj objektívne, že. Ale čert to zober, i keď som viacerým veciam v Babyteeth nerozumel, ako celok som si ho užil a opäť išlo aj o pocity z toho, s kým snímku sledujete a v akom rozpoložení a tu to vyšlo na jednotku. Obohraná téma prináša inováciu v tom, že nesledujeme postupné umieranie na nemocničnom lôžku, ani nekonečné chemoterapie, ale výsostne sa sústreďujeme na postavy v ich súkromí. Čiže veľký párt tu majú aj rodičia a kto je alergický na šušľanie Bena Mendelsohna, ten nech si radšej počká na dabing. ()

DwayneJohnson

Strašně pohodovej a milej film i když pomalu, ale jistě směřuje k neodvratnému závěru. Ta odlehčená atmosféra, spolu s místy typicky letní náladou vás naplní, aby vám potom připomněla, že život se opravdu nedá naplánovat. Tleskám skoro za všechny herce a hlavně za konec, který těch předchozích zhruba sto minut dokonale zakončil. Pro mě mnohem víc, než bych na začátku čekal. ()

Slarque

Já tyhle umírací romance moc nevyhledávám, ale tady se mi líbilo, že neřeší jen mladou, na pohled nekompatibilní dvojici, ale i dívčiny rodiče, kteří mají také problémů dost. Je to taková pěkná indie podívaná se čtyřmi výbornými herci, ale jinak bych to s jejím adorováním nepřeháněl (70%). ()

Happens

Možná to měl být existencionalismus, ale většinu filmu to bylo nechutné, vzplanutí lásky k vyfetovanému klučíkovi v minišortkách se špinavým obličejem od holky, co se rozpadá anatomicky, ale taky i psychicky ve vztahu k rodině a k sobě a k okolí. Není to moc ponor, proč věci má tak, jak má. Prostě jen nenávdí všechny a ve fetce spatřuje asi nějaký naturalismus. Otec je poblázněný do těhule od vedle. No. Potěš koště. ()

marhoul

Byla jsem rozhodnutá, že film ohodnotím jako výborný-čtyřhvězdičkový, ale na pláži se stalo cosi nezapomenutelného, silného, definitivního a to něco mě rozsekalo. Jako když roky hledáš jeden dílek pětitisícové skládačky a najednou ho máš a nalepíš na prázdné místo. Australané natočili velmi zvláštní film, který pokládám za krásný. Trochu divný, komorní, senzačně obsazený, který po zásluze oslovil mnoho diváků. Pěkné. Toby Wallace- skvělý. ()

Othello

Nějak měknu nebo co, ale poslední scénu na pláži jsem přes oči už sotva viděl na obrazovku. Přitom jsem chtěl od začátku vyčítat filmu využití té omšelé berličky, jak přiblížit divákovi iracionální mladistvé vzplanutí, totiž cancer-plot. V tomto případě se ale nejedná o tíživou deku, která dodává filmu na důležitosti, ale opravdu na něm stojí celá zápletka a vše se od něj odvíjí. Ať už zdánlivě nesmyslná vyčerpávající láska k divokému mladému narkomanovi jako možnost nahnat co nejvíce neprožitého života do svých posledních chvil, "worst parenting ever" rodiče, jejichž motivace a sporná rozhodnutí se dají pochopit v rámci toho, jak chtějí vyjít vstříc umírající dceři či Mosesova motivace scházení se s Millou, ve které se kombinuje citová vazba s přístupem k léčivům na předpis. Rita Kalnejais je navíc zkušená divadelní režisérka, která se je vědoma pastí, do kterých příběh o umírající nezletilé může zapadnout, takže si dává neuvěřitelný pozor na to, aby jí postavy nespadly do obvyklých trpitelských nebo fatalistických schémat, takže se často chovají všichni prakticky opačně vůči očekávání. Myslím, že asi nebylo původním záměrem, aby v závěru největší smíření bylo věnováno prakticky nejzápornější postavě, která zneužíváním svého postavení drží své okolí omámené tlumícími léky, aby měla sama pokoj. Považuji to ale za důkaz toho, kdy dobře napsané postavy si začnou žít v tom scénáři tak trochu sami a jejich příběh a vyústění pak nemá samotný scénárista úplně pod kontrolou. Coming of age, coming to death. ()

luka4615

Nádherně nasnímaná realistická freska, která jde proti zajetým rodičovským a společenským konvencím. Snímek Babyteeth režisérky Shannon Murphy je psychedelickou poutí do nitra mladé duše, která za zvuků bravurního soundtracku utahuje šrouby v intenzivně prožívaném finále. A i když se Vám zpočátku může struktura vyprávění spolu s výstředními postavami lehce zajídat, vězte, že postupem času si k nim vypěstujete velmi křehký divácký vztah, který ve Vás bude rezonovat ještě hodně dlouho. Pokud tedy hledáte "feel good" snímek s nádechem neotřelé originality, jste zde opravdu správně. ()

Marsik

KINO PILOTŮ - Filmařsky originálně zpracováno, zejména kamera měla na autentičnosti a reálnosti velkou zásluhu. Dějově a priběhově velmi zvláštní, z počátku jsem to moc nepobíral, jak to bylo divné. Pak si ale člověk na postavy a hlavně jejich podivínské chování zvykl a začal se více do příběhu vciťovat a emočně angažovat. Zejména závěr byl emočně velmi silný a scéna v posteli brala dech. Při titulcích všichni v sálu (slovy: šest lidí) ani nedutalo. Film tedy zaujal, byl hodně alternativní, jiný a ještě musím pozitivně vyzdvihnout hudbu (super song: Sudan Archives - Come Meh Way), soundtrack si jdu vyhledat. 70% (with J.) ()

Aljak

Poriadne bizarné puto medzi Millou a Mosesom v hlavnej úlohe tohto zaujímavého, no zároveň ťažkopádneho austrálskeho filmu. Dej filmu bol mimoriadne turbulentný a nestabilný, a to bolo na tom spoločne s dialógmi to najlepšie! Mimoriadne zaujímavé postavy, aké som už dlho vo filme v takom merítku neregistroval. Nielen ústredná dvojica Milla & Moses, ale aj Milliny rodičia boli miestami dosť netypický (hlavne tá jej mama mala riadne psycho výkyvy). Na druhú stranu, aspoň to nebolo také strojené a priamočiare, hoci občas to uletelo až príliš. Láka ma to dať 4*, ale na môj vkus to bol miestami až príliš veľký bizár... ()

M.i.k.e

špatné to není,ale...Eliza Scanlen dokazuje svůj talent a Toby Wallace je ještě o fous lepší,ale jinak už mi tyhle teen indie dojáky přijdou všechny na jedno brdo.Babyteeth neurazí,ale počítám,že mi časem splyne s dalšími asi pěti filmy na podobné téma...60% ()