Petra: Tajemství starověkých stavitelů

(TV film)
  • Francie Pétra: une cité de légende (více)
všechny plakáty
Dokumentární
Francie, 2019, 50 min (Alternativní 44 min)

Na jihu Jordánska, přímo v srdci pouště, stojí fantastické starověké město Petra. Bylo vystavěno před více než 2000 lety a je plné architektonických pokladů: kolosálních budov vytesaných do skály, stovek hrobek, chrámů, lázní… Petra bylo bohaté a dobře prosperující hlavní město Nabataeanského království. A přesto nachází uprostřed vyloženě nehostinné oblasti. Proč se tedy Nabataeánci rozhodli postavit si hlavní město zrovna tady? A hlavně, jak se jim podařilo změnit poušť do podoby luxusního města? Dokument Petra: Tajemství starověkých stavitelů odhaluje technické znalosti, díky kterým vznikla tato kamenná oáza. Zjistíme, jak úžasné pracovní postupy stavitelé využívali, když vytvářeli úžasné místní budovy. Dozvíme se, jak se shromažďoval déšť, aby mělo celé město dostatek vody. A dokonce objevíme konstrukční tajemství něčeho, co by mohlo být první zemětřesení vzdornou stavbou v historii. Snímek je plný prvotřídních digitálních animací, rozhovorů s předními světovými experty a záběrů výjimečných pozůstatků obdivovaného starověkého města. Nenechte si ujít bezkonkurenční pohled do zákulisí výstavby jedinečného města. (TV Prima)

Marze

Postupné odkrývání historie tohoto místa. Poušť mi neláká, vlezlé místní arabské obyvatelstvo také ne, ani davy turistů a egyptská historie. Takže jsem rád , že se na místo nemusím harcovat a shlédl jsem dokument z gauče. Lepší by byla 3D realita. Víc by mě lákaly pyramidy v Súdánu bez turistů.Obrovské podzemní termální lázně tedy měly super. ()