Adrenalin: Předběhni smrt

Nenad Pecur

Kostýmy:

Shelly Boies
  • zurivymlok

Myslím, že zdejší hodnocení je možná trochu moc příkré. Samozřejmě - po většinu doby je to poměrně amatérsky natočená honička. Přenos do budoucnosti (teda dneska už minulosti) po rozpadu celosvětového uspořádání je pro děj naprosto zbytečný. Nejde o nic jiného než o hon znetvořeného (nakaženého - opět zbytečné) vraha. Pozitivem by však mohla být poměrně napínavá atmosféra a zajímavé prostředí. Honit takového psycháče v takovém prostředí je dost o nervy. Vzniknout remake by z toho klidně mohl. Bylo by však potřeba odstranit ze scénáře zbytečnosti (budoucnost, infekce, rozpad civilizace) a nechat hlavní hrdiny mluvit co nejméně. Čili, abych to shrnul: je to amatérština, ale občas celkem napínavá.(9.6.2013)

• Jimmi

Tento film som pozeral iba za celkom zaujimave obsadenie(na b-ckovy film) a nebol to najlepsi napad. Natasha Henstridge(species 1 a 2) Lambert a v neposlednej rade Andrew Divoff(ktory bol v roli zleho djina vo Wismhasterovi) davali sancu na solidnu beckovu zabavu,ale vysledok bol fakt hrozny.Pozerat sa 3/4 te hodiny ako policajti nahanaju nejakeho sialeneho tipka po zdemolovanej veznici bol takmer nadludsky vykon,pri ktorom ma skoro dobehla smrt:).Netusim ako tam dostali takych hercov......(asi sa im nechcelo vopred citat scenar a len tak to podpisali)Myslim ze presne takymto filmom sa hovori odpad...(9.1.2006)

• Han22

Tohle už snad ani nemá cenu komentovat, jen hodit odpad a hotovo. Adrenalin je Pyunův poslední film z žánru sci-fi, čili díky bohu se s ním už nesetkám. I když se sci-fi to nemá moc společnýho a moc společnýho to nemá ani s filmem. Skupina herců včetně Lamberta (tenhle film mu nejspíše definitivně zničil kariéru) je nahnaná do bratislavského baráku, kde se hodinu a půl chovají jako největší lamy a nechávají se masakrovat nějakou potvorou, kterou do konce pořádně neuvidíme. Celý to působí jako kdyby si támhle Pepa z Depa vzal kameru a šel něco natočit s kamarádama, s tím že věřím, že Pepa z Depa by v tom měl aspoń nějaký vtipný hlášky. Nejhorší vyvražďovačka všech dob.(25.4.2010)

• tron

Je to troška smutné - kým Česi sa chvália tým, že sa u nich nakrúcali série Mission: Impossible a James Bond, my máme akurát tak sračky Dračie srdce a Adrenalín: Predbehni smrť. Pritom vtedy šlo o neskutočnú udalosť. V temných 90-tych rokoch, kedy sme klesli vinou mečiarizmu na mimoriadne nízku úroveň a okolo nás nebolo nič len kradnutie, vraždy, mafia a mafiánske popravy, vyholení výpalníci vychádzajúci z čerstvo založených fitnescentier a skorumpovaní politici, o skorumpovanej (resp. bezmocnej) polícii nehovoriac, prišiel do našej skazenej a zničenej republiky zahraničný štáb. A to nie iba tak hocijaký, ale americký (!) a vedený režisérom Albertom Pyunom (inak, nebolo to prvý a ani posledný raz, čo u nás Pyun niečo kuchtil). Pyun je dnes síce vnímaný ako extrémny béčkar, ale v tom čase mal za sebou Kyborga s Van Dammeom, čo v tých zvrhlých a šialených rokoch bolo vnímané ako úžasný film s vynikajúcim hercom v titulnej úlohe. Tiež mal za sebou Kickboxera 2 a 4, Kapitána Ameriku a sériu Nemesis – všetko tituly, ktoré v tých dobách boli extrémne vyhľadávanými videohitmi. Nielenže nikomu nepripadali zlé. Naopak, každý ich miloval, každý ich zbožňoval, každému sa páčili. Každý ich chcel vidieť. Každý ich MUSEL vidieť. Boli to proste absurdné roky, čo vám budem hovoriť. Kto to nezažil, asi to nepochopí. No a tak, keď sa TENTO exot rozhodol minúť u nás niekoľko miliónov (!) dolárov (!!), bolo to NIEČO. Navyše sa mu do hlavnej úlohy podarilo prehovoriť Christophera Lamberta. Osobne nerozumiem tomu, AKO sa mu niečo také mohlo podariť, pretože v 90. rokoch Lambert síce už pomaly ale iste dosluhoval, ale v zásade stále šlo o nemalú hviezdu, majúcu za sebou kultovky Highlander a Tarzan a solídne žánrovky ako Ťah jazdcom. Navyše rok dozadu hral v trháku Mortal Kombat, ktorý znovuoživil jeho renomé. A tak sa ho Christopher, asi aby bola sranda, okamžite rozhodol zničiť týmto céčkom, ktoré už na prvý pohľad vyzeralo ako úspešný pokus o zavraždenie vlastnej hereckej kariéry. A to sa aj stalo. Svoju nie najnižšiu cenu však mala aj Natasha Henstridge, majúca na konte hity Mutant a Maximálne riziko. Skutočne nechápem, z čoho ich Pyun zaplatil – a prečo mu na to vôbec kývli. Scenár je totiž len narýchlo nahodené „čosi“. 4-členná policajná jednotka v zdecimovanej mestskej zóne bojuje proti humanoidnému monštru, ktoré sa podobá na pošukov z neskorších krvákov Pach krvi a Metro. V podstate nič sa o ňom nedozvieme a ani raz ho poriadne celého neuvidíme, ale plus mínus (nezabúdajte, nízkorozpočtová produkcia) ide o normálneho chlapa, akurát keď sa chystá na útok, policajti uvidia žlté oko a krvavé zuby a začnú hystericky vrieskať. Prekvapivo ich veľa prežije, čo je zvláštne, pretože v inej scéne nemá problém za tri sekundy brutálne vyvraždiť sedem týpkov so samopalmi a potom sa hodinu a pol piple s pár amatérmi, ktorí majú nekonečné zásobníky a ešte nekonečnejšie hlasivky. Scenár od istého bodu v podstate ani neexistuje a je len prehliadkou utekania temnými priestormi. Výprava je vôbec značne neuveriteľná. Na začiatku sa ocitneme v bratislavských uliciach, kde vynikne, ako bolo Pyunovi všetko absolútne u prdele. V post-apokalyptickom svete sú klasické ulice, na ktorých chodník niekto snaživý z produkcie zapálil oheň, aby to vyzeralo aspoň trochu ako post-apokalypsa. A za policajtmi, naháňajúcimi v podozrivej štvrti kanibala, je v pohodičke záber na bežnú, rušnú cestu nášho hlavného mesta, po ktorej sa bez problémov premávajú tatrovky a taxíky. No proste úroveň na mimoriadne vysokom stupni. Väčšina deja sa však následne odohráva v ukážkovo zničených interiéroch, opustených činžiakoch, barakoch, bočných uličkách, staveniskách, kanáloch, šachtách a iných „lákavých“ podzemných priestoroch s minimom osvetlenia.(5.8.2017)

• TERRORDROME

Pyun síce natáčal v Bratislave viacero filmov, ale v tomto účinkoval vtedy ešte populárny Christopher Lambert a tak o tom písali reportáže v novinách, na čo sa dobre pamätám. Je to také klasické béčko, kde sa policajný tým naháňa so šialeným nakazeným mutantom po pivniciach a kanáloch predapokalyptického roku 2017. Hlavne úvodná prechádzka zamorenou nemocnicou plnou mŕtvol a prezentácia pouličného chaosu celkom navnadí, ďalej sa to už prenesie do podzemia kde hrdinovia mátajú v tme, lezú šachtami, padajú na hubu a občas nájdu nejaké to vysiace oko. Plus mutant zmáruje jednu extra príchodziu skupinu skafandrákov a potom zavesí Lamberta a Natashu za nohy, aby im mohol pred ksichtami mávať nožom. Žiadna sláva, ale v rámci žánru sú ďaleko horšie a hlavne v porovnaní s režisérovými predchádzajúcimi a aj nasledujúcimi výprdmi ultra lacnej demencie je to dokonca dosť dobré, alebo aspoň slušne a dynamicky natočené, celkom krvavé a herci nepôsobia že im je všetko u riti. Takže za mňa dá sa.(3.7.2016)

• - Pozorný divák zahliadne vo filme aj herca Andreja Hryca v miniúlohe policajta. (BathoryMan)

• - Tento akčný/sci-fi nepodarok z dielne Alberta Pyuna sa natáčal v režisérovej v tej dobe oblúbenej Bratislave, dalej v Modre a záverečná nahánačka v podzemí sa natáčala v pivniciach hradu Červený Kameň. (BathoryMan)