Výhody cestování vlakem

(festivalový název)
  • Španělsko Ventajas de viajar en tren (více)

Helga právě odvezla manžela na psychiatrickou kliniku. Ve vlaku se náhodně setkává s psychiatrem Ángelem Sanagustínem působícím ve stejné nemocnici, který jí začne vyprávět poměrně komplikovaný příběh. Případ Martína Uralese de Úbedy, extrémně nebezpečného maniaka posedlého mimo jiné odpadky, jí ovšem náladu nezlepší. Postupně se však seznamuje s mnohem krutějšími a absurdnějšími úchylkami. Scénář vznikl podle románu Antonia Orejudy. (La Película)

Kudly4

Tak tohle je slušný úlet. A po nedávném vynikajícím El hoyo, Španělsko opět boduje. Shodou náhod mají oba dva filmy stejné datum premiéry. Nejvíce mě odrovnal příběh s "fenou", kde dojde i na šílenou scénu s mozkem. Bizarní, vtipný, znepokojivý (hlavně první příběh s dětmi), dost dobrý film. (10. komentář, 84. hodnocení) ()

Sarkastic

„Shodou okolností mám v tomto fasciklu soubor textů od pacientů se schizofrenií a paranoidními poruchami. Později vám něco přečtu. Tito pacienti, například s hebefrenní schizofrenií, vykazují nutkavý sklon opakovaně vyprávět svůj vlastní životní příběh. Ale pokaždé to dělají jinak. To znamená, že se jejich osobnost skládá z řady překrývajících se příběhů…“ Už dlouho jsem nenarazil na film s tak prazvláštní, těžko definovatelnou atmosférou (skvěle podpořenou hudbou, kamerou a nasvícením). Navíc snímek plný absurdností, zvláštnůstek, anomálií a úchylek. A také ne úplně čestného vedení diváka ze strany tvůrců, kteří si s ním celou dobu hrají jako kočka s myší. A nepracuje se tu jen s divákovým očekáváním, ale hlavně přijetím toho, co vidí. A tak si musí každý sám položit otázku, kde je pravda. A stejně si nebude jistý, že to tak skutečně je. Já si každopádně po zhlédnutí tohoto filmu dám větší pozor na to, jak nakládám se svým odpadem. A k popelářům budu od teď malinko podezřívavější…MĚ totiž tak snadno nedostanou! Solidní 4*. ()

honajz2

Čekal jsem od toho víc. Ty povídky samy o sobě nejsou špatné, ale ani o jedné bych nedokázal říct, že se mi líbila. Ta první má zajímavý námět, ale vleče se, ta druhá má taky zajímavý námět, většinu času působí docela znepokojivě a asi se mi líbila nejvíc, ale ve finále bohužel jaksi rozbředne a ta třetí mi přišla asi nejslabší, protože mě neměla moc čím zaujmout. A že by mě to nějak extra šokovalo se říct taky nedá, já už toho viděl dost a úchylek znám taky dostat, takže by mě překvapilo snad jen máloco. Hlavně 2 ze 3 povídek mají potenciál na něco víc, než z toho ve finále je. Na celém filmu je nejlepší kamera, ta je fakt povedená, pak tam je pár vtipných absurdních scén a samotný nápad projektu se mi zamlouvá, akorát se podle mě nepovedlo plně využít potenciál, který tu byl k dispozici. Navíc kromě té prostřední povídky s fenou to ve mě žádný dojem nezanechalo. Slabé 3* ()

pornogrind

Tak tohle bylo docela milý překvapení ze Španělska. Sice se ve filmu nedočkáme nějakých extrémů i tak se ale jedná o hodně bizardní záležitost. Myslím si, že tenhle film má co nabídnout, ale běžní diváci to jen stěží ocení. Tohle prostě ( podle mě )není film, který by oslnil masy diváků. Za mě ale ( nečekaná ) spokojenost. ()

Necrotongue

Po shlédnutí filmu Amor de madre (2022) jsem si povzdechl nad nedostatečnou ujetostí a bizarností děje i nad nedostatkem kvalitního černého humoru, kteréžto záležitosti od španělských komedií očekávám. Tentokrát mi ovšem nic z výše zmíněného nechybělo, protože inkvizitoři svůj vlak parádně rozjeli, a já jsem se mohl výborně bavit. Je mi ale jasné, že zatímco jsem si užíval dnes již málo vídaného druhu humoru, mohla psí povídka způsobit (a zřejmě i způsobila) nejednu ICMP nebo srdeční infarkt mezi zarputilými feministkami případně mezi podobně zarputilými ochránci zvířat. Nu což, fanatiky stejně nesnáším, takže nebudu ani předstírat, že se snažím vymáčknout z koutku oka slzu na jejich památku. / Poučení: Nepřistupuj k pornografii jako ke vzdělávací pomůcce. ()

• Filmovalo sa v Paríži, Madride, Pamplone a San Sebastiáne. (MikaelSVK)