Výhody cestování vlakem

(festivalový název)
  • Španělsko Ventajas de viajar en tren (více)

Helga právě odvezla manžela na psychiatrickou kliniku. Ve vlaku se náhodně setkává s psychiatrem Ángelem Sanagustínem působícím ve stejné nemocnici, který jí začne vyprávět poměrně komplikovaný příběh. Případ Martína Uralese de Úbedy, extrémně nebezpečného maniaka posedlého mimo jiné odpadky, jí ovšem náladu nezlepší. Postupně se však seznamuje s mnohem krutějšími a absurdnějšími úchylkami. Scénář vznikl podle románu Antonia Orejudy. (La Película)

EvilPhoEniX

Letošní Španělská Renesance pokračuje a tohle je definitivně nejlepší počin, který jsem od nich letos viděl. Film je pořádný znepokojivý bizár plný černého humoru, nečekaných zvratů a šokujících odhalení, přesně jak máme od Španělů rádi. Kritici film přirovnávají k Divokým Historkám anebo padla I hláška "Wes Anderson na LSD!". Příběh se zaměřuje na ženu, která ve vlaku potká psychiatra, který ji vypráví příběh o jednom svém pacientovi a z toho film vytěží více vzájemně propletených příběhů podivných lidí se šokujícím odhalením. Španělé se tentokrát utrhli z řetězů a servírují scény, které bych od nich nečekal. Ve filmu dojde na Snuff s dětmi, znásilnění ženy psem, sex dvou mentálně postižených lidí a dokonce i jedna brutální scéna s mozkem ven ( Vše však není samoúčelné). Dozvíme se i zajímavé věci ohledně odpadu, který změní Váš pohled na svět definitivně. Šokující, zvratovité, excelentně zahrané ( Luis Tosar na oscara!!), znepokojivé, hypnotizující a zkrátka ve všech ohledech výborný kus filmařiny, kde oscary budou lítat za všechny kategorie ve Španělsku. Pro někoho to bude možná až moc velký bizár, ale mně to sedlo neskutečně. Příběh*****, Akce>Ne, Humor***, Násilí***, Zábavnost*****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra*****, Napětí***. 8.5/10. ()

Sarkastic

„Shodou okolností mám v tomto fasciklu soubor textů od pacientů se schizofrenií a paranoidními poruchami. Později vám něco přečtu. Tito pacienti, například s hebefrenní schizofrenií, vykazují nutkavý sklon opakovaně vyprávět svůj vlastní životní příběh. Ale pokaždé to dělají jinak. To znamená, že se jejich osobnost skládá z řady překrývajících se příběhů…“ Už dlouho jsem nenarazil na film s tak prazvláštní, těžko definovatelnou atmosférou (skvěle podpořenou hudbou, kamerou a nasvícením). Navíc snímek plný absurdností, zvláštnůstek, anomálií a úchylek. A také ne úplně čestného vedení diváka ze strany tvůrců, kteří si s ním celou dobu hrají jako kočka s myší. A nepracuje se tu jen s divákovým očekáváním, ale hlavně přijetím toho, co vidí. A tak si musí každý sám položit otázku, kde je pravda. A stejně si nebude jistý, že to tak skutečně je. Já si každopádně po zhlédnutí tohoto filmu dám větší pozor na to, jak nakládám se svým odpadem. A k popelářům budu od teď malinko podezřívavější…MĚ totiž tak snadno nedostanou! Solidní 4*. ()

Eliott

Další pozoruhodný příběh o lidské psychice. Děj je vskutku napaditý, vtipný a dokonale zamotaný. Lehce se dá rozdělit na čtyři části, z nichž by si většina zasloužila mnohem lepší hodnocení. Zmíním především psí příběh, jenž si můžete vyložit i jako nějakou znepokojivou vztahovou metaforu. Stále jsem však nepřišel na význam povídky o postižených a proto tuto část považuji za bezvýznamnou a nudnou vsuvku. Zbytkem jsem byl fascinován a prožitek mi kazily pouze značné nedostatky titulků na něž jsem byl díky neznalosti španělského jazyka odkázán. Dílo si proto plánuji s odstupem času pustit ještě jednou a očekávám možné vylepšení celkového hodnocení. ()

*CARNIFEX*

Áno, áno, bizarnosť, je to správne slovo (výborne Evilenko), ktoré dokonale vystihuje tento španielsky počin, skladajúci sa z troch veľmi podivných príbehov, s originálnym nádychom. No nie, nie, toto definitívne nesadne každému, pričom postavenie v “červených” pozíciách, by “Ventajas de viajar tren” rozhodne pristalo. Solídna záležitosť, veľmi .. ()

pornogrind

Tak tohle bylo docela milý překvapení ze Španělska. Sice se ve filmu nedočkáme nějakých extrémů i tak se ale jedná o hodně bizardní záležitost. Myslím si, že tenhle film má co nabídnout, ale běžní diváci to jen stěží ocení. Tohle prostě ( podle mě )není film, který by oslnil masy diváků. Za mě ale ( nečekaná ) spokojenost. ()

Kudly4

Tak tohle je slušný úlet. A po nedávném vynikajícím El hoyo, Španělsko opět boduje. Shodou náhod mají oba dva filmy stejné datum premiéry. Nejvíce mě odrovnal příběh s "fenou", kde dojde i na šílenou scénu s mozkem. Bizarní, vtipný, znepokojivý (hlavně první příběh s dětmi), dost dobrý film. (10. komentář, 84. hodnocení) ()

Happens

Vrstvení příběhů, které se prováží hlavní hrdiny do jednoho celku, se ukazuje jako jediné vodítko jak poznat člověka. Nikdy nemůžeme poznat člověka jako takového, jedině jeho příběhy, případně prožít příběhy společně. Otázkou je, co když lže, příběhy nejsou reálné. Epický film postavený na skvělých hercích, nicméně část s fenkoženou byla trochu vyhrocená, zbytečně vyhrocená, za to strhávám hvězdu. Každopádně španělská produkce nezklamala v mysteriózní stránce věci. No a pozor na upovídané cestující ve vlaku. ()

Arsenal83

Dielo vhodné do absurdného divadla, je plné schizofrénie, podivného humoru, ale atmosfericky veľmi dobre fungujúce. Film sa skladá z troch príbehov, ktoré sa stretávajú navzájom, všetko je však založené na imaginácií a v tom psychu nie je vždy jasné, čo je skutočnosť a čo len predstava. Miestami je to dejovo naozaj bláznivé, herecké výkony excelentné, Španieli opäť nesklamali. ()

TheEvilTwin

Film se skládá ze 3 příběhů. Ten první obsahuje 3 podpříběhy, respektive 3 různé varianty téhož příběhu, které se v čase mění, druhý příběh i třetí příběh jsou samostatné. Současně je celý film vyprávěn jako příběh z pohledu hlavní postavy, které byl vykládán příběh někým, komu byl vykládán příběh zase někým jiným. A ve finále nás čeká malinký twist, který asi všichni čekali. Stejně zmateně jak působí komentář, tak působí i samotný film - humor na mě nezafungoval, čekal jsem morbidnější, černohumornou komedii, ale z výsledku nemám vlastně žádné pocity. Takové 2 hodinové natahované "nic" - nápadité, originální, bizarní, ale pořád zkrátka neúderné. Škoda, na Španělsko jsem čekal větší šlehu. ()

Necrotongue

Po shlédnutí filmu Amor de madre (2022) jsem si povzdechl nad nedostatečnou ujetostí a bizarností děje i nad nedostatkem kvalitního černého humoru, kteréžto záležitosti od španělských komedií očekávám. Tentokrát mi ovšem nic z výše zmíněného nechybělo, protože inkvizitoři svůj vlak parádně rozjeli, a já jsem se mohl výborně bavit. Je mi ale jasné, že zatímco jsem si užíval dnes již málo vídaného druhu humoru, mohla psí povídka způsobit (a zřejmě i způsobila) nejednu ICMP nebo srdeční infarkt mezi zarputilými feministkami případně mezi podobně zarputilými ochránci zvířat. Nu což, fanatiky stejně nesnáším, takže nebudu ani předstírat, že se snažím vymáčknout z koutku oka slzu na jejich památku. / Poučení: Nepřistupuj k pornografii jako ke vzdělávací pomůcce. ()

BoPo

Predstavte si ženu, ktorá príde domov a prekvapí svojho manžela, ako sa paličkou od nanuka špára vo vlastnom hovne. Tak to je dámy a páni úvodná veta tejto lahôdky. A viete čo? Film si po celú dobu nielen udržal nastavenú laťku, ale on ju s veľkou radosťou prekonával. Výhody cestování vlakem pôsobia, ako keby sa Quentin Tarantino a Wes Anderson ožrali v Španielsku, a natočili film. Bizarné, pestré, poprepletané, intenzívne štekliace Vašu pozornosť, vyložene vhodné pre milovníkov psov a zároveň obsahujúce dokonale výstižnú prezentáciu deformácie zo sledovania porna. Cítite to? To nie je kanalizácia. To je odér 5* zábavy. ()

Flipnic-RE

Celkově velmi náročný kousek o několika psycho povídkách. Ta o těch psech mě rozsekala na granule ... To bylo fakt moc. Jsou tady hnusný věci , nepříjemný věci a smutný věci ,...vše zobrazeno s mírnou nadsázkou a ujetým humorem, ale stejně je to ekl. Velmi kvalitně zpracováno. ()

easaque

-3* Tento bizarní film nejspíš potěší každého podobně ulítlého fajnšmekra hledajícího úchylky a jiné extrémy. Španělsko je častým rodištěm podobných hříček, ale tohle mě tentokrát moc nesedlo, i když jako sonda do hlav psychicky narušených lidí to bylo zajímavé. Nemůžou ani za to jednotlivé povídky (za které bych dal i tři hvězdičky, ale hlavně to, že jsem se nedočkal nějaké pointy. A koukat se sto minut na sice hezky natočené, ale na druhou stranu spletité příběhy psychoušů, s občasným absurdně černým humorem bez ladu a skladu, mě zas tak nebaví .... a nebo jsem to nepochopil, to je taky možnost, když vidím u mých spřízněných duší minimálně čtyřhvězdičkovou známku, A nakonec jsem poněkud změnil názor a jemně zvyšuju známku, protože mě tento film leží v hlavě docela dlouho.   [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1AB /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Čekal jsem od toho víc. Ty povídky samy o sobě nejsou špatné, ale ani o jedné bych nedokázal říct, že se mi líbila. Ta první má zajímavý námět, ale vleče se, ta druhá má taky zajímavý námět, většinu času působí docela znepokojivě a asi se mi líbila nejvíc, ale ve finále bohužel jaksi rozbředne a ta třetí mi přišla asi nejslabší, protože mě neměla moc čím zaujmout. A že by mě to nějak extra šokovalo se říct taky nedá, já už toho viděl dost a úchylek znám taky dostat, takže by mě překvapilo snad jen máloco. Hlavně 2 ze 3 povídek mají potenciál na něco víc, než z toho ve finále je. Na celém filmu je nejlepší kamera, ta je fakt povedená, pak tam je pár vtipných absurdních scén a samotný nápad projektu se mi zamlouvá, akorát se podle mě nepovedlo plně využít potenciál, který tu byl k dispozici. Navíc kromě té prostřední povídky s fenou to ve mě žádný dojem nezanechalo. Slabé 3* ()

dubinak

Španělé se vyžívají v tomto surrealistickém a bizarním hávu, který většinou oplývá dobrými nápady a skvělým prostředím. Ventajas de Viajar en Tren není výjimkou, jenomže nějak to ve mně nezanechalo nic, na co bych chtěla dvakrát vzpomínat. Příběhy jsou naskládány za sebe tak, aniž by to ve mně vzbudilo nějaký větší zájem, protože mi tam chyběla jakási pospolitost a trochu významnější propojení. Nechci na tom nic moc kritizovat, jen mi ty příběhy zkrátka nesedly a asi jsem čekala promyšlenější pointu. Řemeslně ovšem výborné. ()

C0r0ner

Čekal jsem to o trošku víc komediální, takže proto "jen" čtyři hvězdičky a ne plná palba, ale co se týče scénáře a režie, tak to byla extratřída, jaká se jen tak nevidí. Něco takového vymyslet a pak odpovídajícím způsobem zpracovat zvládne opravdu jenom mistr. 85% ()