Četnické humoresky

• angličtina Cops and Robbers (více)
TV spot 3
Česko, (2001–2007), 53 h 46 min (Minutáž: 57–105 min)

Hudba:

Ivan Kurz

Tomáš Töpfer, Petr Kostka, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Stanislav Zindulka, František Švihlík, Erik Pardus, Jan Apolenář, Alena Antalová, Libuše Šafránková (více)

Série(3) / Epizody(39)

Český seriál Četnické humoresky, který v brněnském studiu České televize vyrobila tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové, zavede diváky do období první republiky, kde se seznámí se sympatickými příslušníky brněnské četnické pátrací stanice, předchůdkyní dnešní kriminální služby, i s policejním psem Argem a fenkou Kikinou, a samozřejmě budou sledovat vážné i nevážné kriminální případy, tak jak je muži zákona museli tehdy řešit. (Česká televize)

swamp

Četnické humoresky byly velice svěžím a zábavným brněnským přírůstkem televizní tvorby, což bylo způsobeno především povedeným scénářem a příjemnými hereckými tvářemi. ()

meave

Pre mňa dookola pozerateľný seriál s neopakovateľnou atmosférou. Títo strážnici sa nedajú nemilovať. No řekni, Kikino :) ()

Eawy

Veľmi príjemný, humorný, český, kriminálny seriál s dobrým obsadením. Ivan Trojan skvelý. Oplatí sa pozerať. Zaujímavé prípady. Osvieženie v časoch CSI. 85% ()

eileen

Miluju Moskalykovu Babičku a z piety k ní jsem se rozhodla pokusit se sledovat tento seriál, když před lety jsem to jednoduše nevydržela. Poctivě jsem se snažila u prvních čtyř dílů vydržet až do konce, ale to se prostě nedá, je to neskutečná nuda. Nechápu to vysoké hodnocení tady, asi jsem nějaká divná, ale když slyším tu úvodní hudbu - nemožné iritující téma s doprovodem píšťalky, otvírá se mi kudla v kapse. A představa dalších 35 večerů mě děsí :-(((. ()

PetrPan

Poezie české televizní tvorby, klobouk dolů pane Moskalyku, Trojan a Topfer jsou neodolatelní, jsou to vlastně takoví Hříšní lidé města brněnského.... ()

WANDRWALL

Seriál na jedno shlédnutí. Sice se ty případy prý staly, ale provedení některých dílů je strašné. A ty vztahy mezi hlavními postavami...***(4.10.2010) ()

Crocuta

Po shlédnutí prvních tří dílů nové řady seriálu musím snížit hodnocení na 3*. Paní Moskalykové se režijně nedaří zdaleka tolik jako jejímu otci a čím míň se děj nových epizod týká samotných četníků, tím víc tu přibívá přehrávání, "lidovosti" a "komediálnosti", která začíná být spíš smutná než veselá. ()

Šandík

Bezchybný tenhle seriál rozhodně není a dokonce nelze tvrdit, že by sestupnou tendenci měly až dvě mladší řady, spíš je to tak, že dva díly jsou výborné a pak přijde jeden poněkud hluchý, a takhle pořád dokolečka. Skutečný kvalitativní sešup přichází až s řadou třetí, režírovanou z části nikoli Moskalykem, ale jeho dcerou. V lepším případě jen ustupuje detektivní linka, případy jsou podivné a naprosto nepravděpodobné, výrazně zesilují prvky charakteristické pro všemožné telenovely a nekonečné seriály, "neutuchající zájem" o rodinné vztahy, uslzené romance, nevěry, pomluvy, omyly, intriky a další pletky nejrůznějšího druhu. V některých dílech ovšem nefunguje už vůbec nic, herci připomínají ochotníky z Horní Dolní, vtipy jsou trapné, dialogy těžknou a jaloví... Zesiluje i množství více či spíše méně úspěšných pokusů o humor. Také vyhrocené ovzduší nacistického nebezpečí, dohnané až do pohnutého období po 1. říjnu roku 1938, mi připadá zbytečné a nepatřičné, zásadně opouštějící původní linku i atmosféru celého seriálu. Rozporuplně působí ostatně i samotný závěr s (ne)odletem do Anglie. Vždyť je jasné, že Arazím i Jarý by se jistě hned v březnu 1939 stali obětí nacistické zvůle. Ne, že by to tak nemohlo být, ale vážně mají "četnické humoresky" končit něčím takovým? Navíc je tak celý příběh vlastně dějově dosti citelně neuzavřený, což působí spíše jako tvůrčí neohrabanost než jao rafinovaný závěr... Citelný kvalitativní propad ovšem přichází hned ve třetím dílu, kde se zjevně příliš spoléhalo na to, že celý díl utáhne přehrávající Bohdalová. Chyba lávky, neutáhla... Navíc by tomu většinou neškodil dynamičtější střih a kratší stopáž - 45 minut by bylo u většiny dílů tak akorát... Ještě jeden malý spoiler: to, že od prvního dílu sledujeme namlouvání a zamilovanost Toníčka a Andělky, aby Toníčka nakonec tvůrci v devátém díle nechali den před svatbou odpravit nějakým pošahaným individuem co nemá rádo četníky, považuju za režijní hienismus, který si tvůrci mohli klidně odpustit. Podivně působí Arazímova exkurze na Podkarpatskou Rus. Jako nejlogičtější vysvětlení tohoto odbočení se mi zdá možnost, že režisér zkrátka v seriálu chtěl mít své rodné město a chtěl připomenout tuto opomíjenou část naší historie. Celý díl ovšem působí dosti násilně. Například pokud vím, Ukrajinci či Rusíni v Československých legiích prakticky nebojovali, protože k Čechám a dokonce ani k uměle vytvořenému Československu, neměli jakýkoli osobní vztah. Rozhodně pochválit je ale třeba výborné herecké výkony, především pánů Töpfera, Kostky, Trojana, ale nejen jich. Slabší je seriál obecně ve chvílích, kdy se snaží bavit různými zcela nepravděpodobnými "davovými" veselými kousky, opékačkami selat, společným zpěvem atp. Možná tam jsou tolikrát proto, aby měli herci příležitost se při natáčení pořádně najíst, a nebo to snad je prostá snaha "vyrábět dobrou náladu"? Naopak ke kladům rozhodně patří velmi slušný scénář (tedy pouze první dvě řady), což je deviza, bez níž by Humoresky nikdy nemohli být tím čím jsou, tj. asi nejlepším českým polistopadovým televizním seriálem... Nejlepší díly: 85%, ty slabší zhruba 65%, třetí řada: 55% Suma sumárum: 75% jen to fikne a to jsem ještě tolerantní a třetí řadu radši v celkovém hodnocení neberu v potaz... Zajímavé komentáře: Radek99, Tosim () (méně) (více)

Ivoshek

Rád bych nesrovnával s HLMP, ale dost dobře mi to nejde. Vadí mi tu ta laciná televiznost, Töpfer a místy ne úplně přesvědčivé herecké výkony. Potíž je taky s hodně sestupnou kvalitou... zatímco za první díly bych byl ochotný tři až čtyři hvězdičky dát, poslední díly jsou na hranici jedné. Prý to dle věci znalejších kolegů souvisí s čím dál větší rolí Pavlíny Moskalykové. ()

Pítrs85

Nejlepší český porevoluční seriál a jeden z nejlepších českých seriálů vůbec. K humoreskám těžko něco dodávat, je to prostě televizní legenda, s pevnou režií, skvělou dobovou atmosférou, výbornými herci (včetně těch posledních vedlejších postav), příjemnou hudbou (včetně té v úvodních a závěrečných titulcích), zkrátka seriál, u kterého, přestože se v něm řeší mordy, vám je tak nějak dobře po těle. (A ano, poslední díly, třetí série, už nebylo ono). ()

d-corso

První série má u mě navždy schováno jen to nejvyšší hodnocení (avšak jsou tu i pokračování, od kterých se zcela dokonale odhlédnout nedá). Takové propojení kriminálního příběhu a humoru nemělo možná v dějinách českých televizních seriálů obdoby (dobrá, na tohle http://www.csfd.cz/film/71551-hrisni-lide-mesta-prazskeho/ nezapomínám). Od druhé série se však takřka vše radikálně mění. Zdálo se mi, že název "Četnické humoresky" (nepočítám-li těch pár dílů, režírovaných tehdy už těžce nemocným Moskalykem), je absolutně zbytečný. Nejvíce přiléhavé by snad bylo "Sexuální a milostné vyžití četníků v Brně koncem třicátých let". Příběh jde do háje, kriminálka mizí, pátrání je vlastně naprosto zbytečné, Pavlína píše i režíruje...a já trpím nad tou sračkou. A vlastně se už ani nechci zmiňovat o sérii číslo 3. Napadají mě sice slova, ale je mi líto jich použít kvůli tomu, co vzniklo v roce 1997. ---------(První řada je nejlepším seriálovým počinem ČT. Alespoň prozatím) ()

Ištván87

Kdybych to měl rozparcelovat na jednotlivé série, tak asi takhle: 1. série - cca 90 - 100%. Ano, až tak dobré to bylo. Většina dílů měla nápad, případy nenudí a chemie mezi hlavními postavami, ta tomu dodává šmrnc. Nemluvě o množství humoru. 2. série - cca 60 - 75%. V některých epizodách se člověk skoro až vyděsí, co že se to stalo. Ale pak je tu spousta těch opravdu dobrých, takže se opět pobavíte, postavy jsou opět vynikající, jak ty staré, tak ty novější (Libuška Šafránková je prostě boží). Třeba hned první epizoda druhé série je příšerná, ale naštěstí se to hned ve druhé zlepší a až na pár výjimek to tak i zůstane. A pak to přišlo. Se smrtí pana Moskalyka se seriálu ujala jeho dcera a ta nám z toho udělala limonádu. 3. série - cca 20 - 30%. Obrovský propad. Ani charisma pánů Töpfera a Trojana tohle nezachrání. Na celou sérii připadá jen pár koukatelných momentů (přesně tak, ani jedna epizoda není celá koukatelná) a ty jsou vykoupeny tím zbytkem. Tím hnusem okolo. Mezi postavy přibyl např. fotograf Hugo Líbal a ač se jeho představitel, Miroslav Donutil, opravdu snaží, ani on moc výslednému dojmu nepomáhá. Třetí sérii si tvůrci měli nechat od cesty a já jí radši nezahrnu do výsledného hodnocení. ()

ARI50

Jeto krátké a možná zajímavé a ono to prostě v mých mladších letech běželo v TV tak jsem prostě koukal neodsuzuji ale určitě moc nepobavilo. ()

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký