Četnické humoresky

• angličtina Cops and Robbers (více)
TV spot 27
Česko, (2001–2007), 53 h 46 min (Minutáž: 57–105 min)

Hudba:

Ivan Kurz

Tomáš Töpfer, Petr Kostka, Ivan Trojan, Zdeněk Junák, Stanislav Zindulka, František Švihlík, Erik Pardus, Jan Apolenář, Alena Antalová, Libuše Šafránková (více)

Série(3) / Epizody(39)

Český seriál Četnické humoresky, který v brněnském studiu České televize vyrobila tvůrčí skupina Josefa Souchopa a Dariny Levové, zavede diváky do období první republiky, kde se seznámí se sympatickými příslušníky brněnské četnické pátrací stanice, předchůdkyní dnešní kriminální služby, i s policejním psem Argem a fenkou Kikinou, a samozřejmě budou sledovat vážné i nevážné kriminální případy, tak jak je muži zákona museli tehdy řešit. (Česká televize)

Recenze uživatele tron k tomuto seriálu (17)

Četnické humoresky (2001)

Na Četníckych humoreskách sú strašne vidieť tri veci: slabší rozpočet, prítomnosť dramaturga a vynikajúci kasting. Po vizuálnej stránke šlo bez debaty o náročný projekt, ktorý by si zjavne zaslúžil (a potreboval) o čosi vyšší rozpočet, keďže sa odohráva v prvorepublikových dobách, pričom postupne naberá na sile politicko-vojnové pozadie vrcholiace smutným záverečným dielom. Občas sa produkcii podarilo nájsť skvelé historické miesta pre natáčanie. Pôsobia dobovo, autenticky, kvalitne. Určite by som tvorcov uznanlivo potľapkal za dobové kostýmy, rekvizity, autá, zbrane. Inokedy ale bohužiaľ vidno, že zrejme museli improvizovať resp. uspokojiť sa s málom. Zariadenie interiérov je občas veľmi skromné. Ale aj to má niečo do seba; ostatne nebola to doba, kedy ste si ráno skočili do Ikey a nakúpili nábytok do celého bytu za pár minút. Často sa dej odohráva na chudobných miestach alebo na vidieku, prípadne na ošuntelej četníckej stanici, takže slabá zariadenosť má logiku a je dokonca azda až (svojím spôsobom) vítaná (a realistická). Našťastie to, čo čiastočne pokazil rozpočet, nabral seriál na dramaturgii. Vidno, že bol prítomný človek, ktorý sa pozrel na scenáre, preklepol ich, kontroloval, aby v nich neboli hovadiny (ako sa to dnes bežne stáva a prekvapivo nikomu to nevadí, ani divákom) a v prípade nutnosti ich razantným spôsobom vylepšil. Práca s postavami je fantastická, rovnako tak dialógy a hlášky sú skvelé. Zaujímavé je, že výborne fungujú nielen dramatické časti venované vraždám a iným vážnym prípadom, ale tiež odľahčené. Ono vlastne aj v temných častiach sa vďaka skvelej partii hercov vždy našiel aspoň kúsok miesta pre humor, čo je geniálne. Kasting je výborný, jedna kultová postava strieda druhú, vládne medzi nimi dynamika a hoci to občas medzi četníkmi iskrí, každý pozná svoje miesto a keď dôjde na lámanie chleba, môže sa každý spoľahnúť, že mu kolega bude kryť chrbát. Hlavné slovo má pochopiteľne legenda našich mám Arazím, ktorý je prísny a tvrdý rovnako, ako svojím spôsobom láskavý a odpúšťajúci (ak sa dá, niekedy sa však nedá). Zároveň ale vyžaduje spravodlivosť a páchateľov možno (väčšinou) nesúdi, ale na druhej strane urobí všetko pre to, aby ich dostal pred súd a čo už sa bude diať potom, ide mimo neho. Ja som mal ale vždy rád najmä Zděňka Junáka, ktorý tam fakt sadol ako... Potešia tiež vtedajšie spôsoby vyšetrovania, policajné postupy atď. V rokoch 2001 – 2007 vznikli tri série, spolu 39 (každá séria obsahovala 13) cca hodinových epizód. V r. 2017 sa na scéne objavil pokus o čosi podobné, ale Četníci z Luhačovic ma až tak nechytili. Na strane druhej to kedysi ani Četnícke humoresky a dnes ich zbožňujem. Ale nikdy som nepochopil, prečo sa to volá humoresky. ()

Slepice versus Slepička (2001) (S01E01)

Prvý diel je taký klasický rozjazd. Hercom (a tvorcom) nejaký čas logicky trvalo, kým sa naplno zohrali, hoc treba rýchlo dodať, že už tu je očividná skvelá chémia medzi jednotlivými postavami. Samotný príbeh je žiaľ nudný a priemerný. Marek Vašut sa neskôr vrátil. Ivan Trojan sa tu predstavuje ako postava, ktorá ako nováčik prichádza medzi četníkov. ()

Krkatá bába (2001) (S01E05)

"Či mám právo pred Bohom, to neviem. Ale mám povinnosť pred zákonom." Dobré. Zábavné hlášky i dialógy, pekná chémia medzi policajtmi, výrazné osobnosti v policajnom zbore a pochmúrna atmosféra jesene/zimy. Ale scenár nie je príliš vzrušujúci a prípadu chýba ostrosť. ()

Ferda Mravenec (2001) (S01E08)

Mňa pri sledovaní tohto seriálu zakaždým chytí príjemná nálada, čo je možno na prvý pohľad zvláštne, keďže je to v podstate seriál kriminálny, nevyhýbajúci sa ani vraždám a znásilneniam (ako ostatne dokazuje práve tento diel), ale policajná práca a samotné postavy jednotlivých policajtov sú spracované tak dobre, že sa v ich spoločnosti vždy cítim fajn. ()

Svatba (2001) (S01E09)

Fúha, dosť brutálne. Začína sa to v podstate až ako takmer komédia, v ktorej je plno humoru a absolútne nedôležitý kriminálny čin (prezentovaný postavou komika Vácvala Vydru). Už úvodná scéna však naznačí, že v skutočnosti bude atmosféra oveľa temnejšia. A len čo na to vzhľadom na komediálne Vydrove etudy (po()zabudnete, príde nečakané finále, ktorá vás drsne schmatne pod krk a vy nemôžete uveriť tomu, ako ďaleko boli tvorcovia schopní a ochotní zájsť. Akože nie je to seriálová špička desaťročia, ale mám tento seriál proste rád a koniec tejto konkrétnej epizódy je fakt drasťárňa. Ale, konieckoncov, možno i paradoxne práve vďaka tomu mám Četnícke humoresky tak rád - pre ten veľmi zvláštny a na prvý pohľad riadne čudný mix krimi a komédie, kde sa v jednej chvíli smejete zábavnej chémii medzi postavami policajtov a hneď nato príde krv, smrť a úplne zbytočná bolesť. ()

Černá ruka (2001) (S01E12)

Paradoxne, alebo aj neparadoxne, napriek tomu, že v Černé ruke četníci nevyšetrujú vraždu, ale "iba" krádež peňazí, je to jeden z mojich najobľúbenejších dielov (nielen prvej série). Skvelé postavy, parádna dynamika medzi nimi, vidno, že k sebe patria viac, ako k svojim manželkám (ak vôbec nejaké majú, to viete, s četníkmi je ťažké žiť). tentokrát Arazímovi fakt horí pod zadkom, lebo ako to už býva, nevyriešená vražda pre "niektorých" nie je až taká dôležitá, ako nevyriešená krádež veľkej finančnej hotovosti. ()

Narodil se Kristus Pán (2001) (S01E13)

To, čo posledná epizóda prvej sezóny zanedbala na scenári (ktorý je fajn, ale žiadny z kriminálnych prípadov ma nejak extra nedostal), si dostatočne vynahradila jednak kastingom (napr. Michal Dočolomanský), jednak tým, že je to finále série (takže na konci je solídny osobný cliffhanger), jednak tradične výbornou chlapácko-četníckou atmosférou (asi som infantilný, ale k spokojnosti mi stačí scéna, v ktorej osem četníkov kráča v snehu a dostali povel improvizovať, je vidno, že patrili k sebe a rozumeli si) a jednak magickým vianočným časom. ()

Ohněstrůjce (2003) (S02E02)

„Já neřvu! Ja říkam důrazně!“ Mám tento seriál rád, ale ako pri predchádzajúcich dieloch, aj v tomto je obdivuhodné, akú nízku technickú úroveň to občas má. Že AŽ TAK boli tvorcom niektoré veci ukradnuté, že ich normálne dali von. Jednotlivé scény, hoci chronologicky nasledujú tesne jedna po druhej, majú diametrálne odlišné počasie, výprava je miestami značne podozrivá (a nízkorozpočtová) a mnohé pasáže na seba z logického a iného hľadiska príliš dobre (alebo aj vôbec) nenadväzujú (napr. postava XYZ je v jednom prostredí, strih, je na úplne inom mieste bez jediného vysvetlenia). Samotná epizóda je pomerne nudnejšia, zápletka s ukradnutým dynamitom proste nie je príliš zaujímavá, ani napína (napriek Pavlovi Novému a tomu, že starého vrátnika si zahral otec Ivana Trojana). A tak situáciu zachraňujú (zasa raz) skôr vzťahy medzi policajtmi a dojemná vedľajšia dejová linka kuchárky. ()

Ochotníci (2003) (S02E04)

"Poměr s vdanou paničkou by byl snad lepší." Četníci tu riešia hneď tri prípady: ukradnutého (či skôr vymeneného) koňa, vraždy taxikárov a aby toho nebolo málo, tak im ukradnuté divadelné kulisy. Vraždy sú samozrejme vraždy, preto je zrejme prekvapivé, že ide asi o jeden z najvtipnejších dielov 2. sezóny. Na hláškach a scénach som sa chechtal ako čurák skoro nonstop, bola to v tomto smere fakt jazda. ()

Doktor Smrt I (2003) (S02E08)

"To nešlo. Byla taková doba. Zlá, krutá." Jedna zápletka je skvelá, zaujímavá a dá sa nad ňou premýšľať, pretože vôbec nie je jednoduchá (eutanázia). Mnohí svojich najbližších strčia do "domova" a navštívia ich tam dvakrát: prvý raz, keď ich dovezú a druhý raz, keď si prídu prevziať telo. Aj preto sme ako spoločnosť tam, kde sme. Problém tejto časti je v tom, že okrem "doktora Smrť" rieši aj mnohé iné veci a tie pravdupovediac už až také dobré nie sú. Na návštevu zlatníctva sa ťažko zabúda, to je fakt skvelý sitkom, ktorý si Ivan Trojan geniálne užil. Preto zamrzí, že namiesto pár minút trvá len pár sekúnd. Peripetie s "hygienikom!" sú naopak úplne mimo, neviem prečo sa tu objavili. Celý prípad s doktorom je navyše dosť nezmyselne natiahnutý na dve epizódy; toto je prvá polovica. ()

Hypnotizér (2003) (S02E11)

"Snad o otce, pokud nějakej je." Výborný diel, ktorý ponúka páchateľa so zjavne komiksovými superschopnosťami, keď dokáže behom jednej vety rafinovane zmanipulovať resp. zhypnotizovať svoju obeť, čo samozrejme riadne zneužíva a dôjde aj k vražde. Bolo by to pritiahnuté za vlasy, keby sa falošným obvinením neukázal byť starý dobrý nešťastný Zahálka. Veľmi sa mi páčilo, ako to každého z jeho kolegov trápilo a išli do vyšetrovania naplno (nie, že by inokedy nešli), aby odhalili skutočného páchateľa, ale zároveň je vidieť ich narastajúce obavy z toho, že sa im to nepodarí a z kolegu sa stane právoplatne odsúdený zločinec. Chémia medzi Trojanom a Töpferom tradične na beštiálne vysokej úrovni. Dielu trochu znižujú body nezáživné (hoc z dejového hľadiska asi nevyhnutné) vedľajšie motívy vedúce k finálnej svadbe. ()

Loupežník (2003) (S02E12)

"Tak von ten kure*ník!" Veľmi zaujímavý a atypický diel: Arazím odchádza do oblasti spadajúcej pod inú pátračku, kde teoreticky nemá čo robiť, v jeho domovine prípad vraždy mladej ženy vyšetrujú jeho podriadení, zločin de facto je aj nie je vyriešený (!) a šokujúco zomiera Kikina. Najviac epizóde Loupežník však dáva veľmi osobný motív, keďže Arazím sa dostáva do kontaktu s mužom, ktorý mu kedysi v légiách zachránil život a všetko napovedá tomu, že teraz sa síce dal na zlé chodníčky, ale Arazím sa k nemu bez váhania rozhodne pristúpiť z pozície starého priateľa a nie četníka; ich spoločné scény sú skvelé. ()

Rýhonosec řepný (2007) (S03E02)

Toto je presne TÁ atmosféra a štýl, ktoré mám na Četníckych humoreskách rád. Je tu síce vražda, ale aj tak sa to celé nesie v príjemne oddychovom a sympatickom duchu. Čo je možno zvláštne, čudné a zvrátené, ale funguje to. Všetky tie postavy, vzťahy a dialógy sú veľmi feel good. Zahálku som nikdy moc nemusel, ale tak zas súhlasím, je to "ne ušlechtilý vlčák, ale takový ten pouliční voříšek, který by za vás život položil". ()

Pamlsek (2007) (S03E03)

Skvelý diel. Odľahčený, ale to vôbec nevadí. Výborné dialógy, fest humorné hlášky. Chémia medzi hercami opäť raz bombová. Potmě chodím, na Arazíma narazím. ()

Formule (2007) (S03E07)

Neustále ma zaráža, ako mizerne sú niektoré scény v tomto (inak mojom obľúbenom) seriáli natočené. V epizóde Formule až parodicky zle zostrihaná pasáž s úmrtím v kuchyni. To sa fakt nedalo lepšie natočiť smrteľné pošmyknutie a tomu predchádzajúca naháňačka? Veď to vyzerá ako keby mi dali do ruky smartfón a natočil som to ja. Akčné scény boli v Četníckych humoreskách vždy brutálne slabou súčasťou. Samozrejme  to nie je primárne akčný seriál, to ozaj nie, ale keď predsa len k nejakej akcii prišlo, tak bola spravidla natočená podobne katastroficky. Nevraviac o tom, že Miroslav Donutil sa mi sem vo všeobecnosti nikdy nehodil (a jeho scény ma teda čiastočne otravovali) a že prípad s kuchynským personálom je až nehodný vyšetrovania. Našťastie, ku koncu Formule chytí dych, keďže do nej žiaľ začínajú prenikať vtedajšie politicko-vojnové situácie s mrazivými Nemcami, ktorí si začínajú dovoľovať čoraz viacej. Skupina okolo Arazíma sa ich síce rozhodne nebojí, ale dobre vieme, akú šancu proti nim v konečnom efekte majú. ()

Klondajk (2007) (S03E11)

Vcelku nudná "kúpeľňová" časť, kde sa zločin odkladá tak dlho, až som sa zarazil, pozrel som na hodiny a so šokom som zistil, že sa svojím spôsobom nič nestalo a napriek tomu to už pomaly má končiť. takže zločin je následne braný značne z rýchlika. A zrazu bežia záverečné titulky. Ale páčila sa mi tá pohodičková atmosféra. Akčné scény sú každopádne achillovou pätou tohto seriálu. ()

Epilog (2007) (S03E13)

„Třeba válka nebude.“ Posledný a smutný diel. Dokonca ponúka pomerne veľkú akčnú scénu, čo je ale samozrejme problém, lebo Četnícke humoresky sú skvelý seriál, ale vždy, keď ponúkli akčnú scénu, bola natočená katastrofálne  a ani teraz tomu nie je žiaľ inak. Napriek mizernému strihu, televíznej réžii v najhoršom zmysle slova a celkovej podpriemernosti má ale táto pomerne dlhá scéna veľa do seba pre svoju naturalističnosť, vďaka ktorej je jasné, že náckovia (prekvapivo v čele s Petrom Rychlým) definitívne prestávajú hrať so skrytými kartami, sú si vedomí, že v najbližších rokoch nastane triumf Nemecka a nepriatelia si nebudú môcť byť istí ničím, ani tým, že prežijú. Veru tak, stemnieva sa a najdesivejšie na tom je, že pátračka stojí na správnej strane, je jasné, že to nie je ani kvapka v mori, že celkovú strašnú politicko-vojnovú mašinériu a situáciu nemá šancu ani v najmenšom ovplyvniť. Najsilnejší dopad na diváka majú posledné minúty, kedy sa príbeh definitívne chýli ku koncu. Napriek tomu si dovolím položiť rúhačskú otázku: dožijem sa raz sequelu? „Já jsem jí nabídnul všechno.“ – „Vidítě. Někdy ani to nestačí.“ ()

Zemřel Václav Postránecký

Zemřel Václav Postránecký