Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

tomtomtoma

Film, který nám vysvětluje výhody buddhismu a který nám popisuje vznik tohoto náboženství, kdy princ Siddhartha (Keanu Reeves) přijde na to, že v životě nejsou jen radosti, ale i strasti, bolest a smrt. A tak začne přemýšlet a vést asketický život, aby se dopátral odpovědi. Nakonec přichází na to, že správnou cestou je střední cestou bez extrémů. Správnou cestou k porozumění života. Meditacím, při kterých lze dosáhnout mymosmyslového cítění života. Zajímavě nám předkládá buddhismus jako cestu po které by se měl ubírat člověk za porozuměním smyslu. A jako prvek, který dokáže sjednotit lidi v pevný svazek, když se lama Dordže navrátí v těle třech dětí Raju (Raju Lal), dívky Gity (Greišma Makar Singh) a Američana Jesse (Alex Wiesendanger). Tento film mě zaujmul pouze svým vyprávěním o historii buddhismu. Zdůrazňovaný střet východní a západní civilizace, kdy američtí rodiče se dobrovolně vzdají svého synka, protože je jednou ze tří (zřejmě aby splnil svou myšlenku spojení různých kultur světa) mi přijde více než nepravděpodobné. ()

BigDeal

Ja si nemôžem pomôcť. Úžasná vizuálna stránka, alebo krásny výpravný film, ktorý má svoje čaro? Keď som si kupoval DVD tak som sa tešil, pretože budhizmus ma celkom zaujíma a hneď na začiatku, keď mnísi čítali deťom príbeh o kňazovi a koze, som si myslel, že ma čaká výnimočný film. Keď sa ale dej preniesol do USA, táto "úžasná vizuálna stránka" sa skladala len z pridania neónovej modrej farby, čo ma už po nejakom čase hrozne rozčuľovalo. Navyše postavám rodičov som neveril ani pol slova a tak som začal pochybovať, či sa nepozerám len na nejaký TV film. Po príchode k budhistickým mníchom sa mi dostalo pár obrazov, ktoré stáli za to, no stále sa tento dej vliekol a dal by sa vypovedať behom pár minút. Preto som sa tešil, že popri hlavnému deju beží aj časť o tom, ako sa zo Siddharthua stal Budha, ale bohužiaľ aj táto časť bola mierne zabitá zvláštnymi autorovými víziami, ktoré mne neboli vôbec sympatické a došiel som k názoru, že to, čo mi autor ukazuje, by som si radšej prečítal a keby nepoznám Keanu Reevesa, tak si myslím, že je to nejaký začínajúci herec, ktorého nečaká sľubná budúcnosť. Páčilo sa mi ale budhistické filozofovanie a tak som si povedal, že tie 3* tomuto filmu dám...to som ale nevedel že ešte nie je koniec a natiahne sa to o 30 minút. Takže bohužiaľ, ale tá posledná polhodina, ktorá tam bola z neznámych príčin, to dorazila na 40% ()

Ony

Naivní je to řádně, ale kupodivu jsem se nenudila a hodnotím jako nadprůměr. Největší malér je, že se leckde doslechnete, že je Malý Buddha film o střetu kultur. Zpracování tohoto tématu je přitom nejslabším článkem snímku. Vlastně mi připadá, že se tu tenhle motiv ani neobjevuje. Alespoň já pro výlet dvou Američanů do Tibetu nepoužívám slova jako "střetnutí dvou světů". Na důvod tohoto výletu nezapomínám, jen mi v rámci celého díla nějak znicotněl. Navíc jsou to Američani na baterky. Chlápek, co přijde jednou utahaný z práce, digihra a jedna dvě pochybnosti o reinkarnaci mi k vystižení "západní" mentality nestačí. Zkrátka chci říct, že jedna strana je předem vyšachovaná a stylizovaná do role tichého pozorovatele. Nejspíš jsem tento Bertolucciho "epos" vnímala prostě jako zjednodušené (ale opravdu obstojné, ne-li opojné) obrázky harmonického života kdesi daleko. "Moderní" linie je dost banální a odfláknutá. Tu kýčovitou, pardon, vizuálně okázalou pohádku o Buddhovi bych si dala v trochu epičtější podobě klidně jako samostatný film. ()

slunicko2

Ilustrovaný život prince Siddharty pro děti. 1)  Chápu, že základní kurs budhismu pro Američany potřebuje názornost a jisté didaktické mistrovství._____  2)  Zde jsem byl ale svědkem polopatického vyprávění v malebných, pravda, exotických scenériích. Nic proti tomu, ale duchovní rovinu jsem v tomto vyprávění na dobrou noc nějak postrádal._____ 3)  Asi by nebylo správné odsoudit film s tím, že je plytký nebo dokonce nudný. Své diváky si našel a má jim co sdělit... především těm, kteří o budhismu nic nevědí a třeba z něho budou skládat zkoušku (depony*****). Konec konců někdy je zdravě osvěžující podívat se na svět naivníma dětskýma očima. Katechismus pro žáky obecné školy jsem taky čítával se zájmem, složité věci vysvětloval přiměřeně mému tehdejšímu chápání. I jako licencovaný průvodce Prahou jsem kdysi dávno s překvapením zjistil, že nejlepší pomůckou pro můj výklad je kniha o městě psaná pro malé děti. Takže tak._____  4)  Už před necelými třiceti léty mi snímek přišel málo zajímavý, což jsem si teď znovu potvrdil. Asi to není film pro mne._____  5)  Podobná zkušenost: revere**. Výstižný postřeh: Amonasr***. ()

genetique

Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%. ()

• Sogyal rinpočhe (vlastním jménem Sogjal Lakar) ztvárnil v Seattlu postavu učitele astrologie jménem Kenpo Tenzin. Proslavil se jako autor bestselleru „Tibetská kniha o životě a smrti“, který se stal velmi populárním i v Česku. Jeho působení na Západě je spjato s organizací Rigpa, jíž založil v roce 1979, a která má dnes více než 130 center ve 30 zemích po celém světě. Je však i předmětem mnoha skandálů a obvinění od svých žáků, jako je fyzické a psychické zneužívání studentů, sexuální zneužívání, nenasytný, požitkářský a hýřivý životní styl. 1. 8. 2017 se ke kauze vyjádřila i Jeho Svatost Dalajláma a nabádal ke kritickému hodnocení mistra ze strany žáků včetně případného zveřejnění jeho přečinů, pokud není možná náprava. (TroiMae)
  • Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)