Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Lima

Výpravný velkofilm, v němž Bertolluci zúročil své zkušenosti s kostýmními megaprodukcemi z minulých let (např.Poslední císař). Zdlouhavý, ale krásný film. Keanu Reeves jako vyhublý Siddharta je přesvědčivý a to i díky svému exotickému zjevu. Tohle je film pro ty, kterým nevadí rozvláčnější vyprávění, pro lidi s otevřenou myslí. ()

Galadriel

Vizuálně naprosto do detailů dokonalé dílo, o hudbě můžu říct s čistým svědomím totéž. Je to sice trochu zdlouhavé, ale má to své kouzlo, těžící sice částečně z buddhistické tradice, filosofie, exotických exteriérů, ale činící tak velmy příjemně. Navíc ani příběh není k zahození - pokud buddhismus neznáte, tady ho poznáte a pokud už jste s ním seznámení, troufám si říct v jakékoliv míře, tenhle film vás neurazí. Spíš než náboženské otázky řeší problémy lidského porozumění a tolerance. ()

Gemini

Říct o buddhismu, že jste jeho fanoušek, to je jako říct, že milujete svoji fenku. Je to naprosto nevhodné. Naprosto. Ale k čemu pojmy a názvy a jména, když nepotřebujete zahánět démony, že. Je to právě to duchovní cosi, co je hlavním tahákem Malého Buddhy. Protože velký Buddha hraný Keanu Reevesem je opravdu asi jenom vtip...vždyť vypadá jako Apophis ze Stargate, šmarjájózef. Historický a velkolepý Poslední Císař mi sedl lépe než tenhle, podobně velkolepý, pokus o propojení dvou časových rovin, takže ode mě 70% ()

Radyo

Dle mého názoru jde o výborný film, Bertolucci opět prokázal svou kvalitu. Mile mě překvapil Keanu Reeves, sice o něm šly povídačky, že nebyl schopen se naučit pro svou roli snad ani dvě-tři věty nazpaměť, ale ve filmu to poznat není. Úžasná je výprava, navíc se film odehrává v krásném exotickém prostředí, scénář sice mohl být propracovanější, ale dávat tomuhle filmu pouhé dvě hvězdičky, jako někteří kolegové zde, to mi přijde dost málo. ()

Anthony

Vizuálně nádherné (kamera známý Vittorio Storaro), ovšem jinak strašná nuda a navíc hodně dlouhá nuda. Prolínají se zde dvě linie - v současnosti vyprávěný příběh malého Deana, který je možná novým převtělením Buddhy a pak vyprávění o životě Buddhy samotného. Toho hraje Keanu Reeves a přijde mi dost nepřesvědčivý, ostatně jako celý film. Příliš didaktické, nejlepší film o buddhismu zatím natočil Scorsese (Kundun). ()

tron

„Tvoja láska sa stala väzením.“ Ten príbeh je veľmi pekný, silný a zaujímavý. Opulentná vizuálna stránka (pri „rozprávkovom“ spomínaní) je striedaná bežnými scénami z amerického veľkomesta súčasnosti a na konci sa obe línie začnú nenápadne preplietať a vytvoria zvláštnym spôsobom atmosféricko-poetický celok za 35 miliónov. Bertolucci nikdy nebol môj extra obľúbený režisér. Vždy ma na jeho filmoch zo všetkého najviac bavilo, ako sa pokúšajú prekročiť tabu (Posledné tango v Paríži, Zvodná krása, Rojkovia). Malý Budha sa sexuálne tabu rozhodne prekročiť nepokúša. Je úplne iný, než ostatné Bertolucciho filmy a možno i práve tým si ma získal. Srdcovka to nie je, ale nebol som úplne ďaleko od toho, aby som udelil  4*. Lenže nakoniec tam boli alebo veci, ktoré mi vadili, alebo mi niečo chýbalo, alebo to bolo proste pridlhé. Alebo naopak prikrátke? Priznám sa, neviem. Určite ale oceňujem výpravu, kameru, réžiu, scenár i herecké výkony (dokonca vrátane Keanu Reevesa). S predchádzajúcim režisérovým spriazneným (fenomenálnym) Posledným cisárom ale neporovnateľné. ()

Skejpr

Je to už dávno, co jsem to viděl, ale líbilo se mi to. Především to bylo snad poprvé, co mne někdo nějakým způsobem seznámil s kouzlem budhismu... ()

Dadel

Zajímavý, ale trochu dlouhý film, který těží ze střetu tibetské a západní civilizace. Bohužel nejsem buddhista, tak asi nedovedu tento film dostatečně ocenit. Zaujme především Keanu Reeves v netypické roli. ()

Sarkastic

Jako jakási instruktáž k tomu, jak Buddha ke svému jménu přišel, by to posloužilo celkem dobře, ale jednak je to příliš zdlouhavé, druhak mi tak nějak nepřijde, že jsem cílová skupina, vždyť je to pojato tak dětsky (jeden pokus o milování se snad ani nedá označit za nevhodný). Slabší průměr, ani vychvalovaná vizuální stránka mě nějak zvlášť netrkla (ale ok, film jsem sledoval jen na dvdčku). ()

genetique

Film je krásnou expedíciou po budhistických kláštoroch, perfektnou encyklopédiou o budhistických príbehoch a živote Budhu a príjemným sprievodcom po chápaní ich sveta. Navyše má krásne farby, epickosť rozprávania je akurát na moju mieru. To je všetko. A čudujete sa, že to nestačí na vyššie hodnotenie? Nie, nestačí! Je to totiž len krásny obal bez úplne prázdneho, vykradnutého obsahu. Príbeh je vsilený, Keanu nechutný, úplný výpadok gradovania deja, či akéhokoľvek vzrušenia, či nadšenia, citu. Škoda, čakal som viac. 55%. ()

castor

Vizuálně bohaté dílo se opírá o schopnosti několika věhlastných jmen: Bernardo Bertolucci (Poslední tango v Paříži), Ryuichi Sakamoto (Poslední císař) či Vittorio Storaro (Apokalypsa), ale jako celek jde o utahanou uhlazenost.. ()

Ephemeris

Buddha hlásal úplnú deštrukciu svojho ega, totálne odstránenie svojho "ja". Proste "nežiť v živote". Takého niečoho je ale na západe len málokto schopný. Preto sa sem importuje len ten "ľahký" buddhizmus, komerčná verzia priam na úrovni motivačného blábolu "The Secret". Jeho vyznavači sú strašne kúloví, len v skutočnosti Buddhu veľmi nepochopili. A aspoň jednu vetu k filmu: dosť zdĺhavé, ale o jeho živote asi nič lepšie zatiaľ natočené nebolo. ()

Ony

Naivní je to řádně, ale kupodivu jsem se nenudila a hodnotím jako nadprůměr. Největší malér je, že se leckde doslechnete, že je Malý Buddha film o střetu kultur. Zpracování tohoto tématu je přitom nejslabším článkem snímku. Vlastně mi připadá, že se tu tenhle motiv ani neobjevuje. Alespoň já pro výlet dvou Američanů do Tibetu nepoužívám slova jako "střetnutí dvou světů". Na důvod tohoto výletu nezapomínám, jen mi v rámci celého díla nějak znicotněl. Navíc jsou to Američani na baterky. Chlápek, co přijde jednou utahaný z práce, digihra a jedna dvě pochybnosti o reinkarnaci mi k vystižení "západní" mentality nestačí. Zkrátka chci říct, že jedna strana je předem vyšachovaná a stylizovaná do role tichého pozorovatele. Nejspíš jsem tento Bertolucciho "epos" vnímala prostě jako zjednodušené (ale opravdu obstojné, ne-li opojné) obrázky harmonického života kdesi daleko. "Moderní" linie je dost banální a odfláknutá. Tu kýčovitou, pardon, vizuálně okázalou pohádku o Buddhovi bych si dala v trochu epičtější podobě klidně jako samostatný film. ()

paascha

Skvostný příběh, postavený na dvou rovinách. V jedné, historické, sledujeme cestu Buddhy od počátku až k nirváně, v té druhé, reálné, postupně dochází k opouštění materiálních hodnot a poznání, že vše je pomíjivé. Překrásný film, krásná hudba, parádní výkony, plný počet ()

Kass

Druhý výlet B.Bertolucciho na asijský kontinent tentokrát neskončil tak jednoznačným režiserovým vítězstvím jako v případě "Posledního císaře". Ikdyž, nechci tyhle dva filmy nějak blíže srovnávat, přece jenom u každého z nich jde o něco jiného. V případě Císaře šlo o střet dvou různých kultur a v druhé fázi politických idejí. "Malý Buddha" je sice také prezentován jako film o setkání dvou světů (Tibetského buddhismu a americké kultury), ale ze všeho nejvíc je spíš přednáškou o buddhismu a jeho učení. Ten, kdo chce tomuto učení naslouchat má vyhráno a bude určitě víc než spokojený. Ti ostatní se pokochají krásnou výpravou, kostýmy, a - pokud je to alespoň trošičku zajímá - dozví se, jak že to vlastně bylo s tím princem Siddharthou, který byl prohlášen za Buddhu. ()

JohnnyD

Zaujímavá budhistický agitka. Originálny je najmä príbeh o hľadaní nového dalajlámu v podobe amerického chlapca. Samotné prevedenie až také prelomové nie je. ()

HAL

Kameraman na LSD, Reeves velmi neůspěšně předstírající že je Ind mezi samými Indy, a "příběh Budhismu" jak z čítanky pro malé americké děti. Ale jinak mě to relativně bavilo. 6/10 ()