Malý Buddha

• Velká Británie Little Buddha (více)

Příběh amerického chlapce a tibetského lámy překračuje hranice času a odlišných kultur. Jesse Konrad (Alex Wiesendanger) je obyčejný americký kluk. Žije v Seattlu s otcem, inženýrem Deanem (Chris Isaak) a matkou, učitelkou Lisou (Bridget Fonda). Jednoho dne je rodina zaskočena návštěvou z dalekého Bhutánu - budhističtí kněží vyslali lámu Norbu, aby k nim do hor přivezl malého Jesse. Věří totiž, že chlapec je převtělením jednoho z jejich vážených lámů. A tak se Jesse za doprovodu otce a lámy Norbu vydává na dalekou a nevšední cestu. Lámovo vzrušující vyprávění ho přenáší do více než dva tisíce let staré minulosti, k počátkům budhismu, kdy se vznešený princ Siddhartha (Keanu Reeves) stal ztělesněním Buddhy. (HBO Europe)

Othellko

Nemohol som učiniť inak, len dať tomuto kúsku plný počet hviezdičiek. Ten kto sa zaujíma o tématiku a myšlienky budhizmu, alebo dokonca praktikuje, mal by si tento film pozrieť pretože mu veľmi veľa dá. Tento pekný príbeh je plných hlbokých myšlienok a veľkých právd. Minutáž je síce dlhá, ale dej ma ani na sekundu nenudil a vôbec mi to neprišlo ako dlhý film. Po technickej a vizuálnej stránke je toto dielo perfektne zvládnuté. To isté platí aj o hudbe ktorá nás sprevádza filmom. Keanu Reevs bol presvedčivý a svojim výkonom ma potešil. Bolo vidno, že sa so svojou rolou zžil a zrejme mu tieto myšlienky nie sú vzdialené. 100% ()

MARTIN*I

Buddhův příběh je vždy silný, nehledě na to, v jaké podobě. Zde je možné vidět režisérův pohled, který není absolutní, není nestrastný. Je zde zobrazen stálý koloběh znovuzrozování z utrpení a cesta z něho ven - jako Buddhův příběh, je zde vyzobrazena, jako něco skoro nadpřirozeného. Autor tomu pro sebe sám nevěřil, i když se zajímal a podobně jako spousta mnichů a Lámů bere probuzení, jako něco "v nedohlednu", "za sto životů" apod apod.. To, co učil Buddha, princ Šákjamuni, Siddhartha Gautama, bylo naprosto odlišné - a to, skrze vlastní zkušenost, že tohoto poznání lze dosáhnout za tohoto života. Že je zde cesta vedoucí z utrpení, z koloběhu znovuzrozování a toto poznání učil po dosažení osvícení po zbytek života, a za jeho života i po něm mnozí dosáhli stejného stavu. Přesto jsou zde cítit silné odkazy čisté dharmy, které autora ovlivnily. Příběh samotný je barevný, ukázka nezištného zájmu, života Lámů, proměna běžně smýšlejících rodičů. Pro všechny s upřímným zájmem - 3 klenoty, 4 vznešené pravdy 8midílna stezka. S upřímným srdcem přeji všem zajímat se o Buddhovo nauku (velký rozdíl oproti Buddhismu). S láskou a úctou ke všem cítícím bytostem ♥ ()

Vercinix

Původně jsem chtěl rozšířit komentář ve chvíli, když jsem viděl nesestříhanou verzi a neměnit hodnocení, ale z nějakého důvodu jsem tento fil ještě nehodnotil a tudíž nepsal komentář a tak...A tak musím s politováním konstatovat, že film, který drželo nad hladinou mírného nadprůměru jen sporadické proložení pasážemi z Buddhova života hranými Keanu Reevesem (kvůli čemuž se také na to také všichzni dívají) byl v nesestříhané verzi doplněn velkým kopcem nudy, nic neříkajíc, prázdných a někdy snad až proti duchu buddhismu vyznívajících scén. Kýčovitý konec marně toužící po vybuzeníé dojmu jakési "síly" doprovázený patetickou ulkanou písní (která se nehodila minimálně do kontextu filmu) byl mo žel nedovolí dát o hvězdičku navíc. Předtím jsem se té modré tady na csfd podivoval, ale po shédnutí nesestříhané verze s ní nemůžu než souhlasit. ()

hazaba

Na první pohled člověka zarazí ten kontrast mezi "modrým" (asi měl být šedý) Západem a "červeným" (barevným) Východem, lépe řečeno buddhismem. Střídání současného a minulého příběhu se nevtíravě prolíná a minimálně jeden nenásilnou formou seznamuje s jedním z nejrozšířenějších náboženství na světě. Dětští představitelé jsou přirození, u dospělých, hlavně "zápaďáků", to trochu skřípe. Film je možná zbytečně příliš dlouhý, ale hlavně mě štvala hudba - opravdu to není můj šálek čaje :-) Celkový dojem - film není špatný, ale asi se v paměti dlouho neudrží. ()

curunir

,,ČO JE TO MEDITOVAŤ?" ,,TO ZNAMENÁ MLČAŤ, UVOĽNIŤ SA OD VŠETKÉHO, ČO JE OKOLO TEBA A MAŤ DUŠU SLOBODNÚ AKO VTÁK. POTOM MÔŽE ČLOVEK VIDIEŤ SVOJE MYŠLIENKY AKOBY TO BOLI LETIACE OBLAKY." __ ,,Malého Budhu" vysielaného u nás niekoľko krát STV, zväčša okolo Vianoc v čase milénia, som si pozrel až ako spomienku na zosnulého Bernarda Bertolucciho. Rozporuplné reakcie a výčitky smerujú na povrchnosť a komerčný ráz filmu odzrkadľujúci sa v strete západnej a východnej kultúry, s čím nesúhlasím, pretože budhizmus tu slúži skôr ako kulisa veľkého rozprávania pôsobiaca na diváka viditeľnou skúsenosťou schopného režiséra, uhrančivým vizuálnym štýlom, kamerovými filtrami a nemenej dôležitou fascinujúcou hudobnou zložkou Rjúičiho Sakamota, pre mňa ešte pôsobivejšou než v oscarovom ,,Poslednom cisárovi." Dokonca aj s výkonom Keanu Reevesa som bol spokojný, pretože ozaj neviem, ako inak zahrať Budhu na pomerne oklieštenom priestore. Azda by posledná štvrťhodinka mohla byť podaná vo svižnejšej skratke, ale záverečná scéna s lámovým popolom bola pôsobivým ukončením filmu, predsa len s mierne nedotiahnutým filozofickým posolstvom. (3339. hodnotenie, 98. komentár k filmu) ()

• Natáčanie prebiehalo v Bhutáne, Nepále a USA. (Othellko)
  • Kvôli scéne v lese, kde je Siddartha vychudnutý z nedostatku jedla, držal Keanu Reeves nárazovú diétu. Diéta pozostávala len z pomarančov a vody. (Othellko)