Operace "Mladší bratr"

Operácia "Mladší brat"

Operation Kid Brother

Thriller / Akční

Itálie, 1967, 104 min

Kto to chcel? Boli to diváci? Nenažratí producenti? Bavil som sa, svojim spôsobom. Pretože je to bondovka, ktorá prišla v dobe, keď žáner plakal pre takéto snímky. Je badateľné, že sa tu investovali nemalé prachy, ale celkový dojem kazí už len to, že sa to snaží mnohými styčnými bodmi poukázať na paródiu na bondovky. A vôbec to nebolo treba.(19.10.2019)

Shlédnul jsem to v poklidu v noci v televizi a je to taková dobrá uspávačka na dlouhý večer. Conneryho bratr Neil tady spíš připomíná inspektora Clouseaua, než drsného agenta 007. Perfektně odezírá ze rtů, hypnotizuje, ale akční hrdina to není. Adolfo Celi v roli drsňáka mi udělal radost, stejně tak hudba Morriconeho. Film má tu správnou atmosféru 70 let. Třeba hned na začátku to auto řízené na dálku, není to paráda ?(24.6.2011)

• woody

Hrozivě nudná a především zoufale nevtipná rádoby satira na Bondovky aneb jeden z nejpřesvědčivějších důkazů, že na Bondománii se v 60-tých letech popásal každý béčkovější producent... V hlavní roli mladší bratr Seana Neil, jenž opravdu příliš hereckého talentu do vínku nedostal a většina filmu strávíme záběry na jeho hypnotizující oči... Ve vedlejších rolích slečna Moneypenny Lois Maxwell a M Bernard Lee ve svých typických rolích sexy sekretářky a senilního šéfa. Jako padouch Adolfo Celi - záporák Emilio Largo z Thunderboltu... Doporučuji jen nejzavilejším fandům 007 jakožto zajímavou kuriozitu, podobně jako Casino Royale ze stejného roku...(7.11.2008)

Spaghetti bondovka? Ano, to by mohl být ten správný žánr. Ovšem o parodii se nejedná. Spíše o vaření čaje z párkrát vylouhovaného sáčku. Je to poměrně bizarní, ale nemůžu říct, že nudná podívaná (jiná nebondovka Nikdy neříkej nikdy je rozhodně nudnější), v níž se - za zvuku Morriconeho a Nicolaiova dokonalého vykrádání Johna Barryho - téměř neustále něco děje. Příběh? Naivní slátanina těch nejzákladnějších bondovských klišé, která byla už v době vzniku značně otřepaná, zaplněná kvanty krásných žen a v hlavní roli s Neilem Connerym, jehož postava se jmenuje dr. Neil Connery a nosí bradku jako Vlasta Burian ve Třech vejcích do skla. S blížícím se závěrem se OK Connery stává podivnějším a podivnějším (třeba zamaskování ukradeného náklaďáku za jakýsi pojízdný kočičí šantán je snad nepoužitý nápad ze stejně starého Casina Royale), každou chvíli někdo přijde s narážkou na Conneryho bratra či s replikou typu "Přečetl jste příliš mnoho Flemingových románů" a závěru s bitvou lukostřelců a harpunářů schází už jen aby hrdinovi, jenž padouchy střídavě tluče, střílí i hypnotizuje, přispěchal jeho slavný bratr na pomoc. Kdyby k tomu došlo, dal bych snad o hvězdičku víc.(2.8.2015)

Bondy mám rád a to jak Fleminogovy knihy, tak klasickou frančízu. Podle mne tohle není parodie, ale taková hra na motivy, jistě, opakuje, (vykrádá?) spoustu nápadů, ale právě tím, že se nesnaží být nějak originální, jako spousta jiných odvarů bondovek šedesátých let, tak má podle mne jistý půvab. Takové setkání s dávným kolegou, na kterého jste pozapomněli, ale máte hodně společného - třeba když jste krátce dělali ve stejné firmě, takže známé tváře tady hrají samy sebe, padouchové jsou padouchovatí, dívky krásné, i vtipy na Conneryho a to že Neil C je Neil C není pro mne trapné, ale je to hra na známé hrací desce, s podobnými figurkami a kartami, trochu jiná, ale ne moc. Ale je pravda, že jsem bondofil a jiný si to užít nemusí. .(20.11.2017)