Epizody(12)

Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Recenze uživatele Topco k tomuto seriálu (10)

Slovania (2020)

Dobojované. Slovania skončili. Putovali dlho a ešte dlhšie stagnovali a stáli na mieste. Pokojne z toho mohla byť 6-dielna mini-séria s nahusteným dejom. Slovania si jednoznačne zaslúžili lepší scenár. Herecky by to lepšie u nás asi nevedelo byť a a tie dialógy (po formálnej i obsahovej stránke) – to je proste niečo, na čom musí značná časť slovenskej audiovizuálnej tvorby popracovať. Posledné diely nevytrhli Slovanov z celkovej biedy, ale aspoň sa bolo na čo pozerať a dostali sme nečakane akčnú záverečnú bitku ponorenú do hmly. Popri scenári tiež možno nebola šťastná voľba pracovať s až štyrmi režisérsko-kameramanskými dvojičkami. Záverom, naplnilo proroctvo jednej z kľúčových postáv: Avari už odtiahli do psej matere. Recenzia celého seriálu upravit ()

Muž bez mena (2021) (E01)

Dej je rozvláčny a bez atmosféry. Hudba sa občas rušivo bije so zvukovou stopou a chýba výraznejší motív. Herci sú nevýrazní a fádni, s výnimkou evidentného hlavného hrdinu v podaní Maštalíra. Slovania zatiaľ nepôsobia, že by mali drahú výpravu. Príbeh striedavo skáče medzi dvoma lokáciami. Nemôžem si pomôcť, ale mám pocit, akoby sa väčšina deja odohrávala niekde na samote u lesa. Súhrn prvých dojmov: čakal som horšie, beztak som dostal málo. Mám pocit, že sa za tú necelú hodinu toho stalo primálo. Keby to aspoň malo atmosféru (strachu, tajomna, doby). Práca Martina Žiarana (môj obľúbený Čistič) je tak jediná vec, ktorá u mňa z otváracej epizódy zarezonovala. ()

Postrižiny (2021) (E02)

Ak som úvodnej epizóde vyčítal málo deja, slabú atmosféru a rušivú zvukovo-hudobnú stopu, druhá časť všetky tieto nedostatky hneď v úvode útokom eliminuje. Dialógy síce stále režú uši, ale herecky je to lepšie: Maštalír upevnil moc, Loj sa prebudil, Cinkota potvrdzuje, že je dobre obsadený a nastúpil nebožtík Andy Hryc. Akurát ženské postavy sú zatiaľ stále pomerne nevýrazné či navzájom zameniteľné.Kamera je čím ďalej, tým lepšia. Nápadito sníma cez postavy či predmety, strieda podhľady s nadhľadmi a tento raz príde na rad aj subjektívna perspektíva. Často povie o danom momente viac ako prípadné slovo, čo je výborné. Po nemastnom-neslanom štarte sa nám to rozbehlo až nečakane dobre a kde-tu na nás vykukne aj záblesk toľko skloňovaného predobrazu v podobe Hry o tróny či Zaklínača. Rozhodne stojí za to zostať naladený aj budúcu stredu. PS: Zdalo sa mi to, alebo som naozaj v niektorých postavách videl Gandalfa (Sokol) či starého Lukea Skywalkera (starešina)? :) ()

Obeta (2021) (E03)

Ani tretí diel sa nevyhol trápnym dialógom a scénam: niektoré vyznievajú smiešne (slovné laškovanie dvoch dievčin s junákom, rozhovor o cudzincovom novom mene), iné na základe doteraz videného pôsobia repetitívne (Radúzova fyzická demonštrácia sily, cudzincove väznenie). Na frak znova dostáva hutnosť deja. Dôjde síce k viacerým menším zvratom, ale všetko sa to odohrá skratkovito, viac-menej skrz dialóg a bez potrebného emočného dopadu. Po úvode sa opäť dostavil pocit, že sa tu toho stalo veľmi málo a tento raz to nezachránila ani povestná dobrá kamera (navyše, negatívne cítiť zmenu na režisérskom a kameramanskom poste, kde Bebjaka/Žiarana vystriedali mladé pušky Blaško/Adam). Iskra nádeje po príjemnej dvojke je fuč... ()

Nemá (2021) (E05)

"Zakvitne prvá snežienka a Avari odtiahnu do psej matere!“ ()

Kupec (2021) (E07)

Znova raz ide o epizódu, v ktorej sa väčšina vecí odkomunikuje v uši režúcich dialógoch. A príležitostná bojová akcia (celkovo, v doterajšom seriáli skôr výnimočná) pôsobí ako päsť na oko: umelo, akoby protagonisti len nacvičovali choreografiu. ()

Morena (2021) (E08)

Po tretí raz som mal nádejný pocit (vykresanie povestnej iskierky nádeje) a čo je o to viac potešujúce: re-la-tív-na spokojnosť prvýkrát prichádza v prípade tandemu Blaško – Adam. S odstupom času, jedna z najlepších častí, atmosferická a poetická. ()

Slnovrat (2021) (E09)

Slovanom treba uznať, že sa zlepšujú. A to už druhú časť po sebe. Kamera, hudba, réžia – veľmi dobre. Nahustený dej – lepšie. Herci – neutrál. Scenár a dialógy – zlé. Mne z toho začína vychádzať príjemný, miestami (aj nechcene) zábavný lepší priemer. Nutne však žiaľ dodať: na naše pomery. ()

Spasiteľ (2021) (E10)

Slovania od svojho začiatku kvalitatívne kolíšu na hrane neznesiteľného podpriemeru a znesiteľného (lepšieho) priemeru s občasnou iskierkou nádeje. Po predošlých dvoch častiach, ktoré naozaj predstavovali zlepšenie, sa seriál opäť ponoril do mútnych vôd šedého (pod)priemeru. ()

Samo (2021) (E12)

Záverečná epizóda už našťastie nepripúšťala priestor na dejovú vatu. Nutne sa diali veci a prirodzene sa uzatvárali hlavné aj vedľajšie linky. A často na štýl deus ex machina. Svoju rolu (celkom zábavne) zohral opäť Andy Hryc, ktorý mal s blížiacim sa koncom čoraz väčší priestor. Dočkali sme aj twistu a určite sa ani nenaplnili všetky predikcie divákov (spomeňme očakávaný súboj jeden na jedného u Maštalíra a Loja), čo je pre zmenu pochvalná zmienka. V samotnom závere sa však o slovo opäť hlásia klišé frázy a šťastlivé ukončenia...Technická stránka bola znova obstojná. Väčšina minutáže bola ponorená do hustej hmly, scéne dominovali tmavé tóny a ponurá atmosféra. Samostatnú pochvalu si zaslúži – na pomery Slovanov – nečakane akčná záverečná bitka. Meče sa tasili, šípy lietali a desiatky bojovníkov boli v sebe. Už žiadne cvičné choreografie pri ohníku. ()