Epizody(12)

Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Recenze uživatele David.Darco k tomuto seriálu (9)

Muž bez mena (2021) (E01)

Predovšetkým by som rád povedal, že hodnotím hlavne z pohľadu milovníka filmov i seriálov, uvedomujúc si potrebu a hodnotu každého dôkladne spracovaného audiovizuálneho diela (a že ich na Slovensku v tej kope hnoja nie je veľa) v krajine, kde kinematografia ešte pred pár rokmi kráčala s vyplazeným jazykom a suchou hubou. Slovanov by zrejme veľmi rýchlo zmietli zo stola Vikingovia aj GoT, čo však nie je vôbec chybou samotných tvorcov, ale obmedzeného rozpočtu a ako sa nad tým tak zamýšľam, tak asi aj počtu kvalitných (neznámych) hercov v tejto malej krajine. Netvrdím že nie sú. Ale vzhľadom na malý trh sa často krát nemajú kde rozvíjať a končia v podobných sračkách ako rodinné prípady, alebo v lepšom prípade zabudnutí v nejakom malom okresnom ochotníckom divadle. Výsledkom potom je, že akosi nemôžem uveriť Maštalírovi ktorého som videl už v toľkých rolách... alebo Cinkotovi, ktorého hlas už sa mi taktiež spája s všeličím. A potom tu máme vizuálnu stránku, ktorá je v istých momentoch minimálne veľmi obstojná (jeleň) a inokedy bohužiaľ dopláca na nedostatočný rozpočet (vyvolávanie duchov, ktoré bolo trochu úsmevné a nie príliš podarená záverečná poprava). Napriek tomu ide v kontexte našej kinematografie o veľmi slušnú filmárčinu. Príbeh má spád. Prekvapí minimálne jednou kontroverznou postavou, u ktorej by ste to asi nečakali. Má veľmi podarenú atmosféru podporenú vydarenou hudobnou zložkou a v neposlednom rade, čo si budeme hovoriť. Slovanské zvyky, tradície, mytológia a história je v dobe úspešného GoT, Vikingov či Zaklínača (ktoré sú jasnými predobrazmi seriálu, čo vôbec nie je špatné) nie len veľmi vďačný, ale aj sľubný materiál. Je zaujímavé, že to nikoho nenapadlo skôr. Nech to skončí akokoľvek, zaujímalo by ma ako by vyzeral s podporou financií Netflixu, alebo HBO. Som zvedavý na pokračovanie, určite si ho nenechám ujsť. ()

Postrižiny (2021) (E02)

Je to nádherne natočené. Architekta interiérov by som najradšej vybozkával a rovnako tak by som vyobíjmal toho, kto vyberal lokácie. Má to svoje tajomno, mystiku, naozaj sympatické postavy a ich pravý opak. Toto všetko funguje až nad mieru dobre. Ale... Je tu predsa len ale. Zádrheľ je najmä v scenári. Čas od času žiaľ nemyslí na dobu, v ktorej sa odohráva. Hlasy hercov aj dabingových hercov sú až príliš čisté a dokonalé. Chcelo by to nádych archaizmu. A v neposlednom rade ma mrzí, že to po vzore Vikingov nie je krviľačnejšie, odvážnejšie. I napriek tomu je to ale nadštandard ktorý ma zaujíma. Teším sa na ďalšiu epizódu. ()

Obeta (2021) (E03)

Tak prvá epizóda v réžii Michala Blaška. Jeho Atlantída sa mi neskutočne páčila a bol som zvedavý, ako si poradí tu. Seriál si však so sebou aj ďalej nesie tak trochu chromý scenár s čudnou voľbou výrazov (hajde??) Bohužiaľ to bude zrejme niečo, čoho sa už do konca série nezbavíme. Škoda. Naďalej sa dej hýbe veľmi pomaly a v ani jednej z osád sme sa teda moc neposunuli. Toto však nepokladám za handycap. Ja mám pomalé tempo, pokiaľ dáva zmysel a nenudí celkom rád. Skôr ma mrzí že krvavé scény vyzerajú akosi nepresvedčivo. Aj naďalej naopak tešia kostýmy a scénografia (najmä interiérov). Tak akosi sa budem potácať so seriálom ďalej. Stále má totiž tajomstvo a pár krásnych, sympatických či zaujímavých postáv a to tiež nie je málo. Budem dúfať že naratív do budúcna dobehne technickú stránku a bude tak možné seriálu odpustiť aj slabší scenár. ()

Poklad (2021) (E04)

Štvrtá epizóda je opäť v režijnom podaní Michala Blaška. Musím teda povedať, že zameranie sa na dianie výhradne v jednom hradisku (v tom omnoho zaujímavejšom) bola dobrá voľba. Akosi ma Maštalírová linka vôbec nebaví. Takmer nič sa v nej za 4 epizódy neudialo a začína sa to akosi cykliť. Kazdopadne. Epizóda by sa dala rozdeliť na dve časti. Prvá ukecaná časť s už tradične plechovým scenárom a replikami za hrivnu. (Nie si Slovan, nechodíš ako Slovan, nemyslíš ako Slovan) Prečo teda nesledujeme aj dej niekde inde ako u Slovanov? Alebo prečo sa nedozvieme aspoň skrz tie rozsiahle dialógy o ničom aspoň niečo o Avaroch? Nie som zrovna expert na vtedajšiu dobu a teda by som uvítal presnejšie geopolitické zasadenie (samozrejme vzhľadom na dobu). No a potom je tu druhá polovica s časovým skokom. Tá je o poznanie lepšia, tichšia a atmosférickejšia. Tvorcovia nám ukážu konečne viac tradícií pokope prostredníctvom svadby, ktorá sa môže zatiaľ pýšiť titulom jednoznačne najlepšej scény seriálu. Nádherne v nej funguje kúzlo ticha, majsterštyku herectva a režijného vedenia herca, ale i diváka. Jednu veľmi peknú ľudovú pieseň s významom vzhľadom k postave Drahy a ďalšie pekné zábery na jeleňa. Celkovo sa v druhej polovici epizódy posunieme v deji viac ako za predchádzajúce 2 časti dohromady. A že to už bol aj vítaný prvok. Keby sa celá epizóda niesla v duchu jej druhej polovice, bez váhania by som aj napriek už povestne zlým dialógom naparil 4*. Tak snáď nabudúce. ()

Nemá (2021) (E05)

Piatu epizódu si do rúk zobral ďalší, tentokrát predpokladám Ukrajinský režisér. Tak isto sa po vzore predchádzajúcich epizód zmenil aj kameraman a výsledkom je epizóda so zrejme najnižšou expozíciou. Tak trochu som žmúril očami po celú epizódu. Inak je to klasicky nevydarený scenár (opäť polovačka...,nevydarená potýčka Lojovej postavy a nasledujúca lekcia boja) Takže sme už klasicky vzdialený Slovanom aj akejkoľvek ich kultúre. Mám pocit že táto epizóda bola v tomto smere zatiaľ najpovrchnejšia. Zachraňuje to konečne sa posúvajúci dej vo Furnau, ktorému je aj venovaný názov epizódy. Zachraňuje to Cinkotova postava, ktorá je zatiaľ jednoznačne najpresvedčivejšia a zanecháva v divákovi najsilnejšie emócie. Inak nám epizóda ukázala, ako zúfalo seriálu chýbali dlho spomínaný Avari, aj keď úprimne, táto linka mohla byť aj nápaditejšia, ale budiž. Čím ďalej tým viac mám pocit, že Slovania sa zaseknú niekde na úrovni guilty pleasure, nakoľko ma rozuzlenie pomerne zaujíma, ale až príliš často sa chytám za hlavu. Guilty pleasure, ktoré zrejme rýchlo vyšumí z hlavy. Uvidíme nabudúce. Tentokrát prilepším za síce klišé, ale inak funkčný a dobre vyzerajúci záver. ()

Zradca (2021) (E06)

Kde sú prosím tie fantasy prvky, na ktoré nás toľko tvorcovia lákali? Kde sú? A za ten scenár by som vážne trestal! To vážne nikomu zo štábu neprišlo debilné že Maštalír hľadá peknú babu? Nedúfal som v zlepšenie, ale tých hrotov je naozaj stále viac a viac. Čo je veľa, to je veľa) ()

Kupec (2021) (E07)

Keby Slnko v sieti odovzdávalo cenu za najhorší scenár a dramaturgiu, Slovania by boli jednoznačným favoritom stávkových kancelárií. AKO? Pýtam sa, AKO? Môže odísť postava na výpravu, ktorá má trvať nejakú dlhšiu dobu, na výprave sa zrazu vynorí z kríkov, pobije veľmi nepresvedčivým, lacným a mizerným spôsobom bandu komparzistov, zistí o sebe dve veci,. vráti sa v polovici epizódy a správa sa a koná úplne mimo svojho charakteru. AKO? Prosím už nikdy nič nepíšte. NIKDY! Lebo toto je číra katastrofa. Z biedy to vytiahol len klasický cliffhanger na záver. Inak je zaujímavým postavám venované málo času. Linke vo Furnau nepomohlo ani Radúzovo besnenie, ktoré malo teda násobne väčší potenciál. Sme v polovici série a nevieme takmer nič o ničom. Bohužiaľ Slovania upadajú stále do väčšej biedy a cesta do aspoň uspokojivých vôd mizne čoraz viac v nenávratne. ()

Morena (2021) (E08)

Tak sme sa dočkali dlho očakávanej fantasy vložky. Bohužiaľ, tak ako všetko, aj táto fungovala tak na polovicu. Vizuál skvelý, atmosféra sľubná, ale hovorené slovo to celé ničí. Klasika... Čo si budeme. Maštalírova linka je stále zaseknutá v čase a aj naďalej zostáva nezaujímavov, no a napokon je tu Lojova postava, ktorá sa dostala doo čosi realistickejšie spracovanej bitky, ako naposledy. Od minulej epizódy zlepšenie, na štyri to ale stále ani z ďaleka nesiaha. ()

Slnovrat (2021) (E09)

Nie som si istý, či má ešte zmysel komentovať scenáristov a ich prácu. Tak teda inak. Po dlhej dobe opäť režíruje Bebjak, čo je ihneď vidno. Slnovrat vyzerá úžasne, ako z Boschovho obrazu. Skrátka odvážna vizuálna paráda. Možno mám zlú pamäť, ale nič podobné som vo Vikingoch ani GoT, ktoré sú jasným predobrazom Slovanov nevidel. Keby neprišli scenáristi so zle načasovaným, chabým zvratom... Keby Lojovo herecké umenie nekazilo hovorené slovo.... Keby bolo keby... ()