Epizody(12)

Príbeh, zasadený do siedmeho storočia, sleduje osudy obyvateľov Karpatskej kotliny v čase pred spojením slovanských kmeňov. Susediace hradiská Veľký stôl a Furnau, v ktorých sa paralelne odohráva dej, sa navzájom potrebujú obchodne, ale mocenské záujmy a tlak príchodu plieniacich Avarov ich počas príbehu postavia do konfliktu... Hlavná ženská hrdinka, dospievajúce dievča Draha (Polina Nosykhina) sa od svojich rovesníčok líši uvedomelosťou a cieľavedomosťou. Pri hľadaní seba samej ju sprevádza záhadný cudzinec, ktorého zachránila a dala mu meno Vlad (Juraj Loj). Ten sa pomaly začleňuje do spoločnosti hradiska Veľký stôl. Aj keď ho zo začiatku obyvatelia hradiska neznášali, vďaka svojmu hrdinstvu hlavne v prípade bojov s kočovnými kmeňmi Avarov, si na neho začínajú zvykať. Súčasne s príbehom Vlada a Drahy môžeme sledovať aj príbeh Radúza (Tomáš Maštalír). Syn starešinu hradiska Furnau je hrdý a dobre vycvičený bojovník. Nadovšetko miluje svoju krehkú manželku Ladu (Jana Kvantíková). Obaja už dlho túžia po deťoch, no nedarí sa im. Radúz vyhľadá pomoc žreca hradiska Furnau Sokola (Oleg Mosyichuk), ten mu však nevie sľúbiť potomka. Radúz sa tak obráti na  žreca hradiska Veľký stôl Čarada (Dušan Cinkota), ktorý využije šancu a rozohrá nebezpečnú hru... (TV JOJ)

Recenze uživatele corona k tomuto seriálu (12)

Slovania (2020)

Najmenším problémom seriálu bola jeho historická nepresnosť, Kašlať na to, je to s prvkami fantasy. Najhoršie je však to, že  seriál nefungoval dobre ako celok. Nič nebolo urobené poradne, nelogický dej, scenáristické prešľapy, amaterizmus sršal v podstate zo všetkého a vyjadrenie "na slovenské pomery dobré"  je absolútne neopodstatnené, Kedysi sme na Slovensku točili úžasné historické seriály, takže Slovania sú aj na naše reálie podpriemer.  Čo sa týka hereckých výkonov, tak  nikto neoslnil,  ani nebolo čo hrať. Ukrajinské dievčatenko je určite peknučké ale buď by sa mala venovať modelingu alebo urýchlene odísť na hereckú školu,  Na začiatku našpúlila a zovrela pery a toho sa držala po celý čas, no to nestačí, Svoj herecký štandart odohral Andy, na ňom bolo vidieť, že má poctivú, starú hereckú školu. Najsympatickejšími postavami boli určite ušatá Avarka a zubatý, na konci sa vzchopil aj Belo. K ostatnému slovenskému hereckému ansámblu sa vyjadrím len malou pripomienkou, keď sa hrajú vypätejšie situácie, tak neradno neartikulovane vrieskať, dá sa to určite zahrať aj inak ale na to majú režiséra. ()

Muž bez mena (2021) (E01)

Že sa bude jednať k pruser ranostredovekých rozmerov napovie už gýčovo letiaci orol v úvode a zvučka, ktorá zaspala v 90. rokov. Uvidíme ako ďalej, zatiaľ sa z toho rysujú fejkový Vikngovia, či Nový život v lese. O histórii sa tu hovoriť nedá, stačí sa pozrieť na hradiská v lese, tie by dobyli aj avarský mladší žiaci. Zatiaľ sa z toho rysuje dobrá komédia, uvidíme ako ďalej. Pikoslava Cinkotu s kremnickým duktátikom či čelovkou nemohli myslieť vážne. Ako historický seriál nula bodov, ako fantasy bieda. ()

Postrižiny (2021) (E02)

Krásna Ukrajinka, ktorá mala byť podľa niektorých svetlým bodom seriálu, nemastná - neslaná, hrať nevie. Zdarne jej sekunduje mladý ukrajinský tenista, ktorý chce byť mužom. Kvalitu scenára krásne prezentuje dialóg: "Prečo mi pomáhaš?", "Pomáham tým, ktorí potrebujú pomôcť.", "Tak mi pomôž." Maštalír nech hrá akúkoľvek postavu, vždy je to na jedno kopyto. Sama som zvedavá, čo sa nakoniec vykľuje z templárov z vínnej pivnice. Komédia pokračuje, teším sa, čo bude ďalej. ()

Obeta (2021) (E03)

Scenáristické inferno pokračuje, v seriáli sa prakticky nedeje nič. Krásna Ukrajinka je protivnejšia ešte viac. Kto toto nazval slovenské GoT nevidel buď jedno alebo druhé. Dúfam, že tvorcovia majú zvyšky zdravého rozumu a z neznámeho/Vlada sa nevykľuje kupec Samo. ()

Poklad (2021) (E04) odpad!

Tak sme sa dočkali svadby, aj odčepčenie bolo, dokonca si niekto spomenul na stredovekú (nie slovanskú) zvyklosť ukázať po svadobnej noci plachtu ako dôkaz, že manželstvo bolo konzumované. Na konci obradu chýbalo už len aby Darina Laščiaková zaspievala Zbohom ostávajte. Ako komédia super, doma sa vždy pobavíme, takže účel to asi plní. ()

Nemá (2021) (E05)

Scenárista je veľký beťár, istú chvíľu som si myslela, že sme sa časovou slučkou dostali do 16. storočia, kde sme sa ocitli na hranici Fiľakovského sandžaku alebo Budínskeho pašaliku,Došlo aj na prvú akčnú scénu, trvala asi 2 minúty a moja predikcia, kto je Vlad sa žiaľ začína napĺňať. Maštalír sa chystá usporiadať Hunger games na vlastnú ženu. Epizódu ale v podstate aj seriál zhodnotila Draha, keď povedala: " do psej matere" (ak by mal niekto postprodukcii rozum, tak tú vetu predabujú alebo vystrihnú, po to čo zľudovela v inom význame). ()

Zradca (2021) (E06)

Čo sa týka súčasného jazyka a slangu, zostáva tento diel neprekonaný. Vo filme sa objavil aj jeden zásadný fantasy prvok a to keď Belo ulovil bažanta, ten sa totiž v Karpatskej kotline pôvodne nevyskytoval, teda bol u nás vysadený v neskoršom období. Radúz musí mať o obyvateľoch Veľkého stola vysokú mienku, keď hľadal "peknú babu s mandľovými očami", musel predpokladať, že sú dostatočne scestovaný aby poznali mandľu. Čakám, kedy si navaria hrniec dobrých bryndzových halušiek. Desana zažila skutočný ale úplne zbytočný wellness, vlasy mala ako predtým a Cinkotu sa nezbavila. V seriáli sa konečne začalo niečo diať, len neviem či ten smer, ktorým sa to uberá, je ten správny. ()

Kupec (2021) (E07)

Moja predtucha sa žiaľ naplnila, vzápätí treba dodať, že Samo z Fredegarovej kroniky nie je Samo z Frankie (Frankia, to fakt niekto vymyslel takúto hlúposť). Reálna historická postava a ešte v takomto prevedení prinesie na hlavu tvorcov ešte viac hejtu, ako si užili doteraz. Seriál je konečne genderovo vyvážený v podobe avarskej lesbickej Xeny. Dúfam, že sa ešte objaví, veľká škoda nevyužiť jej potenciál. Akčné scény na smiech, Samo ledva vyšiel z lesa a Avari už ležali na zemi. Ako chcú z týchto dvoch hradísk a z tých postáv, ktoré sa doteraz objavili urobiť stredisko hnutia odporu voči Avarom netuším ale fuška to bude riadna. Čo sa týka remesiel, tak okrem kováča som tam iného remeselníka nevidela, čo mi nevychádza, vzhľadom k množstvu fešných briadok, holých hláv či iných výkosov. Na každom hradisku musel mať otvorenú dielňu minimálne jeden barber. ktorý určite požíval veľkú úctu. ()

Morena (2021) (E08)

Hneď v úvode je nám predstavená mladá moderná rodina, mama Lucka, ocko Samko a synátor Mathiasko (kto vymýšľal tie menám musel mať veľký zmysel pre humor), ktorý sa balia na výlet do Karpatskej kotliny. Ocko Samko chcel počas výletu dohodnúť kontrakt o dovoze zeleniny z Belgicka do Avarského kaganátu. Výlet ani kontrakt nedopadol vôbec dobre, čo bolo divákovi jasné od prvého dielu. Nie je mi celkom jasné, čo sledovali scenáristi vložením Moreny do príbehu. Na konci asi môžeme čakať, že Perún ustanoví Samka za kráľa? Zbytočná linka a v podstate zbytočný celý diel. Nie sú mi ani celkom jasné Drahyne zázračné schopnosti, do budúcnosti vôbec nevidí, rozumie bylinkám ale na tom nie je nič neobvyklé, jej najsilnejšia zbraň je za každých okolností permanentne rovnaký výraz tváre. Uvidíme ako ďalej, v závere očakávam jej súboj s Cinkotom v štýle súboja Galadriel so Sauronom. ()

Slnovrat (2021) (E09)

V tomto dieli sa v plnom rozsahu prejavila scenáristická nemohúcnosť a zlyhanie skriptu na plnej čiare. Už sa mi nechce ani nič iné napísať, asi najhorší diel. Hľadať umenie v Slovanoch je ako hľadať zdravý rozum v parlamente. ()

Spasiteľ (2021) (E10)

Kto naivne čakal na poriadnu režbu medzi Slovanmi a Avarmi, zostal sklamaný. Dúfam, že v poslednom dieli vyskočí Samo na brata (alebo švagra) jeleňa, prednesie "not today" a potiahne na najbližší hrink ako Johanka z Arku na Orleans. Zo Sokola sa stal Gandalf, z Čarada Saruman, verím, že v poslednom dieli to dá Draha na Wandu Maximoff a pohádže na Avarov fialové blesky. Do panteónu nezabudnuteľných Radúzových hlášok pribudla ďalšia skvostná: "Štím", čo na tom, že pri tej činnosti aj zapichol svoju novú milenku. Čakala som, že Vlastička sa tam ešte aspoň jeden diel ohreje, asi nebola dosť pekná baba s dosť mandľovými očami (dúfala som, že z nej bude Attilova Ildikó). Dokonca tam niekto vytvoril aj gagotavú proto-avarčinu, čo muselo súdnemu divákovi spôsobiť záchvat smiechu. Tvorcovia sa stále snažia presviedčať, že sa jedná o slovenské GoT, prečo potom "ožiarený" Bohdan vyzeral ako by vyskočil zo slovenskej TV rozprávky zo 70. rokov? Vraj má seriál brutálny rozpočet a na aspoň obstojné triky nezostalo? Tvorcovia sa chvália nedotknutou ukrajinskou prírodou, pritom dej sa odohráva v opustenom lome, v obhospodarovanom lese a na traktorom kosených lúkach, to sa dá pochopiť (len keby sa tým nechvastali, nie je čím) ale tie všadeprítomné koľaje od áut si mohli ustrážiť. ()

Bitka (2021) (E11)

V úvode sa rozhodne Bohdan pre geniálny taktický ťah, presídli Veľký stôl o 500 metrov ďalej do lesa, kde majú byť  obyvatelia Stola "akože" chránený. Na to naozaj musel prísť len nejaký veľký vojenský taktik a byť akýmkoľvek dôstojníkom, tak už mám telku rozbitú. Predtým Bohdan so Samom hodia fejkovú kópiu reči medzi medzi Theodenom a Aragornom, pred odchodom do Helms Deep. Tá ich reč samozrejme nemá hĺbku ani silu originálu a je tam pekne vidieť ako sa to má robiť a ako nie.  Ako som predpovedala na svoje si príde aj Draha a predsa pomáva rúčkami, Bitka Avarov s kindertímom zo Stola na smiech a Radúz prestal definitívne artikulovať ()