Hoop Dreams

Dokumentární / Sportovní

USA, 1994, 170 min

Steve James

• Houdini

NFR 2005, Oscar 1 nominace: Střih(8.4.2004)

Rozpočet $700,000Tržby USA $7,830,611Tržby Celosvetovo $11,830,611(13.7.2009)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

• kaylin

Nemůžu si pomoct, ale tenhle snímek mi absolutně nic neřekl. Basketbal jako takový mám rád, ale sledovat tyhle dva kluky, jak se snaží dostat do NBA, mě prostě nebavilo. Má to svoje zvraty, má to zajímavá místa, ale proč se dívat na něco, co vás nebaví, tři hodiny? To je prostě moc. A ani dokumentárně mě to neohromilo.(8.3.2016)

Hoop Dreams je dnes, více než 20 let od premiéry, považován za dokumentární klasiku, objevuje se opravdu často na nejrůznějších žebříčcích nejlepších dokumentů všech dob a přesto mi dlouho unikal. Buďme sami sobě upřímní, tříhodinová meta k jeho zdolání je vskutku zastrašující. Ale rozhodně se vyplatí přikovat se k obrazovce a sledovat OPRAVDOVÉ postavy a jejich putování za slávou. Myslím si o sobě, že jsem již dokumentární matador, ale doposud jsem neviděl toliko živé charaktery a uvěřitelné příběhy. Opravdu obdivuhodná práce se subjektem, do těch nejmenších detailů. Ačkoliv snímek ztrácí co do vizuálu, téma je nestárnoucí. 80 %(7.10.2015)

kompromis(1.1.2011)

Když jsem viděl tříhodinovou stopáž se žánrem dokument, polilo mne horko. Na film sem narazil díky členství v klubu "1001 movies, you must see before you die", a byl zrovna na programu pro daný týden, takže nebylo zbytí. O to víc jsem se divil, když film skončil, že jsem jej sjel na jeden zátah skoro bez mrknutí oka. Ano, až tak poutavý pro mne byl. Režiséři sledují po dobu několika let 2 kluky, jejichž snem je dostat se do NBA. To je však dlouhá cesta, lemovaná americkými High Schools a jejich týmy, kam, pokud ste z nižší vrstvy, máte šanci dostat se pouze přes sportovní stipendium. Ale ani s talentem nemáte vyhráno, po stejném začátku se totiž cesty obou chlapců diametrálně rozchází, aby na konci skončily opět na téměř stejné úrovni. Záběry rodinného života chlapců se střídají s hojnými originálními záběry z basketbalových zápasů, což je pro dokument výhra, jelikož divák chlapcům fandí a očima či myslí je nevědomky popostrkuje a přeje si, aby si splnili své Hoop Dreams.(16.4.2013)

Jeden z najuznávanejších dokumentárnych filmov všetkých čias, iba 40 hodnotení svedčí o tom, že je na tejto stránke rozhodne výrazne podhodnotený a prehliadaný. Najzákladnejšia chyba akú môže divák urobiť, je myslieť si, že tento film sa zaoberá výhradne basketbalom. Toto je príliš povrchný pohľad na film, ktorý je skôr subtílnym sociologickým výskumom o americkej spoločnosti a školskom systéme, skúma pozíciu ktorú v nich zastáva čierna komunita a obzvlášť tlaky spoločnosti ktorým čelia mladí černosi (či Afro-Američania aj keď osobne mám k tomuto pojmu výhrady). Pre Arthura a Williama na ktorých sa film zameriava a dokonca aj pre ich celé rodiny bol basketbal omnoho viac ako len šport, úspech v basketbale bol jediným spôsobom ako sa vymaniť z chudoby a zlého sociálneho statusu v ktorom sa nachádzali, posunúť sa o triedu vyššie v sociálnom rebríčku, uspieť a splniť si svoj (americký) sen.(1.4.2016)

Pre mna jeden z najlepsich dokumentov ake som kedy videl, Tvorcovia sleduju zivoty dvoch basketbalovo talentovanych chalanov ktori maju potencial sa dostat do NBA. Film verne a autenticky zachyta tazke a dramaticke chvile v ich sportovom a osobnom zivote. Vynikajuca praca v dokumentarnom filme. 100%(7.12.2014)