Československo: Portrét tragédie

Czechoslovakia: Portrait of a Tragedy

Dokumentární

USA, 1968, 50 min

Narazíte-li na tenhle klenot, tak si jej rozhodně nenechte ujít, protože tohle je zajímavá sonda do osudového roku 1968, který se neblaze zapsal do dějin naší země. Neobyčejný je rovněž ten fakt, že tuto naději v lepší zítřky se perfektně podařilo zachytit americkému reportérovi, který se v kratičkých rozhovorech na směřování země táže zcela otevřeně úplně všech. Od babičky, které komunisti sebrali hospodu, přes zástupce církve, kteří byli perzekuování či politické vězně, budoucí disidenty, až po příslušníky umělecké sféry či vrcholné představitele tehdejší politické garnitury, přičemž studenty či příslušníky pořádkových sil, rovněž během svého tázání nevynechal. Ta naděje je velmi nakažlivá a celé se to umocňuje, obzvláště když víte, že se to ve finále celé sesype jako domek z karet a to navíc bohužel bezmála na dalších 21 let.(21.8.2019)

Superzajímavej dokument. Už jen pro ty dobový záběry v barvě a vysokým rozlišení. To, že se mezi respondenty objeví i Karel Gott, Václav Havel, Jan Werich, kardinál Tomášek nebo Ota Šik, považuju za obzvlášť pozoruhodný. Obecně pak mám rád jakýkoli dokument, který na nás pohlíží zvenčí, očima cizinců. Za mě 5 hvězd. P.S. hodne mě zaujal taky výborně anglicky hovořící Igor Tomeš + při bližším zkoumání závěrečných titulků jsem objevil osobnost Rudolfa Vilema Periny. Pro mě osobně dalsi obohacení. Škoda, že oba pánové již od roku 2018 nejsou mezi námi.(21.8.2019)

Unikátní americký dokument z roku 1968 (!) o Pražském jaru až po okupaci. Pro mne nejkomplexnější obrázek společnosti, kde mne překvapilo jak moc otevřeně se lidé nebáli mluvit i o represích komunistů ( ikdyž pro zahraniční štáb ) a naproti tomu zdrženlivá komická dvojka policajtů až demagogická soudkyně. Překvapivě otevřeně asi poprvé a naposled tady mluví k politice Karel Gott a jako perlička malé rozhovory s Václavem Havlem a Janem Werichem. PS: Nečekaně mne ale dostala jiná věc, dokument je v barvě a já poprvé viděl rok 1968 jinak než jako chladný černobílý světl připomínající dokumenty z druhé světové. Najednou ta doba a lidi se mi nezdáli až jako taková prehistorie.(7.9.2019)

Pěkný americký pohled. Výborný překladatel.(22.8.2019)

Dobrý dokument. Viz, hrají, Havel je tam naštěstí jen krátce, ale jsou tam důležitější osobnosti z období roku 1968.(20.8.2019)