Guerreros

Dobrodružný / Válečný

Španělsko, 2002, 96 min

Řemeslně solidní akčně-válečný film natočený podle současných módních trendů. Je to ale opravdu jen lehkce konzumovatelná žánrová zábava a slova jako "autentický", "realistický" nebo "psychologický" bych s tímto filmem vůbec nespojoval. Realističnost přece není jen o naturalisticky detailních záběrech na nejrůznější zranění a psychologické hloubky nejde dosáhnout pouhým vháněním hrdinů do extrémních situací. Autoři se dokonce báli, aby diváky neodradili zaujetím nějakého jednoznačného postoje k silně kontroverzně vnímanému kosovskému konfliktu a tak jako veskrze srovnatelné zlouny představili jak srbské milice, tak Albánce z UÇK. I když konkrétně tohle by se snad i dalo považovat za věrné zachycení skutečnosti.(3.3.2011)

,,CELOU TUHLE VÁLKU MÁM ÚPLNĚ V PRDELI.…“ /// Tak i Španělé se chtěj pochlubit svoji misí v KFOR. Anglánům se to podařilo, svoji filmovou stopou mě zaujali i Poláci. Po příběhový stránce maj Guerreros blíž k těm Polákům. Rozumně předváděj, že celá mise byla na piču, ale hlavně, že bejt machr v kasárnách a pak něco předvýst na vostro je rozdíl. ,,PĚKNĚ JSME TO POSRALI!“ Postupně z toho přestává bejt film o KFOR, ale jde ,,jen“ o přežití několika zobáků. Škoda, že to nemá emociálnější závěr. Nemyslím na patos, spíš něco k zamyšlení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád čumím na mise, ve kterejch se říká: ,,nikoho tady nenecháme“. 2.) Thx za titule ,,ČUMBO“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(29.10.2013)

Po delší době zase jiný válečný film a nejenom americká či asijská produkce je kvalitní. Španělský úhel pohledu na působení jejich vojáků a francouzských spojenců umístěný na hranici mezi Kosovem a Srbskem v KFOR ve španělském stylu je lehounce přitažený za vlasy, ale má efektní děj a natočen je dobře. Urputný boj o přežití, vyhrocené scény a ztvárněný individualismus nezkušených španělských vojáků s jejich vzájemnými sympatiemi a antipatiemi či fyzické a duševní utrpení se odvíjí ve filmu podle osvědčených schémat. Možná i ústředním motivem filmu bylo v prezentovaném obrazu zobrazit lidskou deziluzi vojáků v působivém balení, a to se povedlo. I přesto vše, že se film nese ve vážném duchu, má menší problém ve svém závěru, který mi přišel, jako by byl jen narychlo spíchnut horkou jehlou. Protože žel nenabízí zrovna moc věrohodný konec. Nechci srovnávat nesrovnatelné, i když děj je z jiného soudku, ale upřímně řečeno, film http://www.csfd.cz/film/46826-valecnici/ se mi zdál o mnoho realističtější.(13.8.2011)

Je li španělská profesionální armáda skutečně takto "dokonale" vycvičena, už se nedivím, že si ty baskytské vysavače dělají na Iberském poloostrově papírové čerty! Vždyť podle tohoto filmu to vypadá, že by stačili tři jugoši ve falešných teplákovkách Addidas, vyzbrojeni igelitovými pytlíky a rezavou Berettou, co ještě pamatuje Ustašovce, kteří se vojenské službě vyhýbali prodejem bonů ve Střední Evropě, aby během tří minut s prstem v nose obsadili Madrid!(26.2.2011)

• farmnf

Doklad o tom, jak zbytečná je mise KFOR. Stojí to mnoho peněz a výsledek je spousta zabitých mladých lidí. Válku tak jako tak ovlivnit nemohou. Žasl jsem nad tím, že když je španělská jednotka v nouzi a ze dvou třetin pozabíjená, nemá se jak spojit s centrálou, nemá prostředek jak se z toho dostat, divné, ve 20-tém století.(24.3.2011)

• - Vo filme možno počuť okrem španielskeho aj srbský, albánsky, anglický či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)

• - Okrem autentických lokácii nachádzajúcich sa na kosovských a bosnianskych hraniciach, akými sú mestečká Istog, Jablanica, Pec či Klina sa značná časť filmu natáčala v Španielsku. Filmári navštívili Madrid a mestá Guadalajara, Huesca a tiež katalánsku Léridu. (MikaelSVK)