Guerreros

Dobrodružný / Válečný

Španělsko, 2002, 96 min

Josep M. Civit
  • Karlas

Opravdu vzácný druh slátaniny, kterou jsem už dlouho neviděl. Nechci se považovat za odborníka na konflikt v Kosovu, ale jestli se po příchodu KFOR něco takového dělo na území Kosova, tak mě prosím poučte. Věřím, že podobný příběh by mohl být možná zasazen spíše do války v Chorvatsku nebo v Bosně, kde mezinárodní jednotky měly jen malou kontrolu nad územím a situace byla velmi nepřehledná( viz. kvalitní film Warriors), ale určitě né v Kosovu. Jednotka koaličních sil ztracená v prostoru, bez pomoci a pronásledovaná snad všemi frakcemi ... opravdu úsměvné... . Toto je nikoliv válečný, nikoliv dobrodružný, ale pouze akční film.(2.9.2012)

,,CELOU TUHLE VÁLKU MÁM ÚPLNĚ V PRDELI.…“ /// Tak i Španělé se chtěj pochlubit svoji misí v KFOR. Anglánům se to podařilo, svoji filmovou stopou mě zaujali i Poláci. Po příběhový stránce maj Guerreros blíž k těm Polákům. Rozumně předváděj, že celá mise byla na piču, ale hlavně, že bejt machr v kasárnách a pak něco předvýst na vostro je rozdíl. ,,PĚKNĚ JSME TO POSRALI!“ Postupně z toho přestává bejt film o KFOR, ale jde ,,jen“ o přežití několika zobáků. Škoda, že to nemá emociálnější závěr. Nemyslím na patos, spíš něco k zamyšlení. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Rád čumím na mise, ve kterejch se říká: ,,nikoho tady nenecháme“. 2.) Thx za titule ,,ČUMBO“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *(29.10.2013)

,, Welcome back, donť worry...we are not your enemy! We have never been !'' ---- Hodně slušný válečný film, velmi dobře řemeslně zvládnutý. S radostí zjišťuji, že i Španělé umí točit takovéto snímky. Lze jej úspěšně zařadit po boku Warriors. Jediné co jsem moc nechápal byla totální rozhádanost španělské čety. Nevím jak je to v jiných skupinách, ale jsem si jist, že takovou nevraživost mezi sebou si nemůže dovolit žádná bojová jenotka, natož na území nepřítele... Tady tedy měli KFOR mírový mandát, budovat infrastrukturu atd... ale pořád šlo o kejhák, Balkán je Balkán... Nelze také pozapomenout na skvělou hodbu ve filmu od dua NajwaJean! 4 zásobníky do Ak47. * * * *(27.7.2014)

Řemeslně solidní akčně-válečný film natočený podle současných módních trendů. Je to ale opravdu jen lehkce konzumovatelná žánrová zábava a slova jako "autentický", "realistický" nebo "psychologický" bych s tímto filmem vůbec nespojoval. Realističnost přece není jen o naturalisticky detailních záběrech na nejrůznější zranění a psychologické hloubky nejde dosáhnout pouhým vháněním hrdinů do extrémních situací. Autoři se dokonce báli, aby diváky neodradili zaujetím nějakého jednoznačného postoje k silně kontroverzně vnímanému kosovskému konfliktu a tak jako veskrze srovnatelné zlouny představili jak srbské milice, tak Albánce z UÇK. I když konkrétně tohle by se snad i dalo považovat za věrné zachycení skutečnosti.(3.3.2011)

Je li španělská profesionální armáda skutečně takto "dokonale" vycvičena, už se nedivím, že si ty baskytské vysavače dělají na Iberském poloostrově papírové čerty! Vždyť podle tohoto filmu to vypadá, že by stačili tři jugoši ve falešných teplákovkách Addidas, vyzbrojeni igelitovými pytlíky a rezavou Berettou, co ještě pamatuje Ustašovce, kteří se vojenské službě vyhýbali prodejem bonů ve Střední Evropě, aby během tří minut s prstem v nose obsadili Madrid!(26.2.2011)

• - Vo filme možno počuť okrem španielskeho aj srbský, albánsky, anglický či francúzsky jazyk. (MikaelSVK)

• - Okrem autentických lokácii nachádzajúcich sa na kosovských a bosnianskych hraniciach, akými sú mestečká Istog, Jablanica, Pec či Klina sa značná časť filmu natáčala v Španielsku. Filmári navštívili Madrid a mestá Guadalajara, Huesca a tiež katalánsku Léridu. (MikaelSVK)