Moje povstanie II je multimediálny projekt realizovaný pre mladých ľudí v čase 75. výročia SNP s cieľom predstaviť im túto udalosť prostredníctvom príbehov individuálneho hrdinstva obyčajných ľudí. Základom projektu je séria šiestich filmových poviedok produkovaná v spolupráci s RTVS, v ktorých hlavných hrdinov stvárňujú známe osobnosti dnešnej doby. /Matej Cifra, Mária Čírová, youtuber Gogo, Stanislav Štepka, Zuzana Kronerová.../ (RTVS)

Arsenal83

Nič nie je len čierne alebo biele, ale politickí vykladači histórie to žiaľ takto maskujú. Nič proti SNP nemám a tento filmový počin je chvályhodný, komornejšie natočený, ale na druhej strane zaujímavo. Ale glorifikovať SNP odmietam, vraždenie sa dialo aj na strane tých "dobrých", no dnes to je úmyselne zamlčiavané. Zaujímavé je aj svedectvo jedného z top povstalcov, veľkého účastníka povstania, komunistu a budúceho prezidenta, ktorý na SNP nikdy nedal zanevrieť. Dokument z pera Gustáva Husáka: "Nové skupiny narychlo sehnané místními lidmi nebo ruskými zajatci, kteří utekli z německých lágrů, a mnohými podezřelými individui, se staly neřádem nejen pro partyzány, ale pro celé osvobozené území. Tyto skupiny si braly auta, peníze, šperky, zboží, všechno, co chtěli a v množství, jaké se jim zalíbilo. Jejich tábory byly často brlohy ožralství a prostituce." ()

marhoul

Výborný počin. Vyzrálý, vkusný, důstojný. Malá- velká televizní záležitost, ve které vidím smysl, protože někteří lidé podezřele rychle zapomínají. Slovensko o tom ví své. Proto chválím. ()

Flego

Podobne ako prvá séria krátkych filmov ( Moje povstanie I. - 2014 ) aj tento má veľký prínos pre mladú generáciu, ktorej historické povedomie vlastnej krajiny je mnohokrát na bode mrazu. Oceňujem spracovanie a atraktívnosť poviedok. ()

Volodimir2

6 krátkych príbehov z obdobia SNP. 1. príbeh „Hlásateľ Ivan T.“ hovorí o hlásateľovi Slobodného slovenského vysielača Ivanovi Terenovi, ktorého výzvy pomohli zmobilizovať slovenský národ pre spravodlivý boj. V 2. príbehu „Neznámy Martin G.“, bol karpatským Nemcom a nestotožňoval sa s Hitlerovou politikou. Ale jeho plynulá nemčina zachránila v dobe stanného práva dedinčana so synom od istej smrti, keď v dobe kontroly nemeckou hliadkou nemal u seba doklady. 3. príbeh „Žena na motorke Chaviva R.“ Seržant britskej armády, židovka pochádzajúca zo Slovenska Chaviva Reiková emigrovala do Palestíny ale po vypuknutí SNP sa vracia na Slovensko s malou skupinou spolubojovníkov a zapája sa do výcviku partizánov. Organizuje úteky židovského obyvateľstva z krajiny. 4. príbeh „Cintorín Karol K.“ Príbeh o ukrytom filmovom páse Karolom Krškom z obdobia SNP v hrobe gardistu. Neskôr tieto autentické dokumenty boli využité vo filme Vlčie diery. 5. príbeh „Dvere Anna H.“ Ide o príbeh pisárky povstaleckého výboru z oblasti Pukanca. 6. príbeh „Obchod Štefan T.“ Príbeh o ukrývanej židovskej rodiny Moše Neumanna z Bardejova samotným arizátorom. Môj názor je, že povstanie 1 so svojimi príbehmi bola lepšia. Aj keď určite SNP je studnicou takýchto a im podobným príbehom. ()

Hamaradža

Pomerne kvalitné produkčné zázemie (kamera, scénografia) nás sprevádza týmto slovensky-malomestským karnevalom nevkusu a gýču. Ten casting je out of this world, kiežby to bolo aspoň škaredšie natočené, mohol z toho byť aspoň zábavný guilty pleasure. Takto je to hlavne nuda. ()

Johnny.ARN

Dvojka je niekde úplne inde ako jednotka. Po všetkých stránkach. Je to viac hrané, viac vystavané, viac vypiplané. Osobne to neporovnávam s jednotkou. Tá mala svoje čaro, svoj štýl, dvojka priniesla niečo iné, drží sa svojho a s prvým dielom ju spája len myšlienka priniesť nepoznané príbehy ľudí. Klipy majú potenciál a taká hra s tým, či to bude fungovať aj keď to prepojíme priniesla úspech. Rozhodne by som tam videl potenciál natočiť aj niečo väčšie, niečo vhodné aj pre kiná nie len pre malú obrazovku. Technicky a vizuálne na to majú, herci by sa našli, odborných asistentov majú skvelých, už len vystavať plnohodnotný scenár, ktorý by vedel upútať na dlžke celovečerného filmu a samozrejme...najsť na to peniaze. Moje povstanie 2 je ale počin, ktorý má zmysel, dobre sa na to pozerá, vidieť za tým tvrdú prácu a odhodlanie tvorcov. Dúfam, že ďalších príbehov sa dočkáme skôr ako (opäť) o päť rokov. 5 z 5 ()

Autogram

Štepka mladší dokázal oproti jednotke, ktorá bola zbierkou veľmi krátkych nesúvisiacich pribehov, vytvoriť ucelené dielko, ktoré všetkých hrdinov spája jednoduchým spôsobom u Štepku staršieho. Pritom každý neznámy hrdina má svoj priestor a je mu vzdaná pocta bez nánosov pátosu. Jedine Sajfa si ukradol pre seba z filmu trochu viac, ako by sa hodilo, ale nebol by to on, keby nedostal kdekoľvek trochu nemiestneho humoru, trebárs aj do SNP, jemu sa to dá tolerovať. –––– Keď vás tu takto máme, chcem sa spýtať: Čo raňajkuje taký generál? – Praženicu. – ... A z koľkých vajec? –––– A je to košér? – Čo je dnes košér? ()

Daddko

Doporučoval by som natočiť masaker v Martinských kasárňach pod velením npor. Cyrila Kuchtu (prezývaného Krvavý Cyril). Súhlas Arzenal :nič nie je čierno-biele. Možno aj pre lepšie pochopenie prečo Nemci popravili 48 civilistov a vypalovali dediny za tento čin. ()

Melios

Oproti dvojke je videť zjavné zlepšenie ,či už v deji ,výberu deja ,ako u prepojenia ,vizuálu a hercov. Slovákom fakt ide takýto štýl filmov a som rád ,že sa niekto nebojí s týmto experimentovať a rád ho s tým podporím. Veľmy ma pobavil Matej Sajfa ako rozhlasový moderátor ,či GoGo ako kameraman povstalcov. Najviac som si ,ale užil povedku Žena na motorke. A koleník ako gardista pobavil tiež. Kamera a produkcia skvelá a farby tu tiež málo nie je ,aj keď je to čiernobiele. 86% - Prečo nemôžu byť všetky Slovesnké filmy ako tento? A toto je dokonca tv film! A to už je ,čo povedať. Vrelo odporúčam. ()

xLIGHTx

Nevidel som prvý diel. Ale toto bolo dosť príjemné. SNP sviatok máme, význam samotného SNP je veľmi veľký, no obrovská časť ľudí nemá šajnu o čo ide. Predovšetkým mladí ľudia. Prítomné speváčky, Sajfa, youtuber atď. by tu možno nemali byť /niekomu by mohlo prekážať, že tieto mnohé komerčné a niektoré i kontroverzné osobnosti narúšajú dôstojnosť témy/, sám som bol trochu nemilo prekvapený, keď som zistil, aké je "osadenstvo". Avšak!, keďže ide o snahu asi osloviť do veľkej miery mladých, tak je to pochopiteľné a môže to byť dosť dobrý ťah a asi i je, lebo celkom nerušivo to funguje, dokonca až dosť slušne a sympaticky, napr. i K. Knechtová /príbeh o jej hrdinke je navyše dosť pútavý a asi i najlepší/. Akože, normálne sa mi to celkom pozdáva, som z toho sám dosť prekvapený. ČB prevedenie pridalo na autenticite, dobovosti. Celkovo, mne sa to veľmi páčilo. Imho, takýto formát, informujúci a približujúci SNP trošku alternatívnym, mierne nevšedným poňatím, považujem za veľmi dobrú a prínosnú vec. Kiež by vznikol nejaký celovečerný kinofilm v podobnom duchu /alebo aspoň celovečerný, plnohodnotný TV film/. ()

mira007

Po pěti letech opět soubor šesti mikropříběhů hrdinů slovenského národního povstání, tentokrát filmově ještě vyspělejší a v rámci možností malého útvaru i vybroušenější vyprávění. Nejvíc mne zaujal příběh Chavivy, židovky, která utekla před nacisty do Palestiny, ale během války se vrátila na Slovensko jako britská speciálka, která vycvičila čtyřicet odstřelovačů. Tenhle příběh mne zaujal i způsobem zpracování jako kopie jedné scény ( i s hudbou ) ze Šindlerova seznamu. ()

javlapippi

Druhý pokus po filmárskej stránke o niečo lepší než prvá kolekcia, tentoraz tu máme viac skutočných hercov, doplnených hviezdami lokálnej popmjuzik, rozhlasu a jútubu, na športovcov tentoraz nezvýšilo, no jednu roličku si našiel jeden bývalý politik. Jednotlivé príbehy sú väčšinou jemne poprepájané, či už rozhlasovým vysielaním v pozadí alebo arizovaným koloniálom. Opäť žiadny extra zázrak, ale minimálne za jedno pozretie to stojí. ()

solisoli

Veľká úcta k SNP, hlavne jej mediálnemu významu. Pre tých neskôr narodených, ktorí ešte prejavia záujem pozastaviť sa nad týmto medzníkom historických udalostí, už budú chápať len svedectvá príbehov, ako je aj tento plochý poviedkový TV film. Pre tých oveľa skôr narodených tento fakt, ešte nemusí pôsobiť tak, ako to naozaj v skutočnosti bolo. Preto ja, ktorý som bol vo veku a vedel už pochopiť SNP, z výpovedí svedkov, ktorí toto pohnuté obdobie prežívali priamo na vlastnej koži a ich postoj by mnohých prekvapil. Tie iné svedectvá, ktoré nebolo v záujme kroník, zaznamenať pre históriu o SNP a odkryť tak aj druhú stranu mince, partizánstva na Slovenskú, by pohľad do pravdivosti mohol vyzerať aj inak. To ale nehrozí, pretože tieto skutočnosti zostávajú, len v mysliach a srdciach a tie nie sú nekonečné. Časom úplne zaniknú. ()

MartinReno

Mám rád literatúru i filmy na tématiku 2 sv. vojny, ale toto bolo tak amatérsky a neautenticky zbastlené, že som zomieral nudou. ()

heger

Príšerné scenáre. Bez vysvetľujúcich titulkov nerozumiete vôbec ničomu. (Na rozdiel od prvej série to nie je zaujímavé ani ako kameramanské alebo strihačské cvičenie.) ()

Hombre8

Ty dvojky... Oproti prvnímu dílu podstatně nudnější, hůře natočené i zahrané. Bez břinku a odbyté. Je vidět, že to točili úplně jiní lidé. ()