Hercule Poirot

• Velká Británie Agatha Christie's Poirot
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Velká Británie, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Předloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (povídka)

Série(13) / Epizody(70)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (70)

Vánoce Hercula Poirota (1994) (S06E01)

Spôsob plánovania, prípravy a vykonania vraždy až na neuverenie, a predsa v podaní Poirota uveriteľný. Diel s dobrou atmosférou nedôvery a závisti, ako inak keď ide o dedičstvo. Ochutnáme aj trochu anglickej gurmánskej špeciality – neurčitej hnedej windsorskej polievky. –––– Vy přemýšlíte, inspektore! ()

Případ v ulici Hickory (1995) (S06E02)

Študentský internát si predstavujem celkom ináč, ale aj ten luxusný anglický je zaujímavá skúsenosť. Len tá myš v hlavnej úlohe objavujúca sa počas celého filmu mi išla dosť na nervy. Smiešne malé krádeže sa rozvinú na celkom iný medzinárodný level a Poirot sa zapotí. Ešte viac sa zapotí na záver v humornej vložke pri snahe o pohostenie zo strany inšpektora Jappa. ()

Vražda na golfovém hřišti (1996) (S06E03)

Veľmi nudný diel, ktorý ma unudil až k spánku. Zo začiatku fungujú aspoň humorné scény, vzájomné doberanie detektívov, ale neskôr už nič. Hastings je ako obyčajne za blbca, tentokrát totálneho, keď si nevie nechať nič pre seba. ()

Němý svědek (1996) (S06E04)

Znovu jeden z pridlhých dielov, kde treba 40 minút zbytočne čakať, kým sa niečo udeje. Psík zahrá svoju úlohu zábavne, milo, a posúva vyšetrovanie. Že je ľudská duša zelená sa presvedčíme na vlastné oči. ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

Neuveril by som, že pri znalosti zápletky a rozuzlenia môže byť kriminálka zaujímavejšia ako na prvý krát. Možno je to práve tým, že ide o prelomové dielo nielen Agathy Christie, ale aj krimi žánru ako celku, a ktorým vodenie diváka a čitateľa za nos nedobudlo nové rozmery. Očakával by som trochu pútavejšie spracovanie, ale nahrádza to osoba Poirota, ktorý aj pri odpočinku na dôchodku srší energiou a vie nielen zvýšiť hlas, ale aj buchnúť do stola. ()

Smrt lorda Edgwara (2000) (S07E02)

Tento diel nie je žiadny skvost, ale dalo sa to pozerať, veci mali logiku aj vyvrcholenie. Klasicky príliš dlhý úvod so stretávaním celej starej partie, pár nevýrazných fórov, záverečné odhalenie trochu naťahované, ale aspoň zaujímavé. (6.12.2013) –––– Po čase musím na druhé pozretie radikálne zvýšiť hodnotenie. Divákovi je naservírovaných toľko podozrivých s motívom, že sa to stáva veľmi zaujímavým, a riešenie je, samozrejme, zhola nemožné nájsť. V tom je čaro Agathy Christie, že vymyslí absolútne nepredpokladateľné riešenie, tentoraz dosť pritiahnuté za vlasy, ale jedinečné. (22.9.2018) –––– A co když je to všechno naopak? ()

Zlo pod sluncem (2001) (S08E01)

Výborne prepracovaný scenár a všetko perfektne zahrané, nechýba humor a zaujímavé situácie. Zápletka, zavádzanie diváka a neuveriteľne komplikovaná vražda, všetko typické pre Agathu Christie je dotiahnuté do detailov. –––– Tak vy ste Hercule Poirot. To je zvláštne, vždy som si myslel, že neexistujete. –––– To je najdiabolskejší plán, aký som počul. ()

Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

Tak prekomplikovaná a neuveriteľná vražda z vášne sa môže nachádzať iba v diele Agathy Christie a to jediné je ospravedlnením. Nakoniec je každý podozrivý a nebude to prvý ani druhý v poradí, ktorý by sa divákovi mohol zdať ako možný vrah. Púštne a archeologické prostredie sa v niektorých dieloch objavuje a je to vítaná zmena oproti nudnému Londýnu a bežným interiérom. –––– Fakta, Hastingsi, fakta jsou těmi kameny, po kterých vede naše cesta. ()

Pět malých prasátek (2003) (S09E01)

Vyvrátiť štrnásť rokov starý jasný prípad vraždy je veľká výzva a Poirot neodmietne. Vznikne tak skladačka zo spomínania piatich podozrivých, kde všetko do seba dokonale zapadá. Film je bez akýchkoľvek hluchých miest, nie je nutné žiadne zoznamovanie s osobami, všetky charaktery vyplynú hladko z ich rozprávania. Veľmi dobrá atmosféra a na konci ešte nečakaný dodatok. ()

Temný cypřiš (2003) (S09E02)

Naozaj pochmúrny diel, ale s minimom deja, stále sa iba intriguje a obkecáva. Tak sa celý dej okrem rozuzlenia zmestil do obsahu a divákovi by po jeho prečítaní úplne stačilo pozrieť si koniec. Typický príklad, keď je jeden a pol hodiny kriminálky príliš veľa a pôvodné trvanie pod jednu hodinu by bolo vhodnejšie. ()

Smrt na Nilu (2004) (S09E03)

Zápletka a rozuzlenie je výborné, ale príbeh je tak notoricky známy, že som si film nedokázal užiť. Naviac prvá trištvrtehodina je len oboznamovanie s postavami a vzájomné ohováranie, čo je naozaj príliš dlho, kým k niečomu vôbec dôjde. –––– Netrapte se, vy tu záhadu stejně rozluštíte. – Já vím. ()

Poslední víkend (2004) (S09E04)

Znovu príliš dlhé zoznamovanie, zločin spáchaný až v polovici filmu a prevaha nepodstatných dialógov v podaní panej domu nad podstatnými vecami. –––– Vražda je trapná záležitost. Rozrušuje služebnictví. ()

Záhada modrého expresu (2005) (S10E01)

Po úpadku série okolo roku 2000 sa Poirot vracia s napínavým dielom, aj keď aj tu by som zo začiatku dokázal zostrihať niektoré zbytočné scény, ktoré nikam nevedú a nič filmu neprinášajú. Nakoniec po pomalom rozbehu sa začne hľadanie vinníka s viacerými dômyselnými obratmi a chytákmi. Čo som si myslel, že som odhalil, bolo ako zvyčajne celkom ináč. –––– Je dobré, keď jeden fakt podporuje druhý. Ale čo ak sú oba fakty chybné? ()

Karty na stole (2005) (S10E02)

Vražda ako umelecké dielo, keď sa taká podarí, aj Poirotove srdce zaplesá a vykúzli mu úsmev popod fúzy, hoci odhaliť vraha nevyhnutne musí. Bez neobvyklej asistencie by sa to ale vrahovi nemohlo podariť a v tom je práve to umenie. Zo začiatku nikto nemá motív a na konci je podozrivý každý z partie bridgu, zostáva už len váhanie, či ide o úkladnú plánovanú vraždu alebo o oportunistickú. –––– Každý sa niekedy mýli, aj vy však? – ... Áno, pred 28 rokmi. ()

Rodinné sídlo (2006) (S10E03)

Nikam sa nevyvíjajúci príbeh a až záverečné odhalenie prinesie trochu života do siahodlhých konverzácií. Nečakanosť identity vraha som trochu očakával aj pri všetkých hereckých pretvárkach a klamstvách, ktorými sme boli zásobovaní po celý čas. (8.12.2013) –––– Na druhýkrát som si to vychutnal viac, našťastie po necelých dvoch rokoch som si už napamätal rozuzlenie, takže zvyšujem z 3* na 4*. (13.9.2015) –––– V zrkadle sa človek vidí ináč, ako ho vidia ostatní. ()

Čas přílivu (2006) (S10E04)

Príbeh sa vyvíja veľmi pomaly, skoro vôbec a vrah je akosi viditeľný až príliš skoro. Konečný verdikt neprináša ani Poirot, ale list zo Scotland Yardu. Všetko zaujímavé sa tak sústreďuje do záverečnej scény odhalenia, tentokrát naviac s jedným adrenalínovým momentom. (22.12.2013) – Na druhýkrát s lepším sústredením sa to dalo zvládnuť, ale stále sa mi to zdá príliš zdĺhavé a zaujímavé až na konci. No zdvinúť hodnotenie z dvoch na tri môžem. (22.5.2016) –––– Preto som si najal najlepšieho detektíva na svete. ()

Smrt staré posluhovačky (2008) (S11E01)

V zámenách postáv, pohlaví a adopciách detí som sa prestal orientovať veľmi skoro a to som ani nesledoval film v nočnej hodine, ale normálne cez deň. V novších dieloch akoby sa nesústreďovalo na príbeh a jeho zrozumiteľné podanie, ale David Suchet si vytvára one-man-show s veľkými detailami jeho mimiky, ktoré majú vystihnúť jeho prežívanie. Aspoňže 20-minútová záverečná reč na odhalenie vraha v uzavretej spoločnosti bola pútavá a určite nenudila. –––– Mám výbornú správu! Niekto ma chcel zavraždiť. ()

Kočka mezi holuby (2008) (S11E02)

Za túto kriminálku by sa nehanbil ani James Bond. Uzavretá spoločnosť, takmer výlučne ženská, to nerobí dobré vzťahy, hlavne, keď sa nájde nejaká exotka a nakoniec nebude len jedna. Mám rád, keď sa mnohé veci dajú tušiť, a neodhalia to iba malé šedé bunky, ale na samotnú osobu vraha sme opäť nemali dosť informácií. Kamera vždy vynechá to, čo je najdôležitejšie, inak by to ani nebola zábava. Naviac mal detektív s medzinárodnou reputáciou dve malé detektívne zdatné pomocníčky a nezostali bez odmeny. –––– Tato škola, to je taká zmenšenina světa. Je jako svět tam venku. ()

Třetí dívka (2008) (S11E03)

Diel, ktorý je výborný kamerou, príbehom a takmer bez hluchých miest. Divák si nemôže byť istý výsledkom až do úplného konca, aj keď záverečný chyták by sa dal považovať za pomerne obohraný. Vôbec mi nevadilo trochu sentimentálnosti v priebehu a najmä v závere filmu. –––– Ten žabiak nie je ani spolovice taký inteligentný, ako si myslí. ()